aA
JAV prezidentas Donaldas Trumpas antradienį vetavo Kongreso rezoliuciją, pagal kurią jis turėtų nutraukti Jungtinių Valstijų dalyvavimą Jemeno kare.
Donaldas Trumpas
© Reuters / Scanpix

Ši rezoliucija buvo nemalonus dvipartinis kirtis D. Trumpui ir istorinis bandymas apriboti prezidento įgaliojimus spręsti dėl karinių veiksmų. D. Trumpas griežtai pasmerkė šį žingsnį savo pareiškime, kuriuo informavo apie sprendimą vetuoti rezoliuciją.

„Ši rezoliucija yra nereikalingas, pavojingas bandymas susilpninti mano konstitucinius įgaliojimus, keliantis grėsmę Amerikos piliečių ir narsių karių gyvybėms – tiek šiandienos tiek ateities“, – pareiškime tvirtino prezidentas.

Tai yra antras kartas, kai D. Trumpas pasinaudojo veto teise. Kovą prezidentas vetavo Kongreso rezoliuciją, kuria siekta blokuoti jo sprendimą skelbti nepaprastąją padėtį pasienyje, kad būtų užtikrintas didesnis finansavimas sienos tarp Jungtinių Valstijų ir Meksikos statyboms.

Šios rezoliucijos vetavimas „faktiškai uždega žalią šviesą tęsti karo strategiją, sukėlusią rimčiausią pasaulyje humanitarinę krizę“, sakė Tarptautinio pagalbos komiteto vadovas Davidas Milbandas.

Jemenas, kur 10 mln. žmonių yra atsidūrę prie bado slenksčio, pasiekė lūžio tašką. Kiekvieną savaitę čia žūsta apie 100 civilių, o jemeniečiams didžiausias pavojus būti nužudytiems kyla namuose, o ne kokiuose nors kituose objektuose“, – kalbėjo jis.

D. Trumpas taip pat tvirtino, kad JAV paramos reikia „užtikrinti daugiau kaip 80 tūkst. amerikiečių, gyvenančių tam tikrose koalicijos šalyse, patyrusiose Jemeno husių atakas, saugumui“.

Šios šalys „atakuojamos husių iš Jemeno“, sakė D. Trumpas, turėdamas galvoje bepiločių skraidyklių ir raketų smūgius. Saudo Arabijos vadovaujama koalicija visais atvejais pranešė numušusi husių paleistas raketas arba apskritai paneigė įvykus ataką.

Prezidentas taip pat sakė, kad ta rezoliucija „pakenktų Jungtinių Valstijų užsienio politikai“ ir „padarytų žalos mūsų dvišaliams santykiams“.

Karo nusikaltimai

Be to, anot D. Trumpo, būtų „neigiamai paveiktos mūsų pastangos užkirsti kelią civilių aukoms, sustabdyti teroristinių organizacijų, tokių kaip Arabijos pusiasalio „al Qaeda“ (AQAP) ir ISIS (džihadistų judėjimo „Islamo valstybė“ arabiškas akronimas), plėtrą bei pažaboti kenkėjišką Irano veiklą Jemene“. Prezidentas turėjo galvoje dvi sunitų kovotojų grupuotes ir šiitiško Irano paramą husių sukilėliams.

Šią rezoliuciją anksčiau šį mėnesį priėmė Atstovų Rūmai, o Senatas už ją nubalsavo kovo mėnesį. Ji labai reikšminga, nes tai yra pirmas kartas istorijoje, kai ant prezidento stalo nukeliavo dokumentas dėl 1973 metų Karo įgaliojimų rezoliucijos inicijavimo.

Demokratai tvirtina, kad JAV dalyvavimas Jemeno konflikte – dalijantis žvalgybine informacija, teikiant logistinę parama, o anksčiau – ir vykdant degalų papildymo ore operacijas, prieštarauja Konstitucijai, nes jam nebuvo gautas Kongreso sutikimas.

Atstovų Rūmų pirmininkė ir įtakingiausia demokratų politikė Nancy Pelosi antradienį virtinėje žinučių socialiniame tinkle „Twitter“ nepagailėjo kritikos D. Trumpo sprendimui vetuoti rezoliuciją.

„Konfliktas Jemene yra siaubinga humanitarinė krizė, kuri yra iššūkis viso pasaulio sąžinei, – rašė N. Pelosi. – Tačiau Prezidentas ciniškai pasirinko atmesti abiejų partijų ir abejų Kongreso rūmų balsavimo rezultatus ir įtvirtinti gėdingą Amerikos dalyvavimą šioje širdį draskančioje krizėje.“

Senatorius Bernie Sandersas, vienas iš demokratų kandidatų dalyvauti 2020 metų prezidento rinkimuose ir pagrindinis rezoliucijos iniciatorius, sakė, kad „Jemeno žmonėms desperatiškai reikia humanitarinės pagalbos, o ne bombų“.

