Policija nurodė, kad pirmadienį buvo sulaikyti 2 093, o antradienį – net 2 533 migrantai ir kad šie skaičiai yra didžiausi, užfiksuoti šiais metais.

Migrantai, pateikę prašymus suteikti prieglobstį ir užregistruoti atitinkamų institucijų, yra išsiunčiami į kurį nors šalyje veikiantį pabėgėlių centrą, bet dauguma stengiasi skubiai išvykti į turtingesnes ES nares, tokias kaip Vokietija arba Švedija.

Antradienio rytą naujienų agentūros AP žurnalistai netoli Vengrijos pasienio miestelio Roskės matė daugybę migrantų, perlipančių per spygliuota viela apraizgytą tvorą arba pralendančių per jos apačią, kad patektų į šalį – lygiai taip pat kaip kirsdami Graikijos ir Makedonijos sieną.

Vengrijos vyriausybė svarsto galimybę panaudoti armiją, kad apsaugotų pietinę šalies sieną nuo migrantų.

Tai pareiškė premjero spaudos sekretorius Zoltanas Kovacsas, praneša „Reuters“.

Pasak jo, galutinis sprendimas bus priimtas jau kitą savaitę.

Nuo šių metų pradžios į Vengriją atvyko daugiau kaip 110 tūkstančių nelegalių migrantų. Dauguma jų pateko į šalį iš Serbijos. Policija kasdien sulaiko apie 1,5 tūkstančio pabėgėlių, mėginančių kirsti sieną.

Vengrijos premjeras Viktoras Orbanas pažadėjo, kad iki rugpjūčio pabaigos armija baigs statyti keturių metrų aukščio tvorą pasienyje. Iš pradžių buvo planuojama užbaigti ją iki žiemos.

Birželio pabaigoje ES šalys susitarė priimti 40 tūkstančių pabėgėlių, esančių Italijoje ir Graikijoje, ir 20 tūkstančių tų, kurie dar yra už ES ribų. Vengrijai, anksčiau pavadinusiai migrantų įkurdinimo planus absurdiškais, buvo padaryta išimtis.

Vengrijos policijos vadovas trečiadienį nurodė, kad daugiau negu 2,1 tūkst. policininkų bus pasiųsti prie sienos su Serbija, per kurią pastaruoju metu plūdo rekordiškai gausūs pabėgėlių ir migrantų būriai.

„Sienos apsauga bus sustiprinta 2 106 papildomų policijos pareigūnų nuo rugsėjo 5 dienos“, – žurnalistams Budapešte sakė policijos vadovas Karoly Pappas.

Vengrijos policija trečiadienį panaudojo ašarines dujas, mėgindama sulaikyti apie 200 migrantų, mėginusių palikti pagrindinį šios šalies pabėgėlių skirstymo centrą Roskės miestelyje, pranešė vienas policijos atstovas.

Atstovas Szabolcsas Szenti sakė naujienų agentūrai AFP, kad migrantai nesutiko, kad būtų paimti jų pirštų atspaudai ir kad „policija stengiasi nuraminti padėtį, bet migrantai toliau šaukia“.

Berlynas sušvelnino prieglobsčio suteikimą Sirijos piliečiams

Vokietija antradienį nurodė sušvelninusi prieglobsčio suteikimo taisykles Sirijos piliečiams, o šis žingsnis, kaip tikimasi, sumažins spaudimą Europos Sąjungos pietinėms šalims, kurias užplūdo tūkstančiai migrantų.

Rekordiškai gausūs migrantų būriai traukia į ES narę Vengriją per Serbiją, sukeldami naujų rūpesčių regiono lyderiams, šią savaitę surengsiantiems viršūnių susitikimą, kuriame pagrindinė tema tikriausiai bus didžiausia Europoje migracijos krizė nuo Antrojo pasaulinio karo.

Stiprėjant kritikai dėl bloko atsako į šią krizę, Vokietija nurodė, kad prieglobsčio ieškotojų iš Sirijos nebegrąžins į jų į ES šalis, per kurias jie pateko į Bendriją, Vokietija tapo pirmąja ES šalimi, veiksmingai supaprastinusia prašymo suteikti prieglobstį nagrinėjimo procesą tiems, kas pabėgo nuo Siriją krečiančio žiauraus pilietinio karo.

„Kalbant paprastai, Europa yra padėtyje, kuri nėra derama Europai“, – sakė Vokietijos kanclerė Angela Merkel, pasisakydama už „dialogą su liaudimi“, kaip turėtų būti sąžiningai perskirstyti pabėgėliai tarp ES šalių.

Europos Komisijos atstovė Natasha Bertaud sakė, kad Vokietijos žingsnis yra „pripažinimas fakto, jog negalime palikti Bendrijos šalis prie išorinių sienų vienas tvarkytis su didžiuliu skaičiumi žmonių, ieškančių prieglobsčio Europoje“.

Pagal vadinamąsias Dublino taisykles prašymą suteikti prieglobstį turi nagrinėti ES šalis, į kurią pirmiausiai atvyko to prašymo pateikėjas.

Dėl šios priežasties šalys ES pietiniame pakraštyje, tarp jų Graikija ir Italija, yra užverstos prieglobsčio ieškančių migrantų prašymais, kuriuos pateikia tūkstančiai žmonių, pasiekiančių tų šalių krantus po pavojingos kelionės per Viduržemio jūrą.

Vengrija dėl šio antplūdžio pasienyje stato spygliuota viela apraizgytą tvorą, turinčią apsaugoti nuo neteisėtų migrantų patekimo į šalį.

Europos Komisija nurodė esanti pasiruošusi suteikti Vengrijai skubią ES įstaigų pagalbą, Budapeštui mėginant susitvarkyti su rekordiniu migrantų srautu.

Jungtinių Tautų pabėgėlių reikalų agentūra nurodė, kad per Makedoniją traukiančių pabėgėlių srautas padidės dvigubai iki 3 000 žmonių per dieną, o didelę dalį tų migrantų sudaro vaikai.

Agentūra perspėjo, kad padėtis toliau blogėja Graikijoje ir Italijoje, į kurias šiais metais per Viduržemio jūrą atvykusių žmonių skaičius artėja prie 300 000.

Nuo šių metų pradžios Viduržemio jūroje žuvo daugiau negu 2 370 – daugiau negu per visus 2014 metus, nurodė Tarptautinė migracijos organizacija.