Teiginiai


Žinutės socialiniuose tinkluose: fotografijoje, kurioje vaizduojamas degantis ir krentantis karinis lėktuvas užfiksuotas Rusijos pajėgoms priklausantis naikintuvas Su-27, kurį pati agresorė numušė virš Saratovo srities, Ukrainoje, greičiausiai sumaišiusi su ukrainiečių dronu (ČIA).

Verdiktas


Degančio naikintuvo fotografija nėra susijusi su šiuo metu Ukrainoje vykstančiu karu. Įvairiuose straipsniuose ji pradėta naudoti dar 2015 – 2016 m. kalbant apie Sirijoje numuštą Rusijos naikintuvą Su-24, tačiau nė vienas šaltinis nenurodė tikrojo nuotraukos autoriaus.

Melo detektoriaus komentaras


Žinutė apie pačios Rusijos numuštą savo pajėgoms priklausantį naikintuvą Su-27 socialiniuose tinkluose pastebėta gruodžio 30 d. Ta pačia naujiena dalinosi ne tik „Facebook“ paskyros, bet ir portalas laisvadienis.lt. Straipsnyje nurodoma, kad Rusija pati numušė savo naikintuvą virš Saratovo srities, greičiausiai sumaišiusi jį su ukrainietišku dronu, o naikintuvo pilotas žuvo. Tekstas iliustruotas liepsnojančio ir krentančio karinio lėktuvo atvaizdu.

Tačiau ši nuotrauka, kaip pavyko išsiaiškinti atlikus atvirkštinę vaizdų paiešką, nėra susijusi su Ukrainoje šiuo metu vykstančiu karu. Ji internete pasirodė kur kas anksčiau. 2016 m. portale Artsakh Press publikuotame straipsnyje ta pati nuotrauka panaudota kalbant apie 2015 m. lapkritį Sirijoje numuštą Rusijos naikintuvą Su-24. Nuotraukos autorius nei jos padarymo data straipsnyje nenurodomi.

Dar anksčiau, 2015 m. lapkritį ta pati naikintuvo fotografija pastebėta portalo Observer straipsnyje, kuriame taip pat kalbama apie tą patį numuštą Rusijos Su-24 naikintuvą. Internete galima rasti ir daugiau straipsnių, kuriuose naikintuvo nuotrauka siejama būtent su 2015 m. numuštu Rusijos SU-24 naikintuvu, tačiau šios sąsajos tiksliai patvirtinti negalima, nes nė viename straipsnyje nenurodomas fotografijos autorius.

Tik vėliau ši fotografija buvo susieta tai su Ukrainos pajėgų numuštu Rusijos naikintuvu (ČIA ir ČIA ir ČIA), tai su Rusijos pačios numuštu savo naikintuvu.

Nors nuotrauka nėra susijusi su šiuo metu Ukrainoje vykstančiu karu, žiniasklaidoje yra pastebėta pranešimų apie liepos 18 d. Luhansko srityje numuštą Rusijos naikintuvą bombonešį Su-34, kurį numušė pati agresorė. Tačiau pranešimų apie tai, kad panašus įvykis būtų įvykęs šiomis dienomis, kai socialiniuose tinkluose imta platinti analizuojama žinutė, nepastebėta.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją