aA
Referendumai – kaip pipirai. Gerai nedidelėmis dozėmis. Norėtųsi kaip pavyzdį parodyti Jungtinę Karalystę, kurioje referendumai organizuojami itin retai, tačiau besitęsianti liūdnai juokinga britų Brexit sãga sumaišė visas kortas.
Mindaugas Jurkynas. Referendumas dėl Seimo narių mažinimo? Tuščias reikalas!
© Asmeninio albumas

Referendumai, visų pirma, padidina rinkėjų aktyvumą, kuris didina sprendimų teisėtumą – kuo daugiau žmonių dalyvauja rinkimuose, tuo labiau jie jaučia poveikį politiniams sprendimams.

Referendumai, kita vertus, sukuria pasidalinimus, kurie ilgam gali suskaldyti visuomenę ir ilgai emociškai gyti. Skirtingos šalys turi skirtingas referendumų organizavimo tradicijas.

Artėjantis referendumas dėl Seimo narių skaičiaus mažinimo yra visiškai tuščias reikalas. Jis nieko nesprendžia. Referendumas nei sutaupys pinigų, nei pagerins Seimo darbo kokybę, nei atspindės Lietuvos žmonių poreikius.

Referendumo organizatoriai nesielgia valstybiškai, o greičiau mąsto apie trumpalaikius politinius rezultatus. Taip, Konstitucija nėra „šventa karvė“, visgi jos keitimas turi būti pagrįstas realiais poreikiais pagerinti situaciją Lietuvoje.

Ar drastiškai sumažėjo rinkėjų skaičius Lietuvoje? Ne! Iš vienos pusės, valdžia organizuoja referendumą dėl de facto dvigubos pilietybės (o gal ir dėl dvipatystės reiktų?) ir kalba apie tautiečius, išsibarsčiusius pasaulyje, iš kitos pusės, valdžia staiga pamiršta užsienio lietuvius ir sako, kad Seimo narių skaičių reikia mažinti dėl sumažėjusių gyventojų Lietuvoje.

Ar mes sutaupysime pinigų? Ne! Skaičiuojama, kad, sumažinus seimūnų skaičių kiekvienas gyventojas išloš po kone vieną centą (nors kaip suvalkietis dėl tokios naudos gal visgi ir susimąstyčiau…). Be to, pagal statistinius duomenis, viso viešojo sektoriaus darbuotojų išlaikymas (darbo užmokestis) sudaro tik 3 proc. visų valstybės išlaidų. O referendumui skirtos išlaidos - 2,5 milijonų eurų!

Ar mažesnis Seimo narių skaičius lems geresnę teisėkūrą? Ne! Mes išrenkame savo politikus ir politikes. Jie yra mūsų politinis atspindys. Ne skaičiuje kokybė, o kvalifikacijoje.

Mažesnis parlamentar(i)ų skaičius reiškia didesnes galimybes paveikti mažesnį skaičių žmonių – pvz. paprasčiau keisti Konstituciją.

Be to, papirkti mažesnį skaičių žmonių yra pigiau. Mažesnis parlamentarų skaičius reiškia, jog piliečio balso vertė sumažėja, nes vieną parlamentarą rinktų daugiau piliečių.

Sumažinus Seimo narių skaičių, tektų keisti rinkimų sistemą. Apie tai valdžia net nekalba. Dar daugiau, LVŽS lyderis Ramūnas Karbauskis ketina „nusiplauti“ nuo valstybės valdymo (įskaitant galimą rinkimų sistemos reformą) nepasisekus jų kandidatui prezidento rinkimuose. Tai koks gi referendumo organizavimo tikslas?

Dabar ironiškai: remiantis Seimo, kaip viešojo sektoriaus narių mažinimo nuostata, reiktų „nepabijoti“ eiti toliau. Tegul valdžia pasiūlo sumažinti proporcingai savivaldybių tarybų narių, mokytojų, vaikų darželių darbuotojų, universitetų mokslininkų, gydytojų, gaisrininkų, policininkų ir socialinių darbuotojų skaičių. Pradžiai.

