aA
Rinkimai ant nosies. Nuomonių apklausos atskleidžia liūdną vaizdą. Ne, ne dėl partijų rikiuotės. Jos yra Lietuvos piliečių pasirinkimas.
Mindaugas Jurkynas (nuotr. Jonas Petronis, VDU)
Mindaugas Jurkynas (nuotr. Jonas Petronis, VDU)
© Asmeninio albumas

Nusipelnome tokios valdžios, kokią išsirenkame, nes tokia žmonių valia. Pasak rinkos tyrimų bendrovės „Baltijos tyrimai“, tik 45 proc. apklaustųjų ketina dalyvauti rinkimuose.

23 proc. respondentų planuoja nedalyvauti spalio 11 d. Seimo rinkimuose, o 32 proc. dar svarsto. Išankstinio balsavimo rezultatai tai patvirtina. Per pirmas dvi išankstinio balsavimo dienas balsavo 1,5 proc., kai prieš ketverius metus šis rodiklis siekė daugiau nei dvigubai - 3,5 proc. Net tarp nusprendusių dalyvauti apie 8 proc. dar nežino, už ką balsuoti.

UAB “Vilmorus” paskutinė prieš parlamento rinkimus apklausa taipogi atskleidžia nemažą neapsisprendusiųjų dalį: kone 9 proc. nenori eiti prie balsadėžių, o 18 proc. nežino, už ką balsuoti.
Šiame straipsnyje nebus konkretaus patarimo, ką pasirinkti balsuojant, tačiau galima susiaurinti paieškos lauką.

Mes visi ir visos norime sąžiningų, padorių, empatiškų ir šaunių politikų ir politikių. Visgi, pasitikėjimas partijomis ir parlamentu yra bene mažiausias tarp lyginamų politinių ir kitų institucijų. Nenuostabu, nes skandalai ir skandalėliai Seime, žiniasklaidos kritika iš skirtingų ideologinių pusių, galų gale žiūrėjimas į valdžią per padidinimo stiklą daugeliui numuša žavesį politika. Balsuojant ar simpatizuojant vienai partijai, kitos atrodys (daug) menkiau patrauklios.

O ir lūkesčius politikams turime aukštus – kaip taip juos taikytume savo pilietiniam ir politiniam aktyvumui...

Renkant Seimą, žiūrėkite į tris sritis: praeitį, dabartį ir ateitį.

Žiūrint į praeitį, visų pirma atsakykite sau, ar jūsų, jūsų artimųjų ir Lietuvos gyvenimas pagerėjo per ketverius metus. Taip įvertinsite valdymo rezultatus. Ar ekonomiškai gyvenate geriau, ar geresnės socialinės garantijos bei paslaugos, ar sumažėjo Lietuvoje skurdo, socialinės atskirties, vidutinio lygio korupcijos, ar pagerėjo verslo sąlygos? Pagalvokite, kaip buvo dorojamasi su covid-19 pandemijos iššūkiais ir kaip keitėsi sveikatos apsaugos paslaugų kokybė per visą šio Seimo kadenciją.

Pasidomėkite, kaip mus vertina įvairios pasaulio organizacijos. Ir kritikuojantys, ir giriantys valdžią tikrai ras įdomios informacijos. Smagu, kai Lietuva užsienyje yra giriama, o ne peikiama: Pasaulio banko Doing Business duomenimis Lietuva per ketverius metus pakilo nuo 24 iki 11 vietos. Transparency International sako, jog Lietuvoje per metus korupcija šiek tiek sumažėjo, o Freedom House Lietuvos demokratiją vertina aukštu 91 balu iš 100. Ko gero, ir kritikos galėtume rasti.
Žiūrėdami į praeitį, dar prisiminkite, kiek dalinti politikų ir partijų pažadai virto realybe. Užtenka atsiversti 2016 m. partijų ar Vyriausybės programas.

Pasvarstykite, ar jūsų rinkti kandidatai ir kandidatės vienmandatėse apygardose pateisino jūsų viltis, ar kiti politikai ir politikės elgėsi adekvačiai, nesivėlė į skandalus, nedarė sau gėdos, buvo reprezentatyvūs užsienyje ir rėmėsi Lietuvos nacionaliniais interesais.

Pagalvokite, ar partijų lyderiai buvo tinkami – balsuojant už partiją visada galite tai išreikšti reitingavime.

Žvelgiant į dabartį, nuspręskite, kokios jūsų politinės vertybės. Ar esate į ekonomiškai kairę (remiate darbuotojus, didesnį viešąjį gėrį ir valstybės iniciatyvą ekonomikoje) ar į dešinę (remiate rinkos ekonomiką, darbdavius, verslą). Jei socialiai pasisakote už tai, kad privataus gyvenimo klausimus žmonės spręstų remdamiesi savo atsakomybe, esate link kairiųjų, jei manote, kad valstybė turi reguliuoti moralinius dalykus – sukate dešinėn.

