aA
Kas savaitę Lietuvos universitetai ir kolegijos skelbiasi sukūrę naujas studijų programas. Šis bumas prasidėjo po to, kai Švietimo ir mokslo ministerija atsisakė pradinio naujų studijų ekspertinio vertinimo, atrišdama rankas „laisvajai rinkai“ koreguoti akademinių programų poreikį.
Ainius Lašas
© DELFI / Valdas Kopūstas

Sprendžiant iš pirmųjų rezultatų, mūsų aukštosios mokyklos noriai išvedinėja naujas egzotines veisles, bandydamos pritraukti daugiau stojančiųjų. Tačiau tokių nišinių bakalaurų vertė bei kokybė kelia rimtas abejones, nes jie yra paviršutiniškai specializuoti ir greičiau apsunkina nei palengvina baigusiųjų darbo paieškas.

Štai nesenai Mykolo Romerio universitetas inauguravo viešosios istorijos, o Klaipėdos universitetas – kultūros ir medijų filosofijos bakalaurus. Žvilgtelkime trumpai, kaip minėti universitetai bando pristatyti ir pateisinti savo naujoves.

Pradėkime nuo MRU viešosios istorijos bakalauro. Pasak universiteto skelbiamos informacijos, šios programos absolventų kompetencijos apims ne tik pasaulio istorijos procesų ir įvykių išmanymą, bet ir vadybos, projektinės veiklos, komandinio darbo organizavimo, mikroekonomikos, menotyros, sociokultūrinės antropologijos, bei įvairius technologinius įgūdžius.

Šis naujų programų bumas yra vienas iš netiesioginių įrodymų, jog Lietuvoje yra per daug aukštųjų mokyklų. Tiksliau sakant - per daug vidutiniokiško lygio aukštųjų mokyklų.
Dainius Sinkevičius

Skaitant tokį įvairialypį sąrašą peršasi mintis, jog bus ruošiami ganėtinai bendro pobūdžio absolventai, vos pačiupinėję bent tuziną skirtingų disciplinų. Ar tai juos padarys viešosios istorijos specialistais, kaip teigia MRU? Ne. Tai juos padarys gana paviršutinišką istorijos bakalaurą turinčiais absolventais su keistu specializacijos įrašu. Jei tokį pristatymą skaityčiau nežinodamas studijų pavadinimo, jis man labiau primintų viešųjų ryšių programą su istorine-kultūrine pakraipa.

Ne ką geriau atrodo ir Klaipėdos universiteto kultūros ir medijų filosofijos bakalauras, kuris veikiau tiktų antrosios, o ne pirmosios pakopos studijoms (jei iš viso jis reikalingas). Beje panašų bakalaurą siūlo ir KTU. Programos buklete informuojama, jog absolventai gebės dirbti ne tik visų žiniasklaidos priemonių vadybininkais bei vadovais, viešųjų ryšių specialistais, bet dar ir televizijos, kino ir video prodiuseriais. Visą šitą įgūdžių bagažą jums siūlo KU Filosofijos katedra! Tarsi ant pajuokos dar pridedama, jog specialiai šiai naujai bakalauro programai įvedamas vienas naujas dalykas – Muzika audiovizualinėse medijose.

Aukštosios mokyklos noriai išvedinėja naujas egzotines veisles, bandydamos pritraukti daugiau stojančiųjų. Tačiau tokių nišinių bakalaurų vertė bei kokybė kelia rimtas abejones, nes jie yra paviršutiniškai specializuoti ir greičiau apsunkina nei palengvina baigusiųjų darbo paieškas.
Ainius Lašas

Ir vienu, ir kitu atveju programų pristatymai persisunkę skambiu akademiniu žargonu ir rožinėmis darbo perspektyvomis, bet juose nė žodžio nepaminėta apie pritrauktų profesorių – tų sričių specialistų – skaičių ir jų akademinius pasiekimus. Nieko nekalbama ir apie specializuotą infrastruktūrą. Jei naujų specialistų nebuvo pritraukta, nematau svarių akademinių argumentų, dėl kurių šie bakalaurai turėtų egzistuoti kaip atskiros programos. Visiškai užtektų bendro pobūdžio istorijos bei filosofijos studijų, kurių rėmuose galima būtų pasiūlyti vieną ar du dalykus minėtomis temomis. Taip būtų sustiprintos esamos programos ir išvengta akademinio cirko, kuris brangiai atsieis ir valstybei, ir būsimiems studentams.

Šis naujų programų bumas yra vienas iš netiesioginių įrodymų, jog Lietuvoje yra per daug aukštųjų mokyklų. Tiksliau sakant - per daug vidutiniokiško lygio aukštųjų mokyklų. Vis mažėjant potencialių studentų skaičiui konkurencija tarp mokyklų vis intensyvės. Kadangi išsiskyrimas teikiamo mokslo kokybe reikalauja per daug pastangų ir esminių reformų, aukštosios mokyklos renkasi lengvesnį kelią – kurti naujas „modernias“ programas esamų programų ir profesūros pagrindu. Iš esmės tai viešųjų ryšių akcijos, skirtos ne studentų ir šalies gerovei kurti, o universitetų gerovei palaikyti.

Sukurti naują studijų programą – tai dar ne pasiekimas. Pasiekimas yra padaryti ją pasaulinio lygio. O kiek mano minėti universitetai jau turi įdiegę tokio lygio studijų programų?

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Politinė ateitis jau seniai buvo tokia miglota: vieniems dega raudona šviesa (69)

Sekmadienį vykusių rinkimų į Seimą dėl mažo aktyvumo net neišeina vadinti mažąją repeticija...

Trumpas kiša pagalius Zelenskiui (120)

Galbūt naujasis Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis manė, kad didžiausias jam teksiantis...

Kaip niekad anksti: pirmoji savivaldybė paskelbė šildymo sezono pradžią kiti miestai skubėti nežada (119)

Panevėžio miesto savivaldybės administracijos direktoriaus Tomo Juknos įsakymu nuo rugsėjo 24...

Vilniaus policija triuškina ginkluotą organizuotą gaują, prekiavusią narkotikais (12)

Rugsėjo 13 d. po atlikto ilgalaikio tyrimo Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato...

Atskleisti galingiausių Rusijos klubų biudžetai: CSKA lenkė „Žalgirį“ 4 kartus (1)

Artėjant naujam krepšinio sezonui VTB Vieningosios lygos garbės prezidentas Sergejus Ivanovas...

Prieš milijoninę auditoriją – serialo „Černobylis“ kūrėjų liaupsės Lietuvai ir lietuviams (23)

Nors daugelis jau pasinėrė į pagrindinės Emmy ceremonijos šurmulį, kurioje taip pat skambėjo...

Medicinos banką perėmęs jaunasis Konstantinas Karosas svarsto apie pardavimą (123)

Pagrindinis Medicinos banko akcininkas velionio Sauliaus Karoso sūnus Konstantinas kartu su...

AHA ir BHA rūgštys, vitaminas C bei retinoidai – kaip ir kada reikėtų juos naudoti mūsų odai

Oda yra didžiausias mūsų organas, kuris reikalauja ypatingos priežiūros tam, kad išliktų...

Parodė, kaip atnaujino seną 16 kv. metrų butą: dabar gyventi daug patogiau

Kai vieno kambario bute tenka miegoti, ilsėtis, valgyti ir net priimti svečius – išsitekti sunku....

Retas žino, kai inkste pradeda formuotis pavojingas darinys: tokio skausmo nelinkėtum net priešui (3)

Akmenys gali formuotis visose šlapimo takų dalyse ir iš pradžių tyliai slėptis, tačiau...