Nepriklausomybės atkūrimo dienos išvakarėse Lietuvą sukrėtė policijos generalinio komisaro Lino Pernavo paskelbtas pranešimas apie apie Ievos Strazdauskaitės dingimo byloje sulaikytus įtariamuosius ir surastą merginos kūną.
Romas Sadauskas-Kvietkevičius
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Ne ką mažiau už pačią žinią, kad taip žiauriai ir bukai dėl metalo gabalo su „Audi“ ženkliuku atimta jaunos merginos gyvybė, liūdina mūsų visuomenės reakcija – reikalavimai sugrąžinti mirties bausmę.

Šiandien privalau pakartoti tai, ką visuomet sakau iš tolimų kraštų atvykstantiems paviešėti svečiams: Lietuva yra saugi šalis. Ne visuomet tokia buvo, bet dabar yra. Ir joks žiaurus nusikaltimas, kelias dienas plačiai aptarinėjamas žiniasklaidoje, tos nuostatos nepakeis.

Iškart po pranešimo, kad I. Strazdauskaitė buvo nužudyta, diskusijas naujienų portaluose ir socialiniuose tinkluose užliejo mirties bausmės šalininkų aimanos. Pacituosiu tik keletą, nes dauguma kartoja tą patį:

„Pakarti daugiau nieko negaliu pridurt. Labai gaila merginos. Seimūnai, greičiau mirties bausmę“;
„Dieve, dieve... Kaip baisu. Prieš įvykdant mirties bausmę, išimti organus ir duoti tiems, kam jų reikia. Šūdo gabalai bent kažkam išgelbėtu gyvybes“;

„Verkiant reikia grąžinti mirties bausmę, oi verkiant, nes atmarozkai už nieką žmones žudo“;
„Kas toje Lietuvoje dedasi? Nudėti tuos parazitus visus!“;

„Referendumo reikia. Norint gražinti mirties bausmę“;

„Mirties bausmę žudikams, užmėtom akmenimis Vilniaus centre!“;

„Įveskite mirties bausmę. Dieve mano. kiek galima“;

„Kodėl neįvedat mirties bausmės tokiems valkatoms?“;

„Einam prie seimo. Neabejoju, kad niekas nevaikys šito mitingo. Nes jis bus taikus. Plius šūkis bus: MIRTIES BAUSMĘ ŽUDIKAMS“;

„Reikia referendumo“.

Net kairiųjų pažiūrų aktorius ir apžvalgininkas Arkadijus Vinokuras nesusitvardė: „Dabar dar keletą menkystų maitinsime iki grabo lentos“.

Taip, maitinsime, o kai jie atliks bausmę ir gailėsis dėl įvykdyto nusikaltimo – išleisime į laisvę.
Ir tai nėra kažkokio Europos suskystėjimo ženklas. Principas „Akis už akį, dantis už dantį“ nepadaro mūsų saugesnių, o mirties bausmę išlaikiusiose šalyse žiaurių nusikaltimų ne mažiau, o netgi daugiau negu tose, kurios tokios barbarybės atsisakė.

Taip, maitinsime, o kai jie atliks bausmę ir gailėsis dėl įvykdyto nusikaltimo – išleisime į laisvę.
Ir tai nėra kažkokio Europos suskystėjimo ženklas.

Šį kartą nenoriu aptarinėti, kokias pasekmes Lietuvai sukeltų mirties bausmės grąžinimas. Nes mes ją panaikinome ne todėl, kad nustoti žudyti valstybės vardu reikalavo Europos Sąjunga, į kurią veržėmės įstoti. Panaikinome todėl, kad kaip visuomenė jau buvome subrendę tokiam sprendimui.

Troškimas, kad nusikaltėliui būtų atkeršyta panašiu būdu, kaip jis nuskriaudė savo auką, yra vienas iš pirmykščių gyvuliškų instinktų. Baimė, pyktis ir kruvino keršto siekimas nesuderinami su buvimu mąstančiu žmogumi. Valstybė, kuri savo įstatymus kuria vadovaudamasi tokiais primityviais žmonių instinktais, juos palaiko ir ugdo, niekada netaps saugia vieta gyventi.

Užuot svaičioję apie kerštą, atkreipkite dėmesį, kaip profesionaliai savo pareigą atliko Lietuvos policija, pradedant pačia dingusios merginos paieška ir baigiant informacijos teikimu visuomenei būtent tokia apimtimi, kiek buvo būtina paieškai.

