aA
Premjeras Saulius Skvernelis paskelbė Kryžiaus žygį prieš aukštas prekių kainas parduotuvėse. Kas nenorėtų, jog Lietuvos parduotuvėse kainos būtų bent kaip Lenkijoje?
Andrius Navickas
© Asmeninio archyvo nuotr.

Galima būtų ploti herojiškoms S. Skvernelio pastangoms, jei nejustume stipraus „parodomojo aktyvizmo“ kvapo. Spėju, kad viešųjų ryšių specialistai patarė Premjerui atrodyti kuo ryžtingesniam ir garsiai trankyti kumščiu į stalą. Esą, žmonėms tai patinka. Tačiau ar nuo skambių pareiškimų kainos pradės mažėti?

Tikiu, kad S. Skvernelis ir jo ministrai nori, kad visi Lietuvos žmonės geriau gyventų. Deja, gerais norais net ir kelias į pragarą grįstas. Kai trūksta strateginio mąstymo ir aiškaus supratimo, kaip dera keliauti tikslo link, įsivyrauja chaosas.

Ryškiausias betvarkės ir virimo temperatūrą pasiekusių aistrų pavyzdys – atlyginimų pedagogams pertvarka. Valdantieji labai skubėjo ir opozicijos abejones paniekinamai atmetė kaip progreso trukdį, o dabar mokyklos yra paverstos širšių lizdais. Tiesa, dabartinė Vyriausybė nėra linkusi pripažinti nė mažiausios savo klaidelės.

Jei nėra deklaruojamos pajamos ar interesai – tai vertinama kaip smulkmenos. Jei kertami medžiai gražiausiose Lietuvos giriose – tai esą elementari sanitarija arba – iš kojų verčiantis argumentas: popieriuje viskas gerai, tad, jei faktai prieštarauja tam, ką ministrai surašo popieriuose, ne ministrų, bet faktų bėda. Na, o kultūrininkai apskritai, pasak Premjero, nesupranta, kad pati kūryba jiems turi teikti džiaugsmą ir nereikia pastarojo „sumenkinti“ iki piniginės išraiškos.

Premjeras kviečiasi „ant kilimėlio“ didžiųjų prekybos centrų atstovus, rašo laiškus didiesiems tarptautiniams prekybos centrams. Kiek visa tai atskleidžia S. Skvernelio drąsą ir išmintį? Tai labiau panašu į viešųjų ryšių akciją ir norą pademonstruoti, kad kažkas daroma.

Tikrai nieko blogo, kai Ministras Pirmininkas praneša, kad būtina sumažinti PVM malkoms. Tačiau jis nutyli esminį dalyką, kad šiandien kur kas didesnė problema yra nelegalūs malkų pardavėjai, kurie mišką kertą be leidimų, pardavinėja malkas be jokių dokumentų ir žlugdo tuos, kurie sąžiningai nori vystyti verslą šioje srityje.

Jei iš tiesų norime radikalių pokyčių maisto prekių pardavimo srityje, daugiau dėmesio skirkime paramai nedidelėms, pačių ūkininkų parduotuvėms. Sudarykime jiems geresnes sąlygas tiekti maistą ligoninėms, švietimo įstaigoms. Didžiųjų prekybos centrų konkurenciją skatinkime ne laiškais ir pagrūmojimais, bet šalindami tas teisines ir ekonomines kliūtis, kurios atbaido investuotojus.

Kiek visa tai realiai gali sumažinti kainas parduotuvėse? Nelabai daug. Todėl kur kas perspektyvesnė Vyriausybės veiklos sritis – gyventojų pajamų auginimas, vidurinės klasės stiprinimas.

Deja, Premjero pasiūlyta neoliberali mokesčių reforma palanki tik turtingiesiems, kuriems nekelia problemų leisti vaikus į privačias mokyklas, gydytis privačiose poliklinikose. Dabartinės valdžios retorika vėl spekuliuoja „apačių“ sąvoka.

Šiuolaikinė išsivysčiusios ekonomikos valstybė siekia, kad joje nebūtų „apačių“, siekia stiprinti tuos, kurie pateko į skurdo spąstus. Telieka tik apgailestauti, kad Lietuvoje dabartinei daugumai kuo skaitlingesnės „apačios“, tuo didesnės paramos galima tikėtis. Prasčiau gyvenantiems bandoma ne suteikti galimybes, bet paversti juos dar labiau priklausančiais nuo valdžios. Idant šis „resursas“ nenudreifuotų paskui kokius nors kitus gelbėtojus, Premjeras ir jo ministrai rengia politinius spektaklius: tranko kumščiu į stalą, barsto lengvabūdiškus pažadus, svarbiausia, bando sukurti įvaizdį, kad intensyviai kovoja su negerovėmis.

Visos šios „parodomosios politikos“ rezultatas – sudirginta politinio spektaklio visuomenė. Neabejoju, kad galiausiai vis daugiau žmonių išdrįs pasakyti, kad „karalius nuogas“. Tai, mano įsitikinimu, nujaučia ir dabartinė valdžia, todėl Vyriausybės veiksmuose tiek blaškymosi ir teatrališkumo.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Dr. Kjellas Nordstromas: tai, kas šiuo metu vyksta, pasaulį pakeis negrįžtamai (105)

Pasaulis, kuriame nebeįmanoma nieko prognozuoti. Toks, kuriame viskas skaitmenizuojama, o tada –...

Prieš dešimtmetį šlovės spinduliuose maudęsis Vitalijus Autukas: nežinau, kas būtų, jei būčiau likęs Lietuvoje (69)

Vitalijus Autukas – atrodytų, tokia girdėta ir taip gerai pažįstama pavardė, tačiau mintyse...

Šimonytė: čia dar vienas „rekordinis“ biudžetas (78)

Vyriausybė antradienį pritarė kitų metų valstybės ir savivaldybių biudžeto projektui, kuris,...

Orai: permainos ne už kalnų

Jei praėjusią savaitę rudeninę striukę ar paltą įdienojus dažnam teko nešti rankose, tai...

Gentvilas siunta dėl Šimašiaus kuriamo komiteto: nebevaidinkite, kad su mumis kuriate liberalią visuomenę (116)

Vilniaus meras, vienas liberalų sąjūdžio lyderių Remigijus Šimašius pranešė, kad sieks...

11 mitų apie sveiką mitybą: kai kurių taisyklių laikomės visiškai be reikalo (16)

Minint Pasaulinę maisto dieną pats metas išsklaidyti sveikos mitybos mitus ir pradėti mėgautis...

Jolanta Blažytė: apie santykius su buvusiu vyru ir ką reiškia būti labai turtinga moterimi (71)

Viena įtakingiausių Lietuvos verslininkių Jolanta Blažytė pasakoja, kad verslą kūrė, nes buvo...

„Žalgirio“ lyderiu greitai tapęs naujokas labiausiai laukia toliašaudės artilerijos protrūkio specialiai Krepsinis.lt iš Stambulo (9)

Kauno „Žalgiriui“ sezonas Eurolygoje prasidėjo skaudžiu pralaimėjimu namuose prieš Vitorijos...

Vengdami mokesčių už stovėjimą, vairuotojai ėmėsi radikalių kovos priemonių (209)

Vilniuje vis augant mokamų stovėjimo vietų skaičiui, į darbus automobiliais važiuojantys ir jų...

Du Griezmanno įvarčiai paguldė ant menčių futbolo grandų dvikovoje pirmavusius vokiečius (4)

Po vokiečių pirmojo įvarčio atsitiesusi Prancūzijos rinktinė UEFA Tautų lygos rungtynėse...