Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pirmadienį savo kalboje Jungtinių Tautų Generalinėje Asamblėjoje paragino formuoti „plačią koaliciją“ kovai su „Islamo valstybe“ pasivadinusia grupuote Sirijoje, įtraukiant Basharo al Assado režimą. Pasiūlė tai, ką itin kritiškai vertina JAV prezidentas Barackas Obama. Abu lyderiai po tokių prieštaringų pasisakymų buvo pasodinti vakarienės prie vieno stalo. Po kelių valandų įvyko ir judviejų susitikimas akis į akį.
Barackas Obama, Vladimiras Putinas
© AFP/Scanpix

Kalbėdamas JT Generalinėje Asamblėjoje V. Putinas kovai su „Islamo valstybe“ reikalingą koaliciją palygino su „antihitleriniu“ aljansu, kuris kovėsi prieš nacių Vokietiją per Antrąjį pasaulinį karą.

Tokia koalicija, anot jo, „galėtų sutelkti skirtingiausias jėgas, pasirengusias ryžtingai stoti prieš tuos, kurie, kaip naciai, sėja blogį ir neapykantą žmonėms“.

„Žinoma, pagrindiniai tokios koalicijos dalyviai turi būti musulmoniškos šalys; juk „Islamo valstybė“ ne tik kelia tiesioginę grėsmę, bet ir savo kruvinais nusikaltimais išniekina didingiausią pasaulio religiją – islamą“, – pabrėžė jis.

Jis taip pat pažymėjo, kad būtų didžiulė klaida nebendradarbiauti su Sirijos prezidentu Basharu al Assadu, nes būtent jo kariuomenė esanti vienintelė galia, tikrai kovojanti su „Islamo valstybės“ džihadistais.

„Laikome didžiule klaida atsisakymą bendradarbiauti su Sirijos valdžia, vyriausybine armija, su tais, kurie vyriškai akis į akį kaunasi su teroru“, – sakė V.Putinas.

Pasak jo, „reikia, pagaliau, pripažinti, kad be Assado vyriausybės pajėgų, taip pat kurdų kariuomenės, Sirijoje su „Islamo valstybe“ ir kitomis teroristinėmis organizacijomis realiai niekas nekovoja“.

Savo kalbą Rusijos prezidentas pradėjo pažymėdamas, kad Jungtinėse Tautos visuomet būdavo nesutarimų ir prieštaravimų, ir kad bet kurių vyriausybių veikla apeinant JT rezoliucijas yra neteisėta.

V.Putinui pradėjus kalbą, Ukrainos delegacija kartu su prezidentu Petro Porošenka išėjo iš salės.

Kiek anksčiau kalbėjęs JAV prezidentas Barackas Obama pareiškė, kad Jungtinės Valstijos norėtų bendradarbiauti su Rusija ir Iranu, siekiant „valdomo perėjimo“ prie Sirijos lyderio Basharo al Assado nušalinimo nuo valdžios.

Sirija negali „sugrįžti į prieškarinę padėtį“, – sakė B.Obama kalbėdamas iš tribūnos Jungtinių Tautų Generalinėje Asamblėjoje.

Toks JAV prezidento pareiškimas išryškino įtampą, kuri tvyro tarp JAV ir stipriausios B.Assado sąjungininkės Rusijos.

B.Assado ateitis turtų būti svarbiausias klausiamas vėliau pirmadienį numatytame retame B.Obamos ir Rusijos prezidento Vladimiro Putino susitikime.

B.Obama nepritaria V.Putino teikiamai paramai B.Assado režimui ir sako, jog vienintelis Rusijos lyderio argumentas, jog „alternatyva tikrai būtų blogesnė“, negali būti priimtinas.

Paliesdamas kitą įtampą santykiuose su Rusija keliančią problemą JAV prezidentas gynė Vakarų taikomas sankcijas Maskvai už jos paramą prorusiškiems separatistams Ukrainoje.

„Jeigu taip be jokių pasekmių įvyko Ukrainoje, tai gali atsitikti bet kurioje iš šiandien čia susirinkusių šalių“, – pareiškė B.Obama.

