Antrojo pasaulinio karo metais žuvo penki kartu tarnavę broliai Sullivanai. Jų laivas ką tik buvo rastas, rašo „The Washington Post“.
Broliai Sullivanai, U.S. Naval Historical Center nuotr.

Vaterlo, JAV Ohajo valstijoje, gyvenantis Thomas Sullivanas kaip tik ruošėsi į darbą, kai prie jo namų durų atėjo trys laivyno uniformas vilkintys vyrai.

„Turiu žinių apie jūsų berniukus“, – pasakė vienas iš karininkų, remiantis pokalbio ištraukomis, paskelbtomis tinklaraštyje „Red State“.

Visi penki broliai Sullivanai įstojo į JAV laivyną po Perl Harboro atakos. Ir tą 1943 metų sausio rytą T. Sullivanas tikėjosi sužinoti, kuris iš jo penkių sūnų nebegrįš namo. „Visi penki“, – atsakė karininkas.

Broliai Sullivanai – George‘as, Madisonas, Albertas, Francis ir Josephas, kuris taip pat dar buvo vadinamas Redu – primygtinai norėjo tarnauti kartu.

Praėjus vienuolikai mėnesių nuo akimirkos, kai japonų torpeda Ramiojo vandenyno pietvakariuose paskandino jų laivą „USS Juneau“, vaikinai sulaukė deramos pagarbos. Kai kas jų žūtį pavadino didžiąja didžiosios kartos auka. Kiti mano, kad JAV vyriausybė tiesiog pasinaudojo tragiška jų istorija, kad amerikiečiai lengviau susitaikytų su karo praradimais.

Kaip ten bebūtų, žmonės iš visos šalies labai domėjosi penkių žuvusių brolių Sullivanų istorija ir gilinosi į mažiausias jų gyvenimo, tarnybos ir mirties detales. Vienas dalykas iki šiol buvo neaiškus: jų amžinojo poilsio vieta.

Norėta ją surasti. Taigi, galiausiai vieno iš „Microsoft“ įkūrėjų Paulo Alleno finansuota komanda 2,6 mylios žemiau Ramiojo vandenyno paviršiaus netoli Saliamono salų aptiko laivo „USS Juneau“ liekanų. Tokį atradimą komanda padarė po ne vienerius metus trukusių paieškų, kurių metu šukavo Ramųjį vandenyną ir ieškojo prieš kelis dešimtmečius paskendusių laivų.

Ši komanda naudojo modernią techniką, įskaitant sonarus ir povandeninius dronus, kurie galiausiai padėjo rasti laivus, įskaitant „USS Indianapolis“ ir „USS Ward“.

Rastos „USS Juneau“ liekanos pavertė jų ieškojusios komandos pastangas JAV istorijos dalimi, ir po šiai dienai gyva tiek paprastų žmonių širdyje, tiek šalies valdžios veiksmuose.

Broliams Sullivanams atminti paskirtas visas vieno muziejaus sparnas. Jų vardu pavadinta mokykla ir du laivyno laivai. Brolių mirtis davė pradžią „vienintelio išgyvenusiojo“ politikai, kuomet asmenys, netekę šeimos nario, yra atleidžiami nuo karinės tarnybos. Apie brolius 1944 metais pastatytas filmas.

O viskas prasidėjo nuo vienų itin emocionalių sekmadienio pietų 1941 metais. Per tuos nelemtus pietus 1941 metų gruodžio 7 dieną broliai per radiją išgirdo apie Perl Harborą, skelbia laikraštis „The Waterloo-Cedar Falls Courier“.

Jie iš karto pagalvojo apie Havajuose dislokuotą savo draugą Billą Ballą, kuris, kaip jie vėliau sužinojo, žuvo per antskrydį. Todėl broliai Sullivanai, kuriems buvo 20–29 metai, visi panoro stoti į kariuomenę.

Laivynas iš pradžių nepritarė jų prašymui visiems tarnauti viename laive, tačiau galiausiai nusileido.

