aA
Savo „piaru“ kruopščiai besirūpinantis ir šypsena spinduliuojantis Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius neatspindi vilniečių tėvelių nuotaikų.
Jonas Pinskus
© DELFI / Orestas Gurevičius

Nuolat naujienų portaluose nagrinėjama darželių trūkumo problema vis dar neišspręsta, nors savivaldybė bandė ją užmaskuoti kompensuodama 100 eurų išlaidas privačiuose darželiuose. Būkim atviri – už tokią sumą į privatų darželį vaiko neišleisi, tėvams vis tiek reikia primokėti.

Toks sprendimas tik papildė privatininkų kišenes. O tuo tarpu per trejus metus po 3mln. eurų kasmet atiduodamos lėšos privatininkams būtų virtusios realiais darželiais, kuriuos buvo galima pastatyti net tris ir išspręsti 1000 vietų trūkumo problemą.

Bet R.Šimašiui ne gėda girtis, kad problemą išsprendė. O turėtų būti gėda. Gėda ne tik todėl, kad darželių trūkumas vis dar išlieka, bet ir todėl, kad su vietų darželiuose trūkumu susidūrusi vaikų banga natūraliai užauga ir išeina į mokyklas, o ten jai teks susidurti su vietų trūkumu mokyklose. To buvo galima išvengti.

Pats 2011 m. pradėjau eiti tuometinės kadencijos Vilniaus miesto mero pavaduotojo pareigas. Kaip vicemeras, atsakingas už ekonomiką ir investicijas, rūpinausi ne tik būsimais galimais projektais, bet ir darželių trūkumo problemos sprendimu. Problemų buvo jau tada. Paklausiau Švietimo ir kultūros departamento, kiek tiksliai trūksta vietų darželiuose. Atsakymas buvo verčiantis iš kojų – „nežinome ir negalime atsakyti“.

Kodėl, kaip taip gali būti – juk tai elementarus dalykas. Man buvo paaiškinta, kad savivaldybė surenka duomenis iš visų darželių, kiek tėvelių yra užrašę savo vaikus, bet viena šeima savo vaikus galėjo būti užrašiusi į septynis darželius, neva tai sukelia painiavą. Tuomet užsakėme didžiulę studiją, kad patikrintų visus duomenis, kiek vaikų ir kelintais metais gimė, kada eis į darželius, kada bus išleidžiami į mokyklas. Atlikta studija parodė realius skaičius, pradedant gimstamumu, ir baigiant išeinančių į mokyklas vaikų skaičiumi.

Studija parodė, kad nestatant naujų darželių dėl išeinančių į mokyklas 6173 vaikų 2018 m. vietų trūkumas darželiuose gali siekti 1864. Akivaizdu, kad apskaičiuota buvo teisingai. Šiuo metu savivaldybė kalba apie 2000 vietų trūkumą. Reiškia per tą laikotarpį meras R.Šimašius nieko nedarė, kad išvengtų problemų ikimokyklinėse įstaigose ir pradinėse mokyklose.

Gimstamumas padidėjo tuomet, kai motinystės išmokomis skatintos moterys Vilniuje pagimdė kur kas daugiau kūdikių negu buvo keleto metų iš eilės vidurkis. Per 2009, 2010, 2011 metus gimė 4 tūkst. daugiau vaikų. Jeigu darželyje telpa maždaug 220 vaikų, tai galima paskaičiuoti, kiek papildomai reikia pastatyti darželių, kad išspręstume problemą. Jau tada pradėta galvoti apie darželių statybą Santariškėse, Pilaitėje, ir kitose mikrorajonuose.

Kita bėda buvo kai kurių darželių vedėjų godumas. Niekam nebuvo paslaptis, kad kai kuriuose darželiuose specialiai buvo laikomos tuščios vietos, kad būtų galima jas pardavinėti. Netikėtai vietų tuose darželiuose atsirasdavo, kai tėveliai paplonindavo savo pinigines. Šitą praktiką reikėjo išgyvendinti, tad sukūrėme elektroninę sistemą, kad būtų aiškiai matoma, kur yra vietų, o kur tikrai ne. Nenuostabu, kad sulaukėme pasipriešinimo elektroninei registracijai.

Bet dabar, kai vietų skaičius yra aiškus, manau, reikia žvelgti į priekį ir matyti dar vieną bręstančią problemą. Ta vaikų banga, kuri susidūrė su darželių vietų trūkumu užauga ir išeina į mokyklas, nieko nedarant, su problemomis susidurs ir pradinėse mokyklose, ir būreliuose.

