Švedijos žiniasklaida skelbia, kad suimti jau du įtariamieji dėl penktadienį Stokholme įvykdyto teroro akto, kai sunkvežimis įvažiavo į žmonių minią ir atėmė mažiausiai 4 gyvybes, o dar 15 asmenų sužeidė.
© Twitter nuotr.

Tiesa, prokuratūros atstovė Karina Rosander kol kas oficialiai patvirtina tik apie vieną suimtąjį.

„Vienas žmogus buvo suimtas dėl įtarimų teroristiniais nusikaltimais“, – cituoja jį „The telegraph“.

Savo ruožtu švedų naujienų portalas „Aftonblade“ skelbia ir apie antrąjį įtariamąjį, kuris esą buvo suimtas paryčiais viename Stokholmo priemiestyje.

Jų teigimu, pirmasis įtariamasis esą yra 39-erių metų vyras iš Uzbekistano, neslėpęs simpatijų „Islamo valstybei“.

Švedijos policija šeštadienį pranešė, kad vyras, suimtas dėl „įtariamo teroristinio nusikaltimo“, galbūt yra vairuotojas, nukreipęs sunkvežimį į žmonių minią prie gausiai lankomo Stokholmo prekybos centro.

„Įtariame, kad suimtas vyras yra užpuolikas“, – naujienų agentūrai AFP sakė Stokholmo policijos atstovas Larsas Bystromas.

Ėmė rinktis nuo pat ryto, palieka gėles

Stokholme šiuo metu esanti LRT žurnalistė Vaida Ražaitytė radijo laidoje „Ryto garsai“ sakė, kad visi jos draugai namo penktadienį grįžo saugiai, tačiau ištikti šoko.

„Šįryt žmonės jau pradėjo rinktis prie policijos užtvarų, netoli įvykio vietos jie palieka gėles. Tikriausiai tiems, kuriems teko visą tai patirti ir matyti iš arti, dar ir šiandien sunku suprasti, kas įvyko. Kita vertus, gal per naivu tikėtis, kad šiame mieste tokių dalykų negali nutikti“, – sakė ji.

V. Ražaitytės teigimu, jau žinoma, kad vienas vyras po teroristinės atakos buvo sulaikytas Merštos miestelyje, esančiame apie 40 kilometrų nuo Stokholmo.

Įtariamasis galėjo keliauti į oro uostą

„Per šį miestelį žmonės keliauja į Arlandos oro uostą. Gali būti, kad suimtasis iki ten keliavo traukiniu, nors vėliau visas viešasis transportas buvo sustabdytas. Policija suimtojo tapatybės neskelbia, tačiau naujienų portalas „Aftonbladet“ naktį išplatino tekstą, kuriame teigia, kad tai yra vidutinio amžiaus vyras iš Uzbekistano, kurį laiką gyvenęs Stokholme ir dirbęs statybų srityje. Esą jis socialiniuose tinkluose dalijosi propagandiniais filmukais apie vadinamąją „Islamo valstybę“, tačiau, kaip ir minėjau, nei policija, nei valdžios atstovai kol kas šios informacijos nepatvirtino“, – sakė ji.

Apie tai, kad sulaikytasis – iš Uzbekistano, praneša ir tokie šaltiniai kaip „The telegraph“, „Independent“.

„Informacija keičiasi dažnai, nes aktyviai dirba žurnalistai, tačiau policija taip drąsiai faktų nepatvirtina“, – sakė įvykio vietoje esanti žurnalistė.

Kol kas nežinia, ar šis įtariamasis veikė vienas, ar būtent jis sėdėjo už sunkvežimio vairo. Policija visą naktį vykdė tyrimą, o paryčiais žiniasklaidoje pasirodė pranešimų, kad Stokholme sulaikytas ir antrasis vyras.

Nuotraukoje – vyras su gobtuvu ir kariška striuke

Policija anksčiau penktadienį nurodė po atakos sulaikiusi vyrą, kurio išvaizda „atitiko aprašymą“ pagal išplatintą įtariamojo nuotrauką. Nuotraukoje matomas tamsų džemperį su gobtuvu ir karišką žalią striukę vilkintis vyras.

