aA
Galbūt jau artimiausiomis dienomis bus paskelbta, kas imsis formuoti naują Lietuvos Vyriausybę. Bet per šią savaitę po rinkimų daug negražių dalykų į viešumą išlindo. Neaugs pasitikėjimas politikais, politine sistema, kai pirmame plane nuolat šmėžuoja vien partijų vidinės batalijos, rietenos ir nesutarimai. Lietuva kažkur toli kamputyje. Ką tik balsavusiems žmonėms vėl kyla klausimas – ar gali šios valstybės politikai pagaliau dėl ko nors sutarti?
Petras Auštrevičius
© DELFI / Tomas Vinickas

Politinių derybų laikotarpiu skirtingų partijų ir jų vidinės diskusijos – normalu, bet mano požiūriu neatrodo normalus pats partijų valdymas. Ką matome viešumoje tose partijose, kurios surinko daugiausia rinkėjų balsų? Matome ne partijas, o kažkokius hibridinius darinius, kur nesuprasi, kas, kaip ir kodėl priima sprendimus.

Ar kas žino, kam reikėtų skambinti „valstiečių“ partijoje, kas atsakingas ir kas pristato partijos poziciją? Atrodo, ne tik adresato nėra – nėra net veikiančio telefono. Konservatorių gretose akivaizdžiai matome hibridinio valdymo ženklus ir viražus.

Gal baikime vieną kartą žaisti su rinkėjais. Susidaro įspūdis, kad rinkimų laimėtojų pirmasis darbas ir politinių dėlionių tikslas buvo bet kas, išskyrus naujos, atsakingos strategijos Lietuvai ir valstybei įgyvendinimas. Ar per visą šią savaitę po rinkimų išgirdome kokią nors ambicingesnę idėją? Kalbas apie valstybines vaistines, bankus ir visą kita galima nurašyti kaip porinkiminio spektaklio rekvizitus.

Ar kas nors buvo tikrai pasiruošęs valdyti Lietuvą, ar bent pasiūlytos valstybinio susitarimo ir darbų plano Lietuvai gairės? Panašu, kad ne, nes rinkimų laimėtojai to dar nesusapnavo. Per praėjusius ketverius metus Vyriausybė turėjo užduotį išspręsti saugumo-gynybos klausimus. Visur kitur orientuotasi į minimumą. Rezultatai – apytikriai tokie.

Tačiau dabar Lietuvai pirmiausia trūks plyš reikia naujų švietimo gairių – bendro susitarimo, kuris, jei toks bus suderėtas, reikš, kad kokybiškai nauja abiturientų karta bus po 12 metų, o gal dar vėliau. Juk neliksime vien tik fermerių ir artojų kraštas, neskaičiuosime, kiek valstiečių dirba laukuose.

Reikia ilgalaikių sprendimų, bent dešimtmečiui į priekį. Kas gali tokius pasiūlyti, kur tie strateginiai tikslai? Net pagal IT specialistų skaičių esame ES uodegoje, tad susidėliokime prioritetus, dėl naujų darbo vietų taip pat. Valstybinis oro uostas nesustabdys emigracijos srautų.

Žinoma, strategija ir jos įgyvendinimas – ne vienos partijos uždavinys. Visos politinės jėgos turi nusimesti savo rinkimines plunksnas ir pradėti kalbėtis dėl modernios, stipresnės, didesnių galimybių valstybės.

Jeigu antrajame Seimo rinkimų ture pusę parlamento narių šiuo metu išrenka gerokai mažiau nei pusė gyventojų, gal pagaliau apsispręskime dėl elektroninio balsavimo (ar kas žino geresnį būdą, kaip į rinkimus pritraukti daugiau jaunimo?). Nebeakėkime to seno nederlingo dirvono. Tas pats galioja ir kitose srityse.

Todėl linkiu Lietuvai ir naujai valdančiajai koalicijai (kad ir kokia ji būtų) – nenusismulkinkim, nenusipiginkim, nesusiprimityvinkim. Pakilkim virš partinių interesų, vienadienių ambicijų. Lietuva privalo judėti nauju keliu. Ieškokime, kas mus jungia, ne skiria, ir mums pavyks.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Vilniuje surado ypatingą gatvę: taip, kaip žmonės ten gyvena turi pamatyti visa Lietuva (140)

Kaimynas kaimynui ne akmenį į langą meta, o komplimentą pasako. Kaimynas kaimynui ne skundą...

„Artėja paskutiniojo teismo diena“: gyventojus išgąsdino žaibiškai užtemęs miestas (58)

Dėl didžiausių atogrąžų miškų gaisrų Brazilijos istorijoje viename mieste sutemo 15 val., nes...

Verslo įtakingiausieji: politikų ciniškumas kartais pritrenkia (136)

Trečiadienį DELFI paskelbė įtakingiausių Lietuvos verslininkų ir ekonomistų sąrašą. Laidoje...

Puikus virškinimas, saldus miegas ir rami nervų sistema: išbandykite 3 ingredientų kokteilį (25)

Bananų ir cinamono kokteilis akimirksniu atgaivins organizmą ir pastatys ant kojų peršalus!

Lietaus debesys pasitrauks ir sugrįš šiluma (2)

Ketvirtadienio dieną įžūlūs lietaus debesys iš Lietuvos pasitrauks. Jau naktį žymesnio lietaus...

FIBA atnaujintame pasaulio čempionato pajėgumo reitinge – Lietuvos rinktinės šuolis aukštyn (87)

Prieš pasaulio krepšinio čempionatą FIBA skelbia jau antrą „FIBA 2019“ turnyro dalyvių...

Veidrodinė ministerija Kaune: išvadino akių dūmimu, bet darbuotojai atgal į sostinę nebenori (56)

Balandžio pradžioje atidaryta vadinamoji veidrodinė Žemės ūkio ministerija Kaune.

Stebuklingoje Graikijos vietoje atostogavusi Vaida Skaisgirė dalijasi pavydą keliančiais kadrais (133)

Neseniai Graikijoje esančioje Mikonos saloje su sūnumi atostogavusi Vaida Skaisgirė socialiniame...

Ar seksas lėktuve yra nelegalus ir ar galima už tai sulaukti bausmės? (31)

„Mylios aukščio klubas“ – taip kartais apibūdinami žmonės, kurie yra mylėjęsi lėktuve....

Įspėja, kas nutiktų, jei tarp JAV ir Rusijos kiltų karas: Žemę ištiktų branduolinė žiema (82)

Mokslininkai atliko simuliacijas ir skelbia oficialius rezultatus: net ir šiandien branduolinis...