Seimo Etikos ir procedūrų komisija pateikė savo išvadas dėl buvusios ministrės Birutės Vėsaitės tarnybinės komandiruotės į Kazachstaną. Komisija konstatuoja, jog B.Vėsaitė nepažeidė Viešųjų ir privačiųjų interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymo bei Seimo Statuto nuostatų ir nurodė, kad visi pagrindiniai išsakyti kaltinimai nėra pagrįsti: už skrydžio bilietą buvo sumokėta, vadovaujantis teisėtomis procedūromis, tai padaryta ekonomiškai tikslingai, negalima įžvelgti jokio privataus B. Vėsaitės suinteresuotumo.
Mindaugas Kluonis
© Asmeninio archyvo nuotr.

Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK), kuri pagal kompetenciją turėjo tirti B. Vėsaitės tarnybinės komandiruotės aplinkybes jas vertinti atsisakė, pavesdama šį darbą Seimo komisijai. Nors formalus pavedimo pretekstas buvo tai, kad B. Vėsaitė nebėra ūkio ministrė, tikėtina, kad matydama, jog neįmanoma pagrįsti buvus viešų ir privačių interesų supainiojimo, VTEK tiesiog rado būdą nusišalinti nuo teigiamo sprendimo B. Vėsaitės atžvilgiu.

Skrydis vienu lėktuvu su verslininkais savaime nėra tas veiksmas, kuris galėtų kelti nepasitikėjimą ministro veikla. Galima visiškai sutikti, kad ministrui turi būti keliami aukščiausi skaidrumo reikalavimai, tačiau ar šis skrydis yra ta riba, ties kuria turi būti brėžiamos etiškumo ribos? Privačiųjų – viešųjų interesų pažeidime svarbiausias aspektas yra pasinaudojimas tarnybine padėtimi, siekiant asmeninės naudos. Kitaip sakant, asmenine nauda galima būtų laikyti apmokėtą atostogų kelionę, gautas dovanas, piniginę paramą, ir t.t. Skrydžio į Kazakstaną atveju nieko panašaus nebuvo – tai tarnybinė komandiruotė, į kurią vykta, apmokant už bilietus nustatyta procedūra. Tai patvirtino ir Seimo etikos ir procedūrų komisijos pateiktos išvados.

Asmenine nauda galima būtų laikyti apmokėtą atostogų kelionę, gautas dovanas, piniginę paramą, ir t.t. Skrydžio į Kazakstaną atveju nieko panašaus nebuvo – tai tarnybinė komandiruotė, į kurią vykta, apmokant už bilietus nustatyta procedūra. Tai patvirtino ir Seimo etikos ir procedūrų komisijos pateiktos išvados.
Mindaugas Kluonis

Neįmanoma šioje kelionėje įžvelgti ir vienos verslo įmonės protegavimo, kaip tai bandė įrodinėti opozicija, siekusi B. Vėsaitės atstatydinimo. Ministrė ne kartą pabrėžė, kad yra pasirengusi padėti visiems Lietuvos verslininkams įsitvirtinti užsienio rinkose, kadangi tai neša naudą šalies ekonomikai. Verslininkų delegacijų skrydžiai su valstybių vadovais ir ministrais yra įprasta praktika, siekiant palengvinti įžengimą į kitų šalių rinkas. Tai puikiai suvokia tiek VTEK, tiek Seimo Etikos ir procedūrų komisija, nes kitaip tektų pripažinti, jog bet kokios verslininkų delegacijos vizitas užsienyje su valstybės pareigūnu yra viešųjų ir privačių interesų pažeidimas. Tai ne tik užkirstų kelią Lietuvos valstybės vadovams ir ministrams skatinti Lietuvos eksportą, nuo kurio priklausoma šalies ekonomika, bet ir leistų kelti klausimą, kodėl iki šiol toks „interesų painiojimas“ nebuvo pastebėtas.

