aA
Šiandien visai atvirai prieš visuomenės akis vyksta paskutinis „centro kairios koalicijos“ pasispardymas. Ant kortos pastatyti principingumas ir civilizuota politinė kultūra, apie kurią tiek daug kalbėjo ir kalba išrinktasis prezidentas Gitanas Nausėda. Kaip šios kalbos derės su laukiamu atlygiu už jam laimėjimą rinkimuose garantavusiems Sauliui Skverneliui ir LVŽS? Tai mes jau greitai matysime.
Arkadijus Vinokuras
Arkadijus Vinokuras
© DELFI / Andrius Ufartas

Matysime, kaip išieškotai, iškalbingai, bet tuščiai populistiškai viena pusė aiškins esą valstybei reikia stabilumo bet kokia kaina, kita dievagosis meile gerovės valstybei ir atsakomybei neįvardintiems žmonėms.

Ką tuo metu veikia LSDP, kurios gera dalis balsavo už G. Nausėdą, apakinta jo virtimu per vieną naktį dėl karūnos iš neoliberalo į socialdemokratinės gerovės valstybės puoselėtoją? Pasiruošusiam antidemokratiškai (Dalios Grybauskaitės pavyzdžiu) aktyviai kištis į Vyriausybės formavimą neatsižvelgiant į tos Vyriausybės politinę spalvą. Dėl spalvos tai ji pilka, kad tiktų bet kokiom aplinkybėm ir nesimatytų brudų.

Įdomu, kaip i. p. G. Nausėda sieks stabilumo, kai valdančioje „centro kairiųjų koalicijoje“ to stabilumo neliko nei kvapo. Tik matome cinišką kovą už išgyvenimą iki kitų rinkimų, už postus Seime, ministerijose arba Briuselyje, taip užsitikrinant sau sočią ateitį. Norėdamas įgyvendinti šį planą, premjeras S. Skvernelis turės perimti LVŽS valdymą į savo rankas, o LSDDP pagal klasikinį ėjimą arkliu sieks pajungti sau visą LVŽS. Na, visiškai taip, kaip buvo perimta ir diskredituota LSDP. Tik šį kartą nėra ko diskredituoti. Tai savo nuosavomis rankomis jau padarė karbauskiai ir bernatoniai.

Keli klausimai būsimajam prezidentui. Ar tikrai moralusis ir krikščioniškasis i. p. G. Nausėda pasiruošęs palaiminti buvusį teisingumo ministrą Juozą Bernatonį, aname savo poste stipriai susimovusį gelbėjant girtą pagautą savo pavaldinį (o pranešusius apie šį įvykį išvadinęs stukačiais), ir vėl teisingumo ministru arba net užsienio reikalų ministru? Ar paskirs dėl korupcijos atsistatydinusią buvusią sveikatos apsaugos ministrę Rimantę Šalaševičiūtę socialinės ir darbo apsaugos ministre? Ar tikrai G. Nausėda ruošiasi jokios paramos visuomenėje neturintį, nė vienų rinkimų nelaimėjusį, iš odiozinių veikėjų partiją sukūrusį Gediminą Kirkilą skirti Seimo pirmininku, jėga verčiant nuo posto Viktorą Pranckietį? Žinant, kad taip bus nusižengta Seimo statutui, Seimo valiai ir tuo metu, kai valdžia yra tokios nestabilios politinės jėgos rankose?

Kalbėjimas apie valstybės stabilumo išsaugojimą dėl stabilumo su visus tris rinkimus prapylusia ir tarpusavyje susiskaldžiusią LVŽS yra apgailėtinas. Kaip ir supriešinti valdančiąją koaliciją su normaliais demokratiniais procesais aiškinant, kad žlugus koalicijai žlugs jau dabar menamas stabilumas ir valstybėje įsigalios politinė krizė.

Nereikia neatsakingai painioti žmonių. Jeigu reikalingi nauji rinkimai, tai jų nėra ko bijoti, dėl to šalyje neįvyks jokia politinė suirutė. Kaip tik dėl pirmalaikių rinkimų gali būti pašalintas vyraujantis nestabilumas. Jeigu pirmalaikiai rinkimai, kurių valdantieji nenori, neįvyks (procesas ypatingai komplikuotas), tai baltais siūlais siūtą „centro kairiąją“ koaliciją visus pusantrų metų persekios vidinė kova už valdžią.

Apie tai turėtų įdėmiai pagalvoti i. p. G. Nausėda, jeigu jam tikrai svarbus stabilumas valstybėje, aukšta politinė kultūra ir moraliniai principai. Jo sprendimas parodys, kiek jis sugeba susigaudyti politiniuose procesuose, kiek jam rūpi principai ir demokratinė Lietuvos ateitis. Aiškinimas, kad turime tokią padėtį ir tokią medžiagą, kokią turime, ir tik iš to galima rinktis, reiškia akivaizdų atsilyginimą už paramą rinkimuose.

