aA
Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas ne kartą įrodė, kad verčiamas aplinkybių diplomatiniuose disputuose yra pasirengęs nusileisti. Atsižvelgdami į pastarosiomis savaitėmis paaštrėjusią jo konfrontaciją su JAV prezidentu Donaldu Trumpu, daugelis politikos analitikų buvo įsitikinę, kad Turkijos vadovas ir vėl bus linkęs priimti pragmatiškus sprendimus.
Recepas Tayyipas Erdoganas
© AP / Scanpix

Vis dėlto pastaruoju metu vis labiau juntamas nerimas, kad šįkart įvykiai gali susiklostyti kitaip, rašo „Financial Times“ žurnalistai Laura Pitel ir Andrew Englandas.

Net po skausmingais įvykiais paženklintos savaitės, per kurią Turkijos liros kursas neteko net penktadalio vertės dolerio atžvilgiu, R. T. Erdoganas ir toliau laikėsi nesitaikstymo pozicijos.

Per sekmadienį įvykusį valdančiosios partijos susirinkimą jis pažadėjo, kad jo vadovaujama šalis nekeliaklupsčiaus prieš jokį užsienio priešininką, nesvarbu, kas jis būtų.

Kai kurie analitikai tebėra įsitikinę, kad R. T. Erdoganas galop paprasčiausiai neturės kitos išeities, kaip tik nusileisti, nes siekiant išlaikyti pageidautiną ekonomikos lygį Turkijai būtina užsitikrinti daugiau nei 200 mlrd. dolerių siekiantį metinį finansavimą iš užsienio.

Vis dėlto, kaip nurodo „Financial Times“ žurnalistai, pagalbos Turkija dar gali kreiptis į Rusiją, Katarą ir Kiniją, o tai, reikia pasakyti, tik dar labiau susilpnintų ir taip trūkinėjančius ryšius tarp Vakarų ir vienos iš strategiškai svarbių NATO narių.

Dienraštyje „The New York Times“ paskelbtoje publikacijoje R. T. Erdoganas nurodė, kad Vašingtonas privalo nustoti vertinti Turkiją kaip nereikšmingą partnerę, kitaip teks susitaikyti su tuo, kad šalis turi alternatyvų. Sekmadienį Turkijos prezidentas pareiškė, kad atsaku prekybos karą visam pasauliui, įskaitant ir jo vadovaujamą šalį, paskelbusiam asmeniui gali tapti posūkis naujų rinkų, naujų partnerysčių ir naujų aljansų link.

Stambule veikiančios konsultavimo įmonės „GlobalSource Partners“ atstovo Atillos Yesilados nuomone, drąsūs ir ryžtingi R. T. Erdogano pareiškimai byloja apie tai, kad jis jau apsvarstė keletą alternatyvių variantų.

„Manau, kad jis pasikalbėjo su [Rusijos prezidentu Vladimiru] Putinu, o šis galėjo pažadėti tam tikrą kreditą. Tokia yra mano nuomonė. Jis pamišėlis, bet ne beprotis. Spėju, kad jis turi pagrindo tikėtis, jog pinigų pavyks gauti ir kokiais nors kitais kanalais“, – svarstė specialistas.

Pirmadienį į Turkijos sostinę išvyko Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas. Remiantis Rusijos užsienio reikalų ministerijos išplatintu pranešimu, pagrindinėmis per susitikimą vykusiomis pokalbių temomis buvo konfliktas Sirijoje ir nestabili situacija regione, tačiau nebuvo apsieita ir be diskusijų apie ekonominių ryšių stiprinimą.

Kaip rašo „Financial Times“ žurnalistai, Turkija mėgino užsitikrinti ir Kinijos palaikymą: praeitą mėnesį, praėjus vos kelioms valandoms po pirmo D. Trumpo pagrasinimo rimtomis sankcijomis, Turkijos finansų ministras, R. T. Erdogano žentas Beratas Albayrakas pareiškė, kad Kinijos pramonės ir prekybos bankas (ICBC) yra pasirengęs suteikti 3,6 mlrd. dolerių kreditą energetikos ir transporto sektoriams finansuoti.

Dar viena išeitimi, anot publikacijos autorių, galėtų būti Kataras. Turkija tapo svarbia šios turtingos šalies sąjungininke – joje veikia Turkijos karinių operacijų bazė, o po arabų valstybių įvesto embargo ekonominiai abiejų šalių santykiai dar labiau sustiprėjo.

