aA
Sapereaude.lt pasirodė nauja publikacija, kurioje pateikiami klaidinantys duomenys apie COVID-19 vakcinas paaugliams.
Vakcinacija
Vakcinacija
© Shutterstock

Sapereaude.lt vertime, kurio originalas paimtas iš tinklapio physiciansforinformedconsent.org, rašoma, kad 12–15 m. paaugliai itin dažnai patiria rimtus šalutinius poveikius, o klinikinių duomenų išvadų esą nepakanka nuspręsti, ar vakcinos yra saugios šiai amžiaus grupei. O organizacija, kuriai priklauso išversta publikacija, pristatoma kaip patikima mokslinė institucija.

Gegužės mėn. JAV Maisto ir vaistų administracija (angl.: Food and Drug Administration (FDA)) bei JAV Ligų kontrolės ir prevencijos centras (Centers for Disease Control (CDC)) leido skiepyti 12–15 m. amžiaus paauglius. Tai padaryta, įvertinus klinikinių tyrimų duomenis, kurie rodo, kad COVID-19 skiepai yra saugūs šios amžiaus grupės vaikams. Šiuo metu jau renkami duomenys apie 2 m. ir vyresnius vaikus.

Tiesa, kad vaikai COVID-19 dažniausiai serga lengviau, tačiau pasitaiko ir rimtų atvejų, kurie palieka ilgalaikius liekamuosius reiškinius. Vaikai taip pat gali mirti nuo šios infekcijos. Be to, vaikai gali pernešti ligą ir užkrėsti vyresnius žmones. Todėl vaikų vakcinacija padeda apsaugoti ir jų artimuosius.

Taip pat – kiekvienas vaikas, sergantis COVID-19, sukuria terpę atsirasti naujoms atmainoms. Kuo mažiau liga plinta – tuo greičiau ji bus sustabdyta ir išvengta naujų pavojingų atmainų.

Vaikams po vakcinacijos gali pasireikšti nepageidaujami reiškiniai, kurie panašūs į tuos, kurie pasireiškia suaugusiems. FDA duomenimis, paaugliams dažniausiai pasireiškia skausmas dūrio vietoje, silpnumas ir galvos skausmas. Paprastai šie reiškiniai praeina per 48 val. po vakcinacijos.

Paaugliai šiek tiek dažniau nei suaugę patiria nepageidaujamus poveikius. Manoma, kad taip yra todėl, kad kuo jaunesnis žmogus – tuo jo imuninė sistema stipriau sureaguoja į skiepą.

Tiesa, kad buvo fiksuojami itin reti miokardito atvejai, pasireiškę po vakcinacijos, tačiau dar nėra duomenų, kad juos sukėlė būtent iRNR skiepai. Todėl specialistai palieka rekomendacijas skiepyti paauglius.

Nors sapereaude.lt „Physicians for Informed Consent“ arba PIC (liet.: „Gydytojai už informuotą sutikimą“) įvardija kaip rimtą ir gerbiamą mokslininkų ir medikų sukurtą organizaciją – taip nėra. Visų pirma, PIC jau pateko į tarptautinių faktų tikrintojų akiratį dėl melagingos ar klaidinančios informacijos, daugiausiai susijusios su COVID-19 vakcinomis. Faktų tikrintojai pastebi, kad PIC klaidingai interpretuoja statistinius duomenis ir juos neteisingai pateikia savo auditorijai.

PIC priklauso medikai (tarp jų – ir plastinės chirurgijos gydytojai, arba asmenys, kurie prisistato gydytojais, bet nei jų išsilavinimas, nei atlikti tyrimai nėra prieinami viešai), kurie neatlieka jokių tyrimų nei su COVID-19, nei su vakcinomis. O jų vieši pareiškimai būna paneigiami mokslininkų ir medikų bendruomenės. PIC jau iki pandemijos organizuodavo konferencijas, kurios tikslingai nukreiptos prieš vakcinaciją. Todėl jų pareiškimas apie COVID-19 vakcinas taip pat reikėtų vertinti kritiškai.

Todėl, įvertinus sapereaude.lt vertime surašytus teiginius, galima sakyti, kad publikacijoje pateikiama informacija yra nepatikima ir klaidinanti, nes mokslininkai laikosi nuostatos, kad COVID-19 vakcinos yra saugios ir efektyvios 12–15 m. amžiaus paauglių grupėje.

Įkelti
* privalomi laukai
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(18 žmonių įvertino)
1.2222

Top naujienos

Migrantų krizės įaudrintai Lietuvai – dar vienas išbandymas: Rusija jau pradeda telkti pajėgas (230)

Pirmieji ešelonai jau atvyko, o dar daugiau – pakeliui. Rusijos ir Baltarusijos karinės pratybos...

Išskirtinis turgelis Lietuvoje – pardavėjos ir pirkėjos čia visiškai nuogos (13)

10 valanda ryto. Paplūdimyje plėvesuoja raudona vėliava – maudytis draudžiama. Tą primena ne...

Kad įgyvendintų svajonę, teko padirbėti ir užsienyje: siekiantiems iš to praturtėti, tokios veiklos nesiūlo (4)

Meilė žirgams prasidėjo nuo tada dar būsimo vyro padovanoto žirgo, o šiandien šeima Biržų...

Tikisi rasti papildomų darbuotojų už 760 eurų atlyginimą: ieškom žmonių, kurie nori dirbti valstybei (349)

Lietuvos–Baltarusijos pasienyje kasdien sulaikant maždaug po 100 neteisėtai sieną kirtusių...

Antroji olimpinių žaidynių diena: sporto šakų debiutai, sensacijos ir japoniškas krepšinio robotas (2)

Antroji Tokijo olimpinių žaidynių diena viso pasaulio sporto gerbėjams padovanojo ištisą...

Mirė Kazio Lozoraičio našlė Giovanna Pignatelli-Lozoraitis (67)

Sekmadienio rytą Italijoje mirė Giovanna Pignatelli-Lozoraitis – dailininkė ir buvusio Lietuvos...

Rimvydas Valatka. Dieveniškių kilpa Šimonytei (328)

Jei Lietuvoje yra nors vienas žmogus, kuriam niekas šioje pavydu alsuojančoje šalyje, įskaitant...

Jūros šventės linksmybės pajūryje: alkoholis liejosi upeliais, viruso pavojai pamiršti nuotraukų galerija iš Klaipėdos (233)

Penktadienį Klaipėdoje įsibėgėjusi Jūros šventė nemažino apsukų ir kitomis dienomis....

Jūros šventės minioje – motociklininko gaudynės: nuo policijos girtas vairuotojas spruko nardydamas tarp žmonių (1)

Šeštadienį apie 11 valandą Danės gatvėje stovinčius prekeivius ir vaikštinėjančius Jūros...

Olimpiniai čempionai JAV krepšininkai pirmose grupės rungtynėse krito prieš Prancūziją (110)

Siekį apginti triskart paeiliui iškovotą olimpinių čempionų titulą slogiu žingsniu pradėjo...