aA
„Grėsmę Lietuvos nacionaliniam saugumui kelia ir užsienio šalių, ypač Rusijos Federacijos, bandymai paveikti Lietuvos vidaus procesus: kurstyti etninę ir politinę nesantaiką, mažinti tautinių bendrijų integraciją į Lietuvos visuomenę, skatinti nepasitikėjimą Lietuvos demokratine politine sistema, remti tam tikras politines jėgas“(p. 14) – skelbia metinė Valstybės saugumo departamento (VSD) ataskaita .
Nida Vasiliauskaitė
Nida Vasiliauskaitė
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Nenustebina ji turbūt nieko ir netgi pasiūlo siaurą kaip virvė platformą susivienyti kairei ir dešinei (O mes seniai sakėme! – patvirtina abu). Bet čia unisonas ir baigiasi. O su juo baigiasi ir VSD įžvalgų taiklumas arba gebėjimas (noras?) padaryti iš jų adekvačias išvadas.

Kas yra tasai Rusijos įtakos agentas, išnaudojantis „socialines, visuomenines įtampas šalies viduje“, VSD įvardija ir neklysta: „Kraštutinių dešiniųjų veikla naudojasi užsienio valstybių remiamos bei koordinuojamos visuomeninės organizacijos ir žiniasklaidos priemonės, siekdamos bloginti Lietuvos Respublikos, kaip demokratinės valstybės, įvaizdį“(p. 16).

Rusijai – ne kam kitam – pravartus blogas Lietuvos kaip nedemokratiškos, ksenofobiškos, žmogaus teises pažeidinėjančios šalies įvaizdis ir to pagrindu stiprėjanti trintis su ES (galiausiai Rusijai reikia, kad mūsų ES nebebūtų).
Nida Vasiliauskaitė

Būtent, kraštutiniai dešinieji – apimantys platų ir padriką spektrą nuo marginalų čekutininkų-jaunalietuvių iki parlamentinės TS-LKD, nuo teisibę atradusios „violetinės“ draugijos iki benardinai.lt culturatti, nuo sunkiai pralemenančių gatvės skustagalvių iki pleonazmais trykštančios, autoritetais žongliruojančios universitetinės „Dešiniosios minties“ – yra geriausias, naudingiausias, patikimiausias Rusijos as she is draugas, stropiai, ištvermingai, su užsidegimu atstovaujantis jos interesus (tik nė už ką to nepripažins ir nepripažindami nemeluos, nes viską daro nieko nesuprasdami, tyra širdimi, iš meilės Tėvynei Lietuvai).

Nes Rusijai – ne kam kitam – pravartus blogas Lietuvos kaip nedemokratiškos, ksenofobiškos, žmogaus teises pažeidinėjančios šalies įvaizdis ir to pagrindu stiprėjanti trintis su ES (galiausiai Rusijai reikia, kad mūsų ES nebebūtų). Ir Rusijoje, ne kur kitur, gaminami visokie „juvenalinės justicijos“, „pedofilų klanų“ bei „supuvusių Vakarų“, ardančių „mūsų tradicines vertybes“, siaubai – tereikia panaršyti rusiškoje interentinėje erdvėje kelias minutes, kad tuo įsitikintume. Rusijoje, ne kur kitur, vėl politika gula ant carinių laikų atramos – Rytų krikščionybės (plg. vietinę retoriką à la „Lietuva yra krikščioniška valstybė“ – tegul nebelieka pasaulietinės tesės, o pradėti galime nuo abortų draudimo). Ir Rusijoje, ne kur kitur, pirmiausia išbandomi gražuliški įstatymų projektai: jei ten praeina, galime lažintis, kad netrukus mūsų vietinis krikščioniškas talibanas būtinai pamėgins padaryti kažką panašaus (o jei nepavyks – truputį pailsės ir mėgins dar kartą).

Viena iš dviejų: arba LR įstatymus kuria, teikia, tvirtina ir vykdo pačios LR institucijos – tada, sprendžiant iš jos politinių veiksmų, Lietuva yra būtent kraštutinėn dešinėn linkstanti, Rusijos interesus maloninanti ir savo „patriotų“ rankomis pati sau kenkianti valstybė; arba (ironizuoju, žinoma) visa tai vyksta ne LR institucijų ir valdžios pareigūnų (ne, jie nemėgsta neonacionalistų ir nenori fiurerio) valia, už juos tą daro Rusijos specialiosios tarnybos, o tai reiškia, kad LR nepriklausomybė – seniai fiktyvi, o VSD galima išformuoti.
Nida Vasiliauskaitė

Bet čia pat, kad išvengtų būtinybės konstatuoti šiuos akivaizdžius dalykus, kitas VSD ataskaitos sakinys užsineria stebuklingą loginę kilpą: „Šių organizacijų ir žiniasklaidos atstovai reguliariai skleidžia klaidingą informaciją apie dešiniojo ekstremizmo populiarėjimą visuomenėje, o valdžios pareigūnus kaltina tokios ideologijos palaikymu“(p. 16) - aha, KLAIDINGĄ informaciją... LR valdžios pareigūnai gi visai nepalaiko jokių kraštutinės dešinės įstatymų projektų, LR Seimas jų neteikia ir nepatvirtina, dešiniųjų radikalų-antidemokratų nekviečia oficialių valstybinių sukakčių paminėjimo garbės svečiais, ir Seimo salės ekstremizmą kurstančioms konferencijoms nesuteikia* ; Vilniaus savivaldybė leidimų kraštutinės dešinės eitynėms nedalina, o nesankcionuotai susirinkusiems pažeidėjams, kaip ir dera, skiria įstatymų numatytą atsakomybę, neglosto ir negloboja; TS-LKD valstybės vardu Viktoro Orbano meiliai nepakviečia , Vengrijos konstitucijos pataisomis nesižavi, prestižinio Alma Mater rektorius jo nepasitinka („Vilniaus universitete – vengriška dvasia“ – džiūgauja ne koks niekdarys Algirdas Paleckis, o „Universiteto naujienos“ ) – ne, ne, ne... Visa tai – šmeižtai.

