aA
Socialinių tinklų naudotojus sudomino vaizdo įraše įvykdytas eksperimentas. Jame stebimas sėklų dygimas prie įjungto ir išjungto maršrutizatoriaus. Sėklos prie išjungto maršrutizatoriaus visai nedygsta, tad vaizdo įrašo autorius siūlo „įsivaizduoti, ką tai daro mūsų kūnams“.
5G ryšio tinklas
5G ryšio tinklas
© Shutterstock

Teiginiai

Wi-Fi technologija pavojinga žmogui, nes net sėklos nedygta prie įjungto maršrutizatoriaus.

Verdiktas

Manipuliacija. Wi-Fi maršrutizatorius skleidžia elektromagnetinio lauko spinduliuotę – tai nejonizuojanti ir žmogui nekenksminga spinduliuotė. Tačiau mokslininkai toliau tiria maršrutizatoriaus potencialų poveikį žmogui ir aplinkai. Kol kas tik keli tyrėjai ėmėsi tirti maršrutizatoriaus poveikį augalams, bet eksperimentai publikuoti žemo lygio moksliniuose žurnaluose, o ir rezultatų nepavyko atkartoti.

Melo detektoriaus komentaras

Nerimas ir baimė dėl Wi-Fi signalo poveikio žmogaus sveikatai atsiranda dėl spinduliuotės sąvokos. Tiesa, kad Wi-Fi maršrutizatorius skleidžia spinduliuotę, bet ji priklauso elektromagnetinio lauko spinduliuotei – tai nejonizuojanti ir žmogui nekenksminga spinduliuotė (čia). Kita radiacijos rūšis yra jonizuojanti spinduliuotė, kurios bangos prasiskverbia pro mūsų kūną, o gauta didelė dozė gali sukelti ir ilgalaikių sveikatos problemų, įskaitant vėžį.

Pasaulio sveikatos organizacija teigia, kad iki šiol nėra įrodymų, leidžiančių teigti, kad žemo lygio elektromagnetinio lauko spinduliuotė kenkia žmonių sveikatai (čia).

Eksperimentas su sėklomis

2013 metais Danijos mokyklos moksleivės padėjo šešis padėklus su sėjamąja pipirine kambaryje netoli Wi-fi maršrutizatoriaus ir šešis padėklus kitame kambaryje be maršrutizatoriaus. Po 12 dienų pranešta, kad prie maršrutizatoriaus buvusios sėklos nesudygo. Mokslininkai daro prielaidą, kad Wi-Fi stotelės skleidžiama šiluma išdžiovino sėklas kambaryje ir todėl joms nepavyko sudygti (čia). Eksperimento rezultatus taip pat galėjo paveikti kiti faktoriai – kambario temperatūra, nesterili mokyklos aplinka ir kita, o tai verčia abejoti eksperimento validumu.

Klaidinanti žinutė
Klaidinanti žinutė
© Ekrano nuotr.

2016 m. atkartoti šį tyrimą ėmėsi profesorius, aktyviai skelbiantis teiginius apie elektromagnetinių laukų keliamą pavojų, ir konsultantas, dirbantis įmonėje, kuri siūlo: „išmatuoti jūsų namuose, biure ir (arba) mokykloje nešvarią elektrą, radijo dažnio spinduliuotę, elektrinius ir magnetinius laukus ir pateikti paprastus sprendimus, kaip sumažinti elektrosmogo poveikį“. Nors šiame tyrime buvo tiriamas Wi-Fi poveikis tokiems augalams kaip brokoliams, raudoniesiems dobilams ir žirniams, bet ketvirtasis augalas, sėjamoji pipirinė, vis vien sudygo prie Wi-fi maršrutizatoriaus (čia).

2017 m. mokslininkai iš Slovakijos irgi stebėjo Wi-Fi spinduliuotės poveikį sėjamajai pipirinei. Vienas mėginys buvo padėtas šalia elektromagnetinės spinduliuotės šaltinio – maršrutizatoriaus. Antrasis mėginys buvo toliau, bet vis vien veikiamas elektromagnetinės spinduliuotės. Abiejų mėginių sėklos sudygo, bet tyrėjai mano, kad maršrutizatoriaus bangos išgarina drėgmę ir galimai atsiranda šilumos perkrova, dėl kurios augalas patiria fiziologinius ir metabolinius pokyčius (čia).

Abiejų eksperimentų autoriai pripažįsta, kad reikalingi tolimesni tyrimai įrodyti maršrutizatoriaus poveikį sėkloms.

Nors iki šiol nėra patvirtintų įrodymų dėl Wi-Fi maršrutizatoriaus žalingo poveikio žmogaus sveikatai, bet mokslininkai ir toliau tiria šią technologiją.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(2 žmonės įvertino)
5.0000

Top naujienos

Nerimą keliančius procesus Ukrainoje stebintis profesorius: yra didžiulė problema, apie kurią nekalbama

Iš Ukrainos pastaruoju metu sklinda nerimą keliančios naujienos. Analitikai kalba apie įtampą...

Dėl pinigų negrąžinančios buitinių prietaisų parduotuvės vartotojai tarnybas kelia ant kojų: policija sulaukė 87 pranešimų

Buitinės technikos ir elektronikos prekių iš parduotuvės „Eimeta“ užsisakę žmonės liko it...

Artimiausi orai: su sniegu teks atsisveikinti

Naktį iš šeštadienio į sekmadienį per Lietuvą praslinks debesų masyvas su krituliais ,...

Orbanas sukėlė pavojingą precedentą (8)

Kai praėjusiais metais Europos Sąjunga sustabdė daugiau kaip 30 mlrd. JAV dolerių finansavimą...

Ekspertai įvardijo prezidento rinkimų sėkmės formulę: reikia tiesmukai duoti į kaktą (1)

Kai dabartinis šalies vadovas Gitanas Nausėda paskelbė, kad sieks ir antros kadencijos, intrigos...

Sensacingas rezultatas Utenoje: uteniškiai nušlavė „Wolves“ krepšininkus (17)

Utenos „Uniclub Casino – Juventus“ (8-5) šeštadienio vakarą įspūdingu būdu išrašė...

Gydytojas seksologas atsakė, kuris paros metas geriausias seksui: tam yra 4 svarbios priežastys (4)

Ar kada pagalvojote, kokiu metų laiku žmonės turi daugiausiai lytinių santykių? Į šį klausimą...

Kuo ateityje galėtų pavirsti Rusija: paaiškino, kodėl reikia turėti ne tik juodąjį scenarijų (4)

Kalbos apie anksčiau ar vėliau įvyksiantį Vladimiro Putino valdomos Rusijos subyrėjimą sklandė...

Kuzminsko metimas su sirena atnešė pergalę Atėnų AEK komandai

Graikijos krepšinio čempionate šeštadienį namie dramatišką pergalę iškovojo Atėnų AEK...

Europos kino apdovanojimuose skambėjo Lietuvos vardas: Uljana Kim įvertinta už geriausią tarptautinę koprodukciją

Šįvakar vykstančiuose Europos kino apdovanojimuose skambėjo ir Lietuvos vardas. Prodiuserei...