Visų demokratinių šalių parlamentuose vienaip ar kitaip yra užtikrinamos opozicijos teisės. Jos yra apibrėžtos ir Lietuvos Seimo Statute, turinčiame įstatymo galią.
Eugenijus Gentvilas
© DELFI / Domantas Pipas

Tarp visų opozicijos teisių (klausti, pasisakyti, iškviesti ministrus ar kitus pareigūnus) bene svarbiausia yra teisė teikti įstatymų projektus. Seimo Statutas numato, kad per Seimo sesiją opozicijos teikiamiems projektams skiriami trys popietiniai posėdžiai (9-10 darbo valandų per sesiją, t. y. per pusmetį). Akivaizdu, kad mažoka, bet realybė yra dar nuožmesnė.

Dažniausiai Lietuvos Seime opoziciją sudarydavo 2-3 frakcijos. Šiame Seime po Socialdemokratų frakcijos skilimo 2017 m., yra net 5 opozicinės frakcijos – Liberalai, Konservatoriai, Socialdemokratai, Tvarka ir teisingumas bei Lenkų rinkimų akcijos frakcija. Prie opozicijos visada priskiriama ir Mišri Grupė, kurią sudaro jokiai frakcijai nepriklausantys parlamentarai. Taigi, opozicijai skirtą 9-10 valandų laiką per pusmetį dalinasi net 6 Seimo frakcijos (grupės) proporcingai pagal jų dydį.

Vieno įstatymo projekto pateikimas užtrunka 20-25 minutes – pristatymas, atsakymai į klausimus, pasisakymai dėl motyvų, balsavimas. Kuklus bendras opozicijai skirtas laikas atveda prie paradoksų. Štai Liberalų Sąjūdžio frakcija 2017 m. seimo rudens sesijai registravo 54 įstatymų projektus. Iš jų per opozicinę darbotvarkę spėjome pateikti tik... 4. Dar gerai, kad bemaž 10 projektų „įspraudėme“ į kitus kasdienių darbotvarkių plyšius. Tokia pati realybė ir su kitų opozicinių frakcijų registruotais projektais.

Tuo metu valdantieji (valstiečiai ir Socialdemokratinė Darbo frakcija) dosniai naudojasi likusiu laiko limitu. Pritrūkus Vyriausybės paruoštų įstatymų projektų, prasideda valdančiosios daugumos Seimo narių fantazijos. Vien gruodžio mėnesį Seimas svarstė keliolika projektų, kurie net nebuvo rudens sesijos darbų programoje ir valdančiųjų buvo skubiai registruoti vos prieš kelias dienas.

Tuo metu opozicijos prieš pusmetį ar metus registruoti projektai taip ir nepasiekia Seimo salės.

Akivaizdu, kad būtina keisti Seimo Statutą, numatant realią opozicijos galimybę pateikti parengtas ir registruotas įstatymų iniciatyvas. Iki šiol valdantieji teigdavo – „nieko negalim padaryti, toks Statutas“, tad tikiuosi, kad į opozicijos teisių išplėtimą bus atsižvelgta. Juolab, kad yra supratimas, kad šiandien esi valdančiojoje daugumoje, o ryt – jau opozicijoje. Juk ką tik taip nutiko su Socialdemokratais...

Pažiūrėsime, ar valdantieji ateityje bus geranoriški ir toliaregiški. Bent iki šiol tokie nebuvo. Juk jau antrąją šios kadencijos darbo dieną (2016.11.15) jie pakeitė Seimo Statutą ir vietoje frazės „opozicijai priklauso ne mažiau kaip 2 Seimo Pirmininko pavaduotojai“ įrašė „opozicijai priklauso 1 Seimo Pirmininko pavaduotojas“. Tokia Statuto pataisa atvedė prie stulbinančios disproporcijos Seimo vadovybėje. Valstiečiai be Seimo Pirmininko turi 2 jo pavaduotojus (R. Baškienę ir A. Nekrošių). Dar 2 pavaduotojus turi vos iš 12 Seimo narių sudaryta Socialdemokratinė Darbo frakcija (I. Šiaulienė ir G. Kirkilas). O štai visai opozicijai atiteko tik viena pavaduotojo vieta – I. Degutienei. O juk opozicija sudaro net pusę visų Seimo narių skaičiaus!

Gruodžio mėnesį pateikiau Seimui svarstyti Statuto pataisą, numatančią grąžinti opozicijai teisę į 2 Seimo vicepirmininkus. Deja, valdantieji ignoravo tokį teisėtą opozicijos norą ir šį projektą atmetė. Ir dar daugiau – papildomu balsavimu net atėmė galimybę šį projektą tobulinti.

Štai dėl ko ir abejoju – ar tikrai valdantieji susimylės ir numatys daugiau laiko opozicijai teikti ir svarstyti jos parengtus projektus? Bent jau iki šiol tokio geranoriškumo trūko. Na, bet neprarandu vilties.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Liūčių nuplautai Lietuvai vasara rengia staigmenų – ir baigsis ji netradiciškai (10)

Anksti prasidėjusi vasara dar nesitrauks, tačiau ji bus permaininga: teks ne tik braukti prakaitą,...

Užkalnis: kepdami mėsą lauke mes švenčiame laisvę (56)

Kai prieš tris dešimtmečius atkūrinėjome laisvę, turėjome gerą supratimą, kaip mes gyvensime,...

Trumpo pasisakymas su Putinu pribloškė net jo sąjungininkus: tai tragiška klaida papildyta (543)

Pirmadienį, stovėdamas šalia Vladimiro Putino, JAV prezidentas Donaldas Trumpas atsisakė...

Gyvai / Sprendžia, kiek Pijus padėjo „valstiečiams“ ateiti į valdžią: artėjama prie galutinio sprendimo nuolat pildoma (226)

Vyriausioji rinkimų komisija ( VRK ) antradienio rytą ėmėsi iš esmės nagrinėti darbo grupės...

Artėja rizikingiausias Ignalinos AE uždarymo etapas: nežino, ką ras atidarę reaktorius (162)

2023 metams suplanuotas Ignalinos atominės elektrinės reaktorių išmontavimas iššūkiu bus ne...

Lūkesčius viršijęs „Guns N’ Roses“ koncertas Taline: be riaušių ir nepadoriai ilgai (2)

Viena didžiausių pastarųjų metų muzikos pasaulio intrigų – ⅗ originalios sudėties...

Baltarusiai svaigo nuo Maradonos: pilnos tribūnos, šluojami marškinėliai ir karti realybė specialiai DELFI iš Bresto (35)

Vyresnės kartos Bresto futbolo gerbėjams reikėjo ilgėliau pagalvoti bandant prisiminimuose...

Nuotykiai prasidėjo dar neišvykus į Kazachstaną: prieš pat ekspediciją teko skubėti pas gydytoją (3)

Iki „ Misija Sibiras '18“ ekspedicijos iškeliavimo liko dvi dienos, todėl visai natūralu, kad...

LKL patvirtino dalyvių sąrašą: su Prienais ir Kėdainiais mintyje (3)

Lietuvos krepšinio lygoje ( LKL ) ketvirtus metus iš eilės varžysis tos pačios komandos....

Įtemptame pokalbyje su amerikiečių žurnalistu – suirzęs Putinas atsisakė paimti dokumentą (235)

Po savo susitikimo su JAV prezidentu Donaldu Trumpu Helsinkyje ir po to surengtos bendros spaudos...