aA
Seimo ir Vyriausybės veikla šiandien atrodo kaip chaotiška ir spontaniškai veikianti sistema, praradusi orientyrus ir neturinti strategiškai veikiančio lyderio.
Lauras Bielinis
Lauras Bielinis
© DELFI / Karolina Pansevič

Lyderis tai ne tik kažkoks asmuo (nors būtų džiugu, kad Seimas turėtų tokį), bet ir partija, politikų grupė ar frakcija. Mes regime, kaip nemotyvuotai ir kartais silpnai argumentuotai skamba Seimo narių ar net visų frakcijų teiginiai apie Vyriausybės veiklą, apie aptariamus ministrus ar kandidatus į ES komisaro pozicijas nuo Lietuvos.

Viskas vyksta inertiškai. O chaotiškumą didina dar ir tai, kad pagal įstatymą ministrų kabinetas turi būti patvirtintas ne vėliau kaip per 15 dienų nuo Ministro Pirmininko paskyrimo. Taigi, laikas spaudžia, o sutarimo nėra. Nera ir Prezidento pritarimo teikiamiems Vyriausybės narių sąstato projektams.

Čia regimas akivaizdus strategijų prieštaravimas tarp Premjero ir Prezidento. S. Skvernelio pagrindinis interesas patvirtinti Vyriausybę. Čia akcentas patvirtinime, nes nepatvirtinus Vyriausybės S. Skvernelis lieka suvaržytas savo galimybėse veikti rinkimų kryptimi.

O laikas spaudžia. Prezidentas gi suinteresuotas suformuoti veiksmingą ministrų kabinetą, kuris sugebėtų per likusius metus iki rinkimų bent jau nesugadinti esamos, sudėtingos situacijos Lietuvos ūkyje.

Taigi vienam reikia Vyriausybės fakto, o kitam - jos veiklos efekto. Ir laiko veiksnys čia naudingesnis prezidentui, nors kadrų, iš kurių galima būtų pasirinkti geriausią, nėra daug. S. Skverneliui gi laikas limituotas ir jei jis nenusileis Prezidentui, jei jis nenusileis valdantiesiems, jo premjeravimas gali pavirsti į rimtą pralaimėjimą artimoje, priešrinkiminėje ateityje.

Dar banalesnė situacija yra su kandidatų į ES komisaro pozicijas svarstymu. Šiandien regime dramatizuotą kalbėjimą tiek iš opozicijos, tiek ir iš valdančiųjų bei Vyriausybės vadovo pusės. Visi daug aiškina, tačiau negali suformuluoti aiškaus atrankos kriterijaus.

Opozicija šioje situacijoje žaidžia taktinius žaidimus, siūlydama tai D. Grybauskaitę, tai I. Šimonytę, suprasdama, kad jų kandidatūros Seime nėra praeinamos, nes nėra jiems palankios daugumos, bet kalbėjimas apie kandidatus sureikšmina pačios opozicijos potencijas.

Šiandien regime dramatizuotą kalbėjimą tiek iš opozicijos, tiek ir iš valdančiųjų bei Vyriausybės vadovo pusės. Visi daug aiškina, tačiau negali suformuluoti aiškaus atrankos kriterijaus.
Lauras Bielinis


Valdantieji, savo ruožtu, niekaip neišsiaiškina, kieno žodis yra lemiamas teikiant kandidatus. Tada imama kalbėti apie reikalavimus iš ES struktūrų teikti moterį. Kai pageidavimai iš šalies pavirsta esminiais argumentais, o jų kriterijumi tampa lytis, reikia tik moters, pritariu Kęstučiui Girniui – apie kandidatus Lietuvoje nebuvo rimtai susimąstyta ir nemąstoma ligi šiol.

Bet situacija sprendžiasi pati savaime. V. Sinkevičiaus nuvykimas pas Ursulą von der Leyen rodo, kad visiems netikėtai atsiranda politikas, gebantis demonstruoti politinę valią ir nuosekliai veikti tikslo kryptimi.

