Klausimas nėra trivialus. Jei partiniams rinkėjams balsuoti už savo partiją ir jos iškeltą kandidatą lyg ir priklauso, tai ką daryti nepartiniam rinkėjui, kuris apie partijas dažnai sprendžia ne pagal jų programas, o pagal partijos vadovo išvaizdą ir jo sugebėjimus komunikuoti?
Aloyzas Sakalas
© DELFI / Valdas Kopūstas

O turėtų būti kitaip: kiekvienas rinkėjas turėtų žinoti, kokia yra kiekvienos partijos, kuri pretenduoja valdyti Lietuvą, pozicija svarbiausiais klausimais, būtent, jie turėtų žinoti, kokia bus kiekvienos iš tų partijų užsienio ir vidaus politika. Kiekviena partija turėtų atsakyti į šias pagrindines užsienio politikos problemas:

  • kokie bus jos santykiai su kaimyninėmis valstybėmis;
  • koks jos požiūris į NATO, į JAV ir ko iš jų partija tikisi;
  • ar krašto gynybai užtikrinti būtinas tautos solidarumas, ar pakanka vien NATO garantijų ir pakankamo kiekio naujos karinės technikos;
  • ar partija pritaria Lietuvos integracijai į ES, sutikdama atsisakyti dalies valstybinio suvereniteto.

Kalbant apie vidaus politiką rinkėjui turėtų būti žinoma:

  • koks ekonominis modelis bus vykdomas, ar laisvos rinkos, ar socialiai reguliuojamos rinkos, ar dar koks nors;
  • kaip kiekviena partija elgsis su socialine atskirtimi. Jei siūlys ją mažinti, tai kaip. Perkeliant mokesčių naštą nuo darbo ant kapitalo, įvedant gaunamo atlyginimo „dugną“ ar dar kaip nors;
  • kaip partija reformuos švietimo sistemą, aukštąjį mokslą, sveikatos apsaugą;
  • kaip ji skatins mokslą, stabdys protų nutekėjimą ir kokias sąlygas sudarys reemigrantams;
  • pagaliau, kaip ji elgsis su lietuvių kalba ir kultūra, nes kalbos ir kultūros išsaugojimas yra kiekvienos valstybės egzistencijos pagrindas.

Žinodamas šiuos ir gal kitus atsakymus rinkėjas galės pasirinkti tą partiją, kurios programa artimiausia jo sielai. Manau, kad ir politologai, padarę partijų programų analizę ir atsakę į aukščiau iškeltus bei kitus galimus klausimus, padėtų nepartiniam rinkėjui.

O ką mes turime dabar? Turime kelias sistemines partijas, kurios turi (ar turėti privalo) savo ideologijas. Tai TS-LKD, Valstiečių partija, socialdemokratai ir liberalai. Turime ir būrį nesisteminių ir neturinčių kokios nors ideologijos partijų ir visuomeninių judėjimų. Turime apklausų lyderį TS-LKD. Šios partijos jau pats pavadinimas „Tėvynės Sąjunga-Krikščionių demokratų partija“ suponuoja du dalykus. Pirma, tai turėtų būti partija, kuri vienija visas politines Lietuvos jėgas naudingų valstybei sprendimų priėmimui. Bet realiai tai partija, kuri rūšiuoja Lietuvos žmones, jai nepritariančius vadindama įvairiais vardais. Ir antra, šioje partijoje nebėra krikščionių, kuriems būdinga artimo meilė ir atlaidumas.

Keletas sakinių apie Valstiečių partiją. Ten tikrų valstiečių kaip ir nematyti, bet užtai gausu įvairių draudimų organizatorių. Pagal tai valstiečių partija galėtų vadintis „Draudėjų partija“. Partijos ideologinė esmė būtų tik paryškinta.

Nuo socialdemokratų atskilusi LSDDP partija irgi pretenduoja būti socialdemokratų šeimoje. Bet abiejų partijų vadovų laukia nemenkas darbas – įrodyti nepartiniam rinkėjui, kuo skiriasi socialdemokratija LSDP partijoje nuo socialdemokratijos LSDDP partijoje. Jei tokių skirtumų naujos partijos vadovams nepavyktų rasti, tai jiems tektų pripažinti tiesą, kad naujoji partija atsirado visiškai ne dėl ideologinių skirtumų, o tik dėl asmeninių motyvų.

Apie liberalus neverta dabar kalbėti. Palaukim teismų sprendimų. Nesisteminių partijų ir visuomeninių judėjimų likimas toks, koks buvo visados. Tai politiniai vienetai, kurie sukelia vien politinį triukšmą, nes laimėti žymesnį vietų skaičių Seime jiems sunkoka dėl labai riboto jų simpatikų skaičiaus.

Tai ką iš visų partijų rinktis nepartiniam rinkėjui? Šiai dienai galimas tik toks receptas – rinkitės kurią nors sisteminę partiją, jei norite, kad jūsų balsas dar ką nors reikštų. O kurią partiją pasirinkti, kad vėliau nereikėtų sakyti „ir vėl išrinkome ne tuos“, galėsite sužinoti tik gavę atsakymus į aukščiau minėtus klausimus. Jei garbūs politologai supras, kokią neįkainuojamą paslaugą jie padarytų nepartiniam rinkėjui pateikdami tokius atsakymus, tai atsiraitos rankoves. Ar turime tokių politologų? Manyčiau, kad taip.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Valstybinį istorijos egzaminą laikę abiturientai liko gerokai nustebinti (41)

Pirmieji abiturientai iš valstybinio istorijos egzamino Vilniaus Vytauto Didžiojo gimnazijoje...

Kam Lietuvoje priklauso žiniasklaida? (24)

Ar žiniasklaidai Lietuvoje pakanka skaidrumo? M360 kalbinti ekspertai neslėpė, kad šioje srityje...

Dėl gaisrų pavojaus ribojamas patekimas į miškus (9)

Dėl daugelyje rajonų vyraujančio 4 arba 5 klasės miškų gaisringumo uždraustas arba ribojamas...

Kalnietis apie galimą aštuntą „Žalgirio“ titulą paeiliui: tai maloniai nuobodus dalykas

Kauno „Žalgiris“ jau pirmadienį gali iškovoti aštuntąjį iš eilės „Betsafe–LKL“...

Perduoda svarbią žinią emigrantams: jei norite gydytis Lietuvoje, turite tai žinote (1)

Legaliai užsienyje dirbantys emigrantai, privalomuoju sveikatos draudimu ( PSD ) apsidraudžia ir...

Nuo liepos Vilniaus svečiams bus taikomas naujas mokestis (10)

Nuo kito mėnesio Vilniuje įsigalioja miesto tarybos sprendimas dėl turisto rinkliavos. Nuo liepos...

Savaitės orai: progų atsikvėpti bus mažai (11)

Savaitės pradžia šalyje – labai šilta, pirmadienį oras kai kur kais iki 30 laipsnių, tačiau...

Goda ir Rolandas Alijevai išgyvena santykių krizę? (11)

Dainininkė, drabužių kūrėja Goda Alijeva ir buvęs krepšininkas, o dabar verslininkas Rolandas...

Lobis miško glūdumoje: net patys darbuotojai nežino, ką iš tiesų turi (6)

Druskininkuose yra vieta, kurią žino visi vietiniai. Tačiau jeigu kurio nors iš jų paklausite,...