Aviacijos smūgiai, kurių taikiniu tapo viena mokykla Sirijos sukilėlių kontroliuojamoje teritorijoje Idlibo provincijoje žuvo 22 vaikai ir šeši mokytojai, trečiadienį pranešė Jungtinių Tautų vaikų teisių agentūra UNICEF.
© Twitter nuotr.

„Tai tragedija. Tai papiktinimas. Ir jeigu (šie antskrydžiai) tyčiniai, tai yra karo nusikaltimas“, – sakė UNICEF direktorius Anthony Lake'as.

Padėtį Sirijoje stebinti nevyriausybinė organizacija „Syrian Observatory for Human Rights“ (SOHR) nurodė, kad „karo lėktuvai – Rusijos arba Sirijos – surengė šešis smūgius“ Haso kaime, įskaitant vieną mokyklos kompleksą, kur žuvo 11 moksleivių.

Pasak A. Lake'o, mokykla buvo „atakuojama pakartotinai“. Jis pridūrė, kad šie smūgiai galbūt buvo pražūtingiausia ataka prieš mokyklą nuo pat Sirijos karo pradžios prieš daugiau kaip penkerius metus.

Socialiniuose tinkluose buvo išplatinta šiurpi nuotrauka, kurioje matyti nutraukta vaiko ranka, dar gniaužianti dulkinos juodos kuprinės diržą.

„Kada pasaulio pasibjaurėjimą tokiu barbariškumu atitiks primygtiniai reikalavimai, kad visa tai turi liautis?“ – klausė UNICEF direktorius.

Paklaustas apie šią ataką, Rusijos ambasadorius Vitalijus Čiurkinas atsakė: „Tai siaubinga, siaubinga. Tikiuosi, mes su tuo nesusiję.“

„Man nelengva pasakyti „ne“, bet esu atsakingas žmogus. Man reikia palaukti, ką pasakys mūsų gynybos ministras“, – jis sakė žurnalistams.

Galingosios Vakarų šalys ir žmogaus teisių organizacijos kaltino Sirijos vyriausybės pajėgas ir jų sąjungininkę Rusiją, kad jos vykdo beatodairiškas atakas prieš civilinės infrastruktūros objektus.

Jau per 300 tūkst. žmonių žuvo, o daugiau kaip pusė Sirijos gyventojų buvo priversti palikti savo namus nuo šio konflikto pradžios 2011 metų kovą.

„Tyčinė ataka“

Pagrindinė opozicijos grupė pasmerkė reidus.

Stambule įsikūrusi Nacionalinė koalicija pareiškė, kad Rusijos ir režimo karo lėktuvai „taikėsi į vaikus jų mokyklose, tyčia paleisdami smūgius į civilius labai sprogių medžiagų“.

Idlibo provinciją kontroliuoja vadinamoji „Užkariavimo armija“ – aljansas, kurį sudaro sukilėlių grupės ir džihadistai, tarp jų grupuotė „Fateh al Sham Front“. Pastaroji buvo žinoma kaip „Al Nusra Front“, bet persivadino anksčiau šiais metais, kai nutraukė ryšius su teroristų tinklu „al Qaeda“.

Sirijos ir Rusijos lėktuvai reguliariai bombarduoja Idlibą, tačiau oro smūgių ypač padaugėjo pastarosiomis savaitėmis, nurodė SOHR.

Rusija patiria spaudimą Jungtinėse Tautose, kuri reikalauja, kad ji suvaldytų savo sąjungininkę Siriją ir nutrauktų oro reidus sukilėlių valdomame rytiniame Alepe, kur nuo liepos smurtą kenčia 250 tūkst. gyventojų.

Jungtinių Tautų generalinio sekretoriaus pavaduotojas humanitariniams reikalams Stephenas O'Brienas sakė, kad jis yra „kupinas įniršio“ dėl JT Saugumo Tarybos nesugebėjimo imtis veiksmų ir pasmerkė faktą, kad „iš tikrųjų niekas nevyksta, kad karas būtų sustabdytas, kančios būtų nutrauktos“.

Regione trūksta maisto, „civilius bombarduoja Sirijos ir Rusijos pajėgos, ir jei jie išgyvens tai, rytoj jiems trūks maisto“, sakė S. O'Brienas.

„Alepas tapo žudymo zona“

Rusijos ambasadorius Vitalijus Čiurkinas savo ruožtu metė kaltinimus S. O'Brienui, neva šis laido „arogantiškas pastabas“ ir nepastebi, kad Rusija paskelbė humanitarinę pauzę, kuri truko aštuonias dienas.