„Esu nusivylęs, bet nenustebau, kad D. Trumpas atmetė dvipartinę rezoliuciją, kuria siekta padaryti galą JAV dalyvavimui šiame baisiame Jemeno kare“, – rašė senatorius tviteryje.

Keli milijonai jemeniečių yra atsidūrę prie bado slenksčio, Saudo Arabijai ir Jungtiniams Arabų Emyratams (JAE) su JAV parama bombarduojant su Iranu susijusius husių sukilėlius ir siekiant priversti juos pasiduoti.

Intervencijos kritikai įspėja, jog tikėtina, kad Saudo Arabijos pajėgos šiame jau ketverius metus trunkančiame kare prieš civilius naudoja JAV ginklus.

Per pastaruosius ketverius metus Jemene žuvo apie 10 tūkst. žmonių, rodo Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenys. Tačiau žmogaus teisių aktyvistai tvirtina, kad aukų gali būti penkiskart daugiau.

Tiek Saudo Arabijos vadovaujama koalicija, tiek husių sukilėliai kaltinami veiksmais, kurie gali prilyginti karo nusikaltimams. Koalicija taip pat yra sulaukusi Jungtinių Tautų pasmerkimo dėl vaikų žudymo ir luošinimo.

JAE sveikina „strateginį“ D. Trumpo sprendimą vetuoti rezoliuciją dėl Jemeno

Jungtiniai Arabų Emyratai (JAE) trečiadienį sveikino „strateginį“ JAV prezidento Donaldo Trumpo sprendimą vetuoti Kongreso rezoliuciją, kuri būtų įpareigojusi jį nutraukti Amerikos paramą Saudo Arabijos vadovaujamoms pajėgoms Jemeno kare.

„Prezidento D. Trumpo patvirtinta parama arabų šalių koalicijai Jemene yra teigiamas signalas apie JAV ryžtą Amerikos sąjungininkių atžvilgiu“, – socialiniame tinkle „Twitter“ parašė JAE užsienio reikalų valstybės ministras Anwaras Gargashas.

„Šis svarbus prezidento D. Trumpo sprendimas yra savalaikis ir strateginis“, – pažymėjo A. Gargashas.

JAE vyriausybė yra viena svarbiausių Saudo Arabijos sąjungininkų Jemeno konflikte.

BNS
Įvertink šį straipnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
2.0000
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Mažvydas Jastramskis. Zelenskio pergalė – proga pažiūrėti į save (79)

Ukrainos prezidento rinkimus triuškinamai laimėjo realios politinės patirties neturintis...

Liko vienas žingsnis – ir su mafija susijusi Rusijos žvaigždė Lietuvoje nebekoncertuos (310)

Užsienio reikalų ministerija ( URM ) pateikė rekomendaciją vidaus reikalų ministrui įtraukti su...

Vladivostoke imamasi neįprastai griežtų saugumo priemonių – uždaromi vandenys ir traukinių platformos (31)

Rusijoje vyksta pasirengimas Šiaurės Korėjos lyderio Kim Jong Uno ir rusų prezidento Vladimiro...

Čia lietuviai jaučiasi laukiami ir turtingi: pilnas kuro bakas vos už 4, o vakarienė restorane už 5 eurus (131)

„Ar jūs norite mirti? Kodėl jūs važiuojate pas teroristus?“ Tokius klausimus dažniausiai...

Prasidėjo nelegalių bulvių gaudynės (16)

Valstybinė augalininkystės tarnyba, siekdama užtikrinti, kad Lietuvoje būtų prekiaujama tik...

Vaistinėje apsilankęs Stano vis dar negali atsigauti: man pasidarė gėda, bet ne dėl to, kad pritrūko pinigų

Atėjus šiltajam metų sezonui daugelis labiau susirūpina savo sveikata, todėl, norint užbėgti...

Lietuvos bankas prognozuoja atlyginimų šuolius: minimali alga kitąmet gali pasiekti 607 eurus (137)

Kitąmet vidutinis darbo užmokestis (VDU) gali augti 8,1 proc., o minimali mėnesio alga – 9,5...

Sukrečianti ataskaita: milijonui rūšių gresia išnykimas dėl žmogaus veiklos

Bemaž vienam milijonui augalų ir gyvūnų rūšių gresia išnykimas dėl žmogaus veiklos, sakoma...

Netikėtai išbėrė odą: mitybos specialistė paaiškino, kodėl dėl to galėjo būti kalti kiaušiniai (4)

Natūropatinės mitybos specialistė Tautvilė Šliažaitė pasakojo: kai pradėjo sveikai...

Neeilinis žvėriškumas: kaunietis vakarą pradėjo muštynėmis bare, o baigė žiauriai sumušdamas vos trijų mėnesių sūnų (218)

Aiškėja vis daugiau detalių apie praėjusių metų rugsėjį Kaune itin sunkiai sužalotą...