Lietuva gali laimėti nusistačius aiškius tikslus – tapti šiaurės šalių Europos technologijų centru. Ūkio ir Finansų ministerija demonstruoja progresyvumą inovatyvių technologijų srityje. Į Vilnių ar Kauną tuntais atvyksta užsienio kompanijos. Pats prie to prisidedu. Kviečiu juos į neseniai mano įkurtą Blockchain Centre Vilnius. Supažindinu su Lietuvos talentais didžiausiame regione modernių technologijų ir verslumo renginyje #SWITCH!
Antanas Guoga
© DELFI / Domantas Pipas

Laikas privilioti investuotojus į regionus. Lietuva gali klestėti ne tik didmiesčiuose. ELP grupėje Europos Parlamente be užuolankų kalbamės - be stiprių regionų nebus stiprios Europos. Kaip tai padaryti? Kas Varėnoje ar Radviliškyje gali suvilioti užsienio ar savus investuotojus? Kaip pritraukti aukštą pridėtinę vertę kuriantį verslą? Visiems aišku – didesnė pridėtinė vertė, aukštesni atlyginimai, daugiau sumokėtų mokesčių, daugiau erdvės didinti pensijas ar švietimo biudžetus.

Šienaukime sosnovskio barščius, net kai jie už mūsų kiemo

Kone kas antra šeima regionuose sakosi turinti emigravusių giminaičių. Išvykstantieji beda pirštu ne vien į ekonomines bėdas. Socialiniai skauduliai gramzdina. Kai Vilnius matuojasi raumenis laimingiausių ar jauniausių gyventojų Europoje reitinguose, šalies regionuose išklausau kitas problemas. Pagarbos ir oraus gyvenimo stokos jausmas, patyčios, visais galais dangstoma korupcija, švogeriai viešajame sektoriuje.

Sostinėje vaduojamės nuo įtarimų korupcija galingoms vietos korporacijoms. Gėdinga regionų piktžaizdė – smulkioji korupcija. Veši kaip Sosnovskio barštis. Matome ant kiekvieno posūkio, bet nepjauname. Tačiau kito kelio nėra – nebus pokyčių, kol patys jų neinicijuosime. Toleruodami ir suksimės uždarame rate, kuriame taip ir neatrasime nei naujų verslų, nei investicijų. Pagalvokime, ar nežinome seniūnijose korupcijos atvejų. O žemės korupcijos atvejų. Štai žmogelis, kurio tėvų žemę valdininkai perdavė kitiems, nes anas ne tą kodą dokumentuose įrašė. Vietoj to, kad padėtų pataisyti popierėlį, perspėtų žmogų, iš karto surado kupčių. Tikriausiai ne už ačiū.

Pajūrio regionas prisimins, kai suolelis kainavo kelis tūkstančius eurų. Uteniškiai tikriausiai niekada nepamirš šiukšlių dėžių už 600 eurų.

Verkiame, kad išvyko talentingas jaunimas. Bet ir jie ne akli. Mažose bendruomenėse visi vieni kitus pažįsta ir žino, ar sąlygos konkurencingai dirbti viešajame sektoriuje, pritraukti valstybinį finansavimą, laimėti pirkimus, ir apskritai pasiekti teisybę yra neretai skirtos tik saviems ar ir visiems. Skaidrumas, teisingumas – universali priemonė ir savo žmones įtikinti pasilikti, ir investicijas pritraukti.

Tu paimk mane, mere, už rankos

Miestelių ir regionų vadovų lyderystė ypatingai reikalinga parodant atvirumą. Aš šimtu procentų palaikiau reformą rinkti merus tiesiogiai. Per trejus metus labai aiškiai pasimatė, koks turi būti meras – iniciatyvus, atviras nuomonėms, kultūroms, technologijoms, pokyčiams. Tie regionai, kurių merai iš esmės ėmėsi iniciatyvos dirbti su idėjomis ir žmonėmis, ne tik su plentu ar suoliukais, pritraukė emigravusiuosius atgal, sulaukė verslo investicijų. Pagaliau, vizionieriškais planais skatina svajones, o ne nusivylimą.

Žmonės eidami prie balsadėžių taip pat prisiima atsakomybę už savo regiono ateitį. Išanalizuokite, ar Jūsų vietos valdžia yra pakankamai atviri, skaidrūs ir aktyvūs, kad pritrauktų investicijas į regioną. Ar jie už rankos paima atvykstančius šalies ar užsienio verslus. Aprodo infrastruktūros galimybes. Nuveda į vietos kolegijas. Užtikrina, kad prisidės, jog regiono švietimo įstaigos paruoštų reikalingus talentus. Rodo atvirumą inovacijoms ir kitoms kultūroms. Be baimės pasiūlo sprendimus viešojo sektoriaus tobulinimui. Įsipareigoja pastatyti naują darželį, prireikus, pritraukti tarptautinius mokytojus. Pagaliau, gerai kalba angliškai. Paskiria smūginę komandą investicijų pritraukimui ar nusamdo tai išmanantį ekspertą. Asmeninis ir atviras dėmesys – pusė kelio.

