aA
Antradienį įvykusiuose Demokratų partijos debatuose dalyvavo ir Tomas Steyeris. Tikriausiai jį pastebėjote – jis buvo tas kandidatas, atsidūręs tarp Bernie Sanderso ir Elizabeth Warren kivirčo debatų pabaigoje.
Simbolis ant Tomo Steyerio rankos
Simbolis ant Tomo Steyerio rankos
© AFP / Scanpix

Tai buvo labiausiai intriguojanti debatų akimirka, bet, jeigu žiūrėjote pakankamai įdėmiai, galbūt pamatėte šį tą nemažiau intriguojančio. Ant T. Steyerio kairės rankos buvo negrabiai rašikliu nupieštas simbolis – vienas didelis kryžius ir keturi mažesni kryžiai kiekviename kvadrante, skelbia BBC.

Tai ne pirmas kartas, kai milijardierius apribotos rizikos fondų valdytojas viešumoje pastebimas su šiuo simboliu ant rankos. T. Steyeris jį piešia kiekvieną dieną mažiausiai dvejus metus, tačiau politikų debatus stebėjo daugiau žmonių, kurie anksčiau šio simbolio nebuvo matę.

Koks tai simbolis?


Simbolis, kurį sudaro penki kryžiai, vadinamas Jeruzalės kryžiumi. Jis buvo naudojamas kaip Jeruzalės karalystės herbas nuo XIII a. Karalystę įkūrė kryžiaus žygius rengę Europos krikščionys, kurie įsiveržė į musulmonų žemes ir jas užkariavo.

Nėra vienos oficialios šio simbolio reikšmės. Įvairiose teorijose teigiama, kad Jeruzalės kryžius simbolizuoja Jėzų Kristų ir keturias Evangelijas, penkias Jėzaus Kristaus žaizdas, kai jis buvo prikaltas prie kryžiaus, arba keturias kompaso kryptis.

Simbolis ant Tomo Steyerio rankos
Simbolis ant Tomo Steyerio rankos
© AFP / Scanpix

Originalusis simbolis, ko gero, yra senesnis net už Jeruzalės karalystę ir kadaise buvo naudojamas feodalinėse valstybėse, dabartinėje Gruzijos teritorijoje. Beje, nuo 2004 m. Jeruzalės kryžius pradėtas naudoti Gruzijos nacionalinėje vėliavoje.

Kodėl T. Steyeris jį piešia?


Praėjusiais metais, prieš paskelbdamas, kad dalyvaus prezidento rinkimuose, jis davė interviu „BuzzFeed“, kurio metu gavo klausimą apie kryžiaus ant rankos svarbą.

„Jis reiškia įsipareigojimą sakyti tiesą, nesvarbu, kokia yra jos kaina, – paaiškino milijardierius. – Jau kurį laiką kasdien piešiu šį simbolį sau ant rankos, kad nepamirščiau visada sakyti tiesą. Tik vėliau sužinojau, jog tai yra Jeruzalės kryžius.“

Regis, T. Steyeris šį simbolį pradėjo piešti 2017 m. žiemą, o 2018 m. gegužės mėnesį jis papasakojo „Politico“, kad simbolis yra priminimas visada sakyti tiesą net jeigu už tai būsi nukryžiuotas.

Tomas Steyeris
Tomas Steyeris
© Zuma Press / Scanpix

Taip pat jis sakė, jog Jeruzalės kryžius yra tarptautinis kuklumo simbolis, nors oficialiai tokia reikšmė niekur neminima.

Ilgametis Demokratų partijos rėmėjas yra krikščionis. Šį mėnesį tinklalaidės metu jis atskleidė, kad atrado Dievą būdamas 30-ies metų amžiaus, tačiau nesusiejo religingumo su simbolio piešimu ant rankos.

T. Steyerio pasiryžimas „sakyti tiesą“ yra susijęs su politine grupe „Need To Impeach“ („Poreikis surengti apkaltą“), kurią jis įkūrė 2017 m. spalio mėnesį. Grupės užduotis – pašalinti prezidentą Donaldą Trumpą iš posto.

Šį tikslą 62-ejų metų amžiaus turtuolis kartoja nuo praėjusių metų liepos mėnesio, kai patvirtino dalyvausiąs prezidento rinkimuose. Taip pat jis pasmerkė įmonių interesus, paveikiančius vyriausybės politiką, ir prižadėjo tą pačią dieną, kai bus išrinktas prezidentu, paskelbti nepaprastąją padėtį dėl klimato.

Demokratų partijos kandidatų debatai
Demokratų partijos kandidatų debatai
© Zuma Press / Scanpix

Kas dar naudoja šį simbolį?


Pastaraisiais metais su kryžiaus žygiais Viduriniuose Rytuose susiję atvaizdai ir terminai išpopuliarėjo tarp baltųjų rasę aukštinančių grupuočių narių. Praėjusių metų kovo mėnesį baltųjų rasę aukštinantis asmuo Naujosios Zelandijos Kraistčerčo miesto mečetėse nušovė 50 žmonių. Jo manifeste užsimenama apie kryžiaus žygius.

2017 m. Virdžinijos valstijos Šarlotsvilio mieste kraštutinių dešiniųjų grupuotės surengtos demonstracijos, neapsiėjusios be smurtinių incidentų, metu buvo nešami plakatai su Jeruzalės kryžiumi ir užrašu „Deus vult“ („To nori Dievas“), kurį naudojo kryžiuočiai.

