aA
Premjeras Saulius Skvernelis paskelbė Kryžiaus žygį prieš aukštas prekių kainas parduotuvėse. Kas nenorėtų, jog Lietuvos parduotuvėse kainos būtų bent kaip Lenkijoje?
Andrius Navickas
© Asmeninio archyvo nuotr.

Galima būtų ploti herojiškoms S. Skvernelio pastangoms, jei nejustume stipraus „parodomojo aktyvizmo“ kvapo. Spėju, kad viešųjų ryšių specialistai patarė Premjerui atrodyti kuo ryžtingesniam ir garsiai trankyti kumščiu į stalą. Esą, žmonėms tai patinka. Tačiau ar nuo skambių pareiškimų kainos pradės mažėti?

Tikiu, kad S. Skvernelis ir jo ministrai nori, kad visi Lietuvos žmonės geriau gyventų. Deja, gerais norais net ir kelias į pragarą grįstas. Kai trūksta strateginio mąstymo ir aiškaus supratimo, kaip dera keliauti tikslo link, įsivyrauja chaosas.

Ryškiausias betvarkės ir virimo temperatūrą pasiekusių aistrų pavyzdys – atlyginimų pedagogams pertvarka. Valdantieji labai skubėjo ir opozicijos abejones paniekinamai atmetė kaip progreso trukdį, o dabar mokyklos yra paverstos širšių lizdais. Tiesa, dabartinė Vyriausybė nėra linkusi pripažinti nė mažiausios savo klaidelės.

Jei nėra deklaruojamos pajamos ar interesai – tai vertinama kaip smulkmenos. Jei kertami medžiai gražiausiose Lietuvos giriose – tai esą elementari sanitarija arba – iš kojų verčiantis argumentas: popieriuje viskas gerai, tad, jei faktai prieštarauja tam, ką ministrai surašo popieriuose, ne ministrų, bet faktų bėda. Na, o kultūrininkai apskritai, pasak Premjero, nesupranta, kad pati kūryba jiems turi teikti džiaugsmą ir nereikia pastarojo „sumenkinti“ iki piniginės išraiškos.

Premjeras kviečiasi „ant kilimėlio“ didžiųjų prekybos centrų atstovus, rašo laiškus didiesiems tarptautiniams prekybos centrams. Kiek visa tai atskleidžia S. Skvernelio drąsą ir išmintį? Tai labiau panašu į viešųjų ryšių akciją ir norą pademonstruoti, kad kažkas daroma.

Tikrai nieko blogo, kai Ministras Pirmininkas praneša, kad būtina sumažinti PVM malkoms. Tačiau jis nutyli esminį dalyką, kad šiandien kur kas didesnė problema yra nelegalūs malkų pardavėjai, kurie mišką kertą be leidimų, pardavinėja malkas be jokių dokumentų ir žlugdo tuos, kurie sąžiningai nori vystyti verslą šioje srityje.

Jei iš tiesų norime radikalių pokyčių maisto prekių pardavimo srityje, daugiau dėmesio skirkime paramai nedidelėms, pačių ūkininkų parduotuvėms. Sudarykime jiems geresnes sąlygas tiekti maistą ligoninėms, švietimo įstaigoms. Didžiųjų prekybos centrų konkurenciją skatinkime ne laiškais ir pagrūmojimais, bet šalindami tas teisines ir ekonomines kliūtis, kurios atbaido investuotojus.

Kiek visa tai realiai gali sumažinti kainas parduotuvėse? Nelabai daug. Todėl kur kas perspektyvesnė Vyriausybės veiklos sritis – gyventojų pajamų auginimas, vidurinės klasės stiprinimas.

Deja, Premjero pasiūlyta neoliberali mokesčių reforma palanki tik turtingiesiems, kuriems nekelia problemų leisti vaikus į privačias mokyklas, gydytis privačiose poliklinikose. Dabartinės valdžios retorika vėl spekuliuoja „apačių“ sąvoka.

Šiuolaikinė išsivysčiusios ekonomikos valstybė siekia, kad joje nebūtų „apačių“, siekia stiprinti tuos, kurie pateko į skurdo spąstus. Telieka tik apgailestauti, kad Lietuvoje dabartinei daugumai kuo skaitlingesnės „apačios“, tuo didesnės paramos galima tikėtis. Prasčiau gyvenantiems bandoma ne suteikti galimybes, bet paversti juos dar labiau priklausančiais nuo valdžios. Idant šis „resursas“ nenudreifuotų paskui kokius nors kitus gelbėtojus, Premjeras ir jo ministrai rengia politinius spektaklius: tranko kumščiu į stalą, barsto lengvabūdiškus pažadus, svarbiausia, bando sukurti įvaizdį, kad intensyviai kovoja su negerovėmis.

Visos šios „parodomosios politikos“ rezultatas – sudirginta politinio spektaklio visuomenė. Neabejoju, kad galiausiai vis daugiau žmonių išdrįs pasakyti, kad „karalius nuogas“. Tai, mano įsitikinimu, nujaučia ir dabartinė valdžia, todėl Vyriausybės veiksmuose tiek blaškymosi ir teatrališkumo.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Kauno centre, prie ligoninės, mirė vyras: liudininkė negalėjo patikėti personalo abejingumu (385)

Penktadienį grupelė kauniečių su mirtimi susidūrė tiesiog vienoje miesto centro gatvių. Čia...

Medžioklė tęsiasi: naujas „Žalgirio“ magas ir pagrindinis Šaro tikslas šių metų Eurolygoje (20)

Kauno „Žalgirio“ vyrai iš medžioklės Nemuno saloje pagaliau grįžo su laimikiu: penktadienį...

„Baltarusiškų“ krevečių eros pabaiga: Rusija kaimynei metė rimtus kaltinimus dėl sankcijų pažeidimų patyrė milijoninius nuostolius (22)

Rusija eilinį kartą apkaltino Baltarusijos valdžią sankcionuotos produkcijos reeksportu iš...

Ekspertai: nueinanti prezidentė valdantiesiems dar gali sugadinti reikalus (421)

Artėjant prezidento rinkimams pasigirsta pačių netikėčiausių teorijų. Viena jų – kad...

Daug metų neviešinta Freddie Mercury paslaptis: čia sukūrė paskutines dainas ir pasitiko mirtį (169)

Montrė miestelis Šveicarijoje daug metų buvo legendinio Freddie Mercury slėptuvė nuo viso...

Kineziterapeutė rekomenduoja: gražios ir stiprios rankos – be svorių kilnojimo ar atsispaudimų paprasčiau nebūna (15)

Kineziterapeutė Jūratė Kliukaitė šįkart labiausiai kreipiasi į moteris. Ypač tas, kurios...

Išdalinti „Žmonių“ apdovanojimai: paskelbti metų svarbiausieji, jautri Vido Bareikio žinutė ir skandalu tapęs įvykis (281)

Penktadienio vakarą šou pasaulio žvaigždės rinkosi į Lietuvos nacionalinį operos ir baleto...

Kalėjimų sistemą toliau drebina skandalai: už pinigus, kuriuos sumokėjo, turėtų stovėti prabangūs viešbučiai (1)

Apie kalėjimų sistemos ydas viešai prabilusi Lukiškių tardymo izoliatoriaus-kalėjimo...

Aklas pasimatymas su kandidatu. Maldeikienė visą skyrių savo knygoje paskirs Tapinui (122)

Parlamentarė Aušra Maldeikienė teigė, kad jos dalyvavimo prezidento rinkimuose tikslas nėra...

Justina ir Ramūnas Rudokai netikėtai turėjo praleisti „Žmonių“ apdovanojimus: neslėpsiu, buvo ir ašarų (65)

Penktadienio vakarą griausmingai paminėti jau tretieji „Žmonių“ apdovanojimai, kurių metu...