aA
Visų mūsų bėdai profsąjungos Lietuvoje neturi palankaus įvaizdžio, sutelktumo, galios. Šalyse, kuriose pasireiškia stiprus profsąjungų judėjimas, aukštas bendrasis vidaus produktas, griežti darbų saugos standartai, aukštas pasitenkinimo darbu ir gyvenimu lygis. Pasakysiu savo kolegos, Miuncheno universiteto profesoriaus Lutzo von Rosenstielio (1938–2013), kuris buvo personalo ir organizacijų psichologijos klasikas, žodžiais: „laimingos karvės duoda riebesnį pieną...“ Sentencija mažumėlę ciniška, bet objektyviai teisinga. Ko jau ko, bet mūsų darbdaviams ir valdžiai cinizmo nestinga, vis dėlto, toji tiesa Lietuvoje nei protiškai nei politiškai kol kas neįkandama.
Gediminas Merkys
Gediminas Merkys
© DELFI / Karolina Pansevič

Streikas, nelyginant stiprus vaistas, nėra vien gėris. Padėtis rodo, jog įtampa tarp darbo ir kapitalo, tarp darbuotojų ir darbdavių, tarp šakinės „biudžetininkų“ profsąjungos ir centrinės valdžios auga. Konfliktas gilėja. Verčiau jau derėtis, sudaryti kompromisus. Geriau bloga taika nei geras karas. Vokiečių profsąjungų lyderiai pelnytai giriasi – „mes kiekvieną dieną deramės dėl tarifų ir iki streiko dažniausiai neprieiname“. Šaiposi iš savo kolegų profsąjungų lyderių kaimyninėje Prancūzijoje, kurią nuolat krečia streikai.

Mokytojų profsąjungų lyderis Andrius Navickas viešai skundžiasi: direktoriai, matyt, aukštesnės valdžios neformaliu nurodymu spaudžia mokytojus nestreikuoti, gąsdina ir pan.

Neskaitant savo narių infomavimo darbo teisės klausimais, organizuojamų laisvalaikio ekskursijų darbuotojams ir kalėdinės eglutės vaikučiams, profsąjungų veikla turi tik dvi raiškos formas. Pirma – tai kolektyvinė sutartis (derybos dėl sutarties pasirašymo ir jos vykdymo kontrolė). Antra – streikas. Jokių kitų esminių funkcijų civilizacija ir modernybė profsąjungoms neišrado.

Taigi, trukdymas organizuoti streiką, gąsdinant, psichologiškai spaudžiant darbuotojus, yra ne kas kita, kaip trukdymas profsąjungų veiklai. Pagal LR įstatymų leidėjo – Seimo – valią, trukdymas profsąjungų veiklai yra baudžiamasis nusikaltimas.

Taigi, trukdymas organizuoti streiką, gąsdinant, psichologiškai spaudžiant darbuotojus, yra ne kas kita, kaip trukdymas profsąjungų veiklai. Pagal LR įstatymų leidėjo – Seimo – valią, trukdymas profsąjungų veiklai yra baudžiamasis nusikaltimas. Ne administracinis nusižengimas, tarkime, kaip vairavimas išgėrus iki 1,5 promilės arba banderolių falsifikavimas, bet baudžiamasis nusikaltimas.

LR BK 177 straipsnis taip ir vadinasi: „Trukdymas profsąjungų veiklai“. Straipsnio formuluotė: „Tas, kas trukdė profesinės sąjungos ar jos nario teisėtai veiklai, padarė baudžiamąjį nusižengimą ir baudžiamas viešaisiais darbais arba bauda, arba laisvės apribojimu.“ Sutikime, juk ne trukdymą kalėdinės eglutės organizavimui turėjo galvoje įstatymų leidėjas, atpažindamas trukdymą profsąjungų veiklai būtent kaip pavojingą visuomenei veiką ir numatydamas už tai net ne administracinę, bet baudžiamąją atsakomybę. Beje, ir realią sankciją – laisvės apribojimą.

