Antradienį JAV valstybės sekretorius Johnas Kery vėl pareiškė, kad ginkluotės pasiuntimas kelia klausimų, bet, jo teigimu, Pentagonas nustatė, kad ginklai skirti „apsaugoti karius“, rašo inforesist.org.

Straipsnio autorius Demetris Sevastopulosas pabrėžė, kad šie pareiškimai artimesni rusų valdininkų versijai apie tai, kam skirtos ginkluotės, neseniai pasiųstos į Latakiją, kur Maskva stato aviabazę.

Tai liudija nuo šeštadienio pasikeitusį toną, kai J. Kerry pareiškė, kad ginkluotė kelia rimtų klausimų, nes ji ne itin veiksminga kovojant su radikaliomis islamistų grupuotėmis – priežastis, kurią Maskva nurodė, siekdama pagrįsti savo buvimą karo siaubiamoje šalyje.

Rusų apžvalgininkų teigimu, nepaisant Maskvos suformuluoto tikslo kovoje su ISIS, jie mano, kad kitos sukilėlių grupuotės, kovojančios prieš Assado režimą, irgi gali tapti jos taikiniu.

„Negalime atmesti rusų pajėgų ir sukilėlių Sirijoje susidūrimo tikimybės, jeigu rusai įsitrauks į karinius veiksmus. Tai akivaizdi rizika“, – mano JAV ir Kanados universiteto Artimųjų Rytų konfliktų analizės centro vadovas Aleksandras Šumilinas.

„Net Rusijos valstybės pareigūnai ir patarėjai tvirtina, kad nežino, kiek toli gali siekti prezidento Vladimiro Putino planai Sirijoje“, – rašoma straipsnyje.

Vieno informuoto asmens teigimu, „situacija sunkiai nuspėjama“, o rusų strategija gali priklausyti nuo to, kaip reaguos į V. Putino kalbą JTO Generalinėje asamblėjoje kitą savaitę ir ar pajudės su Sirija susijusi diplomatija asamblėjos kuluaruose.

„Tolimesnė įvykių eiga priklauso nuo to, ko nori Putinas, – mano žurnalo „Moscow Defense Brief“ vyriausiasis redaktorius Michailas Barabanovas. – Ši taktika pasiteisina – JAV buvo priverstos pradėti derybas ir konsultacijas (taip pat ir karines) su Rusija dėl Sirijos.“

DELFI primena, kad Rusija dislokavo Sirijoje 28 kovos lėktuvus, pranešė amerikiečių pareigūnai, patvirtindami, kad Maskva toliau stiprina savo pajėgas karo krečiamoje šalyje.

Vašingtonas pastarosiomis savaitėmis reiškė vis didesnį susirūpinimą dėl Rusijos paramos Sirijos prezidentui Basharui al Assadui, įspėdamas, kad teikdama karinę paramą Damasko režimui, ji trukdo pastangoms pasiekti taiką.

Ekspertai sako, kad toks pajėgų telkimas yra tikėtina karinių veiksmų preliudija.

Aerodrome vakarinėje Latakijos provincijoje yra 28 naikintuvai ir bombonešiai, naujienų agentūrai AFP sakė vienas pareigūnas, pageidavęs neskelbti savo pavardės.

Kitas pareigūnas, taip pat kalbėjęs su anonimiškumo sąlyga, patvirtino šį skaičių ir pridūrė, kad bazėje yra ir apie 20 Rusijos kovos bei transporto sraigtasparnių.

Pasak pareigūnų, Rusija pasiuntė 12-a šturmo lėktuvų Su-24, 12-a šturmo lėktuvų Su-25 ir keturis naikintuvus „Flanker“.

„Tokie lėktuvai leidžia manyti, kad rusai ketina panaudoti savo karinius pajėgumus puolamiesiems veiksmams už Latakijos ribų“, - sakė Vašingtono Artimųjų Rytų politikos instituto ekspertas Jeffrey White'as.

JAV gynybos sekretorius Ashtonas Carteris ir jo kolega iš Rusijos Sergejus Šoigu penktadienį kalbėjosi telefonu, po pusantrų metų nutraukę karinių santykių įšaldymą dėl Maskvos intervencijos Ukrainoje.

Jis susitarė tęsti kontaktus, kurių reikia tam, kad Sirijoje koalicijos pajėgos ir Rusijos kariškiai išvengtų atsitiktinio susirėmimo pavojaus.

Jau metus Jungtinės Valstijos kartu su kitų Vakarų bei arabų valstybių koalicija rengia aviacijos smūgius prieš „Islamo valstybės“ džihadistus.

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas teikė gyvybiškai svarbų palaikymą B.al Assadui, kai jo šalyje įsiplieskė sukilimas prieš Damasko režimą, peraugęs į žiaurų pilietinį karą, nusinešusį apie 240 tūkst. žmonių gyvybių, ir 4 mln. gyventojų privertusį palikti savo namus.

Tačiau Maskva taip pat stengėsi vaizduoti B.al Assado armiją kaip jėgą, kovojančią su islamistų sukilėliais, tarp jų ir su „Islamo valstybe“.

Tuo tarpu Vašingtonas ir Europos valstybės laiko B.al Assadą atstumtuoju, kuriam tenka kaltė dėl chaoso Sirijoje ir IS suklestėjimo.

Kita vertus, Vakarų pastangos įveikti „Islamo valstybę“ nebuvo sėkmingos, o nuosaikiajai Sirijos opozicijai sunkiai sekasis kovoti su radikalioms džihadistų grupuotėmis.