aA
Iniciatyvai „Idėja Lietuvai“ ploję politikai vargu ar tikėjosi, kad šalyje, kurioje marihuanos suktine pasidalinę jaunuoliai sodinami į kalėjimą, didžiausio visuomenės palaikymo sulauks įžūlus pasiūlymas įteisinti kanapių naudojimą rekreacijai.
Romas Sadauskas-Kvietkevičius
Romas Sadauskas-Kvietkevičius
© DELFI / Šarūnas Mažeika

O juk sumanymas buvo visai ne toks – išsikvėpęs politinis elitas tiesiog tikėjosi, kad liaudis atliks jo pareigą ir pasiūlys šviežių sumanymų, kuriuos beliktų išsidalinti tarpusavyje ir toliau vesti praretėjusią tautą į šviesią ateitį. Nes nuo to meto, kai įstojome į NATO ir Europos Sąjungą, įsivedėme eurą ir tapome Šengeno zonos dalimi, nebėra jokio didžiąją pilietinės visuomenės dalį vienijančio tikslo.

Liberalioje demokratijoje tas idėjas visuomenei siūlo patys politiniai lyderiai, propaguojantys jas per jų atstovaujamas politines partijas. Konkuruodamos tarpusavyje jos varžosi tarpusavyje dėl rinkėjų mandato tas idėjas įgyvendinti. Kairieji siūlo apmokestinti turčius bei vidurinę klasę, įgalindami nuskriaustųjų grupes, liberalai siekia mažinti perskirstymą ir valstybės kišimąsi į privatų gyvenimą, o kraštutiniai dešinieji bando pažadinti mumyse pirmykštę svetimųjų baimę.

Tačiau Lietuvoje jau ne pirmą dešimtmetį išgyvename tai, ką Vladimiras Laučius pavadino „politikos vertimu teisinių skandalų arena, kur nebelieka vietos idėjų kovai ir lieka tik „kova už skaidrumą“, amžinai ką nors tiriant, įtariant, įslaptinant, nutekinant, teisiant, skaidrinant ir kalbant per visus žiniasklaidos kanalus vien apie tai, kas tiriama, įtariama, teisiama ir nutekinama“.

Politikai patys savo rankomis, lyg pogimdyminės depresijos kamuojama nepilnametė motina, užsmaugė dar nespėjusį sustiprėti partinės demokratijos kūdikį.

Kiekvienas savo naujumą bandantis parduoti rinkėjams politikas, pradedant nuo Artūro Paulausko Naujosios sąjungos po 1997 m. prezidento rinkimų ir baigiant LVŽS Sauliaus Skvernelio bei Ramūno Karbauskio Lietuvos žaliųjų ir valstiečių sąjunga 2016-aisiais, skelbė iki jų buvusią partinę sistemą beviltiškai sugedusia, o save – išskirtiniais gelbėtojais, pasiryžusiais ją pakeisti tikra liaudies valdžia.

Politinės tautos formavimasis užstrigo politikų pastangomis pavertus politiką keiksmažodžiu. Rytų Europos studijų centro direktoriaus Lino Kojalos feisbuke paskelbtame grafike matome, kad Lietuva užima paskutinę vietą tarp tirtų 39 pasaulio šalių pagal 15-29 metų piliečių domėjimąsi politika. Beveik 60 proc. šios amžiaus grupės lietuvių, iš kurių galėtumėm tikėtis sovietmečio traumuojančios patirties neslegiamų sprendimų, visiškai nesidomi politika. Estijoje apolitiški tik 25 proc., Vokietijoje – apie 7 proc. jaunuolių.

Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto politologas Mažvydas Jastramskis jį papildo teigdamas: „Lietuvoje ne tik jaunimas, bet visi gyventojai mažai domisi politika. Net per rinkimų kampaniją rinkėjai išlieka pasyvūs, neieško politinės informacijos. Itin stebina tai, kad apie 53 procentų rinkėjų teigia, jog nė karto neskaitė straipsnių apie kampaniją spaudoje ar internete. Nekalbant apie tai, kad apie 86 procentus nė karto nesilankė susitikimuose su kandidatais. Kita vertus, prie to prisideda ir politikų pasyvumas kampanijoje. Apie 84 procentai žmonių teigė, kad jų partijų atstovai nekalbino gatvėje ir nesilankė namuose“.

Kitaip sakant, rinkėjai politikų nepažįsta, nesidomi jų siūlomomis idėjomis, bet turi išankstinę neigiamą nuomonę apie juos. Tokiomis aplinkybėmis bandyti užsiauginti savo rinkėjus nuo gimnazijos suolo per tradicinių partijų ideologijomis besivadovaujančias jaunimo organizacijas ir kantriu politinės agitacijos darbu bandyti įveikti vyresniosios kartos skeptišką požiūrį gali tik dešimtmečius į priekį žvelgiančios politinės partijos, nesiveržiančios bet kokia kaina pagriebti valdžią rytoj. Daug lengviau kalbėti rinkėjams tai, ką jie nori girdėti apie tariamą prigimtinį partinės politikos blogį, ir pateikti save kaip nesisteminę alternatyvą.

