aA
Socialiniuose tinkluose skelbiama klaidinga informacija apie nedidelio kiekio kanapių ir jų produktų dekriminalizavimo projektą, kuriam lapkričio 23 d. pritarė Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetas.
Suktinė
Suktinė
© Shutterstock

Teiginiai


Žinutė socialiniuose tinkluose: „Konservatoriai puolė gelbėti griūvančią koaliciją: pritarė nebaudžiamam „žolės“ asmeniniam naudojimui. Taigi, narkotikų įteisinimas – jau čia pat.“

Verdiktas


Šie teiginiai – klaidingi. Įstatymo pataisos, apie kurias kalbama, numato administracinę atsakomybę už disponavimą nedideliu kiekiu kanapių ir jų produktų be tikslo platinti. Šį neteisėta veikla užtrauktų baudą nuo 30 iki 250 eurų nusižengus pirmą kartą ir nuo 250 iki 400 eurų nusižengus pakartotinai. Tai, kad Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetas pritarė minėtoms įstatymo pataisoms nereiškia, kad bus įteisinti narkotikai. Apie jokias kitas narkotines medžiagas įstatymo projekte nekalbama, be to, juo disponavimas nedideliu kiekiu kanapių ar kanapių produktų nėra įteisinamas, tiesiog atsakomybė už šias nusikalstamas veikas iš baudžiamojo kodekso perkeliama į administracinių nusižengimų kodeksą.

Melo detektoriaus komentaras


Sužinoję apie Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto sprendimą pritarti nedidelio kiekio kanapių ir jų produktų dekriminalizavimo projektui socialinių tinklų vartotojai paskleidė tikrovės neatitinkančią informaciją esą buvo pritarta „nebaudžiamam „žolės“ asmeniniam naudojimui“ ir kad po tokio sprendimo „narkotikų įteisinimas – jau čia pat“.

Melaginga žinutė
Melaginga žinutė
© Ekrano nuotr.

Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto balsavimas, apimantis minėtas baudžiamojo ir administracinių nusižengimų kodeksų pataisas, vyko lapkričio 23 d. (ČIA). Jo metu Aušrinės Armonaitės pateiktoms pataisoms buvo pritarta, tačiau šiuose įstatymų projektuose nekalbama apie nebaudžiamą kanapinių produktų naudojimą.

Įstatymo projekte siūloma išbraukti neteisėtą disponavimą nedideliu kanapių ir kanapių medžiagų kiekiu be tikslo jas platinti iš baudžiamojo kodekso ir už šį nusižengimą taikyti administracines nuobaudas. Administracinių nusižengimų kodeksą siūloma papildyti tokiu straipsniu:

711 straipsnis. Neteisėtas disponavimas nedideliu kiekiu kanapių (jų dalių), kanapių aliejaus, kanapių dervos, kanapių ekstraktų ar tinktūrų be tikslo platinti
1. Neteisėtas nedidelio kiekio kanapių (jų dalių), kanapių aliejaus, kanapių dervos, kanapių ekstraktų ar tinktūrų gaminimas, perdirbimas, įgijimas, laikymas, gabenimas ar siuntimas be tikslo platinti,
užtraukia įspėjimą arba baudą nuo trisdešimt iki dviejų šimtų penkiasdešimt eurų.
2. Šio straipsnio 1 dalyje numatytas administracinis nusižengimas, padarytas pakartotinai,
užtraukia baudą nuo dviejų šimtų penkiasdešimt iki keturių šimtų eurų.
3. Už šio straipsnio 2 dalyje numatytą administracinį nusižengimą gali būti taikoma administracinio poveikio priemonė – įpareigojimas dalyvauti alkoholizmo ir narkomanijos prevencijos, ankstyvosios intervencijos, sveikatos priežiūros, resocializacijos, bendravimo su vaikais tobulinimo, smurtinio elgesio keitimo programose (kursuose).
4. Asmuo, kuris savanoriškai kreipėsi į sveikatos priežiūros įstaigą dėl medicinos pagalbos ar kreipėsi į valstybės instituciją norėdamas atiduoti neteisėtai pasigamintas, perdirbtas, įgytas, laikytas, gabentas ar parsiųstas kanapes (jų dalis), kanapių aliejų, kanapių dervas, kanapių ekstraktus ar tinktūras, atleidžiamas nuo administracinės atsakomybės už šiame straipsnyje numatytus veiksmus.
5. Už šio straipsnio 1, 2 dalyse numatytus administracinius nusižengimus privaloma skirti kanapių (jų dalių), kanapių aliejaus, kanapių dervos, kanapių ekstraktų ar tinktūrų konfiskavimą.
6. Kokį kanapių (jų dalių), kanapių aliejaus, kanapių dervos, kanapių ekstraktų ar tinktūrų kiekį laikyti nedideliu, nustatoma remiantis sveikatos apsaugos ministro įsakymu patvirtintomis rekomendacijomis.“

Taigi, atvejais jeigu asmuo sulaikomas su nedideliu kiekiu kanapių ar kanapių produktų ir neturi tikslo jas platinti, jam skiriama administracinė bauda, siekianti nuo 30 iki 250 eurų, o jeigu nusižengimas padaromas pakartotinai, skiriama bauda nuo 250 iki 400 eurų. Visais atvejais iš sulaikytojo konfiskuojamas turimos kanapės ar kanapių produktai.