G. Nausėda turi tik vieną būdą parodyti moralinį stuburą ir rūpestį Lietuvos demokratijos kokybe. Jis gali kardinaliai keisti padėtį – paskelbti pirmalaikius rinkimus. Jo Ukrainos kolega Vladimiras Zelenskis taip ir padarė.

Dar keli klausimai LSDP. Ką ruošiasi daryti socialdemokratai, kad apsimetėliams kairiaisiais nuplėštų kaukę? Ką ruošiasi daryti LSDP su veik 300 000 rinkėjų, kurie dėka S. Skvernelio ir neapykantos Ingridai Šimonytei bei jos principingumui juo patikėjo?

Taip, Lietuvoje yra tarp 200 00 ir 300 000 nuolat už nosies vedžiojamų nekritiškų žmonių, kurių politiniu neišprusimu vis naudojasi visokie paraštiniai žmonijos gelbėtojai nuo violetinių iki politinių lavonų. Kaip LSDP ruošiasi patraukti šiuos žmones į savo pusę, bent kol kas jokių žinių apie kokį nors planą nėra.

Taip, LSDP turi rimtą ir akivaizdų pagrindą džiaugtis atgimstančiu pasitikėjimu partija, kuris atsispindėjo visuose trejuose rinkimuose. Dabar laikas partijai formuoti atskirą socialdemokratų ideologų, psichologų, sociologų, viešųjų ryšių ekspertų komandą skirtą patraukti savo pusėn tuos pasimetusius žmones. Negalima be jokios konkurencijos užleisti vietą apsimetėliams kairiaisiais, kad tie, žongliruodami socialdemokratinėmis vertybėmis žaistų su žmonių socialinio saugumo, socialinio teisingumo poreikiais ir viltimis dėl siaurų asmeninių buitinių interesų.

LSDP, matydama kaip jau paraštine tapusi LVŽS ruošiasi neaiškiai, niekieno nerinktai ir niekam neatsakingai mažumai perleisti atsakomybę už kertines valstybės institucijas, LSDP turi puikią galimybę pateikti save kaip stabilumo garantą. Pasirinkimas stovėti šalia ir laukti šio politinio farso pabaigos politinių dividendų LSDP neatneš.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(47 žmonės įvertino)
4.1489

Top naujienos

Ažubalis: ragus Putinui užsiauginti padėjo didžiosios ES valstybės (102)

Įvykiai JAV paveiks Lietuvą tiek, kiek Europa sugebės atsispirti supaprastintam žvilgsniui į...

Prezidentūra: pasiekti kolektyvinį imunitetą reikėtų iki vasaros vidurio (240)

Europos Sąjunga turi turėti vieningą ir ambicingą tikslą, iki kada visose šalyse narėse būtų...

Savaitgalį feisbuke siautėjęs, kolegas įžeidinėjęs ir grasinęs Rimas Bružas sulaukė ne tik kritikos, bet ir griežtos LRT vadovų reakcijos pasisakė ir R. Bružas, kita pusė kreipėsi į teisininkus (503)

Penktadienį LRT Radijo laidos „Laimės dieta“ vedėja Rimantė Kulvinskytė pasidžiaugė...

Židiniai atsivėrė bent keliose Vilniaus įmonėse, protrūkių fiksuojama ir vaikų darželiuose

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras ( NVSC ) informuoja apie per praėjusią parą Lietuvoje...

Rožė už 500 eurų: įmantrios schemos apeiti ribojimus padeda ne visiems (51)

Griežtų karantino reikalavimų laikosi ne visi. Kai kurie sugalvoja įmantrių schemų ir griežtas...

Navalnas – tardymo izoliatoriuje, ten su juo neįmanoma susisiekti (106)

Rusijos opozicijos lyderį Aleksejų Navalną nugabeno į tardymo izoliatorių „Matroskaja...

Lietuvoje – 717 naujų koronaviruso atvejų, 18 mirčių praėjusią parą nuo koronaviruso mirė 40–89 metų žmonės (330)

Per praėjusią parą Lietuvoje nustatyta 717 naujų COVID-19 ligos atvejų, mirė 21 žmogus,...

Šimonytė: iki sausio 31 dienos jokių radikalių karantino pasikeitimų nebus liks ribojimai kelionėms tarp savivaldybių (444)

Ministrė pirmininkė Ingrida Šimonytė sako, kad visą sausį karantinas ryškiai nebus...

Lietuvių ramybės oaze laikyta vietovė pajūryje virsta tikru kurortu: neprireiks ir dvejų metų, kol NT kainos čia pasieks Palangos lygį (236)

Karantinas ir griežtas judėjimo tarp valstybių reguliavimas paskatino lietuvius atsigręžti į...

Mantas Brazdžionis | D+

Paneigė mitus apie Dubajų: tikėjosi baudų ir dirbtinumo, bet realybė nustebino

Į didžiausią Jungtinių Arabų Emyratų miestą Dubajų vykau sausio mėnesį, kai šiluma lauke...