Vis dėlto pareigūnai nepatvirtino, kad sunkvežimį vairavo jis.

Jeigu šis incidentas bus pripažintas teroro ataka, jis bus pirmasis Švedijoje žmonių gyvybių nusinešęs tokio pobūdžio išpuolis. Pasak pareigūnų, dar 15 žmonių, tarp jų vaikų, buvo sužeisti, iš jų devyni – sunkiai.

Premjeras Stefanas Lofvenas sakė nurodęs sustiprinti šalies sienų apsaugą.

„Teroristai nori, kad bijotume, kad pradėtume kitaip elgtis, kad nebegyventume normaliai – tačiau darysim būtent tai. Taigi, teroristai niekada neįveiks Švedijos, niekada“, – pabrėžė jis.

Incidentas – prie didžiausio mieste pėsčiųjų bulvaro

DELFI primena, kad incidentas įvyko penktadienį prieš 15 val. vietos (16 val. Lietuvos) laiku prie didžiausio mieste pėsčiųjų bulvaro.

„14.53 val. sulaukėme pranešimo, kad žmonės sužeidė kitus žmones Drottninggatan gatvėje, netoli Klarabergsgatan gatvės. Dabar esame įvykio vietoje“, – sakė policijos atstovas leidiniui „The Local“.

Sunkvežimiui įsirėžus į žmonių minią Švedijos sostinėje Stokholme penktadienį žuvo keturi žmonės, 12 buvo sužeista, pranešė policija. Pareigūnų teigimu, sulaikytas vienas asmuo.

„Žuvo keturi žmonės, 15 buvo sužeista“, – sakė policijos atstovas Larsas Bystromas.