Arba nereikšmingi, be reikalo išpūsti menkniekiai, nieko bendra su mūsų valstybe ir jos pareigūnų iniciatyvomis neturintys. Pasak VSD, kalti galiausiai visai ne (pačios VSD teigimu) Rusijos liniją laikantys kraštutiniai dešinieji, o tie, kam dešinysis ekstremizmas nepriimtinas ir kas bando į šitą kenkimą LR interesams po „meilės Tėvynei“ vėliava atkreipti dėmesį. Todėl kraštutiniai dešinieji perskaito ataskaitą ir… palaimingai šypsosi (jie nekalti, kalti… jų kritikai).

Tokiu atveju, viena iš dviejų: arba LR įstatymus kuria, teikia, tvirtina ir vykdo pačios LR institucijos – tada, sprendžiant iš jos politinių veiksmų, Lietuva yra būtent kraštutinėn dešinėn linkstanti, Rusijos interesus maloninanti ir savo „patriotų“ rankomis pati sau kenkianti valstybė; arba (ironizuoju, žinoma) visa tai vyksta ne LR institucijų ir valdžios pareigūnų (ne, jie nemėgsta neonacionalistų ir nenori fiurerio) valia, už juos tą daro Rusijos specialiosios tarnybos, o tai reiškia, kad LR nepriklausomybė – seniai fiktyvi, o VSD galima išformuoti.

Bet kuriuo atveju, Rusijai nereikia labai aktyviai veikti ir daug įvairiomis formomis investuoti – pakanka pamėtėti kamuoliuką, o jau vietiniai naudingi bepročiai iš „meilės Tėvynei“ (neretai visiškai nuoširdžios) visą darbą nudirba už ją. Todėl ne dėl Rusijos įtakos galiausiai reikėtų nerimauti – dėl blogesnių dalykų. Dėl savęs.

*Naujausias pavyzdys: konferencija „Vertybiniai lūžiai šiandieninėje Europoje: kokį kelią pasirinks Lietuva?“ , kur antieuropinę konspirologiją dėstys ir „genderizmo“ pavojais pagal geriausias Rusijos PR tradicijas gąsdins tokie šių dalykų ekspertai kaip Gintautas Vaitoška.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Po skandalingų Rusijos karininko kalbų apie karą Ukrainoje – staiga pakeista plokštelė: ko išsigando Kremlius

Ukrainą nemaloniai nustebins mūsų karinės vadovybės sumanymas. Jei tai būtų eiliniai Kremliaus...

Dėl Ukrainos uostų blokados – naujas Rusijos ultimatumas (1)

Rusijos užsienio reikalų ministerija pareiškė, kad suteikti prieigą prie Ukrainos uostų...

Grėsmingas įvykis sostinėje: nepažįstamasis vaiką bandė įsivilioti į automobilį

Ketvirtadienio popietę policijai pranešta apie keistą incidentą Vilniuje, kai vyras bandė...

Rusijos parlamentaras: mums vis tiek, kiek šalių sunaikinti (16)

Rusijos Valstybės Dūmos deputatas Aleksejus Žuravliovas, ketvirtadienį komentuodamas Suomijos ir...

Tiesioginė transliacija / Iš esmės: kas ir už kiek atstatys Ukrainą?

Lietuvos verslas raginamas prisidėti atstatant karo vis dar niokojamą Ukrainą. Ekonomikos ir...

Karas Ukrainoje. Rusija grasina perimti iš Ukrainos Zaporižios atominę elektrinę: ji dirbs mums Ukraina įvardijo, ką laikys pergale prieš Rusiją

Rytiniame Donecko regione Rusijos pajėgos nužudė mažiausiai 10 ukrainiečių civilių, tarp jų...

Sinickis pratrūko: Valinsko kuriama produkcija – apgailėtina, o Paškevičius net kitų dainas perdainuoja sumautai (1)

„Nenoriu aš būti to dalimi. Ir nesu, nebuvau. Ir nebūsiu“, – taip dainininkas, laidų...

Kirilenkos pareiškimas: mes patys save suspendavome (2)

Andrejus Kirilenka stengiasi nesudeginti tiltų. Nors išvakarėse Tarptautinė krepšinio...

Žiniasklaida: Putino dukros partneris – Igoris Zelenskis (9)

Žiniasklaida sužinojo, kad Rusijos prezidento Vladimiro Putino dukra Katerina Tichonova sukūrė...

Delfi PliusAnkstyvojo ugdymo forumas

Skirtingi tėvystės stiliai ir komunikavimo būdai su vaikais. Kaip atrasti savąjį?

Kaip nepasimesti tėvystėje tarp įvairiausių teorijų ir praktikų? Kas svarbiausia ieškant savo...