JT Generalinės Asamblėjos susitikimas
spiegel.de atkreipia dėmesį, kad JT Generalinės Asamblėjos tribūnoje daugiausiai aplodismentų susilaukė ne B. Obama ar V. Putinas, net ne JT generalinis sekretorius Ban Ki-moonas, o Kubos prezidentas Raulis Castro. Tiesa, kai jis sakė kalbą, auditorija buvo gerokai aptirpusi. Apie dvi minutes jam plojo daugiausiai kaimyninių valstybių iš Pietų Amerikos atstovai. R. Castro savo pasisakyme pliekė Europos Sąjungą – kaltino ją ir NATO sukėlus pabėgėlių krizę, dėl destabilizuojančių veiksmų Artimuosiuose Rytuose ir Afrikoje. Reuters nuotr.
Prasidėjo B. Obamos ir V. Putino susitikimas.AFP nuotr.
Japonijos premjeras Shinzo Abe JT Generalinės Asamblėjos metu susitiko su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu. Šis susitikimas įvyko po gana ilgo laiko. Japonija, kaip ir JAV bei ES baudžia Rusiją sankcijomis dėl šios šalies veiksmų Rytų Ukrainoje. AP nuotr.
B. Obama pranešė, kad daugiau nei 50 JT narių ruošiasi išsiųsti apie 30 tūkst. papildomų taikdarių ir policininkų į taikdariškas misijas. JAV žada išlikti daugiausiai karių į JT misijas siunčiančia šalimi ir netgi padvigubinti jų skaičių. Jis ragino ir kitas šalis siųsti daugiau karių, policininkų civilio personalo, daugiau logistinės ir materialinės pagalbos. JT duomenimis, šiuo metu apie 125 tūkst. karių, policininkų ir civilinio personalo iš daugiau nei 120 šalių dalyvauja JT misijose.
Francois Hollande'as sako, kad Prancūzija su partneriais aptars Turkijos ir Sirijos opozicijos pasiūlymą sukurti neskraidymo zoną virš šiaurinės Sirijos dalies.
Netrukus pasirodė ir daugiau naujienų agentūrų nuotraukų. Reuters nuotr.
Socialiame tinkle „Twitter“ ėmė sklisti nuotrauka, kurioje prie vakarienės stalo sėdi B. Obama ir matosi V. Putino viršugalvis. Komentaruose buvo rašoma, kad keistokas sprendimas apsižodžiavusius lyderius pasodinti prie vieno stalo, žinant, kad jie dar susitiks atskirai.
https://twitter.com/karoagono/status/648563138519019520
https://twitter.com/swheaton/status/648561035079753728
Prancūzijos prezidentas smerkia siūlymus suartėti su B. AssaduPrancūzijos prezidentas Francois Hollande'as kalbėdanas JT Generalinėje Asamblėjoje pasmerkė Rusijos siūlymą kooperuotis su Sirijos diktatoriumi B. Assadu kovoje su „Islamo valstybe“. AFP nuotr.
L.Linkevičius: Rusija turėtų gerbti tuos principus apie kuriuos kalba JT Rusija turėtų gerbti tuos principus, apie kuriuos šalies prezidentas Vladimiras Putinas pirmadienį kalbėjo Jungtinių Tautų Generalinėje Asamblėjoje, sako Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius.„Minimi teisingi principai ir terminai apie pagarbą valstybių suverenitetui, kovą su terorizmu ir būtinumą, kad tarptautinė bendruomenė kartu dirbtų, yra viena problema – nepakanka deklaruoti tuos principus. Mes tikėtumėmės iš Rusijos, iš nuolatinės Saugumo Tarybos narės, pagarbos tiems principams ir jų vykdymo, nes iš tiesų būtent to ir pasigendame“, – BNS pirmadienį sakė L.Linkevičius.Ministras sakė V.Putino kalboje tikėjęsis daugiau dėmesio Ukrainai, nes būtent čia sprendžiant konfliktą pasigendama pažangos.Rusijos prezidentas Jungtinių Tautų Generalinėje Asamblėjoje Niujorke (JAV) pristatė savo viziją dėl bendros koalicijos prieš „Islamo valstybės“ grupuotę.  Vėliau pirmadienį numatytas JAV prezidento Baracko Obamos ir V.Putino susitikimas šia tema.L.Linkevičius išreiškė viltį, kad susitikimo metu bus aiškiai pasakyta, kad „viena krizė nebus sprendžiama kitos sąskaita“.„Kai susitinka Rusijos ir Amerikos prezidentai, be abejo kalbama bus apie tuos karštus įvykius visame pasaulyje. Mes tikimės, kad bus tikrai ne dviprasmiškai išsakyta JAV prezidento (...) kad viena krizė nebus sprendžiama kitos krizės sąskaita. Ir kad tai, kas prezidento B.Obamos kalboje buvo pasakyta – pagrindas sankcijoms buvo pažeidimai visų įsipareigojimų ir pagrindas sankcijoms tol ir bus, kol Minsko susitarimai nebus vykdomi“, – sakė L.Linkevičius.Kalbėdamas Jungtinėse Tautose JAV prezidentas pareiškė, kad pasaulis negali ramiai žiūrėti, kai Rusija nebaudžiama pažeidžia Ukrainos suverenumą. Jis pabrėžė, kad JAV nenori izoliuoti Rusijos ir teigė norįs, kad Rusija prisidėtų diplomatinėmis priemonėmis, sprendžiant krizę Ukrainoje tokiu būdu, kuris leistų Ukrainai pačiai pasirinkti savo ateitį ir kontroliuotų savo teritoriją.