Tarp kitko, dažnas darbdavys Vakaruose realiai nerimauja tik dėl dviejų dalykų: mokesčių inspektoriaus arba šakinės profsąjungos lyderio vizito.

Galimos nusikalstamos veikos iniciatoriai – centrinės valdžios atstovai. Vykdytojai – švietimo skyrių funkcionieriai ir mokyklų direktoriai. Sutelktos grupės ir sistemingai daromo nusikaltimo požymiai akivaizdūs. Tos veikos, nukreiptos prieš profsąjungas, trukdo jų veiklai. Išjudinkite LR BK 177 str. iš mirusios teisinės normos į gyvą ir realiai veikiančią teisės normą.

Gerbiamas profsąjungų lyderi Andriau Navickai, nustokite viešai virkauti. Kur jūsų pareiškimas LR Generalinei prokuratūrai? Galimos nusikalstamos veikos iniciatoriai – centrinės valdžios atstovai. Vykdytojai – švietimo skyrių funkcionieriai ir mokyklų direktoriai. Sutelktos grupės ir sistemingai daromo nusikaltimo požymiai akivaizdūs. Tos veikos, nukreiptos prieš profsąjungas, trukdo jų veiklai. Išjudinkite LR BK 177 str. iš mirusios teisinės normos į gyvą ir realiai veikiančią teisės normą. Seniai laikas. Tebūnie Lietuvoje daugiau civilizuotumo, teisingumo ir gerovės.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(78 žmonės įvertino)
4.3846

Top naujienos

Tomas Janonis

Dėl neteisėtų statybų jau trūko kantrybė: taip tyčiojamasi iš valstybės (1)

Per Lietuvą pastaruoju metu nuskambėjus neteisėtų statybų skandalams Seimo Aplinkos apsaugos...

Debesys virš saulės energetikos: neradus sprendimo elektra gali brangti visiems (4)

Svarstymai dėl gaminančių vartotojų atsiskaitymo schemos Seime virto nuogąstavimais, ar elektra...

Delfi Mokslas

Golfo srovėje Šiaurės Atlante įvyko dramatiški pokyčiai – perspėja apie negrįžtamus procesus visoje planetoje (2)

Remiantis nauju tyrimu, per pastaruosius keturis dešimtmečius Golfo srovė nusilpo 4 proc. Dar...

Panevėžio savivaldybės valdininkės laiškas šokiravo tėvelius: negalima taip tyčiotis iš žmonių

Prasidėjus naujiems mokslo metams, norintys pasinaudoti Neformaliojo vaikų švietimo (NVŠ)...

Karas Ukrainoje. Naktį Ukraina atakuota dronais pranešama apie kare žuvusį savanorį iš Estijos

Naktį į pirmadienį, spalio 2 d., rusai paleido nepilotuojamus orlaivius į Ukrainą.

Verslas PliusTom Rees

Daugelis britų vis dar kovoja su pragyvenimo išlaidų krize, tačiau yra gerų žinių

Jungtinės Karalystės (JK) vartotojų pasitikėjimo rodiklis pakilo iki aukščiausio lygio per...

Baigėsi keturių mėnesių vasara: į Lietuvą grįžta rudeniška dargana

Pirmadienio dieną prie Lietuvos artės naujas ciklonas. Pirmoje dienos pusėje pragiedrulių bus...

Gabrielė Grinkaitė

Padėti užspringusiam žmogui turite vos minutę – atsiminkite, kas išgelbėtų gyvybę

Pilno užspringimo metu žmogus nustoja kvėpuoti ir labai greitai gali mirti. Visgi reikia...

Gintarė Bernotė

Teisininkas atsako: kokiais atvejais galima susigrąžinti auką, skirtą rinkimų politinės kampanijos dalyviui?

Kiekvienas asmuo laisvai gali pasirinkti kam, ką ir kiek jis nori aukoti. Vieni aukoja...

Papasakojo apie kontracepcijos priemonę, kuri neturi jokio šalutinio poveikio: šis būdas veikia, bet tinka ne visiems

Kontracepcijos priemonių gausa šiandien negalime skųstis. Nuo tablečių iki spiralių, nuo...