Jų tarnybos (ir vėliau amžinojo poilsio vieta) laivas buvo „USS Juneau“, ir jame tarnavo beveik 700 vyrų. Tai buvo visiškai naujas laivas – prieš nuskęsdamas, jis plaukiojo vos metus.

Per mūšį prie Gvadalkanalio japonų povandeninio laivo torpeda nepataikė į JAV laivyno laivą „USS San Francisco“, tačiau pataikė į „USS Juneau“. Torpeda pataikė būtent į tą vietą, kur laive buvo laikomi šaudmenys. Visa kita įvyko tiesiog per akimirką, remiantis išslaptintais dokumentais, su kuriais susipažino „The Waterloo-Cedar Falls Courier“.

Trys iš brolių Sullivanų žuvo per pirminį sprogimą. O likę du spėjo įšokti į gelbėjimo plaustus, tačiau vėliau mirė jūroje, laukdami išgelbėjimo. Visi penki tapo tikrais nacionaliniais didvyriais. Jų motina vėliau pakrikštijo naują eskadrinį minininką, pavadintą brolių Sullivanų garbei.

O JAV vyriausybė vėliau gudriai išnaudojo Sullivanų šeimos tragediją, norėdama paskatinti žmones investuoti į karo obligacijas. Valdžios prašymas buvo labai paprastas ir efektyvus: Sullivanų šeima paaukojo tiek daug. Gal ir mes galime kai ką paaukoti?

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Parduotuvės vadovas apie krentančius pardavimus: kažkas jaučiasi, bet nežinau tik kas (18)

Tiek Lietuvoje, tiek Europoje kalbama, kad šiuo metu yra ekonominis pakilimas.

Kraupios pliušiniais žaislais nuklotos vaikų kapinės: ten patekus norisi sukalbėti visas maldas, kurias moki (10)

Ilgas žvyrkelis. Šalia jo – sena, medinė, išvirtusi tvora. Aplink matosi kelios trobelės,...

Šio diktatoriaus tironija sunkiai protu suvokiama: po masinės egzekucijos prancūzams trūko kantrybė prabangiose vilose – kraupūs radiniai (81)

Centrinė Afrikos Respublika ( CAR ), nepaisant neapsakomai gausių gamtinių išteklių, išlieka...

Kremliaus logika: baugina JAV bombonešiais Lietuvoje, bet pasienyje griaudi rusų bombos (682)

Kodėl NATO sąmoningai kursto įtampą pasienyje su Rusija ? Kodėl Lietuvoje JAV ir...

Rimvydas Valatka. Paskutiniai neribotos valstiečių arogancijos metai? (557)

Ko neatimsi iš Karbauskio, tai arogancijos ir fantazijos. Priešingai nei dauguma jo į Seimą...

Baigėsi festivalis „Karklė“: didžiausi gerbėjai jau laukia kitų metų Papildytos nuotraukų galerijos (30)

Tris dienas trukusiame festivalyje „ Karklė Live Music Beatch 2018“ nuskambėjo paskutinis šių...

Justino Jankevičiaus nebelieka „Kitokiuose pasikalbėjimuose“: šiandien mes sukame skirtingais keliais (2)

„Kitokių pasikalbėjimų“ kūrėjas Mantas Bertulis socialiniame tinkle „Facebook“...

Papasakojo apie gyvenimą Lietuvos rojaus kampelyje: jis visai kitoks, nei mato turistai (11)

Kopos, miškas, iš vienos pusės Kuršių marios , iš kitos – jūra, gaivus oras. Atrodytų,...

Turgelių gyventoja: mes meldėmės, o jie atėjo kaip šėtonai (5)

Emilio Vėlyvio surežisuotas reklaminis šou per Žolinę Turgelių bažnyčioje papiktino...

Garsus japonų zen vienuolis: žmonės nevertina gėrio, todėl jų kūnas ir protas serga (5)

Žmogus legenda. Taip kalbama apie dzenbudistų meistrą iš Japonijos Taigen Shodo Harada Roshi....