Bukarešto teismo pirmininkas sakė, kad bylos nagrinėjimas atidedamas iki rugsėjo 10 dienos, siekiant išsiaiškinti kai kuriuos klausimus, įskaitant dalies įtariamųjų prašymus paleisti juos už užstatą.

Pagrindinis šios vagystės įtariamasis, Radu Dogaru, anot jo advokatų, pripažino savo kaltę, tačiau tyrėjai vis dar siekia nustatyti, kas nutiko septyniems pavogtiems tapiniams.

Prieš prasidedant teismo posėdžiui R.Dogaru advokatas nurodė, kad jo klientas pažadėjo prokurorams grąžinti penkis iš septynių pagrobtų paveikslų, jeigu jie sutiktų perkelti bylos nagrinėjimą į Nyderlandus.

„Radu Dogaru mėgino susitarti su (Olandijos) prokurorais, – žurnalistams sakė advokatas Catalinas Dancu. – Jis sakė: „Išsiųskit mane atgal į Nyderlandus, ir atiduosiu jums penkis paveikslus.“

Kiti du dingę paveikslai nebuvo paminėti, o teisininkas sakė negalintis patvirtinti, ar R.Dogaru iš tikrųjų turi kuriuos nors iš tų šedevrų.

Vienas iš šešių įtariamųjų tebesislapsto ir bus teisiamas už akių.

R.Dogaru motina Olga anksčiau šiais metais apstulbino meno žinovus, kai prisipažino savo viryklėje sudeginusi paveikslus, kad sunaikintų įkalčius ir apsaugotų sūnų.

Vėliau Olga Dogaru atsiėmė savo parodymus, bet Rumunijos nacionalinio istorijos muziejaus ekspertai, ištyrę šios moters namuose rastus pelenus, nustatė, kad juose esama trijų arba keturių paveikslų liekanų.

Vis dėlto Rumunijos specialistai negalėjo nustatyti, ar tos liekanos yra Roterdame pavogtų paveikslų.

„Kunsthal“ taip pat negalėjo patvirtinti, jog tie pelenai yra pavogtų kūrinių liekanos.

Minėti septyni paveikslai buvo pagrobti pernai spalio 16 dieną per didžiausią meno kūrinių vagystę Nyderlanduose per daugiau nei dešimtmetį. Vagys prieš išauštant įsmuko į galeriją per evakuacinį išėjimą, pačiupo ant sienos kabojusius paveikslus ir paspruko. Šis nusikaltimas buvo įvykdytas per tris minutes.

Tarp pavogtų paveikslų yra Pablo Picasso (Pablo Pikaso) drobė „Arlekino galva“ (Tete d'Arlequin), Claude'o Monet (Klodo Monė) „Vaterlo tiltas Londone“ (Waterloo Bridge, London), Paulio Gauguino (Polio Gogeno) „Moteris priešais atidarytą langą, vadinama Sužadėtine“ (Femme Devant une Fenetre Ouverte, dite La Fiancee) ir Luciano Freudo „Moteris užmerktomis akimis“ (Woman with Eyes Closed).

Per šią „šimtmečio vagystę“, kaip ji buvo praminta Nyderlanduose, pavogtų paveikslų bendra vertė, anot prokurorų, yra 18 mln. eurų (62,2 mln. litų), tačiau meno ekspertai nurodo, jog jie gali būti verti 100 mln. eurų (345 mln. litų).

„Vagystė buvo įvykdyta pagal kruopščiai parengtą planą“, – sakoma prokurorų kaltinamajame akte.

Viena Rumunijos meno ekspertė pirmadienį sakė suteikusi policijai esminės informacijos, leidusios pareigūnams suimti tris įtariamuosius, tarp jų Radu Dogaru.

Duodama interviu Rumunijos dienraščiui „Adevarul“ ir Olandijos laikraščiui „NRC Handelsblad“, Rumunijos nacionalinio meno muziejaus ekspertė Mariana Dragu teigė, kad pernai lapkritį vienas draugas paprašė jos įvertinti du paveikslus, kuriuos jis ketino įsigyti.

Atidžiai apžiūrėjusi dvi drobes – P.Gauguino „Moteris priešais atidarytą langą“ ir Henri Matisse'o „Baltai geltoną mėgėją skaityti“ – ekspertė apstulbo, įsitikinusi, jog tai originalai, ir pranešė teisėsaugai.

Olandijos policija „negalėjo patikėti“, kad pavogti paveikslai yra Rumunijoje, bet M.Dragu juos nufotografavo, kad tai įrodytų.

Po dviejų mėnesių Rumunijoje buvo suimti trys vyrai, iš kurių du Olandijos policijos pareigūnai atpažino pagal muziejaus apsaugos kamerų įrašus.

Tie trys įtariamieji buvo 29 metų R.Dogaru, Eugenas Darie ir Mihai Alexandru Bitu.

R.Dogaru jau buvo žinomas policijai – jis siejamas su šiuo metu atliekamu tyrimu dėl nužudymo ir žmonių kontrabandos.

Jeigu jis būtų pripažintas kaltu dėl „vagystės itin sunkinančiomis aplinkybėmis“, vyrui gresia iki 20 metų laisvės atėmimo.

R.Dogaru ir visi jo įtariami bendrininkai kilę iš to paties rytų Rumunijos regiono, bet gyveno Nyderlanduose, kur buvo įtariami apiplėšimu, o jų merginos, kaip manoma, buvo vertėsi prostitucija.

Mažai išmanydami apie meną, tačiau užsibrėžę pavogti vertingų senų dirbinių, šios grupuotės nariai „Kunsthal“ savo taikiniu pasirinko atsitiktinai.

Ieškodami muziejų savo palydovinės navigacijos prietaisu, jie iš pradžių apsilankė Roterdamo gamtos istorijos muziejuje, bet greitai suvokė, kad ten esančių eksponatų parduoti nepavyks, teigiama kaltinamajame akte.

Tuomet jie atsitiktinai pamatė plakatą, skelbiantį apie „Kunsthal“ surengtą 150 meno šedevrų parodą iš privataus fondo „Triton“ kolekcijos.

Nors ten eksponuojami tapybos darbai buvo itin vertingi, nė vienas iš nebuvo saugomas signalizacijos, nurodė Nyderlandų pareigūnai.

Pavogti paveikslai buvo išvežti į Rumuniją automobiliu, o vėliau paslėpti R.Dogaru kaime – Karkaliuje.

Grupuotė mėgino parduoti paveikslus, bet jų pastangos nebuvo sėkmingos. Buvęs manekenas Petre Condratas, kuris, kaip įtariama, veikė kaip tarpininkas, dabar yra kaltinamas nusikaltimo dangstymu.