aA
Čia labai daug prirašyta, bet labai baisus įsakymas. Toks vartotojus bauginantis įrašas platinamas feisbuke. Dar pernykštis Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos įsakymas dėl pasiruošimo gripo pandemijai sąmokslo teorijų kūrėjų vaizduotėje tapo įrodymu, kad Lietuvoje tada ruoštasi koronavirusui.
Skelbia išaiškinęs sąmokslą dėl pandemijos: mitą griauna viena smulkmena
© e-seimas.lrs.lt

Nuo šių metų pradžios naujojo koronaviruso temos neįmanoma išvengti – kovo 11-ąją Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) COVID-19, kurią sukelia naujasis koronavirusas paskelbė pandemija. Šis pasaulinis protrūkis užgožė kitas ligas ir virusus, tarp jų ir gripą.

Kasmetiniam gripo sezonui pernai ruošėsi ir Lietuva. Dabar per visą informacijos srautą, susijusį su koronavirusu gripo grėsmė jau tapo gerokai primiršta, nors iš pradžių Lietuvoje kalbėta būtent apie gripo epidemiją bei šalies pasiruošimą jo protrūkiui.

Tačiau būtent pasiruošimo veiksmai gripo epidemijai sukurstė sąmokslo teoretikų fantaziją – esą netgi viešai prieinami dokumentai tik ir įrodo, kad Lietuva jau pernai ruošėsi šiuo metu siaučiančio viruso pandemijai, o netrukus ims visus priverstinai skiepyti.

Kas melas


„Gripo pandemija suplanuota 2019 metais“

, – tokią teoriją ne visai užtikrintu tonu iškėlė feisbuko vartotojas, prisidengęs Yin Yang. Įrašu pasidalijo daugiau nei 100 feisbuko vartotojų, o peržiūrėjo keli tūkstančiai.

Įkėlęs vaizdo įrašą jo autorius pažymėjo, jog tai neva įrodo Sveikatos apsaugos ministro A. Verygos įsakymas Nr. V-899 „Dėl pasirengimo gripo pandemijai 2019–2023 metų programos patvirtinimo“.

Vartotojas Yin Yang ne tik pateikia šio įsakymo nuorodą, bet ir savo įraše bando analizuoti jo turinį. Tačiau kalbėdamas apie turinį įrašo autorius kalba jau ne apie gripo pandemiją, bet apie koronaviruso pandemiją, kas yra du skirtingi dalykai.

Pavyzdžiui, cituodamas pasirinktus A. Verygos įsakymo punktus „Yin Yang“ tikino, kad esą numatyti kaupti antivirusiniai vaistai, bet buvo uždrausti.

Iš tikrųjų Sveikatos apsaugos ministro A. Verygos įsakymu kovą Lietuvoje medikams uždrausta receptais skirti, o vaistininkams – parduoti vaistus, kuriais JAV bandyta gydyti nuo koronaviruso – „Lopinavir/Ritonavir“ ir „Hidroksichlorokviną“.

Be to, pasak įrašo autoriaus, pasirengimo gripo pandemijai priemonių plano suskaidymas į etapus, pavyzdžiui, į pirmąjį, tarppandeminį periodą, kai naujas gripo viruso potipis, sukeliantis sezoninį gripą nenustatytas, bet plinta tarp žmonių, gali būti nustatomas ir gyvūnams antrąjį gripo pandemijos pavojaus periodą, kai naujo potipio gripo virusas jau nustatytas žmonėms, reiškia ne ką kitą, kaip pasiruošimą antrajai bangai.

Iš tikrųjų ministro įsakyme rašoma apie įprastus pasirengimo etapus gripo pandemijai. Tokie pasirengimo gripo pandemijai programos patvirtinimo planai įsakymų forma Lietuvoje nustatomi nuolat.

Pavyzdžiui, Programos priemonių plane 2008–2009 m. numatyta, kaip pasirengti kritinei situacijai, gerinti susirgimų, sukeltų gripo ir pandeminio gripo viruso, nustatymą, užkirsti kelią gyventojų panikai, mažinti socialinius bei ekonominius nuostolius.

Tačiau svarbiausia tokioje sąmokslo teorijoje, kurioje lyginamas pasirengimas gripo sezonui ir veiksmai koronaviruso pandemijos metu yra pats faktas, kad gripas ir koronavirusas – tai du skirtingi virusai. Specialistai jau ne kartą yra pateikę paaiškinimus, kuo skiriasi sezoninis gripas, pasirengimo etapai jam, kokios yra vakcinos ir kuo kitoks yra naujasis koronavirusas, nuo kurio dar nėra sukurta vakcina.