Išpuolis Stokholme
Vietinė žiniasklaida rašo, kad nėra aišku, kiek laiko įtariamasis gyveno Švedijoje. Skirtingi šaltiniai praneša, kad vyras - keturių vaikų tėvas. Taip pat informuojama, kad suimto asmens kompiuteryje esą rasta su ISIS susijusios medžiagos. Tai nebuvo patvirtinta viešai. Kaip rašo BBC, remdamasi savo šaltiniais, šiuo metu 10 nukentėjusiųjų (tarp jų - vienas vaikas) guli ligoninėje. Du iš jų - Intensyviosios priežiūros skyriuje.
Policija patvirtino, kad sunkvežimyje rasta nedetonuotų sprogmenųŠvedijos policija patvirtino, kad sunkvežimyje, taranavusiame minią Stokholmo centre, rasta nedetonuotų sprogmenų, informuoja BBC.Sunkvežimio vairuotojo sėdynėje rastas „techninis įtaisas“, pranešė Nacionalinės policijos komisaras Danas Eliassonas. Pasak jo, šiuo metu neįmanoma nustatyti, koks tas įtaisas, aišku viena, kad „jam ten ne vieta“.Komisaras taip pat pranešė, kad sulaikytas įtariamasis yra 39-erių metų vyras iš Uzbekistano, jis yra žinomas saugumo tarnyboms. Tačiau vyras buvo laikomas „neturinčiu didelės svarbos veikėju“, pridūrė komisaras. Vyras lieka pagrindiniu įtariamuoju šioje byloje.Antrasis asmuo sulaikytas į šiaurės vakarus nuo Stokholmo, jis susijęs su pirmuoju sulaikytuoju, praneša vietos žiniasklaida remdamasi policijos šaltiniais.
Buvo anksčiau patekęs į specialiųjų tarnybų akiratįŠvedijos prokuroras Hansas Ihrmanas šeštadienį patvirtino, kad suimtas asmuo, siejamas su Stokholme įvykdytu mirtinu išpuoliu, yra 39 metų Uzbekistane gimęs vyras.Be to, šalies vidaus žvalgybos agentūros vadovas nurodė, kad šis asmuo anksčiau buvo patekęs į specialiųjų tarnybų akiratį.Švedijos policija anksčiau šeštadienį pranešė, kad vyras, suimtas dėl „įtariamo teroristinio nusikaltimo“, galbūt yra vairuotojas, ankstesnę dieną nukreipęs sunkvežimį į žmonių minią prie gausiai lankomo Stokholmo prekybos centro.„Įtariame, kad suimtas vyras yra užpuolikas“, – naujienų agentūrai AFP sakė Stokholmo policijos atstovas Larsas Bystromas.Pavogtas alumi prekiaujančios bendrovės sunkvežimis penktadienį prieš 15 val. vietos (16 val. Lietuvos) laiku rėžėsi į žmones ir parduotuvių centro „Ahlens“ pastatą Karalienės bulvare (Drottninggatan), kuris yra didžiausia pėsčiųjų gatvė mieste, virš Stokholmo centrinės metropoliteno stoties.Per penktadienį įvykdytą ataką žuvo keturi žmonės, dar 15 buvo sužeisti, iš jų devyni – sunkiai.Švedijos saugumo policijos (Sapo) vadovas Andersas Thornbergas sakė, kad suimtas „įtariamasis nefigūravo mūsų naujausiose bylose, bet anksčiau jis buvo mūsų bylose“.Pasak A. Thornbergo, vykdydamos šį tyrimą šalies tarnybos bendradarbiauja su kitų šalių saugumo agentūromis, bet daugiau detalių nepateikė.Švedijos nacionalinės policijos vadovas Danas Eliasonas šeštadienį per spaudos konferenciją sakė, kad „nėra nieko, kas sakytų, jog mes sulaikėme ne tą asmenį“.Jis pridūrė, kad policija per išpuolį panaudotame sunkvežimyje taip pat rado objektą, kuris „gali būti bomba arba padegamasis įtaisas. Mes jį tebetiriame.“
Švedijos užsienio reikalų ministrė Margo Valstriom, šeštadienį apsilankiusi Stokholmo centre, kur išvakarėse sunkvežimis taranavo žmonių minią ir žuvo keturi žmonės, pareiškė, kad būtina nuosekliai tęsti kovą su terorizmu. „Mums reikia būti ryžtingiems kovoje su terorizmu“, – pasakė ji teroro išpuolio vietoje susirinkusiems žurnalistams. Ministrė padėkojo visiems, kad padėjo nukentėjusiesiems, taip pat išreiškė užuojautą žuvusiųjų šeimoms ir artimiesiems. Stokholmo centre susirinko šimtai žmonių, tragedijos vietoje daug gėlių. Į Drotningatano gatvę atvyko ir Švedijos premjeras Stefanas Lofvenas.
CNN pranešė, kad įtariamasis teroro aktu buvo žinomas teisėsaugai.
