aA
Nuo kovo 1 d. šalyje įsigaliojo tvarka, kuomet pacientams sudaromos palankios sąlygos nepermokėti už vaistus, t. y. pirmą kartą išrašomiems kompensuojamiems vaistams taikomas pirmo paskyrimo principas. Recepte atsirandanti žyma įpareigoja vaistininkus skirti ekonomiškiausią pacientui reikalingų vaistų variantą.
Kristina Garuolienė
© DELFI / Karolina Pansevič

Tariamės su bendruomene

Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) specialistai rengdami šią tvarką ne vieną kartą diskutavo su medikų bendruomene, diskusijos tęsiasi ir toliau, nes šiuo metu yra rengiamas tvarkos pakeitimas.

Atsižvelgdami į specialistų ir pacientų išreikštus nuogąstavimus, diskutuojame apie pakeitimus. Pavyzdžiui, jei pacientas buvo vartojęs to paties bendrinio pavadinimo vaistą ir dėl jo pacientui buvo pasireiškusi nepageidaujama reakcija, gydytojas gali žymą „pirmas paskyrimas“ nuimti. Gydytojas apie pacientui pasireiškusią įtariamą nepageidaujamą reakciją turi pranešti Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai (VVKT) ir tai nurodyti paciento medicinos dokumentuose.

Tai yra daroma tam, kad pacientui, jei jam praeityje buvo pasireiškę nepageidaujami poveikiai dėl vaistų vartojimo, kompensuoti ne pigiausią, o bet kurį kompensuojamą vaistą.

Naujovė leis sutaupyti ir nupirkti daugiau vaistų

Tokia tvarka nėra nauja. Ji įdiegta vadovaujantis patikrinta kitų Europos šalių patirtimi. Kitas svarbus aspektas – pokyčiai niekaip nepalies tų pacientų, kurie ilgą laiką vartoja jiems anksčiau priskirtus ir tinkančius vaistus. Kitaip tariant, vienintelis realus pokytis, sakyčiau, netgi saugiklis, tai – galimybė iš karto įsigyti reikalingus kokybiškus vaistus pačia ekonomiškiausia kaina.

Be to, taip siekiama dar labiau sumažinti vaistų kainas, didinant konkurenciją tarp vaistų gamintojų. Veiksmai, kuriais SAM siekia mažinti išlaidas vaistams, jau duoda rezultatų. Štai, pavyzdžiui, skaičiuojame, kad per dvejus metus vidutinės pacientų mokamos priemokos sumą pavyko sumažinti beveik dvigubai – nuo 5,7 eurų 2016 m. iki 2,3 eurų 2019 m. vasarį, taip 2018 m. sutaupyta 18 mln. eurų pacientų pinigų.

Svarbiausia yra tai, kad šie pinigai nėra „laikomi valdiškoje kojinėje“. Už juos į kompensuojamųjų vaistų sąrašą įtraukti 53 nauji vaistai bei 3 vakcinos.

Pirmo paskyrimo tvarka, kaip rodo užsienio šalių patirtis, turėtų padėti priemokas dar labiau sumažinti. Tikimasi, kad ši naujovė leis sutaupyti ne mažiau kaip 4 mln. eurų per artimiausius metus bei dar daugiau milijonų ateityje ir bus galima į kompensuojamų sąrašą įtraukti dar daugiau naujų vaistų.

Europos šalyse – ne naujiena

Kaimyninėje Latvijoje pirmojo paskyrimo tvarka įdiegta dar 2012 m. ir padėjo ekonomiškiausių vaistų vartojimą padidinti iki 66 proc.

Tai buvo stiprus konkurencijos tarp gamintojų paskatinimas ir, pavyzdžiui, Latvijoje vieno iš populiariausių širdies ir kraujagyslių ligoms skirto vaisto kainos sumažėjo 46 proc. Skandinavijos šalyse taikomos dar intensyvesnės konkurencijos skatinimo priemonės. Švedijoje, Norvegijoje, Suomijoje, o taip pat ir Vokietijoje, Prancūzijoje, Nyderlanduose ar Ispanijoje visiems vaistams galioja „generinės substitucijos“ principas. Tai reiškia, kad nepriklausomai kokiu – bendriniu ar konkrečiu – pavadinimu išrašytas vaistas, vaistininkas turi išduoti generinį ir dažnai mažiau kainuojantį vaistą.