Daugiau įrankių savivaldai

Ne paslaptis, jog ne visi įrankiai merų rankose. Merams reikia daugiau galimybių, daugiau ekonominių ir socialinių įrankių. Daugiau atsakomybės, galimybės išmokėti vaikų pinigus, dalį pensijos, spręsti dėl mokesčių lengvatų ar mokesčių rinkimo, imtis paskolas. Mūsų merai turi gauti tokius įrankius, kurie suteiktų galimybes konkuruoti ne su artimiausia savivalda, o su savivalda Londone, savivalda Norvegijoje, Ispanijoje. Pavyzdžiui, paskoloms Lietuvai, o ir savivaldoms, imti fantastiškas laikas – svarbu turėti gerų projektų ir idėjų. Tam reikia žinių, specialistų.

Galiu prisidėti žinių klausimu. Esu atviras visiems. Atvykite į Blockchain centrą, į investuotojų renginius, rodykite imlumą naujovėms, bendraukite. Įsipareigoju priimti, supažindinti su naujovėmis, pasidalinti patirtimi, kaip aš prikviečiau globalias bendroves kalbėtis.

Štai Alytaus meras parodė lyderystę tapti savivalda, diegsiančia blockchain technologijos sprendimus. Žengus dar vieną žingsnį – puiki galimybė pritraukti technologijoms imlius investuotojus.

Kviečiu atvykti į modernių technologijų ir verslumo renginio #SWITCH! profesionalų dalį rugsėjo 20 d., į kontaktų vakarą – bus eilė technologijų, vietos ir užsienio kompanijų atstovų, vadovų. Merų komandoms padovanosiu bilietų. Puikus būdas susirinkti kontaktus ir prisistatyti.

Nacionalinių agentūrų regioninė misija

Be to, itin reikšmingą vaidmenį šiandien vaidina nacionalinės organizacijos, kurios rūpinasi investicijomis. Talentingos komandos jau pateisino visus lūkesčius, pasiekė įspūdingus rezultatus, ypač finansinių technologijų srityje. Šaunuoliai, dirbate gerai. Puikiai parduodate Vilnių ir Kauną. Bet jūs parduokite regioną.

Tai talentingos komandos. Tikiu, kad suras sprendimus. Metas vyriausybei duoti ženklą šioms komandoms. Padėti regionams sukurti savo įvaizdį, pakeisti infrastruktūrinius sprendimus, inventorizuoti talentų ruošimo bazes – tai dar vienas šansas pritraukti investicijas į regionus.

Mąstyk lokaliai, veik globaliai

Ne kartą sakiau, kad skaitmeninė rinka suteikia visas galimybes gyventi regione, o dirbti visame pasaulyje. Gali iš Kalesninkų valdyti verslą Anglijoje. Asmeniškai pažįstu žmonių, kurie iš Lietuvos valdo verslą, veikiantį visame pasaulyje, čia leidžia pinigus ir mokėti mokesčius Kalesninkuose. Kad norėtų gyventi regione, mokėti mokesčius, kurti darbo vietas, ir pasiliekantys, ir atvykstantys turi jaustis saugiai, patogiai, laimingi. Dėmesys, skaidrumas, atvirumas pokyčiams ir kitokiam mąstymui yra svarbūs raktai. Nepamirškime, kad regionai yra Lietuva, kur žmonėms trokšta pozityvių pokyčių, geresnio ir laimingesnio gyvenimo, kaip ir visos sostinės.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Lietuvai stojant į turtingųjų klubą, išaiškėjo niūri statistika: „sublizgėjom“ antirekordais   (271)

Turtingųjų valstybių klubu pakrikštytoje Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijoje (...

Palanga išskėstomis rankomis jau laukia poilsiautojų: kokiomis maisto kainomis pasitiko (219)

Kaip privilioti kuo daugiau turistų šiltuoju sezonu, Palangos verslininkai jau gerai apgalvojo....

Pikul žaidžia atviromis kortomis: apie santuokos užkulisius ir kitus galimus Jasaičio romanus su žinomomis moterimis (47)

Pastaruoju metu kone visa lietuva stebi skaudžią dviejų žmonių santykių dramą. Susipykę...

Savaitgalį laukia gražūs orai, o po jų – fantastiški karščiai (27)

Iškeliaujanti gegužė karščio mėgėjų nenuvils ir toliau: karštas bus ne tik savaitgalis, bet...

Vairuotojai sunerimo: eismo ženklai perspėja apie karo grėsmę? (28)

Geltonos spalvos ženklų su stilizuotais tankų ir šarvuočių atvaizdais buvo pastebėta Lenkijoje...

Nužudymo bylą išsprendė tik praėjus 36 metams: žudikas vaikščiojo visai šalia (8)

JAV Teksaso valstijoje pareigūnai išsprendė nedidelį miestelį sukrėtusio Beth Bramlett...

Fenomenalus LeBrono benefisas išplėšė Love'o netekusiems „Cavaliers“ septintąsias rungtynes (30)

NBA Rytų konferencijos finalo laimėtojas pirmą kartą po penkerių metų pertraukos spręsis...

Kodėl po uodo įkandimo taip ilgai vargina niežulys?

Kai uodas įkanda, jis ne tik išsiurbia žmogaus kraujo , bet ir įšvirkščia savo seilių....

„Akropoliuose“ vyksta „Jamam“ nuolaidų akcija (13)

Penktadienį ir šeštadienį prekybos ir pramogų centruose „Akropolis“ vyksta nuolaidų akcija...

Šokiruojantis merginos pagrobimas: gyvą palaidojo po žeme (76)

Barbaros Jane Mackle gyvenimas buvo tikrai kerintis. Daili ir populiari 20 metų mergina buvo Majamyje...