Niujorko valstijos gubernatorė Kathy Hochul ir Niujorko miesto meras Billas de Blasio ketvirtadienį paskelbė nepaprastąją padėtį, audrai „Ida“ sukėlus didelius potvynius JAV finansiniame ir kultūriniame centre.

„Ida“, kuri sekmadienį kaip 4 kategorijos uraganas pasiekė JAV pietus, slinkdama į šiaurę sukėlė tornadų ir potvynių.

„Slėpkitės DABAR. Ore blaškomos nuolaužos bus pavojingos žmonėms, kurie bus užklupti nepasislėpę. Persikelkite į apatinius aukštus ir nebūkite šalia langų“, – socialiniame tinkle „Twitter“ rašė Niujorko miesto gyventojų informavimo ir perspėjimo apie nelaimes tarnyba.

Niuarko, „LaGuardia“ ir Johno F. Kennedy oro uostuose buvo atšaukti šimtai skrydžių, dėl potvynių sustojo eismas pagrindiniuose šio didmiesčio rajonų, įskaitant Manhataną, Bronksą ir Kvinsą, keliuose.

Anksčiau mieste buvo paskelbtas retas perspėjimas apie gresiančius staigius potvynius ir gyventojai paraginti pasitraukti į aukštesnes vietas.

„Reikšmingi ir gyvybei pavojingi staigūs potvyniai tikėtini teritorijose nuo Atlanto vidurio valstijų iki Naujosios Anglijos“, – nurodė Nacionalinė orų tarnyba (NWS) ir pridūrė, kad ketvirtadienį regione gali iškristi nuo 8 iki 20 cm kritulių.

Už 50 km nuo JAV sostinės esančiame Anapolyje tornadas vartė medžius ir elektros perdavimo linijų atramas.

Merilande per potvynį žuvo 19-metis jaunuolis ir dar vienas asmuo dingo, kai trečiadienį buvo užtvindytas vienas pastatas. Iš viso „Ida“ jau buvo pareikalavusi bent septynių gyvybių.

Tornadų grėsmė išlieka

NWS įspėjo, kad tornadų grėsmė išliks kai kuriuose pietiniuose Konektikuto rajonuose, Naujojo Džersio šiaurėje ir Niujorko valstijos pietuose.

„Somerseto apygardoje tęsiasi itin pavojingi ir potencialiai mirtini staigūs potvyniai“, – trečiadienį vėlai vakare tviteryje parašė NWS ir paskelbė nuotrauką, kurioje matyti vandens apsemta mašina.

Prognozuota, kad „Ida“ toliau slinks į šiaurę ir ketvirtadienį atneš smarkias liūtis į Naująją Angliją, kuri rugpjūčio pabaigoje nukentėjo nuo retos tropinės audros.

JAV prezidentas Joe Bidenas ketina penktadienį vykti į Luizianą, kur „Ida“ sugriovė daug pastatų ir paliko be elektros daugiau kaip milijoną namų ūkių.

Uraganai nėra retas reiškinys Jungtinių Valstijų pietuose, tačiau mokslininkai perspėja, kad dėl klimato kaitos šiltėjant vandenyno paviršiui intensyvėja ciklonų aktyvumas, o tai kelia vis didesnę grėsmę pasaulio pakrančių bendruomenėms.