Kinijos prezidentas Xi Jinpingas pažadėjo prisidėti prie JT taikdarių pajėgų 8 tūkst. kariųKinija papildys Jungtinių Tautų taikdariškas pajėgas 8 tūkst,karių, pareiškė pirmadienį iš JT Generalinės Asamblėjos tribūnos prezidentas Xi Jinpingas.Jis dar nurodė, kad Kinija skirs 100 mln. dolerių karinės paramos Afrikos Sąjungai per penkerius ateinančius metus, Afrikos greitojo reagavimo pajėgoms formuoti ir sustiprinti jų veiksmingumą krizės atveju.Pasak Kinijos vadovo, „Kinija priėmė sprendimą skirti 1 mlrd. dolerių 10 metų taikos ir plėtros fondui, kuris būtų naudojamas vystymo projektams,  globojamiems Jungtinių Tautų“.
Ukrainos delegacija kalbant V. Putinui ištiesė suplėšytą Ukrainos vėliavą iš Ilovaisko, kur prieš metus vadinamajame „Ilovaisko katile“ žuvo daug Ukrainos karių. „Mūsų delegacija išėjo iš salės, kai kalbėjo V. Putinas. Balkone prieš jį buvo išskleista Ukrainos vėliava iš Ilovaisko. Tegul mato!“ – socialiniame tinkle „Twitter“ rašė vienas Ukrainos delegacijos narių.https://twitter.com/HromadskeTV/status/648536647978602496?ref_src=twsrc^tfw
V. Putinas ir B. Obama parinko labai skirtingus epitetus B. AssaduiVokietijos žurnalo „Spiegel“ naujienų portalas pastebėjo, kad JAV prezidentas B. Obama ir Rusijos vadovas V. Putinas parinko ypatingai skirtingus epitetus Sirijos vadovui B. Assadui. B. Obama pavadino Sirijos vadovą tironu, su kuriuo negalima stoti į vienas gretas. Tuo tarpu V. Putinas pažymėjo, kad būtų didžiulė klaida nebendradarbiauti su Sirijos prezidentu Basharu al Assadu, nes būtent jo kariuomenė esanti vienintelė galia, tikrai kovojanti su „Islamo valstybės“ džihadistais.„Laikome didžiule klaida atsisakymą bendradarbiauti su Sirijos valdžia, vyriausybine armija, su tais, kurie vyriškai akis į akį kaunasi su teroru“, – sakė V.Putinas.Pasak jo, „reikia, pagaliau, pripažinti, kad be Assado vyriausybės pajėgų, taip pat kurdų kariuomenės, Sirijoje su „Islamo valstybe“ ir kitomis teroristinėmis organizacijomis realiai niekas nekovoja“.
Rusija neilgai trukus surengs ministrų lygio susitikimą, kurio metu bus analizuojamos grėsmės Artimuosiuose Rytuose. V. Putinas pasisako už prieš „Islamo valstybę“ kovojančių pajėgų koordinavimą, paremtą esminiais JT veiklos principais. Jeigu šis tikslas bus pasiektas, stovyklų pabėgėliams esą nebereikės. Rusijos prezidentas sako, kad šiuo metu „migracijos mastas labai didelis ir tragiškas“. Anot jo, tai skaudi pamoka visiems, įskaitant ir Europą.Krizę išspręstų, anot V. Putino, valstybingumo atkūrimas – kitaip tariant, parama B. Assado režimui. V. Putinas įsitikinęs – kitų alternatyvų nėra. Netrukus V. Putinas pradėjo lieti nuoskaudas. Jis išreiškė apgailestavimą dėl NATO plėtros ir konfrontacijos logikos, kuri esą Ukrainą įklampino į dabartinę krizę. Jis teigia, kad Ukrainoje įvyko „karinis perversmas“, kuris buvo koordinuojamas iš išorės – perversmas, pakurstęs pilietinį karą.
Teroristų ideologija tyčiojasi iš islamo ir menkina tikrąsias šios religijos dvasines vertybes, sako V. Putinas. Jis siūlo burti „plačią tarptautinę antiteroristinę koaliciją“. Anot Rusijos prezidento, ji galėtų, kaip kad kažkada prieš Hitlerį nukreipta koalicija, suvienyti skirtingas politines jėgas iš viso pasaulio, suburti jas bendram tikslui – kovai su terorizmu. Tokios koalicijos veiksmų koordinavimas privalėtų būti paremtas pamatiniais Jungtinių Tautų principais, pridūrė Rusijos prezidentas. Pamatus tokiai koalicijai turėtų pakloti musulmoniškos valstybės, įsitikinęs V. Putinas.