Pasiruošimo gripo sezonui planas patvirtintas kasmet augant susirgusiųjų gripu. ULAC duomenimis, 2018-2019 sezono metu nustatytas 49 661 gripo atvejis, mirė 26 žmonės. Valstybės lėšomis pasiskiepijo kiek daugiau nei 129 tūkst. gyventojų, savo lėšomis – kiek daugiau nei 29 tūkst. žmonių. Šiam sezonui buvo parūpinta ir daugiau vakcinų nuo gripo.

Šių metų gegužę Nacionalinis visuomenės sveikatos centras informavo, kad šį gripo sezoną nuo šio viruso šalyje mirė 11 žmonių.

PSO skelbė, kad šiemet dėl koronaviruso pandemijos daugelis pasaulio valstybių turėjo skirti daugiau dėmesio būtent koronaviruso grėsmei, nei gripui.

Šaltiniai


WHO characterizes COVID-19 as a pandemic 11 March 2020

2019–2020 influenza season: repurposing surveillance systems for COVID-19

Artėjant baisiam gripui vakcinų nėra: pasiskiepyti gali tik turintys pinigų

ĮSAKYMAS DĖL PASIRENGIMO GRIPO PANDEMIJAI 2019–2023 METŲ PROGRAMOS PATVIRTINIMO

Pasirengimas gripo pandemijai

Patvirtinta pasirengimo gripo pandemijai programa

Veryga uždraudė skirti vaistus, kuriuos JAV naudoja koronavirusui gydyti

Įkelti
* privalomi laukai
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(12 žmonių įvertino)
2.5000

Top naujienos

DELFI

Rusijos politologas: Putinas ką tik patyrė du rimtus smūgius iš „saviškių“

„Po dviejų smūgių Vladimiras Putinas tapo kitoks, jo aparatas jau nebelaiko jo fiureriu....

Nutolusios saulės elektrinės pirkėjo sunkumai: už „dingusį“ kilovatą norėtų atgauti pinigus

Saulės elektrinę nutolusiame parke įsigijęs gyventojas sumokėjo tūkstančius eurų, tačiau...

Seksualinę prievartą patyrusiai mergaitei – smūgis: sulaukusi pasmerkimo motina stojo ginti pedofilą (10)

Tai, kas įvyko viename nedideliame Lietuvos miestelyje, netelpa į jokius sveiko proto rėmus –...

Kas didina širdies ir kraujagyslių ligų riziką: kardiologė prakalbo apie slaptąjį žudiką

Ar gali būti, kad mirtis yra pirmas ir paskutinis širdies ir kraujagyslių ligų (ŠKL) simptomas?...

Lietuvos ambasadoms užsienyje – grasinimai susprogdinti (7)

Šią savaitę penkios Lietuvos ambasados užsienyje sulaukė elektroninių laiškų su grasinimais...

„Delfi TV“ laida „Iš esmės“

Putino režimas siunčia žinutę Rusijos gyventojams: „dovanėlė“ gali atskristi į patį Kremlių (6)

Ukrainos prezidento kanceliarijos vadovo patarėjas Mychaila Podoliakas šią savaitę įspėjo,...

Taavi Minnikas, delfi.ee

Ukrainos žvalgybos pulkininkas: deja, bet Putiną gydo geriausi Vakarų gydytojai (16)

„Pavasaris ir vasara karui bus lemiami. Jeigu Rusijos tam metui planuojamas didelis puolimas žlugs,...

Vytautė Merkytė

Asmenybės sutrikimas, kurio gydymas situaciją tik pablogins: tokiais žmonėmis mes smarkiai susižavime, o vėliau kenčiame

„Tas tai visiškas psichopatas “, – veikiausiai bent kartą esate girdėję tokį pasakymą. O...

Ekonomistai mato vien teigiamą rekordinės imigracijos pusę: užkamšė darbo rinkos skyles, kelia vartojimą ir pensijas (16)

Lietuvoje gyvena beveik 190 tūkst. užsieniečių – šis skaičius per metus beveik padvigubėjo ir...

Parengė Jurga Grigienė

Visuomeninis maitinimas sovietmečiu: iškreiptas požiūris į skanų maistą ir kuo baigėsi bandymai gaminti mėsainius (3)

Sovietmečiu maisto prekių parduotuvėse stingant elementariausių produktų, pavalgyti valgykloje...