Liudininkai pasakojo apie penktadienio siaubą ir paniką„Didžiulis sunkvežimis pradeda važiuoti ... ir maitoja viską, ir tiesiog važiuoja per viską“, – AFP pasakojo liudininkas Rikardas Gauffinas.„Buvo taip baisu, visur gulėjo kūnai ... Buvo tikrai baisu“, – pridūrė jis.Praeivis Hasanas Sidi laikraščiui „Aftonbladet“ sakė, kad matė ant žemės gulinčias dvi pagyvenusias moteris.Pasak jo, žmonės įvykio vietoje ragino jį padėti vienai tų moterų, kuri „mirtinai kraujavo“.„Viena iš jų mirė ... Nežinau, ar kita išgyveno“, – sakė H.Sidi.Sunkvežimis anksti šeštadienį buvo nutemptas.Po atakos į jos vietą greit suvažiavo policijos automobiliai ir greitosios pagalbos mašinos, miesto centro gatvės ir aikštės buvo blokuotos baiminantis kitos atakos.Ataka Stokholme buvo tik laiko klausimas, AFP sakė Švedijos nacionalinės gynybos koledžo Asimetrinių grėsmių studijų centro vadovas Magnusas Ranstorpas.„Tai buvo gana tikėtina; policija ir žvalgybos agentūra pernai kelis kartus treniravosi (šiam scenarijui). ... Tiesiog nežinojome, kada tai įvyks“,– sakė jis.
Švedijoje šeštadienį vėliavos yra nuleistos iki pusės stiebo, šalyje paskelbtas gedulas.Atsakomybės už penktadienio ataką Stokholme – trečią Europoje per dvi savaites, po išpuolių Londone ir Sankt Peterburge – kol kas niekas neprisiėmė.„Teroras smogė į miesto širdį“, – šeštadienį skelbė didžiausias Švedijos laikraštis „Dagens Nyheter“, kuris išspausdino į parduotuvę įsirėžusio sunkvežimio nuotrauką.
Švedijos sosto įpėdinės princesė Victoria su savo vyru Danieliu apsilankė Stokholmo centre, kur išvakarėse sunkvežimis taranavo žmonių minią, ir padėjo teroro išpuolio vietoje gėlių, praneša Švedijos laikraštis „Aftonbladet“. „Jaučiu didelį sielvartą, tuštumą. Ir kartu – jėgą. Visuomenė pademonstravo savo jėgą, parodė, kad šalies visuomenė paremta bendryste“, – sakė ji įvykio vietoje susibūrusiems žurnalistams, sunkiai tramdydama ašaras.
Švedijos policija oficialiai nepatvirtino duomenų apie tai, kad apžiūrint sunkvežimį, taranavusį žmonių minią Stokholmo centre, buvo rastas krepšys su sprogmenimis, informuoja Švedijos televizija SVT. Apie rastą krepšį Švedijos televizijai šeštadienį pranešė keletas policijos šaltinių. „Policija oficialiai nepatvirtino tokių duomenų“, – informuoja Švedijos televizija. SVT pranešime taip pat nurodoma, kad įtariamas užpuolikas patyrė nudegimų – galbūt nuo užsiliepsnojusių sprogmenų
„Krepšys su sprogmenimis buvo rastas sunkvežimyje, kuriuo penktadienį Stokholme buvo įvykdytas teroro išpuolis, apie tai pranešė keli policijos šaltiniai“, – informuoja SVT televizija. Kaip praneša policija, vienas sulaikytųjų galimai yra sunkvežimio, kuriuo buvo įvažiuota į žmonių minią, vairuotojas. Sulaikytojo pavardė neskelbiama. Švedijos žiniasklaidos duomenimis, jis - Uzbekistano pilietis, bet valdžia kol kas nepatvirtino šios informacijos. Policijos atstovo teigimu, sulaikytasis galėjo turėjo bendrų, bet šalies valdžia kol kas neturi apie juos jokių duomenų.
Visuomeninis Švedijos transliuotojas SVT, kurį cituoja skynews.com, praneša, kad užpuolime naudotame sunkvežimyje policija rado sprogmenų. Tačiau Švedijos saugumo policijos vadovas sakė negalintis to patvirtinti. Žinoma, kad naktį įvykio vietoje dirbo išminuotojai, teritorija iki šol aptverta užtvaromis.
Užsienio reikalų ministras pareiškė užuojautą dėl teroro išpuolio Stokholme Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius pareiškė užuojautą Švedijos Karalystės užsienio reikalų ministrei Margot Wallström dėl šios šalies sostinėje Stokholme balandžio 7 dieną įvykdyto ir nekaltų žmonių gyvybių nusinešusio bei sužalojimų pareikalavusio teroro išpuolio. „Smerkiame šį teroro aktą ir solidarizuojamės su Lietuvai artima kaimyne bei partnere - Švedijos tauta ir šios šalies vyriausybe. Esame įsitikinę, kad tokių išpuolių kaltininkams niekada nepavyks paminti demokratijos principais grįstų ir jos vertybių besilaikančių visuomenių. Stiprybės visiems nukentėjusiems nuo šio šiurpaus išpuolio“, – užuojautoje rašo ministras L. Linkevičius. Užsienio reikalų ministerija neturi duomenų, kad per teroro ataką Stokholme būtų nukentėję Lietuvos piliečiai.
Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė išpuolį Švedijoje penktadienį pavadino niekaip nepateisinamu „Lietuva smerkia niekaip nepateisinamą žiaurumą ir reiškia solidarumą su Švedijos tauta“, - pranešime spaudai sakė D.Grybauskaitė.Ji savo ir visos Lietuvos žmonių vardu pareiškė užuojautą Švedijos Karaliui Karlui XVI Gustavui dėl žmones pražudžiusio teroristinio išpuolio Stokholme, teigiama pranešime spaudai.Penktadienio popietę vogtam sunkvežimiui įsirėžus į žmonių minią Stokholme žuvo mažiausiai trys žmonės.
Švedijos policija: žuvo keturi žmonės, 15 sužeista, vienas sulaikytasSunkvežimiui įsirėžus į žmonių minią Švedijos sostinėje Stokholme penktadienį žuvo keturi žmonės, 12 buvo sužeista, pranešė policija. Pareigūnų teigimu, sulaikytas vienas asmuo.„Žuvo keturi žmonės, 15 buvo sužeista“, – sakė policijos atstovas Larsas Bystromas.Jis patvirtino, kad sulaikytas asmuo siejamas su išpuoliu, bet nekomentavo žiniasklaidos pranešimų, jog įtariamasis prisipažino. Policija nekomentuoja, ar sulaikytasis yra tas pats asmuo, kurio nuotrauka paieškos tikslais buvo išplatinta anksčiau.Vogtas sunkvežimis į žmones rėžėsi prie prekybos centro prieš 16 valandą Lietuvos laiku. Miesto centras po išpuolio buvo uždarytas, iš centrinės traukinių stoties evakuoti žmonės. Premjeras Stefanas Lofvenas pareiškė, kad tai buvo teroro išpuolis.Tai ne pirma tokio pobūdžio ataka Europoje. Pernai liepos 14-ąją Prancūzijoje švenčiant Bastilijos paėmimo dieną sunkvežimiui Nicoje įsirėžus į minią žuvo 86 žmonės. Gruodį sunkvežimį nuvaręs vyras nukreipė jį į pirkėjus ir prekiautojus Kalėdinėje mugėje Berlyne, ten žuvo 12 žmonių. Praėjusį mėnesį 52-ejų vyras dideliu greičiu važiuodamas rėžėsi į pėsčiuosius Londone ant Vestminsterio tilto, paskui iššokęs puolė peiliu parlamento pastatą saugojusį policininką. Per šį incidentą žuvo penki žmonės.Naudoti transporto priemones išpuoliams Vakaruose savo rėmėjus ragino „Islamo valstybės“ grupuotė.
J. C. Junckeris: tai ataka prieš visą ESAtaka sunkvežimiu Švedijos sostinėje Stokholme yra išpuolis prieš visas Europos Sąjungos (ES) šalis ir jų gyvenimo būdą, pareiškė Europos Komisijos pirmininkas Jeanas-Claude'as Junckeris.„Išpuolis prieš vieną iš ES valstybių narių yra išpuolis prieš mus visus“, - pareiškė J. C. Junckeris.„Vienas iš gyvybingiausių ir spalvingiausių Europos miestų susidūrė su bloga linkinčiais miestui ir mūsų gyvenimo būdui. Mes stovime petys į petį ir esame solidarūs su Švedijos žmonėmis“, - pridūrė jis.Stokholme penktadienio popietę sunkvežimis rėžėsi į žmonių minią pėsčiųjų gatvėje prie parduotuvės. Pirminiais duomenimis, žuvo trys žmonės, aštuoni buvo sužeisti. Švedijos vyriausybė tai pavadino teroro ataka.
Apie nukentėjusius Lietuvos piliečius duomenų nėraLietuvos užsienio reikalų ministerija penktadienį griežtai pasmerkė Stokholme surengtą išpuolį, per kurį sunkvežimiui įsirėžus į minią žuvo ir buvo sužeisti žmonės.UMR pranešime taip pat reiškiama užuojauta nukentėjusiųjų asmenų šeimoms ir artimiesiems.Ministerija šiuo metu neturi duomenų, kad per išpuolį būtų nukentėję Lietuvos Respublikos piliečių.
Stokholme sunkvežimis tyčia įsirėžė į miniąKrovininis sunkvežimis penktadienį Stokholme įsirėžė į minią žmonių prie vienos judrios parduotuves, yra žuvusiųjų, pranešė Švedijos žvalgybos agentūra „Sapo“, pažymėjusi, kad tai buvo tyčinis aktas.„Yra žuvusiųjų ir daug sužeistų“, – sakė naujienų agentūrai AFP „Sapo“ atstovė Nina Odermalm Schei. 
Sulaikytas įtariamasis Švedijos dienraštis „Aftonbladet“ praneša, kad netoli įvykio vietos buvo sulaikytas įtariamasis. Vis dėlto kol kas ši informacija nėra patvirtinta.Šiuo metu oficialiai pranešama apie tris žuvusius ir aštuonis sužeistus asmenis.
Švedijos premjeras: tai yra teroro aktas Švedijos ministras pirmininkas Stefanas Lofvenas pranešė, kad sunkvežimio įvažiavimas į žmonių minią Stokholme yra teroristinis išpuolis.. CNN taip pat skelbia, kad sunkvežimis buvo pagrobtas.  „Švedija užpulta", - pabrėžė jis.Naujausiais duomenimis, per incidentą žuvo trys žmonės ir dar aštuoni nukentėjo.
Švedijos policija patvirtino, kad yra aukų Švedijos policija patvirtino, kad mažiausiai du žmonės žuvo, dar dešimtys galėjo būti sužeisti. 