V. Putinas teigia, kad tarptautinės teisės normos privalo būti aiškios, skaidrios ir visų vienodai suprantamos. „Mes visi skirtingi ir privalome tai gerbti. Vienas vienintelis vystymosi modelis neturi ir negali būti taikomas visiems“, – pabrėžė Rusijos prezidentas.V. Putinas skundžiasi dėl „vadinamųjų demokratinių revoliucijų“ plėtros. Esą jų padariniai – agresija, skurdas ir socialinė katastrofa. Žmogaus teisės niekam nerūpi, tvirtina Rusijos prezidentas. Jis smerkia politiką, paremtą „išimtimis ir nebaudžiamumu“ – tai buvo dar vienas bandymams įgelti Jungtinėms Valstijos, nors šalies pavadinimas garsiai ir nenuskambėjo.V. Putinas sako, kad „Islamo valstybė“ sustiprėjo po 2003 metais vykusios JAV invazijos į Iraką. Dabar terorizmas plinta ir kituose regionuose, sako Rusijos prezidentas ir priduria: „Dabartinė situacija pavojingesnė nei pavojinga“.
Rusijos prezidentui pradėjus sakyti kalbą, Jungtinių Tautų Generalinės Asamblėjos posėdžių salę paliko Ukrainos delegacija. DELFI primena, kad sekmadienį Rusijos atstovas Jungtinėms Tautoms Vitalijus Čiurkinas paliko salę, kai kalbą pradėjo sakyti Ukrainos prezidentas Petro Porošenka.„Mes išėjome protestuodami prieš jo atvirai politizuojančią ir agresyvią kalbą, kuri neturi nieko bendra su viršūnių susitikimo tema“, - agentūrai TASS sakė vienas rusų diplomatas.
Rusija pasirengusi bendradarbiauti su savo partneriais, bet tokia partnerystė turi būti paremta bendru sutarimu, tikina V. Putinas. Be to, kaip teigia Rusijos prezidentas, bandymai sumenkinti Jungtinių Tautų vaidmenį „yra itin pavojingi“. Tokiu atveju pasaulį imtų valdyti savanaudiškumas, o ne bendros pastangos, pabrėžė V. Putinas. Tikrai nepriklausomas valstybes galiausiai pakeistų protektoratai ir jų kontroliuojamos teritorijos.
Rusijos prezidentas V. Putinas teigia, kad 70-osios Jungtinių Tautų metinės yra puiki proga atsigręžti į jos istoriją ir pasikalbėti apie organizacijos ateitį. 1945 metais nacius įveikusios valstybės susibūrė išvien ir įvardijo pagrindinius tarptautinės tvarkos principus. V. Putinas priminė, kad jų susitikimas vyko Jaltoje (Rusijos prezidentas nepasakė, kad Jalta yra Kryme, kurį praeitais metais aneksavo Rusija).
Prasidėjo V. Putino kalba.
https://twitter.com/LodhiMaleeha/status/648523069154295808?ref_src=twsrc^tfw
Rusijos prezidento V. Putino rėmėjai socialiniame tinkle „Twitter“ platina Rusijos prezidento nuotraukas ir paveikslėlius, kuriuose jis demonstruoja viršenybę prieš Vakarų lyderius, ir naudoja grotažymę „#PutinPeacemaker“. Situaciją Rusijoje puikiai iliustruoja „RenTV“ šią popietę pasirodžiusi antraštė – „Vladimiras Putinas ruošia kalbą, kuri pakeis pasaulį“, rašo „The Telegraph“.https://twitter.com/ChristopherJM/status/648475317967941632?ref_src=twsrc^tfw
Socialiniame tinkle „Twitter“ pasirodė nuotrauka, kurioje matyti atvykstantis V. Putinas.https://twitter.com/oxanavirko/status/648517641833947136
BBC skelbia, kad V. Putinas B. Obamos kalbos nesiklausė.
Toliau kalba Lenkijos prezidentas Andrzejus Duda.
B. Obama pirmadienį kalbėdamas JT Generalinėje Asamblėjoje paragino užbaigti dešimtmečius trukusį JAV embargą Kubai.B.Obama pareiškė esantis įsitikinęs, kad JAV Kongresas „neišvengiamai panaikins embargą, kurio daugiau nebeturi likti“, ir sulaukė susirinkusiųjų plojimų.