Ūkio ministras neabejotinai turi bendradarbiauti su verslininkais, skatinant naujų darbo vietų kūrimą, žinoti jų reikalavimus ir galimybes. Toks yra jo darbas. Spaudimas B. Vėsaitei atsistatydinti, nelaukiant palankių VTEK išvadų, rodo, kad komandiruotė į Kazachstaną tebuvo formalus pretekstas pašalinti ūkio ministrę, kuri ėmėsi tvarkyti tokių „skaidrumu“ pagarsėjusių ministrų, kaip Dainius Kreivys palikimą. Iš anksto nuspręsta, kad pažeidimas padarytas, užuot laukus teisininkų išvadų pasiremta politiniais pareiškimais ir kalbomis apie, neva, atvirą korupciją. Parodoksalu, kad kai ministras pasiskiria šeimos įmonei ES paramą, jo atleisti be VTEK išvadų negalima, bet jei ministras veikia pagal kompetenciją ir valstybės lėšų negrobsto, tuomet jokių VTEK išvadų nereikia. Užtenka atskirų politikų nepasitenkinimo.

Atėmus galimybę į nepriklausomas atsakingos institucijos išvadas, aukščiausių politikų vertinimuose vyraujant visiškai melagingoms kalboms apie atvirą politinę korupciją, buvo sumindyti pamatiniai etiniai ir teisiniai principai. Galima pradėti abejoti ir pareigūnų veiksmus vertinančių institucijų reikalingumu, jei viską uzurpuoja vienašalis autoritetas. Galima turėti vienokių ar kitokių abejonių, skirtingus požiūrius į santykius tarp verslo ir politikų, tačiau būtent tam neaiškumams išspręsti ir turime atsakingas institucijas, teisę į nešališką vertinimą ir argumentuotas išvadas. Tai teisinės valstybės ir teisėtumo principai. Birutės Vėsaitės atleidimo atveju universalus šių standartų taikymas buvo pamintas.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Užkalnis sugalvojo papietauti vien desertais (43)

Kad jūs žinotumėte, kaip nelengva kasdien sugalvoti vis kokios nors įvairovės mano restoranų ir...

JAV apsisprendė dėl naujų pajėgų steigimo: kosminėse varžybose kiti liks toli už nugaros (394)

Dar šių metų rugsėjį privati amerikiečių bendrovė „ SpaceX “ sėkmingai iškėlė į...

Legalizuojami automobiliai su vairu dešinėje: specialistai negaili perspėjimų (26)

Nuo 2018 m. sausio 1 d. Lietuvoje įsigalioja Saugaus eismo keliais įstatymo pataisa, kuri nebedraus...

Vienas iš dvynių metus praleido kosmose, kitas – Žemėje: kaip pasikeitė jų kūnai? (15)

Scottas Kelly’is – 53 m. amerikietis astronautas , veteranas, dalyvavęs keturiuose skrydžiuose...

Dingusio baikerio Aivaro Kilkaus mylimoji paviešino jautrią žinutę (134)

„Mėnuo nežinios, nerimo, nusivylimo, beviltiškumo, bejėgiškumo, skausmo ir „n“ visko. Bet...

Stulbinančios šlovės sulaukusi „ABBA“: ką dabar veikia legendinės grupės nariai? (6)

„ABBA“ yra viena didžiausių sėkmės istorijų muzikos pasaulyje. Švedų pop grupė, kurią...

Atmintinė, kaip paruošti automobilį žiemai (13)

Apmaudu, tačiau kitaip nei kelininkus, žiema vairuotojus iš tikrųjų užklumpa netikėtai ir,...

„Senąjį“ Kuvaldą susigrąžinęs Maslobojevas: neskraidžiau padebesiuose (20)

„Bushido Hero‘s“ turnyro pagrindinėje kovoje vienas geriausių Lietuvos kovotojų Sergejus...

Po sutuoktinio smurto prarado priekinius dantis: tokių kaip ji – ne viena (101)

Kartą moterį sutuoktinis taip primušė, jog jai išbyrėjo keli priekiniai dantys . Kaip taip...

Gyventojams siūloma leisti registruotis „prie savivaldybės“ (5)

2017 m. lapkričio 1 d. duomenimis Lietuvoje vis dar buvo 66 591 faktinės gyvenamosios vietos...