Antipartinės LVŽS pergalė antrajame 2016 m. Seimo rinkimų ture, prieš tai nutikęs Liberalų sąjūdžio nuopuolis ir šiemetis LSDP skilimas suteikė galimybę Sauliaus Skvernelio grupuotei, prisijungusiai prie žaliavalstiečių prieš pat rinkimus, pakartoti tai, ką Vladimiras Putinas savo darė savo pirmosios kadencijos metu, Boriso Jelcino laikų reformatorius keisdamas beveidžiais, bet ištikimais Sankt Peterburgo KGB-FSB skyriaus agentais.

Išskirtinis algų didinimas prokurorams ir Specialiųjų tyrimų tarnybai, aplenkiant gydytojus ir mokytojus, Vidaus reikalų ministerijos kanclerio paskyrimas vadovauti Vyriausybės kanceliarijai, selektyvus politinės sistemos valymas per buvusio Nacionalinio pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimo vadovo Vytauto Bako vadovaujamą Seimo komitetą ir planai keisti rinkimų sistemą atsisakant partijų sąrašų sparčiai transformuoja daugpartinę liberaliąją demokratiją į policinę valstybę.

Jos simboliu jaunimui tapo iš pradžių netyčine įstatymų keitimo klaida vadinta Baudžiamojo Kodekso nuostata bausti laisvės atėmimu už „žolės“ rūkymą. Kai valdančioji dauguma sąmoningai apsisprendė tos klaidos netaisyti, rinkėjai savo valią rodo kitaip – savo balsais iškėlė iniciatyvos „Idėja Lietuvai“ konkurse pasiūlymą įteisinti kanapių naudojimą rekreacijai į pirmą vietą.

Dabar belieka stebėti, kaip tokį spjūvį į veidą priims policinės valstybės veikėjai – nurodys „Idėjos Lietuvai“ organizatoriams patyliukais išbraukti didžiausią žmonių palaikymą pelniusią idėją, kad ji nepatektų į nugalėtojų trejetuką, ignoruos dėl jos visus „Idėjos Lietuvai“ rezultatus ar pažadės bent pradėti diskusiją su visuomene marihuanos legalizavimo tema?

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(2 žmonės įvertino)
5.0000

Top naujienos

Greta Klimkaitė, laida „Iš esmės“, Virginija Spurytė

Po Kachovkos katastrofos įspėja dėl Kremliaus gąsdinimų: nurodė, koks dabartinis Rusijos taikinys ir tikslas (1)

Nors nei JAV, nei didžiųjų Europos valstybių lyderiai kol kas aiškiai neįvardijo, kad kaltė už...

Vairuotojai šią vasarą gali lengviau atsikvėpti: degalų kainos į buvusią ribą negrįš

Degalų kainos Lietuvoje ilgainiui patirs nemenką spaudimą dėl augančių akcizų ir kitų...

Negalėdami atostogauti Europoje, rusai plūsta į lietuvių pamėgtą Viduržemio jūros kurortą: tiek daug jų niekada anksčiau nematė

Su jumis sveikinuosi iš Kemero kurorto Antalijos regione. Tai yra nedidukas, lietuvių mėgstamas,...

Dramos pabaiga: konservatoriai apsisprendė dėl Vyriausybės darbo papildyta (50)

Penktadienio pavakarę nuotoliniu būdu posėdžiavęs Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių...

Savaitgaliui – ne tik geros sinoptikų žinios: skelbia ir apie ne itin malonų reiškinį

Šeštadienio dieną Lietuvos orus lems virš Šiaurės Europos sustiprėjęs anticiklonas.

„Nepatogūs klausimai“

Nepatogūs klausimai su Rolandu Mackevičiumi. Svečiuose – Artur Lebedenko Swan (1)

Atsakymai į klausimus, kuriuos ne visi išdrįsta užduoti, skamba laidoje „Nepatogūs...

Į pajūrį atvykusius poilsiautojus ištiko šokas: neįmanoma prieiti arčiau jūros – tiesiog pykina (13)

Nors pastarosiomis dienomis oro temperatūra perkopė 20 laipsnių padalą, tačiau į Pirmąją...

Nejauki tyla „Blaugranoje“: pralaimėjusi „Barcelona“ pusfinalio serijoje prarado aikštės pranašumą

Penktadienį Barselonoje Šarūno Jasikevičiaus auklėtiniai namuose 79:88 neprilygo Malagos...

Karas Ukrainoje. Dar vienas pavojus – Rusija Kryme užminavo chemijos gamyklą Putinas patvirtino, kad Ukrainos kontrpuolimas prasidėjo (1)

Kijeve ir keliuose Ukrainos regionuose paskelbtas oro pavojaus signalas, rašo „Unian“.

Net ir pralaimėjus Šeškui per kūną bėgo šiurpuliukai: čia yra fantastika – iki kosmoso trūko labai nedaug

Penktadienio vakarą Šiaulių arenoje paaiškėjo pirmųjų šio LKL sezono medalių komplekto...