B. Obama vėl grįžo prie Sirijos temos: „Mūsų įsipareigojimai dėl tarptautinio stabilumo dar niekada nepatyrė tokių išbandymų kaip šiuo metu Sirijoje. Kai diktatorius be gailesčio mirčiai pasmerkia dešimtis tūkstančių savo žmonių, tai tikrai nėra vienos valstybės vidaus reikalas“.Anot B. Obamos, tokia situacija sukelia kančią, „kurios skausmą jaučiame visi“, ir taikstymasis su tokiu „apokaliptiniu judėjimu“ kaip „Islamo valstybė“ neduos jokios naudos. JAV prezidentas net neketina atsiprašinėti už Amerikos pajėgas, kurios ėmėsi prieš juos veiksmų. Bombardavimai – neišvengiamybė, tačiau tikrai ne sprendimas, tvirtina B. Obama. Jis pasirengęs dirbti išvien su bet kuria valstybe, „įskaitant ir Rusiją ir Iraną“, ir siekti konflikto pabaigos.B. Obama atmeta bet kokią galimybę dėl galimo grįžimo prie prieškarinės situacijos. Būtinas sklandus valdžios pasikeitimas –Basharą Assadą turi pakeisti naujas lyderis. Tik tokiu atveju Sirijos žmonės galės pradėti naują gyvenimą. Vienas iš krizės sprendimo būdų – kova su kenksminga „Islamo valstybės“ ideologija, kuri klaidingai islamą prilygina terorizmui.
B. Obama teigia, kad JAV turi interesų Kryme, kurį praeitais metais aneksavo Rusija: „Negalime tiesiog ramiai stebėti, kaip akivaizdžiai pažeidinėjamas valstybės suverenumas. Jeigu tai gali nutikti tokiai nepriklausomai valstybei kaip Ukraina, toks likimas gali ištikti bet kurią šalį“.Anot B. Obamos, JAV Maskvai pritaikytos sankcijos tikrai nedemonstruoja noro grįžti prie Šaltojo karo, nors Rusijos žiniasklaida tvirtina būtent taip. JAV prezidentas ragina atkreipti dėmesį į rezultatus: Ukrainos žmonės labiau suinteresuoti įsilieti į Europą, iš Rusijos bėga išsilavinę žmonės. Būtų žymiai geriau, jeigu Rusija bendradarbiautų tiek su tarptautine bendruomene, tiek su Ukraina, o ne veiktų savarankiškai ir naudotų „jėgos įstatymus“.
https://twitter.com/dimsmirnov175/status/648506027680378880?ref_src=twsrc^tfw
B. Obama pasisako už aktyvų tarptautinį bendradarbiavimą: „Jungtinės Valstijos vienos negali išspręsti visų pasaulio problemų“.JAV prezidentas pripažįsta, kad Irake, nepaisant fakto, kad ten buvo išleisti „trilijonai dolerių“, stabilumas vis dar itin trapus. Sprendimas, anot B. Obamos, labai paprastas – atremti idėjas, kurios tokias valstybes kaip Irakas klampina į konfliktą. JAV prezidentas skaudžiai kerta ir diktatoriams – vėlgi konkrečios pavardės, įskaitant ir V. Putino, neminimos. B. Obama teigia, kad diktatoriai rizikuoja sukilimais: „Tie, kurie šiandien stiprūs, ryt gali tapti revoliuciją įžiebsiančia kibirkštimi“.
https://twitter.com/WhiteHouse/status/648504303552888836?ref_src=twsrc^tfw
JAV prezidentas Barackas Obama kreipiasi į Jungtines Tautas. JAV prezidentas pabrėžia „tarptautinių principų“, padėjusių sutrukdyti didesnėms valstybėms „primesti savo valią mažesnėms“, svarbą. Anot JAV prezidento, „žmonijos progreso kelias niekada nebuvo tiesus“.Panašu, kad B. Obama netiesiogiai užsiminė ir apie Rusijos prezidento Vladimiro Putino veiksmus ir 2014 metais Rusijos įvykdytą Krymo aneksiją. JAV prezidentas apgailestauja, kad šiuo metu populiarėja nauja doktrina, tarsi grįžtama į laikus prieš Jungtines Tautas, kai „stipresnės valstybės turėjo teisę primesti savo valią silpnesnėms“.
https://www.youtube.com/watch?v=7k17hXQF2aw#t=455
Niujorke jau nusileido Rusijos prezidento Vladimiro Putino lėktuvas. Rusijos vadovas dažnai vėluoja ir kitų šalių lyderius verčia jo laukti net po kelias valandas.
Ban Ki-moonas atidarė JT Generalinę Asamblėją raginimu energingiau veikti migrantų krizei Europoje išspręstiGeneralinės Asamblėjos atidarymo kalboje pirmadienį, kreipdamasi į pasaulio šalių lyderius, JT generalinis sekretorius Ban Ki-moonas paragino Europą nuveikti daugiau, siekiant išspręsti migracijos krizę.„Aš raginu Europą padaryti daugiau“, – pasakė jis 193 šalių asamblėjai.Jis perspėjo, kad ištekliai šiai krizei spręsti yra pavojingai menki. „Pasaulinė humanitarinė sistema nesužlugdyta, ji nusigyvenusi“, – pažymėjo Ban Ki-moonas. Jungtinės Tautos turi tik pusę lėšų, reikalingų padėti žmonėms Irake, Pietų Sudane ir Jemene, ir tik trečdalį to, ko reikia Sirijai.AFP/Scanpix nuotr.