Vaikų skaičius smarkiai išaugo, pvz. 2015 m. išeinančių į mokyklas skaičius siekė 4751, 2017 m. jau išaugo iki 6933. Pagal prognozę 2019 m. į mokyklas išeis 5397 vaikai, 2020 m. – 5623, o 2021 m. – 5510. Jeigu tendencijos išsilaikys ir nesikeis, tokiu atveju gali išryškėti mokyklų trūkumo mieste problema. Ar meras yra pasiruošęs šią problemą išspręsti? Ar paskaičiuota, jog vietų pradinėse mokyklose tikrai užtenka? Akivaizdu, jog miesto vadovas R.Šimašius nesupranta, jog į Vilnių atvyksta dirbti, kurti ir gimdyti vaikus jauni žmonės, todėl darželių ir mokyklų problemų sprendimas yra prioritetinis.

Lentelė. Išeinančių į mokyklas ir vietų trūkumo darželiuose palyginimas


Jonas Pinskus. Vilniaus miesto mero šypsenos netemdo darželių ir mokyklų problemos
© DELFI

A: išeina į mokyklas; B: vietų darželyje trūkumas.

Tikiu, jog patarėjų merui netrūksta, galbūt kažkas patars atlikti dar vieną studiją ne tik dėl darželių, bet ir dėl mokyklų, kad būtų aiškiai matoma dinamika, kur kokių vietų, kokiuose mikrorajonuose trūksta. Bet laikas eina, artėja rinkimai, ir vargu, ar tokiems reikalams, miesto vadovui užteks laiko.

Vicemerams tenka rausti iš gėdos, kad dar mūsų kadencijoje pateiktos idėjos dėl modulinių darželių taip ir nebuvo įgyvendintos. O šios kadencijos suplanuoti moduliniai darželiai buvo pradėti statyti visai ne ten, kur realiai labiausiai reikia. Taigi laikas vėl prarandamas, iš naujo parengti visą darželių sistemą ir suderinti klausimus dėl priestatų užtrunka. Procesai ilgi.

Žvelgiant į ateitį, būtina statyti tokius darželius, kuriuos būtų galima lengvai transformuoti į pradinių klasių mokyklas ir atvirkščiai, kai kinta gimstamumas. Sistema turi lengvai prisitaikytų prie kintančių demografinės padėties rodiklių. O šiam merui trūksta toliaregiškumo, ėjimų į priekį numatymo, kas turėtų būti nesvetima aukšto pilotažo politikui. Rūpintis viešu įvaizdžiu reikia, bet kur kas svarbesni yra realūs darbai ir rezultatai.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Papasakojo daugiau detalių, kaip iš kauniečių buvo paimti vaikai: specialistų ir tėvų versijos gerokai skiriasi (1007)

Nors kauniečiai, iš kurių atimti du mažamečiai vaikai, jau džiaugiasi, kad atžalos šiandien...

Linas Kojala. Britų taksistas man paaiškino, kodėl įvyko Brexit (15)

„Klausyk, kiek tavo šalyje gyvena žmonių? Trys milijonai? Jungtinėje Karalystėje – beveik...

Skelbiama apie aptiktus nužudyto žurnalisto Jamalo Khashoggi palaikus Erdoganas: tai planuota žmogžudystė (162)

Nužudyto žurnalisto Jamalo Khashoggi kūno dalys buvo rastos įmestos į šulinį Saudo Arabijos...

Prie Dovilės Didžiūnaitytės žūties galimai prisidėjusio Ričardo Piniko vaizdo įrašas atsidūrė melo ekspertų rankose (20)

Netrukus bus metai, kuomet Klaipėdoje iš viešbučio iškrito garsi manekenė Dovilė...

Svarstant opozicijos rezoliucijas – keistas dalies liberalų elgesys papildyta (97)

Neeiliniame Seimo posėdyje svarstant opozicijos rezoliucijas, išryškėjo keistas šešių liberalų...

Garsi papuošalų kūrėja Elvyra Monginienė papasakojo apie praeitį: sukandusi dantis valiau tualetus

Ekstravagantiškų papuošalų kūrėja kaunietė Elvyra Monginienė neslepia – ji nesitikėjo,...

Ekspertė atskleidžia, kaip sumažinti maisto išlaidas be didelių pastangų 3 pigūs receptai (4)

Lietuva yra antroje vietoje pagal išlaidas maistui ir nealkoholiniams gėrimams Europos Sąjungoje...

Adomaitis – apie bemieges naujoko naktis: tai užtruko per ilgai ir vis dar tęsiasi (19)

Rytinėje Vilniaus „Ryto“ treniruotėje geros nuotaikos netrūko: po krepšiu pokštavo Eimantas...

Viceministrė apie vaikų atėmimo atvejį Kaune: atliekamas tyrimas, kad tokių klaidų nekartotume (227)

Socialinės apsaugos ir darbo viceministrė Vilma Augienė, komentuodama didelio atgarsio sulaukusį...

STT sulaikė Šilutės rajono merą (11)

Specialiųjų tyrimų tarnybos Klaipėdos valdybos pareigūnai atlieka ikiteisminį tyrimą dėl...