aA
Gegužės 17 d. jau rašiau apie vardų ir pavardžių oficialiosios rašybos kuriozus − mėginau atkreipti atsakingų valdžios institucijų dėmesį į ydingą ratą, kuriame yra atsidūrusios ne tik jos, bet ir nemenka dalis Lietuvos visuomenės. Deja, per pusmetį to rato sūkiai ne tik nesulėtėjo − jie gavo naują postūmį.
R. Dobelienė. Asmenvardžių rašymas: kuriozai tęsiasi
© Fotolia nuotr.

Valstybinė lietuvių kalbos komisija 2013 m. spalio 24 d. priėmė nutarimą Nr. N-11 (147) „Dėl Valstybinės lietuvių kalbos komisijos prie Lietuvos Respublikos Seimo 1997 m. birželio 19 d. nutarimo Nr. 60 „Dėl lietuvių kalbos rašybos ir skyrybos“ pakeitimo“ (Žin., 2013, Nr. 113-5679). Matyt, komisija siekė pagaliau atsikratyti atsakomybės už asmenvardžių rašybos problemas, kurias Vyriausybė neseniai mėgino jai primesti (kaip pamatysite, pagrįstai).

Senojo nutarimo esmė išliko, bet radosi pastaba: „Asmenvardžių rašymą Lietuvos Respublikos piliečių asmens dokumentuose nustato kiti teisės aktai.“ Teisės gerbėjui šio sakinio gal ir pakanka, kad patikėtų komisijos nekaltumu dėl asmenvardžių sumaišties, kartkartėmis sudrebinančios viešąją erdvę. Bet kad jau veik du mėnesius tyli Teisingumo ministerijos specialistai − daugiau negu keista. Juk nutarimo 3.2 papunktis papildytas nauja imperatyvia teisės norma, nustatančia asmenvardžių rašybą oficialiuose dokumentuose (išskyrus Lietuvos Respublikos piliečių asmens dokumentus).

Ankstesnės redakcijos nutarime oficialieji dokumentai nebuvo minimi, todėl Kalbos komisija galėjo pagrįstai teigti, kad jos nutarimo nuostatos dėl asmenvardžių rašybos tėra rekomendacinės. Kodėl? Todėl, kad Valstybinės kalbos įstatymas, kurio įgyvendinimu rūpinasi ši komisija, tos rašybos nereglamentuoja − 15 str. tik nurodyta, kad Lietuvos Respublikoje vartojamos įstatymų nustatytos Lietuvos Respublikos piliečių asmenvardžių lytys (formos.−R.D.).

Taigi buvusi lyg ir „ne prie ko“, Kalbos komisija įtvirtino nelietuvišką (!) asmenvardžių rašybą oficialiuose dokumentuose ir nenorom atsidūrė asmenvardžių teisės chaoso epicentre. Kol kas jai pavykdavo šito išvengti, nes niekam lyg ir nekliuvo faktas, kad, peržengdama savo kompetencijos ribas, komisija asmenvardžių teisės orbitoje jaukiai įsitaisė dar prieš dešimtmetį − patvirtino Moterų pavardžių darymo taisykles (2003-06-26, nutarimas Nr. N-2 (87).

Šios taisyklės be jokių skrupulų taikomos Lietuvos civilinės metrikacijos sistemoje, nors reglamentuoja tik LIETUVIŠKŲ moterų pavardžių rašybą, todėl teisės požiūriu yra diskriminacinės, o mokslo požiūriu niekinės. Niekinės dėl to, kad nė vienas vardyno specialistas negalėtų apibrėžti, kas yra lietuviška pavardė. Šiuo nutarimu vadovaujasi ir Lietuvos teismai, spręsdami asmenvardžių bylas, kuriose ieškovės lietuvės reikalauja vyriškosios formos pavardės. Teisinėje sistemoje šis nutarimas − svetimkūnis, nes jokiame Lietuvos įstatyme neužsimenama apie pavardžių skirstymą į vyriškas ar moteriškas, lietuviškas ir nelietuviškas.

