aA
Mūsų ūkininkai jau turėjo gauti išmokas, prilygstančias Europos Sąjungos šalių vidurkiui, pagal stojimo į bendriją sutartį ir pagal Europos Vadovų Tarybos pareikštą nuomonę. Deja, dėl nepakankamai tvirtos Lietuvos tuometinės derybininkų pozicijos, tas sprendimas nebuvo įgyvendintas.
Juozas Olekas
© DELFI / Karolina Pansevič

Europos Sąjunga iki šiol taip ir nesuvienodino tiesioginių išmokų Europos Sąjungos valstybių narių žemdirbiams, nors tai numatyta dar 2002 m. Europos Vadovų Tarybos išvadose (Nr. 14702/02).
Atskiriems skirtingų valstybių narių ir regionų ūkiams skiriama parama vis dar lieka nevienoda. Ne tik Lietuvos, bet ir kitų šalių žemdirbiams, kurie ūkininkauja 2004 m. į ES įstojusiose šalyse ir jų regionuose, mokamos tiesioginės išmokos yra mažesnės nei tos, kurias gauna ūkininkaujantieji vadinamosiose ES senbuvėse. Gaudami skirtingas išmokas, visų ES šalių ūkininkai turi laikytis vienodų maisto saugos, aplinkos apsaugos, gyvūnų sveikatos ir gerovės reikalavimų.

Ūkininkaudami nevienodomis sąlygomis, skirtingų valstybių žemdirbiai patiria skirtingus kaštus – vengdami veiklos nuostolių, jie priversti didinti savo tiekiamų žaliavų ir gaminamos žemės ūkio produkcijos kainą. Štai kodėl Lietuvoje mes vis stebimės brangesnėmis daržovėmis, vaisiais ar mėsa.

Vis dėlto pirmųjų šiemetinių susitikimų Europos Parlamente metu supratau, kad naujojo Europos Parlamento svarstymui pateiktame ES Bendrosios žemės ūkio politikos dokumente yra numatyta Lietuvai iki 2027 metų sumažinti tą išmokų skirtumą. Tačiau vietoje to, kad išmokos mūsų žemdirbiams būtų prilygintos ES vidurkiui, ketinama esantį skirtumą sumažinti perpus, bet skaičiuojant ne nuo viso vidurkio, o nuo 90 procentų vidurkio. Tai gana sudėtinga formulė, bet faktas, kad Lietuvos pusės tai netenkina.

Juk dabar Lietuvos žemdirbių, gaminančių žemės ūkio produkciją, sąnaudos priartėjo prie ES vidurkio, o kartais ir jį viršija. Todėl mūsų galimybės konkuruoti tarptautinėse rinkose, kur iškeliauja nemaža lietuviškos produkcijos dalis, darosi vis sudėtingesnės.

Lietuvoje stojimo į ES metu tiek darbo jėga, tiek ir žemė buvo pigesnė, todėl tuo metu įvertinus šiuos skirtumus buvo aiškinama, kodėl skirtingai skirstomos lėšos. Dabar gi matome, kad tie darbo jėgos, žemės kainų skirtumai mažėja. Tačiau vis dar nepasiekia Europos Sąjungos vidurkio. Lietuva tiesiog papuolė į užburtą ratą – čia kainos neprilygsta ES, nes mažesnės išmokos, o išmokos nesulyginamos, nes skiriasi žemės ir darbo jėgos kainos.

Šį klausimą – dėl tiesioginių išmokų suvienodinimo – aš oficialiai uždaviau naujai paskirtam Žemės ūkio komisarui Janošui Voicechovskiui, deleguotam mūsų kaimynės Lenkijos. Jis, atsakydamas į klausimą, pažadėjo, kad jo tikslas bus per kadenciją pasiekti Lietuvos žemdirbių tiesiogines išmokas prilyginti Europos Sąjungos vidurkiui.

Šiuo metu buriu kolegas Europos parlamentarus, kurie palaikytų mūsų poziciją, nes praeitos kadencijos Europos parlamente Žemės ūkio komitete tokiam siūlymui nebuvo pritarta.