Ban Ki-moonas ragino energingiau veikti

Generalinės Asamblėjos atidarymo kalboje pirmadienį, kreipdamasi į pasaulio šalių lyderius, JT generalinis sekretorius Ban Ki-moonas paragino Europą nuveikti daugiau, siekiant išspręsti migracijos krizę.

„Aš raginu Europą padaryti daugiau“, – pasakė jis 193 šalių asamblėjai, pradėdamas diskusiją apie pabėgėlių ir migrantų krizę, didžiausią po Antrojo pasaulinio karo, kai tarptautinės pastangos karui Sirijoje įveikti lig šiol nėra suderintos.

„Neturėtume tverti tvorų ar statyti sienų, bet pirmiausia privalome pažvelgti į priežasčių šaknis, šalis, kur visa tai kyla“, – sakė Ban Ki-moonas.

Per ketverius karo metus Sirijoje daugiau kaip keturi milijonai žmonių išvaryti iš savo namų, šimtai tūkstančių vyksta į Europą, į perpildytas pabėgėlių stovyklas Jordanijoje ir Turkijoje.

Europos Sąjunga praėjusią savaitę sutarė skirti 1 mlrd.dolerių JT pagalbos pastangoms Sirijos kaimynėse, bet Ban Ki-moonas sako, kad reikia padaryti daugiau,norint užtikrinti, kad su migrantais būtų elgiamasi oriai.

