aA
Somalio islamistai antradienį neteisėtu pavadino balsavimą, per kurį prezidentu buvo išrinktas mažai žinomas Hassanas Sheikhas Mohamudas.
Hassanas Sheikhas Mohamudas
Hassanas Sheikhas Mohamudas
© AFP/Scanpix

"Procesui, per kurį buvo išrinktas Hassanas Sheikhas Mohamudas, vadovavo Somalio priešai", - sakė su "al Qaeda" susijusios grupuotės "Shebab" atstovas šeichas Ali Mohamudas Rage.

Somalio įstatymų leidėjai šalies prezidentą išrinko pirmadienį vėlai vakare; šie rinkimai žymėjo galutinį etapą Jungtinių Tautų (JT) palaikomame procese, siekiant įkurti naują administraciją karo nuniokotame Somalyje.

56 metų universiteto dėstytojas ir politikos bei visuomenės aktyvistas H.Sh.Mohamudas dalyvavo Somalio nevyriausybinių organizacijų veikloje - anksčiau dirbo keliose nacionalinėse ir tarptautinėse taikos bei plėtros organizacijose.

Hassanas Mohamudas - netikėtas Somalio prezidento rinkimų laimėtojas

Hassanas Sheikhas Mohamudas - 56 metų universiteto dėstytojas, kurį Somalio parlamentarai pirmadienį išrinko naujuoju šalies prezidentu, - iki šiol buvo mažai kam žinomas.

"Mes visai nedaug apie jį težinome, - sakė vienas Vakarų diplomatas. - Jis iškilo iš Somalio pilietinės visuomenės, turi ryšių su "al Islah", Musulmonų brolijos ekvivalentu. Tik pastarąsias dvi dienas daug apie jį girdime".

Akademiniuose ir nevyriausybinių organizacijų sluoksniuose Hassanas Sheikhas Mohamudas, vienas Somalio valdymo ir administracinės plėtros instituto (SIMAD) įkūrėjų, kaip kalbama, yra gerbiama ir įtakinga figūra. Jo specializacija - švietimas.

Mogadišo gatvėse jo išrinkimą gyventojai sutiko iš džiaugsmo šaudydami į orą.

SIMAD buvo įsteigtas siekiant užtikrinti, kad karo nualintas Somalis turėtų pakankamai vadovų ir administratorių.

1955 metais Džalalaksyje centriniame Hirano regione gimęs Hassanas Sheikhas Mohamudas, kaip ir darbą baigiantis prezidentas Sharifas Sheikhas Ahmedas, kurį jis įveikė pirmadienio balsavime, yra kilęs iš įtakingo Hawiye klano, kuris Mogadiše sudaro daugumą.

Kaip sakoma pernai jo įsteigtos politinės partijos tinklalapyje, naujasis prezidentas turi dviejų dešimtmečių patirtį švietimo ir konfliktų sprendimo srityse.

Tik nedaugelis žmonių - o politinę Somalio pereigą remiančioje tarptautinėje bendrijoje, kažin, ar iš vis kas nors - galėjo numatyti, kad prezidentu taps Hassanas Sheikhas Mohamudas, kuris prieš pilietinio karo pradžią 1991 metais studijavo Somalio nacionaliniame universitete, o paskui - Bhopalo universitete Indijoje.

Po prezidento Mohamedo Siado Barre nušalinimo 1991 metais jis dirbo Jungtinių Tautų (JT) vaikų fonde UNICEF, o 2009-aisiais drauge su kitais ekspertais parengė ataskaitą dėl JT plėtros programos, kurioje akcentavo didžiulės, bet politiškai susiskaldžiusios Somalio diasporos svarbą ir teigė, kad ji turėtų vaidinti labiau "sisteminį" vaidmenį siekiant taikos Somalyje.

Priešingai negu daugelis Somalio politinių figūrų, Hassanas Sheikhas Mohamudas nepriklauso diasporai.

Naujasis prezidentas niekada nebuvo jokiame ministro poste ir iki pastarųjų dienų niekada nebuvo parlamentaras. Savo partijos manifeste jis sako norintis "sukurti visuomenę, laisvą nuo klanų politikos demonų, nuo baimės ir vidaus konfliktų".

Britų mokslininkė Laura Hammond, kuri yra dirbusi su SIMAD, sakė, kad Hassanas Sheikhas Mohamudas sugebėjo surengti derybas su ekstremistų grupuote "Shebab", kuri, nors ir išvijusi kitas organizacijas iš savo kontroliuojamų teritorijų, leido SIMAD pasilikti.

"Manau, kad jis bus nuosaikus", - pirmadienį vakare, prieš pat Somalio prezidento rinkimų rezultatų paskelbimą, AFP sakė L.Hammond.

Hassano Sheikho Mohamudo partija jį vadina Somalio pilietinės visuomenės architektu.

Kiti sako, kad kol kas pernelyg sunku tiksliai įsivaizduoti, koks jis bus prezidentas, kokia bus jo politinė programa ir ar jis galės sugrąžinti Somalį į vėžes.

"Yra gana daug nežinomųjų, pradedant tuo, kas yra šis naujasis prezidentas, kuris atsirado iš niekur prieš kelias dienas ir kuris neturi jokios politinės patirties", - sakė minėtas Vakarų diplomatas.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Girtų vairuotojų šou Vilniuje: gausios policijos pajėgos „premijas“ įteikė 16-likai alkoholio mėgėjų

Šeštadienį Vilnių šturmavo gausios Kelių policijos pajėgos, prisidėjo ir Viešojo saugumo...

Kad sumokėtų mokesčius – prašymų ir tikrinimų lavina: situaciją vadina keista

Kaskart, kai reikia deklaruoti pajamas ir mokėti mokesčius, skaitytoja Alina pasakoja susidurianti...

Vaidas Mikaitis

Klestinti, graži ir laiminga Europos šalis nusipelnė daugiau dėmesio: kodėl dauguma turistų ją tik pravažiuoja?

Yra Europoje maža ir nukentėjusi šalis vardu Slovėnija . Kad maža tai taip, bet kodėl...

Dėl kilusio skandalo – Gentvilo patarimas Armonaitei: laikas susiskaičiuoti skeletus spintoje (8)

Nepotizmo skandalas iš posto išvertė Laisvės partijos deleguotą viceministrą Vincą Jurgutį....

Vitoldas Jančis

Lenkų analitikas: apie rusų karo lėktuvus nebesigirdi ne veltui

Kodėl į Ukrainą įsiveržusi Rusijos armija mindžikuoja vietoje, kodėl jos žygis baigsis...

3 mėnesiai Atlanto vandenyne: Valujavičius apie artėjančius Karibus, „žemės“ faktorių ir sporto salės ilgesį

Jau 90 dienų keliautojas Aurimas Valujavičius įgyvendina savo svajonę – vienas, be pagalbos ir...

Karas Ukrainoje. Erdoganas ir Putinas kalbėjosi telefonu situacija Bachmute gerėja; Rusija jau neteko apie 169 890 karių (2)

JAV prezidentas Joe Bidenas penktadienį pareiškė manantis, kad Kinija kol kas nėra perdavusi...

Molėtų rajone apvirtus traktoriui žuvo vyras

Molėtų rajono policijos pareigūnai gavo pranešimą apie apvirtusį traktorių. Jį vairavęs...

Į „maudymosi šūde“ skandalą įsitraukė Kubilius: tai nuosprendis visam gyvenimui (67)

Premjerei Ingridai Šimonytei aštriai apsižodžiavus su Seimo nare Agne Širinskiene į viešumą...