Lietuva yra atsidūrusi tarp kelių mažiausias išmokas Europos Sąjungoje gaunančių valstybių kartu su Latvija, Estija ir Portugalija. Lietuvos ūkininkai ne kartą netgi buvo nuvykę protestuoti į Briuselį prie Europos sąjungos institucijų, primindami apie juos diskriminuojančias sąlygas.

Aišku, bus labai svarbus vaidmuo ir Lietuvos Respublikos Prezidento, kai Europos Vadovų Taryboje bus svarstomas ateinančios finansinės perspektyvos dokumentas. Jame bus numatyta, ar išlaikyti tokį patį finansavimą žemės ūkio sektoriui, ar jį keisti. Čia svarbus Lietuvos interesas, kad „Brexit“ ar kitokie faktoriai nenulemtų sprendimo mažinti Europos Sąjungos žemės ūkio finansavimą.

Šiuo atveju mes galime ir turime priminti, kad Lietuva sąžiningai vykdo savo tarptautinius įsipareigojimus, pavyzdžiui, viena iš nedaugelio šalių skiria sutartus 2 procentus krašto apsaugos finansavimui, todėl dabar jaučiamės turintys teisę pareikalauti, kad tarptautinė bendrija būtų solidari su mumis ir lėšas skirstytų tolygiai.

Žinoma, labai svarbu, kaip tos lėšos Lietuvoje bus panaudojamos. Jos neturėtų suplaukti vien į stambiųjų oligarchų kišenes, o pirmiausia – sustiprintų šeimų ūkius, jaunuosius ūkininkus, žaliąją žemdirbystę, taip pat mūsų kaimų infrastruktūrą ir kooperaciją.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(5 žmonės įvertino)
4.4000

Top naujienos

Ekonomistas sureagavo į valdžios veiksmus: neatsimenu, kada valstybė buvo tokiame chaose (59)

„Aš neatsimenu, kada valstybė buvo tokiame chaose, kokiame yra dabar, prie šio biudžeto...

Kručinkienė naujam bute ilgam likti neplanuoja: noriu į kaimą, bet ten dirbti – baisus išnaudojimas (119)

Kandidatuoti į Seimą besirengianti, dėl tariamo smurto prieš vaiką teista ir dukart išteisinta...

Į Cololo laidotuves susirinkę draugai dalijosi mintimis ir prisiminimais: matyt ten, danguje, kažkam prireikė geros kompanijos (24)

Pirmadienio popietę Druskininkuose į paskutinę kelionę išlydimas humoristas Vitalijus Cololo ....

Taisyklės dėl posūkių į dešinę suglumino net naują policijos vadovą: žada vairuotojams nuolaidų (127)

Naujasis policijos generalinis komisaras Renatas Požėla sako, kad jį patį glumina Kelių eismo...

Raseiniuose įžiebta eglė kyla į kovą su didžiaisiais miestais: elegancija ir subtilumas tiesiog užburia (2)

Daugelis Lietuvos miestų jau papuošė savo pagrindines miestų aikštes kalėdinėmis dekoracijomis...

Migrantus įdarbinanti lietuviška įmonė musulmonams sudaro sąlygas melstis: jie – puikūs darbuotojai (28)

Parduotuvėje priėjus prie duonos lentynos, daugelis imame čiupinėti duonos kepalą, tikrinti...

Griežčiausia bausmė: WADA dėl dopingo skyrė Rusijai ketverių metų diskvalifikaciją (404)

Juodžiausias scenarijus Rusijai išsipildė. Šveicarijoje posėdžiaujanti Pasaulinė antidopingo...

Vaikus po krizės šeimoje priglaudžianti moteris: kas nedirbo šio darbo, niekuomet manęs nesupras (1)

Nuo praėjusių metų vasaros šeimoje ištikus krizei mažieji patenka į budinčiųjų...

Baltarusija: deramės dėl bendrų pratybų su NATO (94)

Baltarusija pasirengusi organizuoti bendras pratybas su NATO ir derasi dėl galimų formatų,...

Klaipėdos policija – apie kraupų moters poelgį: esą mažylę paliko, kai pamaitinta nebeatsigavo atnaujinta  (117)

Sekmadienį pasklidusi šiurpi žinia, kad Klaipėdoje, namuose, rastas negyvas kūdikis, o jo tėvai...