Jeigu toks asmuo savanoriškai kreipiasi į sveikatos priežiūros įstaigą, prašydamas pagalbos arba į valstybės instituciją, norėdamas atiduoti turimas kanapes ar jų produktus, jis atleidžiamas nuo administracinės atsakomybės. Atleidimas taip pat taikomas, jeigu žmogus, sulaikytas pakartotinai, įsipareigoja dalyvauti nurodytose prevencijos programose.

Taigi, atsakomybės už disponavimą nedideliu kiekiu kanapių ir kanapių produktais be tikslo jas platinti perkėlimas į administracinių nusižengimų kodeksą nereiškia, kad vartojantys kanapes ir jų produktus bus nebaudžiami.

Taip pat nėra jokių įrodymų, kad šis įstatymo projektas atvertų kelią narkotikų įteisinimui, nes jame kalbama tik apie nedidelį kiekį konkrečių medžiagų, be to, disponavimas jomis įvardijamas kaip neteisėtas, už kurį numatomos atitinkamos baudos.

Įkelti
* privalomi laukai
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(4 žmonės įvertino)
3.0000

Top naujienos

Paltanavičius – apie išsiderinusią gamtą: atsakymas, kodėl taip nutiko – mums prieš akis nuotraukų galerijoje – įspūdingi pavasarėjančios Lietuvos vaizdai (3)

Selemonas Paltanavičius sako vengiantis atsakinėti žurnalistams, koks bus pavasaris, nors...

Ainis Gurevičius

Įspūdinga įkaitų vadavimo drama Londone tiesioginės transliacijos metu: pasaulis pamatė, kaip dirba legendinio britų SAS kariai

1980-ųjų pavasarį Londone, Pietų Kensingtono rajone, arabų teroristai užgrobė Irano...

Įsiaudrinęs Lukašenka: lenkai su lietuviais ruošiasi su mumis kariauti (23)

Jeigu Jungtinė Karalystė (JK) perduos Ukrainai sviedinių su nuskurdintuoju uranu, Rusija gali duoti...

Belickaitės sutuoktinis Jurgutis traukiasi iš viceministro pareigų: reikia kraujo ir atsakomybės (15)

Po kilusio skandalo, kai paaiškėjo, kad ekonomikos ir inovacijų viceministro Vinco Jurgučio žmona...

Apibūdinti „Ryto“ rezultato negalėjęs Žibėnas gynėsi dėl farso pabaigoje: kas to nedarytų

Per vienas rungtynes Vilniaus „Rytas“ išgyveno visą ligšiolinį sezoną – su savo nupuoliais,...

Atlikėjas Stano perdavė linkėjimus finansų ministrei: jūs pati iš „gyvulių ūkio“ (31)

Finansų ministrei žadant didesnį mokesčių sąžiningumą, verslo atstovai neslepia nusivylimo...

Fausta Marija Leščiauskaitė

Moterų apipjaustymas pasaulyje vis dar praktikuojamas: mergaitė bandė bėgti, bet giminaičiai vis tiek sugavo ir padarė ką sumanę

„Man buvo šešeri, kai tai nutiko. Žinojau, ką jie man padarys, supratau, kad jie ketina mane...

Sinoptikai skelbia, kad bus šilta, bet lietinga ir vėjuota: savaitgalį prasidės nemalonūs pokyčiai

Ketvirtadienio dieną per šalį praslinks kritulius nešantis atmosferos frontas. Danguje bus daug...

„Ryto“ pasirodymas Europoje baigtas: vilniečiai laimėjo, bet per mažu skirtumu (1)

„Ryto“ (3-3) krepšininkų europinis sezonas baigėsi trečiadienį – vilniečiai namie...

Karas Ukrainoje. Zelenskis po Rusijos atakų: Ukraina atsakys į kiekvieną smūgį Lavrovas grasina rimta karo eskalacija

Per Rusijos smūgį gyvenamajam pastatui Pietų Ukrainos Zaporižios mieste žuvo vienas ir buvo...