aA
„Ar į vieną amoralumą galima atsakyti kitu amoralumu? “, - tikisi man primesti žaidimo taisykles laidos vedėjas, kažkodėl pagalvojęs, kad dėl jų buvo sutarta. Supraskime, yra du amoralumai : pirmasis – oponentes įkalinęs autoritarinis režimas, kuriam bučiuoja ranką patriarchas, antrasis – „meškiukų desantas“, „Pussy Riot “ ir „Femen“ (šiaip jau skirtingi atvejai). Lygiaverčiai maždaug.
Nida Vasiliauskaitė
© DELFI / Tomas Vinickas

„Ne, negalima “, antruoju prieš pirmąjį mes tik padauginsime pasaulyje amoralumo kiekį (peršasi atsakymas). O gal nesiperša, gal galiu atsakyti „taip, galima“ ir, kartu,
paploti „amoralumui“? Bet kuris atsakymas patvirtintų siūlomą „dviejų amoralumų“ prielaidą, kuri JAU yra pozicija – kraštutinai ciniška ir (taip, taip) AMORALI.

Nes pirmiausia amoralu LYGINTI: demokratines nuotaikas Baltarusijoje drąsinantį pokštą (pliušiniai meškiukai), maldą (neįprastos formos, bet formaliai tai buvo būtent malda, ką pripažįsta patys pravoslavų dvasininkai), medinio kryžiaus nupjovimą (tiktai šiuo veiksmu pasikėsinta į religinį simbolį ar padaryta šiokia tokia materiali žala, tačiau tai pasikėsinimas ne į tikinčiuosius ar krikščionybę, o į jos vardu vykdomą autoritarinę politiką), t.y. protestą prieš represinius Vladimiro Putino ar Aleksandro Lukašenkos režimus ne tik laikyti „amoralumu “, bet dargi lygiaverčiu režimą kritikuojančių žmonių įkalinimui, religijos pavertimui režimą aptarnaujančiu aparatu (štai čia tikrai plati erdvė teisėtai įsižeisti tikintiesiems – ir pareikalauti satisfakcijos iš Kirilo I) ar situacijos nesukontroliavusio diktatoriaus pasipiktinimui.

Nežinau, ar „Femen“ akcija šia prasme pasiteisins, tačiau jei pakaktų nupjauti tą kryžių (būtent Kryžius, tik ne medinis, o tas, kuris šiandien valdo Rusijos patriarchatą, pasiekė „Pussy Riot“ įkalinimo – todėl jis ir nupjautas) ir dėl kažkokio stebuklo merginos atgautų laisvę – amoralu būtų jo nenupjauti.
Nida Vasiliauskaitė

„Nesikiškime į svetimos valstybės – Baltarusijos – vidaus reikalus, tegul Lukašenka su savo piliečiais daro, ką nori, padėkime (jau padėjome kelis kartus) jam, jei paprašys!“ – o kai griūvanti Sovietų Sąjunga taip atsakinėjo mūsų nepriklausomybę pripažinusiai Islandijai?

„Ar tikslas pateisina priemones? “ – kokia prasme „pateisina“? Filosofas ir diplomatas Niccolò Machiavelli, kuriam (klaidingai) priskiriama ši frazė, kalbėjo ne apie moralinį leistinumą, o apie efektyvumą, apie praktinius dalykus, apie tai, kad gerai parinktos priemonės „galiausiai pateisina (realizuoja, įgyvendina) tikslą“. Nebuvo jis joks imoralistas. Nežinau, ar „Femen“ akcija šia prasme pasiteisins, tačiau jei pakaktų nupjauti tą kryžių (būtent Kryžius, tik ne medinis, o tas, kuris šiandien valdo Rusijos patriarchatą, pasiekė „Pussy Riot“ įkalinimo – todėl jis ir nupjautas) ir dėl kažkokio stebuklo merginos atgautų laisvę – amoralu būtų jo nenupjauti. Tai reikštų, kad jam aukojami gyvi žmonės, o tai, galų gale, antikrikščioniška stabmeldystė.

Simboliai nėra neliečiami, ypač, kai virsta kalėjimo sienomis ir ima simbolizuoti nepriimtinus dalykus. Smurtas ir vandalizmas gali reikštis ne tik tam tikrų simbolių naikinimu, bet ir jų steigimu bei reikalavimu priklaupti – viskas priklauso nuo konteksto. Jei smurtu laikote BET KOKIO simbolio nuvertimą VIEN TODĖL, kad jis kažkam vertingas, tai būkite malonūs sutikti, kad ir pjautuvo su kūju uždažyti ar Lenino paminklo nuversti nevalia (o juk taip nemanote ?). Jei nesankcionuotą pasipriešinimą (tarsi būtų sankcionuotų!) režimui suvokiate kaip „chuliganizmą“, tai pasmerkite ir Sąjūdį, kuris irgi „chuliganišku kurstymu“ atrodė tuometinei teisėta save laikiusiai valdžiai. Arba sutikite, kad „laisvė“ jums reiškia tik svetimo smurto pakeitimą savu.

„Nesikiškime į svetimos valstybės – Baltarusijos – vidaus reikalus, tegul Lukašenka su savo piliečiais daro, ką nori, padėkime (jau padėjome kelis kartus) jam, jei paprašys!“ – o kai griūvanti Sovietų Sąjunga taip atsakinėjo mūsų nepriklausomybę pripažinusiai Islandijai?
Nida Vasiliauskaitė

Dar amoralu šūkauti apie moralę bei „pažeistus jausmus“ vaizduojant ultrakataliką-puritoną, bet tokiu nebūnant (ir net nežinant, ką tai reiškia). „Kodėl jos nuogos??? Koks siaubas! Pridenkite akis paaugliams!“ – nors gyvename viešai eksponuojamais nuogais moterų kūnais prisodrintoje kultūroje, kurioje net automobilio nesugebama be jų parduoti. Biurgerį kviečiančios tankiau šnopuoti, status quo aptarnaujančios, pardavimus skatinančios sexy pupytės – normalu ir puiku, „įžeidimu“ jos tampa tada, kai kūną naudoja politiškai, kai atsisako linksminti.

Arba: „Kaip klaiku, koks chuliganizmas!“ baisisi statistinis pavyzdingasis pilietis (net mintis apie menkiausią viešos tvarkos pažeidimą, supraskime, verčia jį krūpčioti), bet perka kontrabandines prekes, slepia mokesčius, šiukšlina pamiškėse, keikiasi „farais“, siūlo kyšius, vagia kaimynų elektrą arba vairuoja taip, tarsi vienas gyventų mieste. (Kaip čia neprisiminsi Garliavos istorijos – „Ar atsiklausėte Mergaitės? O ką apie tai mano Mergaitė – ar pagalvojote??“, tarsi visa mūsų kultūra, išskyrus mistinį pedofilų klaną, būtų sklidina nesuvaidinto jautrumo mažų mergaičių ašaroms!).

Ak, tie moralieji... „Moralės“ – ne kieno kito – vardu liaudies balsai internetinėse platybėse akompanuoja putiniškai deržavai ir reikalauja dar žiauresnių bausmių, gal net mirties „jausmų įžeidėjoms“. Tokie jausmingi, jautrūs, lengvai įsiskaudinantys žmonės, mat... Šiaip jau, amoralu „morale“ vadinti aklą bandos sekimą paskui vadą. Net ne amoralu – čia jau intelekto (teorinio proto) defektas, ne vien praktinio.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Vilniuje surado ypatingą gatvę: taip, kaip žmonės ten gyvena turi pamatyti visa Lietuva (107)

Kaimynas kaimynui ne akmenį į langą meta, o komplimentą pasako. Kaimynas kaimynui ne skundą...

„Artėja paskutiniojo teismo diena“: gyventojus išgąsdino žaibiškai užtemęs miestas (51)

Dėl didžiausių atogrąžų miškų gaisrų Brazilijos istorijoje viename mieste sutemo 15 val., nes...

Verslo įtakingiausieji: politikų ciniškumas kartais pritrenkia (124)

Trečiadienį DELFI paskelbė įtakingiausių Lietuvos verslininkų ir ekonomistų sąrašą. Laidoje...

Puikus virškinimas, saldus miegas ir rami nervų sistema: išbandykite 3 ingredientų kokteilį (20)

Bananų ir cinamono kokteilis akimirksniu atgaivins organizmą ir pastatys ant kojų peršalus!

FIBA atnaujintame pasaulio čempionato pajėgumo reitinge – Lietuvos rinktinės šuolis aukštyn (78)

Prieš pasaulio krepšinio čempionatą FIBA skelbia jau antrą „FIBA 2019“ turnyro dalyvių...

Veidrodinė ministerija Kaune: išvadino akių dūmimu, bet darbuotojai atgal į sostinę nebenori (38)

Balandžio pradžioje atidaryta vadinamoji veidrodinė Žemės ūkio ministerija Kaune.

Stebuklingoje Graikijos vietoje atostogavusi Vaida Skaisgirė dalijasi pavydą keliančiais kadrais (114)

Neseniai Graikijoje esančioje Mikonos saloje su sūnumi atostogavusi Vaida Skaisgirė socialiniame...

Ar seksas lėktuve yra nelegalus ir ar galima už tai sulaukti bausmės? (23)

„Mylios aukščio klubas“ – taip kartais apibūdinami žmonės, kurie yra mylėjęsi lėktuve....

Įspėja, kas nutiktų, jei tarp JAV ir Rusijos kiltų karas: Žemę ištiktų branduolinė žiema (52)

Mokslininkai atliko simuliacijas ir skelbia oficialius rezultatus: net ir šiandien branduolinis...

Sužinoję, kas mano vyras, giminės puolė atkalbinėti: teko priimti drastišką sprendimą (83)

Dar eidama į mokyklą pradėjau susitikinėti su vaikinu, su kuriuo siejau ateitį. Tik baigus...