Jis piktinosi tuo, kaip su migrantais elgiamasi Vengrijoje, kurios vyriausybė uždarė sieną su Serbija, o policija vandens patrankomis stūmė migrantus toliau nuo sienos. Vengrija dar priėmė įstatymus,pagal kuriuos sienos kirtimas tapo nusikaltimu, baudžiamu įkalinimu iki penkerių metų.

Jis perspėjo, kad ištekliai šiai krizei spręsti yra pavojingai menki. „Pasaulinė humanitarinė sistema nesužlugdyta, ji nusigyvenusi, – pažymėjo Ban Ki-moonas. – Mes negauname pinigų, kurių pakaktų daugiau gyvybių išgelbėti“.

Jungtinės Tautos turi tik pusę lėšų, reikalingų padėti žmonėms Irake, Pietų Sudane ir Jemene, ir tik trečdalį to, ko reikia Sirijai.

V. Putinas susitiks su B. Obama

Pirmadienio vėlų vakarą Lietuvos laiku įvyks ypatingos svarbos viršūnių susitikimas – Niujorke po beveik metų pertraukos susitiks JAV prezidentas Barackas Obama ir Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas.

Susitikimas planuojamas jaučiant stiprų diplomatinį spaudimą kuo greičiau išspręsti krizės Sirijoje klausimą, be to, pastaruoju metu Vakarams nerimą kelia ir Rusijos pajėgų telkimasis Sirijoje, kuris, anot ekspertų, neabejotinai skirtas palaikyti artimą Kremliaus sąjungininką, Sirijos prezidentą Basharą Assadą, skelbia „The Guardian“.

Spėjama, kad jis tvirtins, jog vienintelis B. Assadas yra pajėgus įveikti „Islamo valstybės“ teroristus.

Sekmadienį, rugsėjo 27 dieną, Jungtinės Karalystės ministras pirmininkas Davidas Cameronas taip pat pademonstravo pasikeitusį toną ir išsigynė teiginio, esą taikos Sirijoje įmanoma pasiekti tik pasitraukus B. Assadui.

Taip pat tikimasi, kad V. Putinas stengsis kalbą nusukti nuo Ukrainos, kurios rytuose Rusija vykdo karą, ir 2014 metų pavasarį vykusios Krymo aneksijos.

Į tokius Rusijos veiksmus Jungtinės Valstijos ir Europos Sąjunga sureagavo Maskvai pritaikydama sankcijų. Baltųjų Rūmų teigimu, B. Obama, akis į akį susitikęs su Rusijos prezidentu, ketina kalbėti apie Ukrainą. Anot Kremliaus atstovų, ši tema bus paliesta, jeigu tik liks laiko.

Skelbiama, kad pirmadienį, rugsėjo 28 dieną, B. Obamos ir Irano prezidento Hassano Rouhani susitikimas neįvyks. Nepaisant to, 70-oji Jungtinių Tautų Generalinė Asamblėja rengiama po didelių pastangų pastebimai pagerėjus Teherano ir Vašingtono santykiams (liepą buvo pasiektas susitarimas dėl Irano branduolinės programos).

Irano prezidentas sako, kad šalis yra pasirengusi paleisti į laisvę tris šalies kalėjimuose laikomus amerikiečius – iškeisti juos į už sankcijų pažeidimus Amerikoje kalinamus Irano piliečius.

JAV prezidentas susitiks ir su Kubos prezidentu Rauliu Castro, kuris pirmą kartą kreipsis į Jungtinių Tautų Generalinę Asamblėją. Kubos ir Amerikos santykiai po 54 metų pertraukos pagaliau normalizuojasi – nuo rugpjūčio Havanoje vėl veikia Jungtinių Valstijų ambasada.

Paspausdami vienas kitam ranką, R. Castro ir B. Obama pademonstruos, kad diplomatija iš tikrųjų veikia.

DELFI primena, kad Maskva įstūmė Vašingtoną į keblią padėtį, pasiųsdama savo karius ir lėktuvus į karo krečiamą šalį ir priversdama pasaulio lyderius nenoromis visgi pripažinti, kad ilgametis šalies lyderis ir Rusijos sąjungininkas Basharas al Assadas gali išsaugoti valdžią.