Na, bet šioje istorijoje esama ir „linksmosios“ dalies. Labai smalsu, kaip į šį nutarimo pakeitimą reagavo Valstybinė kalbos inspekcija, kontroliuojanti Kalbos komisijos nutarimų įgyvendinimą. Juk dabar ji turi dar vieną kontrolės objektą. Ji, be visų kitų darbų, privalo tikrinti, ar (cituoju nutarimą) „mokslinėje literatūroje, reklaminiuose, informaciniuose leidiniuose, specialiuose tekstuose, taip pat oficialiuose dokumentuose“ pavardės ir vardai rašomi autentiškai, ar neautentiškai. Beje, o ką šiuo atveju reiškia AUTENTIŠKAI? Kad vardai ir pavardės visuose tuose tekstuose rašomi taip, kaip asmens dokumentuose? Bet juk komisija tame pačiame sakinyje atsiribojo nuo asmenvardžių rašybos Lietuvos piliečių asmens dokumentuose! Na, o jeigu čia turimos galvoje ne Lietuvos piliečių pavardės, tai, atsiprašau, koks Kalbos komisijos ir Kalbos inspekcijos reikalas, kaip tos pavardės ir vardai rašomi? Ką ta rašyba turi bendra su lietuvių kalba?

Jeigu „autentiškai“ reiškia „nelietuviškai“, tada dar keisčiau: tarkim, lenkų tautybės Lietuvos piliečio pavardė asmens dokumentuose − Tomaševski. Autentiškai, t. y. lenkiškai, ši pavardė rašytina Tomaszewski. Tai ką, Kalbos inspekcija baus lietuvišką žiniasklaidą, rašančią Tomaševski? Bet tai jau daugiau negu absurdas. Beje, kai kas šiuo absurdu galėtų nesunkiai pasinaudoti (matyt, dar jo „neatrado“)...

Taigi užuot pakeitusi nelietuviškų asmenvardžių rašybos principų teisinį statusą į rekomendacinį, Kalbos komisija ryžosi dar vienam lapsus juris. Keista, kad į jį ligi šiol neatkreipė dėmesio niekas iš Teisingumo ministerijos teisininkų kariaunos. Tiesą sakant, nebe keista − baugu pagalvojus, kad pagal analogiją teisinės klaidos, net ir lemtingos, galimos bet kurioje mūsų gyvenimo srityje.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Įvertino pokyčius Landsbergio komandoje: jau tikrai buvo laikas

Užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis , atnaujindamas savo komandą ministerijoje,...

Šildymo sezonui gerų naujienų nėra – sparčiai brangsta dar viena kuro rūšis (1)

Artėjant šildymo sezonui Lietuvos energetikos agentūra (LEA) prognozuoja, kad šalis neturėtų...

Keičiasi COVID-19 diagnozavimo taisyklės: gauti įrašą apie ligą e. sveikatoje bus paprasčiau papildyta

Nors vasara dar nesibaigė, jau kurį laiką naujų COVID-19 atvejų skaičiai yra keturženkliai....

Pranešta apie sprogimus Rusijos kontroliuojamame objekte Baltarusijoje Baltarusija pateikė savo paaiškinimą (3)

Ziabrovkos aerodrome, esančiame netoli Gomelio Baltarusijoje, naktį griaudėjo sprogimai ir buvo...

Iš Krymo bėganti rusė lieja ašaras: kaip namie gyvenom (14)

Po smūgių rusų karinei bazei Kryme Rusijos gyventoja su ašaromis akyse pasakoja niekur nenorinti...

Adamkus priblokštas: Drobiazko ir Vanagą turime visiškai išbraukti iš savo gyvenimo (8)

Kadenciją baigęs šalies vadovas Valdas Adamkus LNK teigė, jog buvo priblokštas Povilo Vanago...

Mokinio krepšelis: kiek šiemet kainuos suruošti vaiką į mokyklą – tėvų ir ekspertų patarimai gudrybės, padėsiančios sutaupyti

Artėja rugsėjis, tad daugelis tėvų jau galvoja apie vaikų paruošimą į mokyklą. Apie tai, kiek...

Karas Ukrainoje. Iš Rusijos – nauja įžūli klastotė

Kovos su dezinformacija centras pranešė , kad okupantai paskleidė dar vieną melagingą naujieną...

Užsienio reikalų ministerijoje – nauji vėjai: Landsbergis keičia savo komandą iš esmės (12)

Užsienio reikalų ministerijoje ( URM ) – didelės permainos, prie užsienio reikalų ministro...

Lietuvoje nustatyti dar du beždžionių raupų atvejai

Lietuvoje nustatyti dar du beždžionių raupų atvejai, ketvirtadienį pranešė sveikatos apsaugos...