Parlamentai nėra itin mėgstami ir kitose demokratijose, bet panašu, kad organizuodama šį referendumą, valdžia trumparegiškai pataikauja žemesniems politinės kultūros instinktams – leisti žmonėms „atkeršyti“ Seimui, „vagių, veltėdžių ir korupcijos lizdui“ ir konjunktūriškai padidinti rinkiminį aktyvumą, jog neduok Dieve, disciplinuoti konservatorių rinkėjai nesusišluotų politikos laimėjimų prezidento rinkimuose.

Galima suprasti, kodėl žmonės nemyli Seimo. Taip, jame yra politinių klounų, skandalistų, perbėgėlių, būta korumpuotų, nuteistų parlamentarų – tai nedaro garbės jokiai institucijai. Be to, mes dažniausiai balsuojame už vieną partiją ar politiką ir daugumą kitų laikome nevertais mūsų politinių simpatijų. Sunku įsivaizduoti tūlą pilietį, mėgstantį visą Seimą.

Nebent krikščioniškais artimo meilės pagrindais. Parlamentas yra visų mūsų politinio gyvenimo centras. Keiskime mums nepatinkančius politikus rinkimų metu, o Seimo narių skaičių sumažinsime, jei tikrai kris Lietuvos piliečių skaičius. Jei...

P.S. Norisi išgirsti ir Lietuvos Respublikos prezidentės poziciją šiuo klausimu.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(62 žmonės įvertino)
3.6290

Top naujienos

Šarūnas Meškys | D+

Skubėkite prisirinkti šių pumpurų: užsienio mokslininkai ištyrė, kaip Lietuvoje paplitęs augalas įveikia mirtiną virusą ir naikina vėžio ląsteles

Italijos ir Pietų Korėjos mokslininkai išsiaiškino stulbinančią augalų savybę, kuri gali...

Po medikės savižudybės bus išmoktos pamokos: sukrėtimai laukia visos sistemos (254)

Sekmadienį iš gyvenimo savo noru pasitraukė jauna gydytoja anesteziologė-reanimatologė, dirbusi...

Pensija nuo 72-ejų? Metas susitaikyti, kad dirbti turėsime ilgiau (793)

Europos Komisija Lietuvai rekomenduoja iki 2040 m. prailginti darbingą amžių iki 72-ejų. Dabar...

Jau ketvirtadienį – drastiški orų pokyčiai: ciklonas į šalį atneš lietų, bus apie 10 laipsnių šalčiau (1)

Trečiadienį dar pasimėgausime labai šiltais ir sausais orais. Virš šalies laikysis aukštesnio...

Giedrius Petkevičius/Sausuolis | D+

Atkaklusis nacis, kuris norėjo grįžti į Vokietiją: pabėgėlio išradingumas pranoko „Holivudo“ filmus, o Hitleris už tai net apdovanojo

Sėkmė šypsosi tik atkakliems. Taip teigiama apie pasiekimus asmeniniame gyvenime, versle, sporte ir...

Iš Gazos Ruožo vėl lekia raketos: po Izraelio aviacijos smūgio sugriuvus 12 aukštų pastatui „Hamas“ surengė masinę ataką (538)

Gazos Ruožą kontroliuojantis islamistų judėjimas „Hamas“ antradienį paskelbė paleidęs 130...

Sugalvojo originalų būdą įamžinti gražiausias Lietuvos vietoves: šis namų akcentas abejingų nepalieka (18)

Norite, jog į namus atėję draugai kalbėtųsi apie keliones, Lietuvos grožį ir pamirštų...

Smurtą artimoje aplinkoje patiria ir vyrai: specialistas papasakojo, su kokiomis problemomis susiduria dažniausiai (77)

90 proc. smurto artimoje aplinkoje patiria moterys. Vyrų, patiriančių smurtą , yra gerokai...

Į Norvegiją išvykusi lietuvė patyrė tikrą siaubą – dukters kūną rado jau atvėsusį Pasakojimas, paremtas tikrais įvykiais (30)

Vilma atvyko į Norvegiją užsidirbti. Kartu pasiėmė ir dukrelę Laurą. Su Lauros tėčiu visi...

Atkreipkite dėmesį, kokia poza miegate: ateityje tai turės rimtų pasekmių (20)

Atsižvelgdami į tai, kad trečdalį savo gyvenimo praleidžiate lovoje, tikriausiai norite...