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Nemirsetoje įsitaisęs naftos magnatas oficialiai pripažintas žemgrobiu (112)

„Minijos naftos“ direktorius turi griauti tvorą, ardyti trinkeles ir naikinti nuotėkų...

Reikšmingas įvykis pasaulio politikoje: kokia kryptimi žengs Kinija? (102)

Kas penkerius metus pasaulis stebi, kaip Kinijos valdančioji partija rengia savo suvažiavimą....

E. Šileikis apie dvigubą pilietybę: argumentai svarūs, bet nežinau, ar konstitucinio kalibro (163)

Seimo prašymu Konstitucinis teismas vėl ėmėsi dvigubos pilietybės klausimo. Teismo prašoma...

Artėja permainos – jau paspaus šaltukas (20)

Nors šiuo metu vyrauja ganėtinai šilti ir palyginti sausi orai , visgi, pokyčiai jau atkeliauja....

A. Pitrėnienė – jau ne bedarbė, vadovaus Skuodo vaikų darželiui (329)

Neperrinkta į Seimą, priversta skandalingai palikti savo draugės Laimutės Anužienės vadovautą...

Vilniuje mįslingai dingo vyras: namuose nerimauja žmona ir dvi mažametės dukrytės Varėnoje rastas motociklas (116)

Antradienio vakarą DELFI redakciją pasiekė sunerimusios šeimos laiškas. Sekmadienį Vilniuje...

„Real“ Madride nesugebėjo palaužti „Tottenham Hotspur“ pasipriešinimo visi antradienio dvikovų rezultatai (5)

UEFA Čempionų lygoje H grupės lyderių Madrido „Real“ ir Londono „ Tottenham Hotspur “...

Dvigubą dublį pelnęs G. Orelikas trileryje su pratęsimu krito nuo graikų AEK komandos

Pirmą pralaimėjimą FIBA Čempionų lygoje patyrė Venecijos „Umana Reyer“ komanda su...

Užsimojo pagerinti prekybos tinklų darbuotojų sąlygas (90)

Po to, kai buvo pasirašytas nacionalinis susitarimas dėl šalies pažangai būtinų reformų ,...

D. Trumpo dukra Tiffany triukšmingai atšventė savo gimtadienį: netrūko nei žinomų draugų, nei įspūdingų akimirkų (2)

Praėjusį penktadienį savo 24-ąjį gimtadienį atšventusi Jungtinių Amerikos valstijų prezidento...