aA
Artėja rinkimai, kurie valdžiai gali būti nepalankūs. Todėl S. Skvernelio ir R. Karbauskio valdžia nuosekliai ir vis desperatiškiau bando užgniaužti žiniasklaidos laisvę.
© DELFI / Domantas Pipas

Štai du pastarosios savaitės pavyzdžiai: valdžia naikina galimybes veikti nepriklausomai tiriamajai žiniasklaidai, o Nacionalinį radiją ir televiziją nori paversti Valdžios Radiju ir Televizija. Tai tipiškas valdžios elgesys tokiose šalyse, kur konstitucinė demokratija nuosekliai keičiama į „valdomą“ demokratiją. Kaip rodo kitų šalių patirtis, tokia valdžios sąmoningai įgyvendinama konstitucinės demokratijos erozija dažniausiai vyksta žingsnis po žingsnio, vengiant didesnių ir ryškesnių sukrėtimų ir visuomenės būna pastebima tik post factum, kai demokratijos pamatai jau būna sugriauti ir sugrįžti atgal prie konstitucinių demokratijos taisyklių pasidaro žymiai sunkiau.

Paprastai valdžia, griaudama demokratijos pamatus, apsimeta, kad nesupranta ką daro: taip ir dabar valdžia aiškina, kad nori tiesiog praskaidrinti tariamai ankstesnių vadovų puoselėtą neskaidrią Registrų centro ar Nacionalinio radijo ir televizijos veiklą.

Tačiau tai jau nieko nebeapgaus. Ši valdžia per 2 metus bent vieną dalyką tikrai pasiekė: tvirtai įrodė, kad jai su konstitucine demokratija yra ne pakeliui.

Šiandien turime svarstyti visai kitą klausimą: kaip apginti demokratiją nuo šitos valdžios, kuri gali išsilaikyti dar visus 2 metus. Ką su demokratija ji dar pridarys, ypač kai vis labiau pradės jausti, kad valdžia jai ima slysti iš rankų?

Vien opozicijos Seime pastangų sustabdyti pavojingas valdžios užmačias gali ir neužtekti. Vien tik konstitucinių demokratijos vertybių gynybos Konstituciniame Teisme taip pat gali neužtekti.

Atėjo metas visuomenei žymiai garsiau ir efektyviau tarti savo žodį. Tam, kad visuomenė galėtų tai padaryti, visuomenė pati turi susikurti tam reikalingus instrumentus. Ir tam neužtenka vien tik interneto influencerių veiklos feisbuke.

Vis dažniau pradedu galvoti, kad metas Lietuvai turėti Demokratijos Ombudsmeną. Pradžioje visuomeninį. Ir todėl visiškai nepriklausomą nuo valdžios. Bet autoritetingą ir turintį stiprų visuomenės pasitikėjimą. Ir telkiantį visuomenę demokratijos gynybai. Kuri turi prasidėti nuo „nulinės tolerancijos demokratijos erozijai“ strategijos formulavimo.

Gal kas nors turi ir kitokių pasiūlymų, kaip mes patys galime ir privalome apginti demokratiją nuo valdžios sąmoningai įgyvendinamos demokratijos erozijos politikos?

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Patenkintas Jasikevičius „gražuolių“ matyti „Žalgiryje“ nenori: turime iš naujo tapti žvėrimis specialiai Krepšinis.lt iš Stambulo (6)

Kauno „Žalgiris“ pademonstravo įspūdingą žaidimą puolime bei atidarė pergalių sąskaitą...

Sostinės pakraštyje – garsių prekių ženklų išparduotuvė, apie kurią nenorėtumėte niekam prasitarti (158)

Pasakoti ar nepasakoti – štai kur klausimas, kai kalba nukrypsta apie neseniai duris pravėrusias...

Orai: anticiklono įtaka Lietuvoje menks (1)

Ruduo mūsų norų nepaiso, teks susitaikyti, jog ketvirtadienis – paskutinė spalio diena, kai...

Mistinė vieta, apie kurią žino retas vilnietis: užsieniečiai čia plūsta tūkstančiais (76)

Retas vilnietis žino apie namą, stovintį Antakalnio V. Grybo gatvės Vaikų namų teritorijoje,...

Šaro rimbas padėjo: „Žalgiris“ Stambule parodė tikrąjį savo veidą (243)

Kauno „Žalgiris“ trečiadienio vakarą Stambulo „Sinan Erdem Dome“ arenoje ieškojo pirmos...

Spekuliantai pelnosi krentant Džeimso Bondo automobilio gamintojo akcijoms (14)

Galbūt investuotojams Džeimso Bondo automobilis ir patinka, bet gamintojo akcijomis jie spekuliuoja...

Draugystes pamiršę, bet Šaro pamokas įsiminę žalgiriečiai: norėjosi atsikratyti įtampos specialiai Krepšinis.lt iš Stambulo (1)

Kauno „Žalgirio“ krepšininkai neslepia – pergalė prieš Stambulo „Anadolu Efes“ komandą...

Liberalai panaikino Šimašiui palankų sprendimą narystė partijoje gali būti sustabdyta (160)

Remigijui Šimašiui paskelbus, kad antrosios kadencijos Vilniaus miesto mero kėdėje jis sieks su...

Metė siaubingus kaltinimus medžiotojo pašautam dviratininkui – mama vadina monstru ir gailisi, kad tiek mažai kankinosi buvusi mergina kaltina žvėrišku elgesiu (32)

Netekties palaužta dviratininko iš Didžiosios Britanijos Marco Suttono, kurį per klaidą Alpės...

Adomaitis: pametame kažkur galvas – nežinau, kaip paaiškinti (62)

Vilniaus „Ryto“ sirgaliai likus pusei minutės iki ketvirto kėlinio pabaigos traukė ne pergalės...