Galite atlikti manobalsas.lt testą internete – jis padės jums suprasti politines pažiūras į jų atitiktį su kitomis politinėmis jėgomis ir politikais.

Gal jūsų šeimoje ir aplinkoje yra nusistovėjusi tradicija remti tam tikrą politiką – tai ir svarbus veiksnys. Ne paskutinėje vietoje yra ir rinkimų kampanija, joje esančių šūkių, idėjų, veidų ir lyderių bei jų charizmos pristatymas. Emociniai aspektai toli gražu yra ne paskutinėje vietoje.

Žiūrint į ateitį, pasidomėkite partijų ir jų atstovų pažadais t.y. kaip bus sprendžiamos įvairios ekonominės, socialinės, kultūrinės problemos. Ar jos realistiškos, ar jos pagerins jūsų ir jūsų aplinkos situaciją.

Paskaitykite programas, pasidomėkite debatais televizijoje, radijuje, internete, socialinėse platformose. Įvertinkite, su kuo partijos gali sudaryti koalicijas – suprasite apie rinkiminių pažadų panašumus ir skirtumus. Galų gale, galite ir asmeniškai parašyti bei paklausti ar pakomentuoti vienam ar kitam politikui, ypač antrame rinkimų ture, atsakymas gali atskleisti politikų komunikaciją.

Galima būtų vardinti ir kitus aspektus, tačiau, jei apsvarstysite bent šituos, bus lengviau rinktis. Suprantama, kad daug ekonominių, psichologinių, socialinių veiksnių bei jų skirtingas svoris ir kombinacijos nulemia žmonių balsavimą ar apskritai dalyvavimą rinkimuose.

Tačiau svarbiausia yra ateiti į rinkimus ir prisidėti prie politikos ateities.

Ir nesakykite, kad nesidomite politika, nes esu tikras, jog turite nuomonę ir mokesčių, ir religijos vaidmens, ir požiūrio į Rusiją, ir didesnio krašto apsaugos finansavimo, ir sveikatos apsaugos bei politikų asmenybių klausimais. Juos ir kitus spręs būsimas Seimas.

Jūsų balsas, ypač antrame rinkimų ture, turės poveikio, kokio Seimo ir kokios politikos, t.y. Lietuvos visuomenės gyvenimo organizavimo ir reguliavimo mes nusipelnome.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(37 žmonės įvertino)
4.1351

Top naujienos

Egipte atostogaujantys tautiečiai dėl šios vietos eina iš proto: čia darytos nuotraukos kelia pavydą likusiems Lietuvoje (210)

Pati gražiausia, pati romantiškiausia, geriau niekur nerasite – taip Egipte, Hurgados kurorte...

Susitikti pasiūliusiam Zelenskiui – Putino atsakas papildyta (287)

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas ketvirtadienį pareiškė, kad Ukrainos lyderis „bet...

Vėsesni orai vilniečių neišgąsdino: prisėsti lauko kavinėse beveik nėra kur (173)

Ketvirtadienį po ilgos pertraukos duris vėl atvėrė lauko kavinės . Nors sostinėje orai labai...

Didžiulis ciklonas sujauks planus: lietus vietomis maišysis su snaigėmis, galima kruša

Šiandien ir savaitgalio dienomis Lietuvos orus lems didžiulis ciklonas. Mūsų kraštas pateks į...

Varžytinėse parduodami verslininko Šikštos namai Valakupiuose ir sodyba Trakuose (94)

Praeityje išgarsėjusio verslininko ir vadybininko Arūno Šikštos turtas parduodamas...

JAV karininkas įspėja dėl Rusijos ir Kinijos: vyksta precedento neturinti plėtra (262)

Aukšto rango Jungtinių Valstijų kariuomenės pareigūnas, susijęs su JAV branduoliniu...

Andrius Užkalnis | D+

Iššifruoti Rusiją. „Banditų Peterburgas“: rekomenduoju vis dar nesuprantantiems Rusijos (5)

Niekur kitur pasaulyje kriminalinės tematikos dainos nėra atskiras muzikos žanras, tik Rusijoje ....

Persirgusiems koronavirusu ar pilnai paskiepytiems švelnės karantinas: ateityje privilegijų gali tikėtis ne tik jie (351)

Paskiepytiems ar persirgusiems COVID-19 liga žmonėms nuo ketvirtadienio švelnėja kai kurios...

Signalą išgirdę favoritai bavarams nepaliko šansų, Trinchieri – išvytas

Milano „Olimpia“ nusprendė nebepatikėti savo likimo paskutinės sekundės metimui ir pergale...

Lietuvaitė sugalvojo originalų būdą, kaip vaizdo skambučių metu atrodyti patraukliau (17)

Dizainerė ir mados studijos „ Zefyras “ įkūrėja Viktorija Bugajenko, kartu su asmeninio...