Sužinojome, kad galime pasitikėti jų profesionalumu. Dabar reikia ne spėlionių ir sąmokslo teorijų, kodėl užpuolikai nepagrobė I. Strazdauskaitės automobilio, jei dėl jo ją nužudė, o sisteminių išvadų, apie kurias penktadienį prašneko pats generalinis komisaras L. Pernavas.

Valstybė privalo ne žudyti nusikaltėlius, o sukurti sistemą, kuri prižiūrėtų, kad tokie žudikai tarp mūsų neužaugtų. Priklausomybių, skurdo ir buitinio smurto aplinkoje augantys vaikai neturi kito karjeros pasirinkimo, kaip tik emigracija arba kalėjimas. O mūsų veidmainiškas nepakantumas kartą suklydusiems ir bausmę atlikusiems žmonėms tapo didžiausia kliūtimi jiems išsivaduoti iš kriminalinės aplinkos.

Valstybė privalo ne žudyti nusikaltėlius, o sukurti sistemą, kuri prižiūrėtų, kad tokie žudikai tarp mūsų neužaugtų.

Tebetikiu, kad Lietuva – saugi šalis. Per nekilnojamojo turto rinkos pakilimą, 2004-2009 m., dviese su verslo partneriu važinėdavome po Dzūkijos kaimus supirkinėdami sodybas. Veždavomės nemažas grynųjų pinigų sumas, jei prireiktų sumokėti avansą už aptiktą parduodamą sodybą. Ir nė karto neteko gailėtis, kad nesivežiojome jokio šaunamojo ginklo. Dažniau kaimo senoliai patys nepagrįstai prisibijodavo, kai į jų kiemą purvinu visureigiu įvažiuodavo du besišypsantys vyrai, o prie krautuvės užkalbinti girtuoklėliai pasirodydavo esantys pačiais taikiausiais ir geranoriškiausiais žmonėmis.

Todėl jokie rezonansiniais vadinami įvykiai nepakeis mano nusistatymo, kad Lietuvai reikia ne mirties bausmės, o daugiau legalių galimybių skurstantiesiems išsiveržti iš skurdo.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Griežtas policijos atsakas norintiems 0,5 promilės vairuotojams (163)

Nei 0,4 promilės, nei 0,5 promilės ir net ne 0,2 promilės. Bet kuriuo iš šių atvejų žmogus yra...

G. Nausėda: Lietuvoje vidutinis darbo užmokestis yra pasibaisėtinai mažas (488)

„Eurostat“ duomenimis, kas trečias lietuvis gyvena ties skurdo riba, tačiau, pasak ekonomisto...

Atsakomasis „Veolia“ kirtis: Vilniui Stokholme pateikė priešieškinį (4)

Prancūzijos koncernas „Veolia“ ir jo valdoma „ Vilniaus energija “ Stokholmo arbitraže...

Sąskaitose atsirado nauja eilutė: už sukčiautojus sumoka kaimynai (145)

Centralizuotai besišildantiesiems – šaltas dušas iš šilumos tiekėjų. Sąskaitose už...

Grėsmingas perspėjimas iš Š. Korėjos: branduolinis karas gali kilti bet kurią akimirką (91)

Šiaurės Korėjos atstovo Jungtinėse Tautose pavaduotojas perspėja, kad situacija Korėjos...

Įvardijo sąlygą autobusų stočiai prie Pilaitės atsirasti (27)

Papildoma autobusų stotis Vilniuje gali atsirasti, o tam tinkama vieta yra Pilaitėje, tačiau tam,...

J. Ruolia perspėja dėl populiarių sulčių: mano akyse mirė dešimtys moterų (42)

„Mano akyse mirė dešimtys moterų, kurios vartojo po stiklinę grūdų sul čių“, – sakė...

Rusija išsigando itin pavojingų JAV ginklų: jau ruošia atsaką (335)

Iki 2022 m. JAV turės daugiau nei tūkstantį priešraketinės gynybos (PRG) sistemų, o tai...

Istorinis pasiekimas: užfiksavo tai, kas keičia suvokimą apie visatą (6)

LIGO ir „Virgo“ pirmą kartą užfiksavo gravitacines bangas ir šviesą, susidūrus dviem...

Airijai smogė beprecedentė audra: paskelbta nacionalinė nepaprastoji padėtis ir „raudonas“ pavojus užfiksuoti 53 m/s vėjo gūsiai (32)

35 metrų per sekundę vėjas ir smarkus lietus užklupo Škotijos pietvakarius ir Anglijos šiaurės...