aA
Lietuvoje galite auginti kanapes – tačiau ar jūsų augalas jums galės nešti pelną, ar policijos dėmesį, priklauso nuo psichoaktyvių medžiagų kiekio jose bei gebėjimo orientuotis biurokratiniuose klystkeliuose. Milžiniška dalis pluoštinių kanapių potencialo yra paskandinta perdėtai griežtose, painiose, kartais ir viena kitai prieštaraujančiose sąlygose, apibrėžiančiose jų auginimą ir naudojimą.
Mykolas Majauskas
© DELFI / Kiril Čachovskij

Pagrindas, leidžiantis kai kurioms kanapėms išvengti buvimo narkotikais, yra Pluoštinių kanapių įstatymas. Jame nurodyta pagrindinė sąlyga paprasta: jei sugebėsite savo išaugintoje ir išdžiovintoje kanapėje tetrahidrokanabinolio (THC) kiekį palaikyti žemiau 0,2 procento ribos, teoriškai būsite ūkininku, o ne nusikaltėliu. Tačiau norėdamas tokiu likti, imdamasis jas perdirbti turėsite itin atsargiai išmokti žongliruoti įvairiais įstatymais, tvarkomis, aprašais ir įsakymais, reguliuojančiais pluoštines kanapes.

Tai, ką galite daryti su savo augalu, yra baigtiniu ir itin siauru sąrašu išvardinta prie sąvokos „pluoštinių kanapių produktai“, tvirtinamos Žemės ūkio ministro. Tik tai, kas surašyta greta šių trijų žodžių, yra legalu Lietuvoje.

Bėda ta, jog ši ir kitos kanapių teisėtumą apibrėžiančios sąvokos nuolat keičiasi, plečiasi ir siaurėja. Ankstesniuose ministrų įsakymuose būdavo kalbama ir apie gaminius iš kanapių, ir apie kanapių maisto produktus. Tai sukūrė sąlygas rinkoje atsirasti legaliems, notifikuotiems produktams, kurių teisėtumas buvo užtikrinamas Pluoštinių kanapių įstatymo.

Nuo 2018 metų, šios sąvokos staiga išnyksta, ir legaliais belieka tik žaliavinė ar mirkyta kanapė, šiaudeliai, sėklos ir jų gaminiai. Visa kita, kas nepatenka po šiomis sąvokomis, staiga atsidūrė pilkojoje įstatymų zonoje ar tiesiog tapo nelegalu. Šių dalykų gamyba ir tiekimu vertęsi ir į tai investavę ūkininkai privalėjo arba keisti veiklą, arba rizikuoti tapti nusikaltėliais.

Kadangi pluoštinių kanapių produkcijos riba skiria ne paprasčiausiai gerą ir blogą prekę, bet teisėtą prekę ir narkotikus, jos pastovumas yra kritiškai svarbus. Sunku iniciatyvius žmones įkalbėti imtis verslo, kuriame dėl procentinio punkto dalies ar pasikeitusios sąvokos jie gali būti apkaltinti ne vartotojų teisių pažeidimu, bet narkotikų gamyba.

Ši teisinė betvarkė Lietuvai kainuoja pelningos žemės ūkio šakos augimą, su ja susijusio verslo vegetaciją ir užsienio investicijas. Juk kur kas paprasčiau ir ramiau yra ir toliau auginti kviečius – kelis kartus už kanapes mažiau pelningą kultūrą, su kuria susijusios verslo nišos Lietuvoje jau yra perpildytos.

Milžiniškus kiekius aukštos kokybės kanapių biomasės užauginantys Lietuvos ūkininkai yra priversti ją eksportuoti. Dažniausiai keliauti toli neprireikia: už kelių šimtų kilometrų nukeliavusi žaliava mielai priimama Lenkijoje, kurioje yra perdirbama kuriant aukštą pridėtinę vertę. Iniciatyvos daryti lygiai tą pat čia, Lietuvoje, yra daugiau nei pakankamai, tačiau tai, kas Lenkijoje kuo puikiausiai daroma su lietuviškomis kanapėmis, jų gimtinėje būtų laikoma narkotikų gamyba.