Kipre vaistai perkami konkurso būdu, todėl nuperkamas pigiausias ir pacientui taip pat parduodamas tik ekonomiškiausias variantas. Panaši tvarka galioja ir Jungtinėje Karalystėje. Portugalijoje, jei recepte nurodytas bendrinis pavadinimas, vaistinė turi išduoti ekonomiškiausią to paties bendrinio pavadinimo, stiprumo ir farmacinės formos vaistą.

Labai iškalbingai atrodo Suomijoje atlikto tyrimo duomenys. Atlikus tyrimą nustatyta, kad tik vienas iš 10 pacientų atsisako įsigyti pigiausius vaistus. Kitaip tariant, suvokdami, kad generiniai vaistai niekuo ne prastesni, pacientai patys noriai gydosi ekonomiškesniais generiniais vaistais ir pinigų neišleidžia be reikalo.

Matant tokius duomenis, tikrai akivaizdu, kad Lietuvoje tokie pokyčiai – reikalingi. Jie turėjo būti seniai inicijuoti. Tai labai svarbu, nes būtina ne tik šviesti visuomenę, bet ir laužyti tam tikrus mitus. Juk kai kurie įsitikinimai yra nenaudingi ne tik piniginei, bet ir sveikatai.

Įvertink šį straipnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
(10 žmonių įvertino)
3.4000
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Gyvai / DELFI Diena. Gyventojų pajamų mokesčio deklaravimo laikotarpis – kas, kiek ir už ką gali susigrąžinti deklaruojant? vyksta apklausa

Trečiadienį prasidėjo gyventojų pajamų mokesčio deklaravimo laikotarpis – kas, kiek ir už ką...

JAV bombonešių skrydžiai tampo Kremliaus nervus: jų pasirodymas virš Lietuvos – ne atsitiktinis (542)

Amerikiečių bombonešis prisiartino prieš Rusijos sienų ir imitavo Kaliningrado bei Sankt...

Theresa May prašo nukelti „Brexit“ iki birželio 30 dienos papildyta 15.11 (40)

Theresa May prašys nukelti Jungtinės Karalystės išstojimo iš Europos Sąjungos datą iki...

Tomas Sinickis. Apie tarptautinę gėdą (296)

Kažkur skaičiau, kad du trečdaliai buvusių merų liko savo postuose. Jums dar kyla abejonių,...

Pasitraukus prezidentui sprendimą priėmė žaibiškai: Astanos nebelieka papildyta (115)

Kazachstano parlamentas trečiadienį nusprendė pervadinti šalies sostinę Astaną ilgamečio...

Verygą vertinę Seimo etikos sargai susiginčijo dėl skiepų: Matulas sulaukė skaudžios kolegės pastabos (2)

Aistringai padiskutavusi apie skiepų nuo gripo klausimus Seimo Etikos ir procedūrų komisija...

Draudikai sunerimę: teigia, kad išaugo tikimybė patekti į eismo įvykį (41)

Pirmųjų šių metų mėnesių duomenys rodo, kad eismo įvykių metu gyventojai patiria vis...

Suomių profesorius įvertino Lietuvos mokyklas: sistema paini pamatykite renginio akimirkas (17)

Tūkstančiai moksleivių ir mokytojų trečiadienį žinių semiasi ne mokyklų klasėse, o...

Savarankišką gyvenimą vos 15-os pradėjusi Gabrielė išgarsėjo ne tik savo grožiu: jos darbas – tikra paauglių svajonė (32)

Lietuvos modelis Gabrielė Sodonytė ne vieną kartą yra girdėjusi, kad daugeliui ji panaši į...

Papietavo ten, kur lankosi žurnalistai ir policininkai: būkite ramūs, „tik užkandę“ neišeisite (52)

Kiek Vilniuje yra maitinimo vietų vietelių, tai net ir aš stebiuosi. Atrodo, jog per daugiau nei...