Teiginiai

Vyriausybė ir toliau meluoja, kad lietuviai Ukrainoje nekariauja, kai skelbiamos istorijos apie lietuvius, kurie neva savo noru išvyko į Ukrainą. Bet jų bus ir daugiau!

Verdiktas

Melas. Nei Lietuvos kariuomenė, nei jokia kita atsakinga Lietuvos institucija nesiunčia lietuvių į Ukrainą kariauti. Lietuviai išties savanoriškai nuo karo pradžios tarnauja Ukrainos teritorinės gynybos legione, į kurį patekti nėra paprasta.

Melo detektoriaus komentaras

„Melo detektorius“ daugybę kartų paneigė socialiniuose tinkluose plintančias naujienas, kad Lietuvių kariai yra ar bus siunčiami kariauti į Ukrainą (čia, čia, čia, čia, čia).

Tiesa ta, kad lietuviai į karą Ukrainoje išvyksta savanoriškai. Jie dažniausiai tampa Tarptautinis Ukrainos gynybos legiono dalimi, nes jis ir jo batalionai yra tik labiausiai paplitęs ir gausiausias vienetas, kurį daugiausia sudaro užsieniečiai. Ukrainoje kariaujantys lietuviai gauna standartinį Ukrainos kario atlyginimą ir jis skiriasi priklausomai nuo tarnybos sąlygų. Apytikslė suma yra 550 JAV dolerių per mėnesį už fronto linijos, 1100 JAV dolerių per mėnesį už tarnybą pavojingoje zonoje ir iki 4800 JAV dolerių per mėnesį už kovinį dislokavimą (čia).

Melaginga žinutė
Melaginga žinutė
FOTO: Ekrano nuotr.

Ukrainoje kariaujantis lietuvis interviu Delfi dar 2022 metų lapkritį apgailestavo, kad Ukrainą nuo priešo ginančiais savo šalies piliečiais Lietuva nesidomi. Krašto apsaugos ministerija (KAM) pabrėžia, kad Ukrainos kariuomenėje tarnaujantys lietuviai turi Ukrainos teikiamas garantijas.

Slapyvardžiu Harley prisistatęs, bet savo veido neslėpęs, karys Delfi pasakojo, kad jo žiniomis, iš 40 Ukrainoje kovojusių lietuvių dabar liko 11, trys lietuviai buvo smarkiai sužeisti.

„Visi kariaujame savanoriškais pagrindais. Visi mes turime Ukrainos karinius bilietus, tai yra garantija, kad jie apsiima mūsų gydymą, mes net galime prašyti Ukrainos pilietybės, bet pasakiau, kad labai myliu į Lietuvą ir grįšiu atgal, nesvarbu, ar be kojų, be rankų, bet grįšiu“, – interviu Delfi pasakojo jis. Pašnekovas teigė, kad Lietuvoje neturi jokių socialinių garantijų ir niekas net nežino apie Ukrainoje kovojančius mūsų piliečius (čia).

„Atkreipiame dėmesį, kad Ukrainoje tarnaujantys lietuviai nėra Lietuvos kariuomenės kariai, būtent todėl KAM nerenka apie juos informacijos bei šiuo metu negali suteikti jiems jokių socialinių garantijų“, – atsakyme DELFI teigė Krašto apsaugos ministerija (čia).

2022 metų vasario 27 dieną prezidentas Volodymyras Zelenskis paragino užsienio piliečius prisijungti prie pasipriešinimo Rusijos kariams Ukrainoje. Iš užsieniečių, norinčių prisijungti, bus sukurtas atskiras Tarptautinis teritorinės gynybos legionas. O kitą dieną V. Zelenskis įvedė laikiną bevizį režimą užsienio savanoriams. 2022 metų vasario 28 dieną Ukrainos gynybos ministerija pranešė, kad keli tūkstančiai užsienio piliečių savanoriškai prisijungė prie Tarptautinio Ukrainos teritorinės gynybos legiono.

Ukrainoje jau žuvo ir pirmasis lietuvis savanoris, kuris kariavo tris mėnesius. Jis žuvo 2024 metų vasario 23 dieną fronto linijoje netoli Bakhmuto, Donecko srityje. T. Tumas tarnavo atskirame Ukrainos tarptautinio gynybos legiono specialiųjų pajėgų batalione. Tado brolis, kuris taip pat yra lietuvis ir tarnauja tarptautiniame legione, žurnalistams pasakojo, kad jie kartu kovojo prie Bachmuto. Žuvusiam kariui buvo 43 metai. Instruktorių misijos Ukrainoje vadovas Sigitas Maliauskas pasakojo, kad žuvęs lietuvis savanoris kartu su ukrainiečiu kariu gabeno minas į fronto liniją prie Bachmuto, kai į jų automobilį pataikė Rusijos FPV bepilotis orlaivis. Abu kariai žuvo (čia).

Pažymėti
Dalintis
Nuomonės