Kenčia ne tik kanapių augintojai. Dėl tos pačios tvarkos, norimų ar kartais ir reikalingų kanapių gaminių negali gauti ir vartotojai. Kanapių arbata, aliejai, ekstraktai – visi milžinišku greičiu pasaulyje besivystančios kanapių pramonės produktai Lietuvoje paskui save tempiasi baudžiamojo persekiojimo šešėlį. Kartais tai gali sukelti paprasčiausių nepatogumų, tačiau jei esate onkologinis ligonis, norintis vartoti kanapių aliejų vietoj stiprių opioidų, tai gali tapti ir gyvenimo kokybės klausimu.

Norint išlaisvinti šios šakos potencialą, reikia sutvarkyti teisės aktus ir praplėsti kanapių taikymą pramonėje. Būtina aiškiai nurodyti, ką ir kokiomis sąlygomis galima gaminti iš pluoštinių kanapių, nebijant būti apkaltintu narkotikų gamyba ar disponavimu. Į pluoštinių kanapių įstatymą įrašius anksčiau naudotus apibrėžimus ir reikalavimus, būtų praplėstas teisėtų pluoštinių kanapių produktų spektras, o norintieji jį kurti, plėsti ir naudoti, galėtų tai daryti saugiai ir pagal aiškias taisykles.

Iniciatyvūs, dirbti ir investuoti norintys pluoštinių kanapių augintojai ir potencialūs jų klientai jau pakankamai ilgai prabuvo valstybės trypčiojimo vietoje įkaitais. Laikas padėti jiems.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(5 žmonės įvertino)
4.8000

Top naujienos

STT pradėtas korupcijos tyrimas atskleidė šokiruojančius verslininko pomėgius: prašau, tik neišduokite (1)

Specialiųjų tyrimų tarnyboje ( STT ) pradėtas tyrimas dėl galimo kyšininkavimo, papirkimo ir...

Du benzingalviai leidosi į unikalią kelionę: „Passat-Krokodilu“ važiuoja iš Kinijos į Austriją užsuko ir į Lietuvą (2)

Daugelis išgirdęs pasiūlymą į, pavyzdžiui, už 1000 kilometrų esančią šalį keliauti...

Gyvai / Mūšis dėl bilieto į LKL finalą: „Rytas“ – „Neptūnas“ Galdikas išvarytas iš aikštės (138)

Penktadienio vakarą Vilniuje vykstančiose antrose „Betsafe-LKL“ pusfinalio serijos iki dviejų...

„Spausk Gazą!“: lietuvis žiedinėse lenktynėse pristatė dar nematytą modelį

Nemuno žiede startavo Lietuvos žiedinių lenktynių sezonas. Tarp jau įprastų BMW , „ Honda...

Prancūzijoje nugriaudėjo sprogimas, yra sužeistųjų papildyta (23)

Prancūzijos Liono miesto centre penktadienį nugriaudėjo sprogimas , pranešė vietos žiniasklaida.

Kaip keliauja Lietuvos vidurinioji klasė: nesarmata čiupti ir paskutinės minutės pasiūlymus (44)

Ekonomistai kalba, kad ateinanti krizė bus kitokia, tačiau gyventojai nekreipia dėmesio į kalbas...

Specialistas ryžosi karjeros avantiūrai: metė puikiai apmokamą darbą, kad galėtų siekti pokyčių švietime

Beveik dešimtmetį Kęstutis Mačiulaitis sparčiai kopė karjeros laiptais, dirbo puikiai apmokamą...

Paskutinės antrojo turo tendencijos: kurį iš dviejų pasirinks akivaizdžiai pavargę rinkėjai (220)

Pasirinkimą balsuojant, anot profesorės Ainės Ramonaitės, daugiau gali nulemti pasikalbėjimai su...

Po Kaliningrado žingsnio – aiški ekspertų žinia Lietuvai: tai yra didysis signalas (308)

Kaliningrado srityje trečiadienį prasidėjo suplanuotas 3 dienų izoliuoto elektros sistemos darbo...

Leonidas Bershidsky: šie rinkimai Lenkijai gali būti lemtingi (3)

Didžiojoje Europos Sąjungos dalyje šios savaitės Europos Parlamento rinkimai – mažai...