aA
Lietuva gali laimėti nusistačius aiškius tikslus – tapti šiaurės šalių Europos technologijų centru. Ūkio ir Finansų ministerija demonstruoja progresyvumą inovatyvių technologijų srityje. Į Vilnių ar Kauną tuntais atvyksta užsienio kompanijos. Pats prie to prisidedu. Kviečiu juos į neseniai mano įkurtą Blockchain Centre Vilnius. Supažindinu su Lietuvos talentais didžiausiame regione modernių technologijų ir verslumo renginyje #SWITCH!
Antanas Guoga
© DELFI / Domantas Pipas

Laikas privilioti investuotojus į regionus. Lietuva gali klestėti ne tik didmiesčiuose. ELP grupėje Europos Parlamente be užuolankų kalbamės - be stiprių regionų nebus stiprios Europos. Kaip tai padaryti? Kas Varėnoje ar Radviliškyje gali suvilioti užsienio ar savus investuotojus? Kaip pritraukti aukštą pridėtinę vertę kuriantį verslą? Visiems aišku – didesnė pridėtinė vertė, aukštesni atlyginimai, daugiau sumokėtų mokesčių, daugiau erdvės didinti pensijas ar švietimo biudžetus.

Šienaukime sosnovskio barščius, net kai jie už mūsų kiemo

Kone kas antra šeima regionuose sakosi turinti emigravusių giminaičių. Išvykstantieji beda pirštu ne vien į ekonomines bėdas. Socialiniai skauduliai gramzdina. Kai Vilnius matuojasi raumenis laimingiausių ar jauniausių gyventojų Europoje reitinguose, šalies regionuose išklausau kitas problemas. Pagarbos ir oraus gyvenimo stokos jausmas, patyčios, visais galais dangstoma korupcija, švogeriai viešajame sektoriuje.

Sostinėje vaduojamės nuo įtarimų korupcija galingoms vietos korporacijoms. Gėdinga regionų piktžaizdė – smulkioji korupcija. Veši kaip Sosnovskio barštis. Matome ant kiekvieno posūkio, bet nepjauname. Tačiau kito kelio nėra – nebus pokyčių, kol patys jų neinicijuosime. Toleruodami ir suksimės uždarame rate, kuriame taip ir neatrasime nei naujų verslų, nei investicijų. Pagalvokime, ar nežinome seniūnijose korupcijos atvejų. O žemės korupcijos atvejų. Štai žmogelis, kurio tėvų žemę valdininkai perdavė kitiems, nes anas ne tą kodą dokumentuose įrašė. Vietoj to, kad padėtų pataisyti popierėlį, perspėtų žmogų, iš karto surado kupčių. Tikriausiai ne už ačiū.

Pajūrio regionas prisimins, kai suolelis kainavo kelis tūkstančius eurų. Uteniškiai tikriausiai niekada nepamirš šiukšlių dėžių už 600 eurų.

Verkiame, kad išvyko talentingas jaunimas. Bet ir jie ne akli. Mažose bendruomenėse visi vieni kitus pažįsta ir žino, ar sąlygos konkurencingai dirbti viešajame sektoriuje, pritraukti valstybinį finansavimą, laimėti pirkimus, ir apskritai pasiekti teisybę yra neretai skirtos tik saviems ar ir visiems. Skaidrumas, teisingumas – universali priemonė ir savo žmones įtikinti pasilikti, ir investicijas pritraukti.

Tu paimk mane, mere, už rankos

Miestelių ir regionų vadovų lyderystė ypatingai reikalinga parodant atvirumą. Aš šimtu procentų palaikiau reformą rinkti merus tiesiogiai. Per trejus metus labai aiškiai pasimatė, koks turi būti meras – iniciatyvus, atviras nuomonėms, kultūroms, technologijoms, pokyčiams. Tie regionai, kurių merai iš esmės ėmėsi iniciatyvos dirbti su idėjomis ir žmonėmis, ne tik su plentu ar suoliukais, pritraukė emigravusiuosius atgal, sulaukė verslo investicijų. Pagaliau, vizionieriškais planais skatina svajones, o ne nusivylimą.

Žmonės eidami prie balsadėžių taip pat prisiima atsakomybę už savo regiono ateitį. Išanalizuokite, ar Jūsų vietos valdžia yra pakankamai atviri, skaidrūs ir aktyvūs, kad pritrauktų investicijas į regioną. Ar jie už rankos paima atvykstančius šalies ar užsienio verslus. Aprodo infrastruktūros galimybes. Nuveda į vietos kolegijas. Užtikrina, kad prisidės, jog regiono švietimo įstaigos paruoštų reikalingus talentus. Rodo atvirumą inovacijoms ir kitoms kultūroms. Be baimės pasiūlo sprendimus viešojo sektoriaus tobulinimui. Įsipareigoja pastatyti naują darželį, prireikus, pritraukti tarptautinius mokytojus. Pagaliau, gerai kalba angliškai. Paskiria smūginę komandą investicijų pritraukimui ar nusamdo tai išmanantį ekspertą. Asmeninis ir atviras dėmesys – pusė kelio.

