Apie savo troškimą sugrįžti į Jungtines Valstijas E. Snowdenas sakė interviu televizijos CBS programai „This Morning“, kuris buvo parodytas pirmadienį.

Jungtinėse Valstijose jam gresia kaltinimai šnipinėjimu – taigi, jei būtų nuteistas, E. Snowdenas gali būti pasiųstas už grotų keliems dešimtmečiams.

„Norėčiau sugrįžti į Jungtines Valstijas, – patikino E. Snowdenas, kurio memuarų knyga „Permanent Record“ turėtų pasirodyti antradienį. – Tai mano pagrindinis tikslas.“

„Bet jeigu aš turėsiu visą savo likusį gyvenimą praleisti kalėjime, vienintelis mano reikalavimas, dėl kurio turime susitart: norėčiau bent jau sulaukti teisingo teismo“, – sakė jis.

„Ir tai yra tas dalykas, kurį vyriausybė atsisako užtikrinti, nes jie neleis pasinaudoti vadinamąja visuomenės intereso gynimo gynyba“, – sakė jis.

E. Snowdenas, kadaise dirbęs ne tik NSA, bet ir JAV Centrinei žvalgybos valdybai (CŽV), 2013 metais nutekino spaudai tūkstančius slaptų dokumentų, kurie atskleidė didžiulį privačių duomenų sekimo mastą po 2001 metų rugsėjo 11-osios atakų Jungtinėse Valstijose. Nuo to laiko jis gyvena užsienyje.

Nors šalininkai giria jo, kaip informatoriaus ir privatumo gynėjo, veiksmus, Vašingtonas kaltina E. Snowdeną keliant grėsmę šalies nacionaliniam saugumui ir pareiškė jam kaltinimus pagal 1917 metų Šnipinėjimo įstatymą.

Televizijai CBS E. Snowdenas sakė, kad neprašo malonės.

„Aš neprašau malonės. Neprašau nemokamo bilieto, – sakė jis. – Teprašau teisingo teismo.“

„Ir tai yra mažiausia, ko turėtų reikalauti bet kuris amerikietis, – sakė jis. – Nenorime, kad žmonės būtų uždaromi kalėjime, nesuteikus galimybės prisiekusiesiems nuspręsti, ar jie pasielgė gerai, ar blogai.“

„Vyriausybė nori kitokio teismo, – kalbėjo E. Snowdenas. – Jie nori specialios procedūros; nori, kad galėtų uždaryti teismo salę; nori, kad visuomenė negalėtų dalyvauti, nežinotų, kas vyksta.“

„Jie nenori, kad prisiekusieji galėtų apsvarstyti motyvus – kodėl padariau tai, ką padariau, – tvirtino jis. – Ar nuo to Jungtinėms Valstijoms buvo geriau? Ar tai mums buvo naudinga, ar žalinga? Jie nenori, kad prisiekusieji iš vis tai svarstytų.“

„Jie nori, kad prisiekusieji tiesiog nuspręstų, ar šie veiksmai buvo teisėti ar neteisėti, o ne tai, ar [jie buvo] teisingi ar neteisingi, – piktinosi E. Snowdenas. – Man gaila, bet tai neatitinka prisiekusiųjų teismo tikslų.“