aA
Liberalų sąjūdis atsidūrė nepavydėtinoje padėtyje. De facto praradus populiariausią žmogų Remigijų Šimašių, galima užsakinėti politines mišias.
Mažvydas Jastramskis
Mažvydas Jastramskis
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Partija tiesiog neatlaikė „dėžutės“ bylos spaudimo. Ženklų buvo ir daugiau: valdantiesiems palankūs vienmandatininkų balsavimai, Jono Liesio paskyrimas Seimo vicepirmininku be frakcijos paramos. Remigijaus Šimašiaus sprendimas Vilniuje kandidatuoti, steigiant atskirą komitetą, ir konfliktas su partijos pirmininku Eugenijumi Gentvilu yra paskutinės vinys.

Pagaliau, reitingas tikrai mažas. Seniau tai lyg nekliudė: prieš 2008 m. rinkimus abi liberalų partijos turėjo po kelis procentus, tačiau galų gale pateko į Seimą. Visgi dabar trajektorija eina tik žemyn, o partijos gelbėtojo taip ir neatsirado.

Juo galėjo ir toliau būti Šimašius, kuris po 2016 m. Seimo rinkimų rinkėjų buvo vertinamas gana gerai. Geriau nei rinkimuose daugiau balsų gavusių socialdemokratų tuometinis lyderis Algirdas Butkevičius (nacionalinės porinkiminės studijos duomenys). Tai rodė nemažą potencialą tempti partiją. Tačiau Vilniaus meras apsisprendė jos nenaudai.

Galima suprasti Šimašių. Norint būti perrinktam sostinės vadovu, šansų daugiau yra su komitetu – tai neutrali etiketė. Sėkmės atveju Šimašius gal net perorganizuos liberalus.

Tačiau pačiam Liberalų sąjūdžiui, kaip konkrečiai partijai, panašu, artėja galas.

Pats partijos pavadinimas, sąsajos su Eligijumi Masiuliu ir „dėžutės“ byla kenkia partijos kandidatams ir jie nėra patenkinti. Tačiau vietoje dabartinio chaoso, opcijų buvo daugiau.
Mažvydas Jastramskis

Kokios to priežastys? Formaliai žiūrint, besitęsianti byla, kurioje vis linksniuojamas partijos vardas ir teisiami buvę lyderiai. Visgi galimybių išsigelbėti, pergyventi šį sudėtingą laikotarpį buvo – ir ne, ne dėl paklausos liberaliai ideologijai visuomenėje.

Liberalų stiprybe buvo ir turėjo likti vieninga organizacija (čia ideologiniai klijai jau svarbūs) ir asmenys. Ryškiai matyti, kad jie kėlė partiją 2016 m. Seimo rinkimuose (o ne ištikimas liberalusis elektoratas, kuris yra tik mitas, tesudaro kelis procentus visuomenės).

Tada partija gavo 9 procentus balsų, o jos kandidatai vienmandatėse apygardose – 11 procentų. Turėta stiprių žmonių, kurie tempė į viršų.

Kartu tai reiškia, kad liberalus prie dugno galiausiai prives ne mažas reitingas, o vidinis organizacijos pakrikimas.

Aišku, pats partijos pavadinimas, sąsajos su Eligijumi Masiuliu ir „dėžutės“ byla kenkia partijos kandidatams ir jie nėra patenkinti. Tačiau vietoje dabartinio chaoso, opcijų buvo daugiau. Steigti naują partiją, kviečiant papildomus žmones. Jungtis prie ideologiškai panašių jėgų (įdomu tai, kad pagal „Mano balsą“ Liberalų sąjūdžio vertybėms labai artima yra Lietuvos žaliųjų partija).

Bet pasirinkta išsidraskymo opcija, kuri iš liberalų potencialo galutinai paliks tuščią vietą.

O gaila. Nepaisant visko, Liberalų sąjūdį buvo už ką gerbti. Jie oficialiai deklaravo ideologiją, kuri pokomunistinei visuomenei tiesiog neįtiko, nes akcentavo asmeninę atsakomybę, rinkos laisvę ir toleranciją kitokio gyvenimo būdo žmonėms. Iš komunizmo išbridusiose valstybėse yra paklausi atvirkščia vertybių kombinacija (gerovės valstybė ir socialinis konservatyvumas).

Liberalai visada gausiai atsakinėjo „Mano balso“ projektui, noriai pildė anketas, mažai raginami. Ir jų atsakymai buvo gana nuoseklūs, atitinkantys liberalizmo ideologiją.

Gal praktinei politikai tai ir mažai reiškia. Tačiau kandidatų atsakymus galėjo (ir gali) pamatyti kiekvienas, jie vieši.