„Jei norėtume išgirsti pamokslą, eitume į bažnyčią“, – atšovė jis.

Rusijos ambasadorius apkaltino opozicijos sukilėlius ir su „al Qaeda“ siejamus džihadistus dėl to, kad savaitgalį nepavyko įgyvendinti JT plano ir evakuoti sužeistuosius iš Alepo bei tvirtino, kas JT pareigūnas neobjektyviai pristatė faktus.

JAV ambasadorė Jungtinėse Tautose Samantha Power kritikavo Rusiją sakydama, kad ji niekuomet nebendradarbiavo su JT, kai būdavo sustabdomi kovos veiksmai, nesiekė užtikrinti, kad būtų teikiama humanitarinė pagalba.

„Nesulauksite sveikinimų ir padėkų už tai, kad dieną ar savaitę nevykdote karo nusikaltimų“, – sakė S. Power.

Šis apsikeitimas karčiomis replikomis įvyko po to, kai žlugo naujausias bandymas atnaujinti paliaubas.

Tuo tarpu JAV gynybos sekretorius Ashtonas Carteris ir Didžiosios Britanijos gynybos sekretorius Michaelas Fallonas pareiškė, kad puolimas, kuriuo bus siekiama išstumti IS iš jos pagrindinės tvirtovė Sirijoje – Rakos miesto, esančio 160 km ryčiau Alepo, prasidės artimiausiomis savaitėmis.

JAV vadovaujama koalicija šiuo metu remia Irako ir kurdų pajėgas, jau 10 dienų vykdančioms operaciją prieš pagrindinį džihadistų kontroliuojamą Irako miestą – Mosulą.

Konfliktas Sirijoje įsiplieskė 2011 metų kovą, kai prasidėjo protestai prieš prezidentą Basharą al Assadą .

Tačiau nuo to laiko jis išaugo iki karo keliais frontais – tarp džihadistų, sukilėlių, vyriausybės pajėgų ir kurdų kovotojų.

Daugiau kaip 300 tūkst. žmonių žuvo, o keli milijonai buvo priversti palikti savo namus.

BNS
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Nemaloni staigmena degalinėje: už daugiau nei 30 prekių negalima mokėti kortele (47)

Į degalinę „Circle K“ užsukęs būrys užsieniečių susidūrė su nemalonia problema. Visiems...

T. Janonis. Šiai institucijai neverta skirti nė vieno euro (115)

Valstybinės žemės grobimas šiandien išgyvena aukso amžių. Tam laiko ir energijos negaili...

A. Avulio idėja Lietuvai: statykime vaikų darželius (92)

„ Hanner “ vadovas Arvydas Avulis siūlo imtis jaunų šeimų – nors piniginė parama gerai,...

Savaitgalį suksime laikrodžius: įvedamas žiemos laikas (101)

Jau šios savaitės pabaigoje, sekmadienį, Lietuvoje bus įvedamas žiemos laikas . Laikrodžio...

Mobiliojo ryšio operatoriai atliks paskutinį dažnių keitimo etapą: ką reikia žinoti

Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnyba (RRT) informuoja, kad naktį iš spalio 27 d. į...

Šiurpi avarija Ukrainoje: artimas milijardierių šeimos draugas atskleidė kaltininkės atviravimus

Šiurpios avarijos Charkove kaltininkė Aliona Zaiceva pripažįsta savo kaltę. Apie tai...

Balsavimas. Išrinkite geriausią 2017-ųjų seklį (1)

Pastarosiomis savaitėmis DELFI skelbė Policijos departamento konkursui „Metų seklys“ pateiktų...

Nuomonę apie padėtį Katalonijoje išsakęs Šaras žino silpnąją „Barcos“ vietą (8)

Kauno „Žalgiris“ tęsia rungtynių maratoną. Pirmadienį kauniečiai išvyko į Barseloną,...

Klasikinė situacija: organizmas nesiuntė jokių signalų, nors jį lėtai niokojo vėžys yra tik viena išeitis (18)

Pastaruoju metu vis daugiau kalbama ne tik apie onkologinių ligų prevenciją, bet ir apie sėkmingus...

Prie LSDP frakcijos jungiasi D. Šakalienė (392)

Lietuvos socialdemokratų partija (LSDP) Seime į komandą pakvietė jungtis Seimo narę Dovilę...