Kita vertus, įtakingoji Kovos su šmeižtu lyga kol kas nelaiko Jeruzalės kryžiaus neapykantos simboliu.

Praėjusią savaitę Jungtinių Amerikos Valstijų prezidento sūnus Donaldas Trumpas Jaunesnysis gynė savo nuotrauką, kurioje užfiksuotas laikantis šautuvą (jis dar vadinamas „Crusader“ – „Kryžiuotis“), papuoštą Jeruzalės kryžiumi ir Hillary Clinton už grotų vaizduojančiu piešiniu.


Po JAV įvykdyto išpuolio prieš Irano generolą Qasemą Soleimani paskelbta nuotrauka padaryta pagal visas ginklų entuziastų tradicijas „vaizduoti įvairius istorinius karius“, „Washington Post“ pareiškė D. Trumpo Jaunesniojo atstovas spaudai. Šautuvą pagaminusi įmonė sakė, kad „gana kvaila“ teigti, jog Jeruzalės kryžius yra neapykantos simbolis.

„Kaip ir bet kokio simbolio atveju, viskas priklauso nuo konteksto“, – tvirtino istorikas, knygos „Crusaders: The Epic History of the Wars for the Holy Lands“ autorius Danas Jonesas. Vyras turi Jeruzalės kryžiaus tatuiruotę ant riešo, kurią prieš kelias savaites jam padarė Jeruzalėje – vietos tatuiruočių meistras nukopijavo piligrimų prieš šimtmečius naudotą tatuiravimo techniką.

„Tarp krikščionių piligrimų, vykstančių į Jeruzalę, šis simbolis reikštų taikų garbinimą. Kalbant apie D. Trumpą Jaunesnįjį ir jo šautuvą AR-15 su Jeruzalės kryžiumi, kontekstas labai aiškus – smurtas, smurtas prieš musulmonus ir skirtingų civilizacijų konfliktas, siekiantis viduramžius.“

D. Joneso teigimu, kadangi Jeruzalės kryžius turi keletą reikšmių (kaip ir svastika), bet koks kandidatas į prezidentus turėtų atsargiau jį naudoti, nes tokie simboliai gali pasitarnauti tiems, kurie laiko Ameriką agresore.

„Akivaizdu, kad T. Steyeris turi savų priežasčių, tačiau jam reikia atsižvelgti ir į kitą kontekstą. Jeigu jis būtų išrinktas prezidentu, „Islamo valstybė“ jį vadintų kryžiuočių vadu“, – nurodė D. Jonesas.

Vis dėlto jo pergalė prezidento rinkimuose yra mažai tikėtina. Demokratams pradėjus svarstyti galimus kandidatus, po balsavimų T. Steyerio pavardė atsidūrė toli nuo sąrašo viršaus.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(40 žmonių įvertino)
3.7750

Top naujienos

Turistų rojumi vadinamas miestas nepaiso į neregėtas aukštumas šovusių COVID-19 skaičių: neužsidarysim (89)

Barai čia sausakimši ir šurmuliuoja taip, tarsi dabar būtų 2019-ieji. Socialinių tinklų...

Restoranai – prie išlikimo ribos: naujos paramos pakaks mėnesiui (75)

Maisto gaminimas išsinešimui padeda tik psichologiškai, kalba restoranų atstovai. Anot jų,...

Kremlius piktinasi žlungančiais planais dėl „Sputnik“: mes suprantame, kur čia šuo pakastas (757)

Rusija kaltina Vakarus, kad šie piktžodžiauja atsiliepdami apie jos laimėjimus pasaulinėse „...

Prieš vidurnaktį – tragiška avarija Kauno rajone: žuvo du žmonės (7)

Naktį iš šeštadienio į sekmadienį Policijos departamentas pranešė apie tragišką avariją...

Po pamokų mokytojas iš Šiaulių neria į šeimos verslą: tikrąjį pandemijos poveikį pamatysime pavasarį (59)

Paminklų gamyba – sezoninis verslas, kuris paklausus pavasarį, vasarą, ankstyvą rudenį....

Keičiasi JAV prezidentai, bet ne Kremliaus bauginimai: Baltijos šalims vėl paišo baisius scenarijus (745)

Prezidento rinkimai JAV bei Baltųjų rūmų šeimininkų pasikeitimai – ne šiaip didelis įvykis...

Dėl paauglystėje patirtų nuoskaudų išsižadėjo savo motinos, o ši dukrai kirto atgal: niekur nepasislėpsi (185)

Vos tik pilnametystės sulaukusi mergina išėjo iš namų – nebegalėjo daugiau gyventi nei su...

Į Lietuvą po truputį sugrįžta sniegas (6)

Sekmadienio dieną per Lietuvą slinks banguojantis atmosferos frontas. Dangų dengs storas debesų...

Nacionalinėje atrankoje – tai, ko „Eurovizijos“ gerbėjai laukė metus ir už borto likę net scenos senbuviai (216)

Šį šeštadienį visų „Eurovizijos“ entuziastų dėmesiui vyko jau antroji nacionalinės...

Miškuose vyksta tikras karas: vos pamatę pareigūnus, įžūlus pažeidėjai sprunka, prasideda įnirtingos gaudynės (312)

Važinėjimas keturračiais gamtoje - vis populiarėjantis pramogos būdas, tačiau pati gamta nuo to...