Vis dėlto kaip tik dėl embargo Katarą slegia savos finansinės problemos, todėl stoti Turkijos pusėn derybų su JAV atveju šiai šaliai gali būti gana sudėtinga.

Katare įkurta stambiausia regione veikianti amerikiečių karinė bazė, be to, šalis siekia užsitikrinti JAV palaikymą konfrontacijoje su kitomis Persijos įlankos valstybėmis.

Įmonėje „BlueBay Asset Management“ dirbantis analitikas Timas Ashas abejoja, kad Turkijai pavyks išsirūpinti paramą iš Vakarams nepriskiriamų valstybių.

„Turkams reikalingos dešimtimis milijardų dolerių skaičiuojamos sumos. Jei tai būtų TVF programa, tektų kalbėti apie 20–40 mlrd. dolerių“, – konstatavo jis.

Rusijai JAV paskelbtos sankcijos, pasak jo, taip pat kelia problemų, Kinija veikiausiai neišdrįs piktinti amerikiečių, o vien Kataras pakankamos pagalbos suteikti nepajėgs.

Kai kurie analitikai baiminasi, kad net tuo atveju, jei R. T. Erdoganas ir sutiks su tam tikromis nuolaidomis, kilęs skandalas ilgam sutrikdytų Vakarų ir Turkijos santykius.

Taip tvirtindami „Financial Times“ žurnalistai pateikia vieno aukštas pareigas Vakaruose einančio diplomato nuomonę: „Dėl drastiškų D. Trumpo diplomatijos metodų Turkija gali atsidurti Rusijos rankose. R. T. Erdoganas ims ieškoti kitų sąjungininkų. Atsiras geopolitinių aljansų, kurie mums nepatiks.“

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Močiutės netekusi vilnietė sukrėsta: dėl popiežiaus vizito laidotuves teko nukelti (210)

Popiežiaus Pranciškaus vizitas daugeliui lietuvių tapo tikra švente, tačiau artimą žmogų...

Indijos bendrovės Rokiškyje žada tikrą perversmą – daugiau kaip pusantro tūkstančio darbo vietų investuos 200 mln. eurų, atnaujinta 16.30 (242)

Dvi Indijos bendrovės į skardinių ir tekstilės gamyklas Rokiškyje numato investuoti beveik 200...

Vilniaus gatvės užsikimšo: eismą paralyžiavo gausybė avarijų kurias gatves geriau aplenkti (9)

Trečiadienio vakaras tapo išbandymu sostinės vairuotojams. Subjuręs oras ir lietus nepadėjo...

Viešina skandalingus skaičius: rektoriaus alga – 15 tūkst. eurų, o dėstytojas nė minimumo negauna (88)

Netvarka , kai rektoriaus alga ant popieriaus siekia 15 tūkst. eurų, o dėstytojas neuždirba nė...

Tikisi, kad daugiau niekada nepamatys tokios bylos: žudikas įgyvendino nežmonišką fantaziją

Danijos teismas trečiadienį nepatenkino išradėjo Peterio Madseno prašymo sušvelninti įkalinimo...

Skvernelio kare su prekybos tinklais kryžminėje ugnyje atsidūrė perdirbėjai ir tiekėjai (14)

Vyriausybei pradedant karą su prekybos tinklais ir mėginant šiuos spausti, kad būtų mažinamos...

Pietų Kinijos jūroje – naujas incidentas: kinų ekspertas kalba apie tiksinčią bombą (83)

Kinijos vyriausybė neleido Honkonge prisišvartuoti JAV karinių pajėgų laivui. Incidentas...

Ieškomas užkrečiama liga sergantis vyras, jis pavojingas aplinkiniams (12)

Šiaulių apskrities policija pranešė, kad ieškomas Steponas Skiudulas (gim. 1984 m.), kuris...

Šimonytė: nebuvo nė vieno atvejo, kai būčiau parodžiusi poniai Starkevičiūtei duris (225)

Seimo narė Ingrida Šimonytė savo santykius su buvusia Europos Parlamento nare Margarita...

Galinga stichija niokoja Vakarų Lietuvą: situacija blogėja kiekvieną minutę nugriuvus namo sienai sužalotas žmogus (34)

Vakarų Lietuvoje situacija blogėja kone kiekvieną valandą. Gelbėtojai informuoja, kad tokia...