Daugiau įrankių savivaldai

Ne paslaptis, jog ne visi įrankiai merų rankose. Merams reikia daugiau galimybių, daugiau ekonominių ir socialinių įrankių. Daugiau atsakomybės, galimybės išmokėti vaikų pinigus, dalį pensijos, spręsti dėl mokesčių lengvatų ar mokesčių rinkimo, imtis paskolas. Mūsų merai turi gauti tokius įrankius, kurie suteiktų galimybes konkuruoti ne su artimiausia savivalda, o su savivalda Londone, savivalda Norvegijoje, Ispanijoje. Pavyzdžiui, paskoloms Lietuvai, o ir savivaldoms, imti fantastiškas laikas – svarbu turėti gerų projektų ir idėjų. Tam reikia žinių, specialistų.

Galiu prisidėti žinių klausimu. Esu atviras visiems. Atvykite į Blockchain centrą, į investuotojų renginius, rodykite imlumą naujovėms, bendraukite. Įsipareigoju priimti, supažindinti su naujovėmis, pasidalinti patirtimi, kaip aš prikviečiau globalias bendroves kalbėtis.

Štai Alytaus meras parodė lyderystę tapti savivalda, diegsiančia blockchain technologijos sprendimus. Žengus dar vieną žingsnį – puiki galimybė pritraukti technologijoms imlius investuotojus.

Kviečiu atvykti į modernių technologijų ir verslumo renginio #SWITCH! profesionalų dalį rugsėjo 20 d., į kontaktų vakarą – bus eilė technologijų, vietos ir užsienio kompanijų atstovų, vadovų. Merų komandoms padovanosiu bilietų. Puikus būdas susirinkti kontaktus ir prisistatyti.

Nacionalinių agentūrų regioninė misija

Be to, itin reikšmingą vaidmenį šiandien vaidina nacionalinės organizacijos, kurios rūpinasi investicijomis. Talentingos komandos jau pateisino visus lūkesčius, pasiekė įspūdingus rezultatus, ypač finansinių technologijų srityje. Šaunuoliai, dirbate gerai. Puikiai parduodate Vilnių ir Kauną. Bet jūs parduokite regioną.

Tai talentingos komandos. Tikiu, kad suras sprendimus. Metas vyriausybei duoti ženklą šioms komandoms. Padėti regionams sukurti savo įvaizdį, pakeisti infrastruktūrinius sprendimus, inventorizuoti talentų ruošimo bazes – tai dar vienas šansas pritraukti investicijas į regionus.

Mąstyk lokaliai, veik globaliai

Ne kartą sakiau, kad skaitmeninė rinka suteikia visas galimybes gyventi regione, o dirbti visame pasaulyje. Gali iš Kalesninkų valdyti verslą Anglijoje. Asmeniškai pažįstu žmonių, kurie iš Lietuvos valdo verslą, veikiantį visame pasaulyje, čia leidžia pinigus ir mokėti mokesčius Kalesninkuose. Kad norėtų gyventi regione, mokėti mokesčius, kurti darbo vietas, ir pasiliekantys, ir atvykstantys turi jaustis saugiai, patogiai, laimingi. Dėmesys, skaidrumas, atvirumas pokyčiams ir kitokiam mąstymui yra svarbūs raktai. Nepamirškime, kad regionai yra Lietuva, kur žmonėms trokšta pozityvių pokyčių, geresnio ir laimingesnio gyvenimo, kaip ir visos sostinės.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Numuštas Rusijos lėktuvas: kas tai per orlaivis ir ką jis veikė šalia Lietuvos (49)

Po to, kai Sirijos priešlėktuvinės pajėgos virš Viduržemio jūros numušė Rusijos lėktuvą...

Kokių paltų galima įsigyti Gariūnų turguje: vilioja įvairove, bet gali tekti pakloti net 400 eurų balsavimas (35)

Paltas – vienas būtiniausių šaltojo sezono atributų, tad jo paieškomis reikėtų pradėti...

Aktualu tūkstančiams: imigrantai iš ES po „Brexit“ gali prarasti visas privilegijas

Jei Didžioji Britanija laisva valia sprendžia migracijos klausimus, ji neturėtų teikti...

Kuo baigėsi Jakeliūno „pažintis“ su Žalimu: sako, tokių precedentų nėra buvę (99)

Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas „valstietis“ Stasys Jakeliūnas teigė tik...

Ušackas prašo TS-LKD Prezidiumą įvertinti Pavilionio pasisakymus (4)

Buvęs diplimatas Vygaudas Ušackas prašo Tėvynės sąjungos–Lietuvos krikščionių demokratų...

Adatų skandalas: po pranešimo apie adatas braškėse – nerimas dėl bananų ir obuolių (11)

Australijos policija teigia aptikusi adatų obuolyje ir banane. Paaiškėjus, kad braškėse kažkas...

Sunku tuo ir patikėti: Seimas vienu klausimu sutaria bene vieningai atnaujinta 16.56 (162)

Antradienį teisingumo ministras Elvinas Jankevičius Seime pateikė Notariato įstatymo ir...

Sudarytas geriausias visų laikų „Žalgirio“ penketas su Saboniu, Jasikevičius pateko į „Maccabi“ sudėtį (14)

Eurolygos parnteris Eurohoops.net portalas sudarė visų turnyro klubų starto penketus, kuriuose –...

Grįžusi emigrantė medikės išpuoliui nebuvo pasiruošusi – pasijuto kvailelės vietoje (59)

Ar jums pažįstamas jausmas, kada gydytojas ima nei iš šio, nei iš to rėkti, o jūs pasijaučiate...

Olandai atėjo gelbėti Klaipėdos: „įdarbino“ celiuliozę ir krakmolą (14)

Vasarą kilus pasipiktinimo bangai dėl pajuodusios Klaipėdos, jūrų krovinių kompanijai „ Klasco...