aA
Rinkimai ar ne rinkimai, bet negalima politikuojant prieš rinkimus naudotis žmonių sunkesne socialine padėtimi ir kaltinti juos tyčiniu veltėdžiavimu.
A. Pabedinskienė. „Sveikas protas“: išnaudoti žmogų, kol dirba, ir pasmerkti skurdui, kai laikinai netenka darbo
© DELFI / Kiril Čachovskij

Kai tokiais kaltinimais svaidosi opozicija (nors ir deklaruodama sveiką protą, bet neišgirsdama keletą kartų kartotų aiškinimų), galima būtų nutylėti — kai neturi ką pasiūlyti, kritikuoti paprasčiau.

Tačiau kai socialdemokratų finansų patarėja ir Biudžeto komiteto pirmininkas viešai svaidosi patyčiomis darbo nerandantiems, o 302 eurų nedarbo išmoką išvadina nereikalinga parama tyčiniams veltėdžiams, tampa neramu. Ar tik socialdemokratų partijoje nesusikūrė dar vienas „sveiko proto būrelis“?

Esu nemaloniai nustebinta šių pareiškimų, nes pasirodę vieši darbo netekusiųjų užsipuldinėjimai prasilenkia su žmogiškumu, socialiniu sąžiningumu ir teisingumu. Anot jų, tegul tęsiasi darbingų, aktyvių, per paskutinius trejus metus bent pusantrų metų dirbusių, Lietuvos žmonių stūmimas į skurdą.

Tikrai tam nepritariu.

Tik priminsiu, kai kurių politikuojančių veikėjų nepasitenkinimą sukėlė pasiūlymas nutraukti penkerius metus besitęsiantį taupymą laikinai nedirbančiųjų sąskaita ir nuo sausio 1 d. nedarbo išmokos dydį grąžinamas į ikikrizinį lygį (nuo 650 iki 1042 litų (302 eurų)). Tai reiškia, kad kitąmet aktyvūs darbo rinkos dalyviai ir jų šeimos, netikėtai, laikinai netekę darbo, jiems sunkiu metu galės tikėtis didesnės paramos iš valstybės.

Liūdniausia, kad besistengdami surasti kuo stipresnių pasisakymų patyčioms iš darbo netekusio ar jo nerandančio Lietuvos piliečio, politikuojantys veikėjai pamiršta pasigilinti į esmę ir vardan reitingų sumaišo pelus su grūdais.

Taigi, gerbiamieji patyčių meistrai, pakartosiu, ką kartojau ir Seimo tribūnoje, ir ne kartą aiškinau įvairiose informacinėse laidose — ne bet kas galės tikėtis taip politikų užpavydėtų 302 eurų, o tik tie, kurie dirbo bent 18 mėn. per paskutinius trejus metus ir uždirbo ne mažiau kaip 500 eurų (virš 1700 litų) per mėnesį — t. y. žmonės, kurie dirbdami į valstybės biudžetą sumokėjo daugiau (ir gal net kelis kartus) mokesčių. Ir gaus juos ne ilgiau (deja) nei pusę metų.

Nedarbo išmokos dydžio atstatymas į ikikrizinį lygį būtinas jau vien tam, kad būtų užtikrintas socialinis teisingumas tiems, kurie sunkiai dirbo, kad išlaikytų save ir savo šeimas, bei tokiu būdu prisidėjo prie šalies ekonominio atsigavimo. Kiekvienas sąžiningai dirbantis ir savo valstybei pridėtinę vertę kuriantis žmogus, laikinai „iškritęs“ iš darbo rinkos, nusipelno tinkamos nedarbo išmokos, tenkinančios bent jau minimalius finansinius jo ir jo šeimos poreikius.

Laikina, trumpalaikė 302 eurų (maksimali nedarbo išmoka) pagalba, neturi nieko bendro su ilgalaikiais bedarbiais (jie gauna nedarbo pašalpas iki 101 euro). Ši išmoka yra skirta aktyviam bedarbiui — ji ne tik užtikrina socialinę apsaugą, bet ir kartu sudaro jam sąlygas laisviau judėti darbo rinkoje bei rinktis jo galimybes ir lūkesčius labiau tenkinančius darbus, o ne pirmą pasitaikiusį pasiūlymą, kurį darbo ieškantys asmenys kartais pasirenka tik dėl bent kiek didesnių pajamų nei gautų su nedarbo išmoka. Taigi, siekiame tiek apsaugoti darbuotoją, užtikrindami minimalius poreikius tenkinančią nedarbo išmoką, tiek paskatinti didesnę darbuotojų įgūdžių ir jų pasirenkamo darbo atitiktį.

Todėl tikrai ir toliau laikysimės savo pasiūlyto sprendimo, nes norime, kad visi aktyvūs dirbantieji būtų užtikrinti, kad laikinai netekę darbo, sulauks užsidirbtos valstybės paramos ir jų šeimos nepateks į skurdo pinkles.

O Seimo nariams ir Finansų ministerijos specialistams siūlyčiau dažniau paskaityti informacinius portalus ir juose rasite reguliariai skelbiamą informaciją apie mažėjantį, taip pat ir ilgalaikių, bedarbių skaičių. Jų žiniai, nuo 2012 iki 2014 m. bedarbių Lietuvoje sumažėjo nuo 210 tūkst. iki 174,9 tūkst. Gal kartais reiktų mažiau „stebėtis“ ir daugiau dirbti, pavyzdžiui efektyviau surenkant PVM?

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Landsbergis po TS–LKD prezidiumo: vieną žingsnį darysime nedelsdami (11)

Pirmadienio popietę valdančiosios Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų...

Egzamino rašinių temoms skrieja kritikos strėlės: beviltiškai užstrigome laike (4)

Šių metų lietuvių kalbos ir literatūros egzamino rašinių temos, rodos, abiturientų...

Rusijoje ištransliuotas suklastotas Putino kreipimasis

Keliuose Rusijos regionuose per radiją nuskambėjo suklastotas šalies lyderio Vladimiro Putino...

Turguje – pirmosios lietuviškos daržovės: pamatę kainas pirkėjai laukia (1)

Panevėžio centrinė turgavietėje kai kurios gamtos gėrybės jau praneša apie artėjančią...

Lukašenka užsipuolė Baltijos šalis (8)

Birželio 5 d. Aliaksandras Lukašenka susitiko su Kaliningrado srities gubernatoriumi Antonu...

The Economist

Iranas galimai stato naują branduolinį objektą: nerimaujama, kad pasaulis stovi ant katastrofos ribos

Lygiai prieš penkerius metus tuometinis Jungtinių Valstijų prezidentas Donaldas Trumpas nusprendė...

Marijos Palaikytės verdiktas kino apdovanojimų svečiams: kas atrodė geriausiai, o į ką nejauku žiūrėti (1)

Šių metų nacionaliniai kino apdovanojimai „Sidabrinė gervė 2023 “ vykę sekmadienį,...

„Skola“, „dovana“ mokėjimo paskirtyje gali pridaryti nemalonumų: kaip pervesti pinigus, kad netektų po to aiškintis (2)

Viešojoje erdvėje galime dažnai išgirsti apie įvairias istorijas, kai gyventojai norėdami...

Įspėja vairuotojus: itin svarbiame šalies kelyje – dideli eismo pokyčiai

Lietuvos automobilių kelių direkcija informuoja: šį vakarą kelioms valandoms uždaroma Sargėnų...