aA
Sveikatos apsaugos ministerijos vykdomos sveikatos priežiūros įstaigų reformos vienas pagrindiniu polių – bendradarbiavimas, kuris šiandien pačios ministerijos rankomis yra kišamas po reformos buldozerio volu. Pernai priimtas reformos paketas sulaukė Laisvės frakcijos pritarimo tik todėl, kad ministerija asmeniškai įsipareigojo užtikrinti privačios medicinos dalyvavimą pokyčiuose visaverčio partnerio teisėmis.
Morgana Danielė
Morgana Danielė
© DELFI / Andrius Ufartas

Tačiau panašu, kad kai kurių politikų pažadai visgi nieko verti – steigiami bendruomenės sveikatos centrai įpareigoja privačias gydymo įstaigas bendradarbiauti, tačiau kalbėtis apie tai su jomis, kaip tas „bendradarbiavimas“ vyks, nebemato poreikio.

Kuriamų bendruomenės sveikatos priežiūros centrų tikslas – visų savivaldybėse esančių įstaigų pastangomis užtikrinti kuo geresnę sveikatos apsaugą jos gyventojams. Vykstant sklandžiam bendradarbiavimui, paciento gydymas ir jam teikiamos paslaugos būtų nuoseklios, pacientas nebebūtų siuntinėjamas pirmyn-atgal, atliekami tyrimai nesidubliuotų, kiekvieną paslaugą teiktų geriausią kokybę galinti užtikrinti įstaiga, būtų taupomas tiek paties žmogaus, tiek visų dirbančių specialistų laikas.

Tačiau ar galime užtikrinti šią viziją, jei pati jos nešėja, Sveikatos apsaugos ministerija, klumpa jau pirmajame šio bendradarbiavimo žingsnyje – aptarti, suderinti ir detaliai numatyti visas įstaigų, kurios jungtųsi prie šių centrų, bendro darbo sąlygas, atsakomybes bei principus?

Šiandien vis labiau atrodo, kad užuot vadovavusis savo pačios išsikelta pamatine reformos vertybe – tuo pačiu bendradarbiavimu – ministerija visgi tikisi privačią mediciną čia atvaryti vėzdu – kertant per įstaigos ir paciento kišenę. Jei nesutikusioms tokiomis neapibrėžtomis sąlygomis bendradarbiauti privačioms įstaigoms nebūtų suteikta galimybė sudaryti sutartis su ligonių kasomis, dabartinės šeimos medicinos centruose ir kitose tokiose įstaigose besigydantys žmonės gautų rinktis – arba grįžti į „valdišką“ įstaigą, arba mokėti viską ir pilnai tik iš savo kišenės.

Pervaromų į „valdišką“ tinklą žmonių krūvio neatlaikytų pats sveikatos paslaugų tinklas, o ilgos eilės, kurias taip žadama trumpinti, tik dar labiau pailgėtų. Privačios medicinos galimybės aptarnauti pacientus pakibtų ant plauko – kiek Lietuvos piliečių išgalėtų susimokėti visą kainą už suteiktas paslaugas? Tikiu, kad tokia vizija nėra patraukli niekam.

Laiko dar yra – Sveikatos apsaugos ministrui stabdyti savo įsakymo įsigaliojimą, sėstis prie bendro stalo ir imtis bendradarbiavimo lyderystės susitarti dėl bendruomenės sveikatos centrų darbo nuostatų. Juolab, kad paties ministro įgalioti žmonės tokį pažadą yra davę ir jį girdėjo ne mano vienos, bet ir kitų politikų bei medicinos atstovų ausys – įstatyme apibrėžiamas bendradarbiavimo principas, poįstatyminiuose aktuose bus glaudžiai dirbama su medicinos atstovais ir visos detalės išdiskutuotos, nugludintos bei suguldytos į sutartis.

Todėl, nepaisant kylančių reformos įgyvendinimo iššūkių, tikiu, kad ši koalicija gali užtikrinti sveikatos reformos sklandų įgyvendinimą. Jei tik iš tiesų Sveikatos apsaugos ministerija pradės bendradarbiauti ir laikytis pažadų.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(3 žmonės įvertino)
2.3333

Top naujienos

Policijos ieškomas Okuličius – apie gyvenimą po žudynių „Svainijoje“ ir kodėl pabėgo į Ispaniją

Jau daugiau kaip 7 metus Lietuvos policijos visame pasaulyje dėl, įtariama, įvykdytų sunkių...

Verslas PliusAistė Žebrauskienė

Buvusioje „Audėjo“ teritorijoje – grandioziniai planai: kuo pavirs vienas didžiausių Sovietų Sąjungos fabrikų

Markučiuose , buvusioje baldinių audinių gamybos įmonės „ Audėjas “ teritorijoje netrukus...

Ukrainiečiai paragino laukti gerų naujienų – ką tai gali reikšti? (2)

Pilietinio gynybos ir saugumo analizės centro „ Locked N‘ Loaded “ ekspertai teigia, jog vis...

Futbolo žvaigždės renkasi Lietuvoje: autografų medžiotojus nuvylė tik „Barcos“ simbolis pasaulio čempionas atvyksta taksi

Prieš šeštadienį Kaune laukiančias parodomąsias Lietuvos ir FIFA legendų rungtynes į šalį...

Laukia dar vienas pokytis, keliantis didžiulį pyktį medikams: eilės didės, priežiūra suprastės, o milijonai bus iššvaistyti (6)

Šiuo metu Lietuvoje vaiką galima užregistruoti pirminei priežiūrai ir pas vaikų ligų gydytoją...

Agnė Keizikienė

Kol Tinderyje rado savo širdies draugą, praėjo devynis pragaro ratus: kai pasakė, ką mėgsta veikti laisvalaikiu, pasigailėjau, kad atėjau į pasimatymą

Ringailė savo istoriją pradeda nuo toli. Tinderis jos gyvenime atsirado netikėtai, kai atsisiųsti...

Savaitgalį atslinks tikrasis ruduo: jau bus ir lietinga, ir vėsu

Artimiausios paros meteorologines sąlygas lems iš pietvakarių atslenkantis šaltasis atmosferos...

Fausta Marija Leščiauskaitė

Lygių neturėjusiam serialui – 25-eri. Deja, kai kurios aktorės yra tikrų tikriausios priešės

2000-aisiais TV3 televizija pradėjo rodyti pasaulyje jau geidžiamu tapusį „ Seksas ir miestas “...

„Sodra“ skelbia, kada spalį laukti išmokų ir pensijų

Spalį vaiko priežiūros, nedarbo, ligos ir kitų išmokų bei pensijų mokėjimui numatytos...

Parengė Viktorija Dačinskaitė

Sodo atliekas deginantys gyventojai rizikuoja mokėti didžiules baudas dėl paprasčiausio nežinojimo, ką deginti galima, o ko ne

Rudenį susidaro ypač daug sodo ir daržo atliekų , kurias reikia kažkaip sutvarkyti. Tam yra...