Manau, kad daliai politikų tai gali sukelti šoką – kaip be jų žinios, kaip be diskusijos ir partinių bei administracinių pritarimų? Bet politika, ryški politika, taip ir daroma. Apie tokią politiką ir mąsto prezidentas, kuomet siekia atrasti tokius politikus, kurie nevengtų atsakomybės ir būtų savarankiški savo sprendimuose.

Kita vertus, V. Sinkevičiaus amžius, (tai jaunas žmogus) turėtų pavirsti į papildomą argumentą jo naudai, nes Lietuvoje šiandien stebimas dar vienas deficitas – jaunų politikų deficitas.

Būdamas gerai išsilavinusiu ir jaunu, šis politikas savotiškai ženklina prasidėjusią kartų kaitą politiniame lauke. Politinių kadrų deficitas pačioje artimiausioje ateityje gali tapti strategine problema visai mūsų politinei sistemai.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(18 žmonių įvertino)
4.0000

Top naujienos

Šarūnas Meškys | D+

Skubėkite prisirinkti šių pumpurų: užsienio mokslininkai ištyrė, kaip Lietuvoje paplitęs augalas įveikia mirtiną virusą ir naikina vėžio ląsteles

Italijos ir Pietų Korėjos mokslininkai išsiaiškino stulbinančią augalų savybę, kuri gali...

Po medikės savižudybės bus išmoktos pamokos: sukrėtimai laukia visos sistemos (263)

Sekmadienį iš gyvenimo savo noru pasitraukė jauna gydytoja anesteziologė-reanimatologė, dirbusi...

Pensija nuo 72-ejų? Metas susitaikyti, kad dirbti turėsime ilgiau (827)

Europos Komisija Lietuvai rekomenduoja iki 2040 m. prailginti darbingą amžių iki 72-ejų. Dabar...

Jau ketvirtadienį – drastiški orų pokyčiai: ciklonas į šalį atneš lietų, bus apie 10 laipsnių šalčiau (3)

Trečiadienį dar pasimėgausime labai šiltais ir sausais orais. Virš šalies laikysis aukštesnio...

Giedrius Petkevičius/Sausuolis | D+

Atkaklusis nacis, kuris norėjo grįžti į Vokietiją: pabėgėlio išradingumas pranoko „Holivudo“ filmus, o Hitleris už tai net apdovanojo

Sėkmė šypsosi tik atkakliems. Taip teigiama apie pasiekimus asmeniniame gyvenime, versle, sporte ir...

Iš Gazos Ruožo vėl lekia raketos: po Izraelio aviacijos smūgio sugriuvus 12 aukštų pastatui „Hamas“ surengė masinę ataką (572)

Gazos Ruožą kontroliuojantis islamistų judėjimas „Hamas“ antradienį paskelbė paleidęs 130...

Sugalvojo originalų būdą įamžinti gražiausias Lietuvos vietoves: šis namų akcentas abejingų nepalieka (18)

Norite, jog į namus atėję draugai kalbėtųsi apie keliones, Lietuvos grožį ir pamirštų...

Smurtą artimoje aplinkoje patiria ir vyrai: specialistas papasakojo, su kokiomis problemomis susiduria dažniausiai (80)

90 proc. smurto artimoje aplinkoje patiria moterys. Vyrų, patiriančių smurtą , yra gerokai...

Į Norvegiją išvykusi lietuvė patyrė tikrą siaubą – dukters kūną rado jau atvėsusį Pasakojimas, paremtas tikrais įvykiais (35)

Vilma atvyko į Norvegiją užsidirbti. Kartu pasiėmė ir dukrelę Laurą. Su Lauros tėčiu visi...

Atkreipkite dėmesį, kokia poza miegate: ateityje tai turės rimtų pasekmių (21)

Atsižvelgdami į tai, kad trečdalį savo gyvenimo praleidžiate lovoje, tikriausiai norite...