Kremliaus lyderis prieš JT viršūnių susitikimą duotame interviu pasisakė už „bendrą platformą kolektyviniams veiksmams“ prieš „Islamo valstybę“ vietoje dabartinės JAV vadovaujamos koalicijos, įtraukiant į šią struktūrą B.al Assado pajėgas.

Rusija, regis, tuo klausimu jau ėmėsi konkrečių veiksmų ir sutarė su Iraku, Sirija ir Iranu, kad šių šalių pareigūnai drauge dirbs Bagdade ir dalysis informacija apie IS.

Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas po sekmadienį įvykusio susitikimo su JAV valstybės sekretoriumi Johnu Kerry sakė, kad nepaisant aštrių nesutarimų, jis mato, jog Maskva ir Vašingtonas „trokšta dirbti drauge“ sprendžiant Sirijos klausimą.

Tačiau JAV reiškia didžiulį susirūpinimą dėl Rusijos laviravimo Sirijoje ir tvirtina, kad B.Obama neleis V.Putinui išsisukti dėl Ukrainos po to, kai jis faktiškai sužlugdė ryšius su Vakarais, aneksuodamas Krymo pusiasalį ir kurstydamas separatistinį konfliktą Ukrainos rytuose.

„Tik pradėjome mėginti suvokti, kokie yra tikrieji Rusijos ketinimai dėl Sirijos, dėl Irako, ir išsiaiškinti, ar čia esama abipusiai naudingų kelių judėti pirmyn“, – sakė vienas aukšto rango Valstybės departamento pareigūnas.

Įtakingosios Vakarų šalys sako, kad B.al Assado kariuomenė atsakinga už daugumos iš 240 tūkst. karo aukų žūtį, tačiau tų šalių padriki veiksmai kovojant su „Islamo valstybe“ Sirijos prezidento rėmėjams tapo argumentu tvirtinti, kad jis tėra vienintelis pasirinkimas.

„Manau, šiandien jau visi susitaikė su faktu, kad prezidentas B.al Assadas turi likti valdžioje, kad mes galėtume kovoti su terorizmu“, – sakė Irano prezidentas Hassanas Rouhani, kitas svarbus Sirijos lyderio sąjungininkas, interviu CNN sekmadienį.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Byra dar vienas? Ant Trijų Kryžių kalno atsivėrė plyšys (67)

Gausus lietus pakenkė ne tik Gedimino, bet ir Trijų Kryžių kalnui – pavasarį čia atsivėręs...

Kainų augimas įsibėgėjo: kas dar brangs (138)

Europos Sąjungos (ES) statistikos agentūros „ Eurostat “ duomenimis Lietuvoje kainos auga...

K. Sobčiak Rusijos prezidento rinkimuose: kam tai paranku? (11)

Vladimiras Putinas apie Rusijos ateitį kalba taip, lyg būtų ne tik esamas, bet ir būsimas...

Orai: iš šaltesnių orų gniaužtų pavyks ištrūkti, tačiau yra vienas bet (5)

Savaitės pradžioje vyraus šaltoki orai , krituliai numatomi tik kai kur. Visgi, antroje savaitės...

Nėščia moteris vos nemirė, kai vaisius „praspyrė“ gimdos sienelę

Viena nėščia moteris praėjusią savaitę vos išvengė mirties, kai jos vaisius...

Išsamius tyrimus atlikę „Raptors“ paviešino J. Valančiūno traumos detales (2)

Vėlyvą sekmadienio naktį Lietuvos laiku Toronto „Raptors“ ekipa išplatino pranešimą spaudai...

Šeimos krizę išgyvenantis A. Šedžius prabilo apie žmonos pasirinkimus: aš taip nedaryčiau (37)

Visai neseniai Lietuvą apskriejo žinia - Andriaus ir Monikos Šedžių šeimą ištiko krizė, tad...

Neišsemiamos dantų pastos pritaikymo galimybės

Vargu ar dažnas kada pagalvojo, kad dantų pastą galima naudoti ne vien dantims valyti. Be...

Plintanti tendencija – seksas kaip nuomos mokestis (2)

Besinuomojančių būstą skaičius išsivysčiusiose pasaulio šalyje nuolat auga, nes daugeliui net...

Orlaivio kapitonas: skrydžio metu sudėtingiausi du dalykai (84)

Nestandartinės situacijos dėl oro ar techninių nesklandumų skrydžio metu pilotui nekelia baimės,...