Aišku, realybėje dažnai nugalėdavo pragmatiškumas, noras įtikti vidutiniam rinkėjui. Ne kartą Seimo balsavime, kur reikėdavo atstovėti liberaliai pozicijai, dalis frakcijos nesudalyvaudavo. Masiulio vadovaujamas Liberalų sąjūdis vengė socialiai nepatogių, labai liberalių pozicijų, siekė kampaniją suvesti į bendrus dalykus, tokius kaip kova su korupcija (kaip ironiška) ir ekonominis augimas.

Pabaiga yra bjauri ir liūdna. Bjauri dėl išsidraskymo, liūdna dėl liberalias vertybes atstovaujančios organizacijos kracho. Liberalai Lietuvai buvo reikalingi. Visų pirma tam, kad atitrauktų politinį centrą nuo ultrakonservatyvių pažiūrų ir gintų liberaliosios demokratijos pamatinius principus.
Mažvydas Jastramskis

Gaila jaunų žmonių, patikėjusių partija. Neįsivaizduoju, ką dabar joje toliau reiktų veikti perspektyviems ir savo vertybių nebijantiems politikams, pavyzdžiui, Seimo narei Aušrinei Armonaitei.

Tokių partijoje tikrai galima rasti ir daugiau.

Pabaiga yra bjauri ir liūdna. Bjauri dėl išsidraskymo, liūdna dėl liberalias vertybes atstovaujančios organizacijos kracho. Liberalai Lietuvai buvo reikalingi. Visų pirma tam, kad atitrauktų politinį centrą nuo ultrakonservatyvių pažiūrų ir gintų liberaliosios demokratijos pamatinius principus. Dabar tą funkciją užims jau kiti.

Ši pabaiga man nemaloniai primena filmą Requiem for a Dream. Jo veikėjai turi žmogiškų svajonių: sudalyvauti TV žaidime, atidaryti parduotuvę.

Visa bėda, kad įjunkimas į sunkius narkotikus tas svajones sudaužo.

Liberalai ilgai gyveno politinių narkotikų sukeltomis iliuzijomis. Kad lyderiai skaidrūs ir ištikimi, kad partiją išlaikys liberalusis elektoratas, kad 2016 m. Seimo rinkimų rezultatas kažką reiškia. Kad viskas bus gerai.

Svajonei galas. Laikas ilgai reabilitacijai.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Šalies reanimacijose dėl COVID-19 gydomi keli mažamečiai: grėsminga komplikacija gali atsirasti net po 4–5 savaičių (42)

Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys ketvirtadienį pranešė, kad Vilniuje, ligoninės...

Praeityje skandalingo veikėjo karjeroje – neįtikėtinas šuolis: be medicininio išsilavinimo gavo aukščiausias pareigas ligoninėje Malinauskas: tai visiškas absurdas (322)

Paaiškėjus apie kontroversiškai vertinamo Juliaus Pankos naujas pareigas Kupiškio ligoninėje,...

Medikai kovoja dėl sunkia COVID- 19 forma sergančio vaiko gyvybės: aiškėja, kad tėvai nebuvo pasiskiepiję (248)

Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys feisbuke pasidalijo trumpa informacija apie reanimacijoje...

Lietuvos darbo rinkos neišgelbėtų net didžiuliai gimstamumo rodikliai: Krėpšta kalba apie imigraciją (174)

Vienas didžiausių iššūkių Lietuvos ekonomikai yra demografija , sako Lietuvos banko valdybos...

Metas burokėlių patiekalams: išbandykite socialinius tinklus užkariaujantį Kotrynos receptą (3)

Maisto tinklaraštininkė Kotryna Remeikaitė socialiniuose tinkluose dalijasi įvairiais receptais :...

Į Lietuvą atslenkanti šiluma pažers daug nemalonumų: įspėja jau dėl šios nakties žada stiprią audrą, sudėtingiausia situacija Klaipėdoje (27)

„Artimiausiomis dienomis Lietuvoje numatoma didesnė šiluma , tačiau orai bus tokie, kad...

Policija įminė atokioje vietovėje rastos ir nieko nepamenančios moters mįslę jos kurtus papuošalus pirko Holivudo žvaigždės

Nustatyta Kroatijai priklausančioje saloje rastos moters tapatybė. Išgelbėtoji nesugebėjo...

Karolis Kasperas | D+

„Amerikos planas“, kurį JAV norėtų pamiršti: paprasta moteris galėjo būti sulaikyta tiesiog gatvėje ar restorane

XX a. pradžioje Jungtinių Valstijų vyriausybė inicijavo ne kiekvienam žinomą, tačiau visos...

ŽŪM: jeigu nebus leista atsivežti melžėjų ir traktorininkų, teks parduoti ūkius (9)

Aštrėjant darbo jėgos trūkumui, ūkininkai prakalbo apie tai, kad jei nebus leista atsivežti...

Naujausi duomenys: skelbia, kiek iš viso jau paskiepyta lietuvių išryškėjo miestas lyderis (391)

Dar vakcinacijos nuo koronaviruso infekcijos pradžioje deklaruotas siekis paskiepyti 70 proc....