aA
Visų demokratinių šalių parlamentuose vienaip ar kitaip yra užtikrinamos opozicijos teisės. Jos yra apibrėžtos ir Lietuvos Seimo Statute, turinčiame įstatymo galią.
Eugenijus Gentvilas
© DELFI / Domantas Pipas

Tarp visų opozicijos teisių (klausti, pasisakyti, iškviesti ministrus ar kitus pareigūnus) bene svarbiausia yra teisė teikti įstatymų projektus. Seimo Statutas numato, kad per Seimo sesiją opozicijos teikiamiems projektams skiriami trys popietiniai posėdžiai (9-10 darbo valandų per sesiją, t. y. per pusmetį). Akivaizdu, kad mažoka, bet realybė yra dar nuožmesnė.

Dažniausiai Lietuvos Seime opoziciją sudarydavo 2-3 frakcijos. Šiame Seime po Socialdemokratų frakcijos skilimo 2017 m., yra net 5 opozicinės frakcijos – Liberalai, Konservatoriai, Socialdemokratai, Tvarka ir teisingumas bei Lenkų rinkimų akcijos frakcija. Prie opozicijos visada priskiriama ir Mišri Grupė, kurią sudaro jokiai frakcijai nepriklausantys parlamentarai. Taigi, opozicijai skirtą 9-10 valandų laiką per pusmetį dalinasi net 6 Seimo frakcijos (grupės) proporcingai pagal jų dydį.

Vieno įstatymo projekto pateikimas užtrunka 20-25 minutes – pristatymas, atsakymai į klausimus, pasisakymai dėl motyvų, balsavimas. Kuklus bendras opozicijai skirtas laikas atveda prie paradoksų. Štai Liberalų Sąjūdžio frakcija 2017 m. seimo rudens sesijai registravo 54 įstatymų projektus. Iš jų per opozicinę darbotvarkę spėjome pateikti tik... 4. Dar gerai, kad bemaž 10 projektų „įspraudėme“ į kitus kasdienių darbotvarkių plyšius. Tokia pati realybė ir su kitų opozicinių frakcijų registruotais projektais.

Tuo metu valdantieji (valstiečiai ir Socialdemokratinė Darbo frakcija) dosniai naudojasi likusiu laiko limitu. Pritrūkus Vyriausybės paruoštų įstatymų projektų, prasideda valdančiosios daugumos Seimo narių fantazijos. Vien gruodžio mėnesį Seimas svarstė keliolika projektų, kurie net nebuvo rudens sesijos darbų programoje ir valdančiųjų buvo skubiai registruoti vos prieš kelias dienas.

Tuo metu opozicijos prieš pusmetį ar metus registruoti projektai taip ir nepasiekia Seimo salės.

Akivaizdu, kad būtina keisti Seimo Statutą, numatant realią opozicijos galimybę pateikti parengtas ir registruotas įstatymų iniciatyvas. Iki šiol valdantieji teigdavo – „nieko negalim padaryti, toks Statutas“, tad tikiuosi, kad į opozicijos teisių išplėtimą bus atsižvelgta. Juolab, kad yra supratimas, kad šiandien esi valdančiojoje daugumoje, o ryt – jau opozicijoje. Juk ką tik taip nutiko su Socialdemokratais...

Pažiūrėsime, ar valdantieji ateityje bus geranoriški ir toliaregiški. Bent iki šiol tokie nebuvo. Juk jau antrąją šios kadencijos darbo dieną (2016.11.15) jie pakeitė Seimo Statutą ir vietoje frazės „opozicijai priklauso ne mažiau kaip 2 Seimo Pirmininko pavaduotojai“ įrašė „opozicijai priklauso 1 Seimo Pirmininko pavaduotojas“. Tokia Statuto pataisa atvedė prie stulbinančios disproporcijos Seimo vadovybėje. Valstiečiai be Seimo Pirmininko turi 2 jo pavaduotojus (R. Baškienę ir A. Nekrošių). Dar 2 pavaduotojus turi vos iš 12 Seimo narių sudaryta Socialdemokratinė Darbo frakcija (I. Šiaulienė ir G. Kirkilas). O štai visai opozicijai atiteko tik viena pavaduotojo vieta – I. Degutienei. O juk opozicija sudaro net pusę visų Seimo narių skaičiaus!

Gruodžio mėnesį pateikiau Seimui svarstyti Statuto pataisą, numatančią grąžinti opozicijai teisę į 2 Seimo vicepirmininkus. Deja, valdantieji ignoravo tokį teisėtą opozicijos norą ir šį projektą atmetė. Ir dar daugiau – papildomu balsavimu net atėmė galimybę šį projektą tobulinti.

Štai dėl ko ir abejoju – ar tikrai valdantieji susimylės ir numatys daugiau laiko opozicijai teikti ir svarstyti jos parengtus projektus? Bent jau iki šiol tokio geranoriškumo trūko. Na, bet neprarandu vilties.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Sirijoje žuvusio „Vagner“ samdinio artimieji: neleido net karsto atidaryti (306)

Šių metų balandžio viduryje į Rusijos miestą Čitą iš Sirijos buvo pargabentas privačioje...

Žemės ūkio turizmas Baltarusijoje: mitologija, „dalelė SSSR“ ir savininkai-pensininkai (50)

Šiuolaikinis Lietuvos žemės ūkio turizmas dešimtmečiu vyresnis už Baltarusijos: ši verslo...

Neįprastas Unikausko receptas nuo gripo – prireiks vos kelių ingredientų: pagelbės 100 proc. (33)

Neseniai Škotijoje atlikti tyrimai parodė, kad sergantiems ar persirgusiems gripu ar plaučių...

Prasidės tikrieji rudens nemalonumai: Lietuvą skandins lietus (35)

Anticiklonas savo pozicijas užleidžia labai nenoriai. Šiandien jis dar žada nepastoviai debesuotus...

Krepšinio aikštelėse – smurto proveržis: nokautai Lenkijoje ir Austrijoje epizodų įrašai (20)

Šeštadienio vakaras buvo neramus Europos krepšinio aikštelėse. Net dviejų šalių – Lenkijos...

Mėgautis nekenčiamu darbu yra daug paprasčiau nei atrodo: padės net sutvarkytas stalas (2)

Jei visada dirbote tik tokius darbus, kuriuos dievinate, sveikiname – esate laimės kūdikis. O visi...

Antrininkų galimai turi ne tik Melania Trump: kitos garsenybės to net neslepia (3)

Kino ir televizijos aktoriai labai dažnai tam tikroms scenoms filmuoti naudojasi dublerių...

Pasitikrinkite, ar ir jūs turite šią nereikalingą kūno dalį (21)

Galbūt skamba įžeidžiančiai, bet tiesa ta, kad žmogaus organizmas, tarsi muziejus, pilnas...

Į starto penketą grįžęs Valančiūnas surengė produktyvų pasirodymą

Jono Valančiūno sėkmingas žaidimas padėjo jo atstovaujamai Toronto „Raptors“ (3-0) komandai...

Sabonis praleido pergalingas rungtynes, antrasis LeBrono pralaimėjimas pažymėtas muštynėmis

Rungtynėse su Milvokio „Bucks“ kelį susižeidęs Domantas Sabonis nerungtyniavo, o be jo likusi...