aA
Milijonai šiaurės korėjiečių, įskaitant šalies lyderį Kim Jong Uną (Kim Čen Uną), sekmadienį renka maždaug 700 naujojo parlamento narių, nors šis balsavimas veikiau laikomas formaliu kandidatų patvirtinimu, o ne tautos valios išraiška.
Rinkimai Šiaurės Korėjoje
© AFP / Scanpix

Rinkėjai kiekvienoje apygardoje gali rinktis tik iš vieno valdžios patvirtino kandidato. Atiduodami balsą jie veikiau turi galimybę išreikšti tik paramą ar, bent teoriškai, nepritarimą šiam kandidatui.

Per visuotinį balsavimą, kuris paskutinį kartą vyko 2014 metais, renkamas visas Aukščiausiasis Liaudies Susirinkimas – formaliai svarbiausia valdžios institucija Šiaurės Korėjoje.

Kandidatai, kuriuos parenka valdančioji Korėjos darbininkų partija ir kelios mažesnės parlamente dirbančios politinės jėgos, parenkami iš visų šalies kampelių ir yra kone visų profesijų atstovai.

Kim Jong Unas (Kim Čen Unas), neseniai sugrįžęs iš Hanojaus, kur susitiko su JAV prezidentu Donaldu Trumpu (Donaldu Trampu), taip pat yra šios asamblėjos narys, tačiau jo tikrąją galią užtikrina visiška valdančiosios partijos ir kariuomenės kontrolė.

Valstybinės žiniasklaidos reportažuose matyti, kaip jis atidavė savo balsą balsavimo centre, įrengtame sostinėje įsikūrusiame Kim Chaeko (Kim Čeko) technologijų universitete.

Rinkimai Šiaurės Korėjoje
Rinkimai Šiaurės Korėjoje
© AFP / Scanpix

Kaip buvo įprasta Sovietų Sąjungoje ir kitose komunistinėse valstybėse, Šiaurės Korėjoje paprastai skelbiama, kad rinkėjų aktyvumas siekia ar net viršija 99 procentus. Šioje šalyje dalyvavimas rinkimuose laikomas kiekvieno piliečio pareiga, tad pasilikti namuose būtų nepriimtina.

„Labai didžiuojuosi, kad pirmą kartą balsavau“, – sakė 19-metė studentė Kim Ju Gyong (Kim Džu Gjong), atidavusi balsą sekmadienio rytą Pchenjano 4-ojoje pradinėje mokykloje.

„Labai džiaugiuosi, kad esu pilietė ir noriu įnešti kuo didesnį įnašą į mano šalies ateitį“, – pridūrė ji.

Pagal Šiaurės Korėjos įstatymus, piliečiams leidžiama balsuoti nuo 17 metų.

Balsavimas prasideda maždaug 10 val., priklausomai nuo regiono, ir tęsiasi iki vėlyvo vakaro. Rinkėjai parodo balsavimo punktų darbuotojams savo asmens tapatybės korteles ir gauna balsalapį su vieninteliu kandidato vardu.

Panorėję jie gali balsuoti specialioje kabinoje. Jei rinkėjas pritaria kandidatui, jis tiesiog meta balsalapį į balsadėžę. Kitu atveju kandidato vardas išbraukiamas, o biuletenis metamas į tą pačią urną.

Vis tik vienas pareigūnas pareiškė naujienų agentūrai AP, kad taip praktiškai niekada nenutinka.

„Niekas nebalsuoja prieš kandidatą“, – teigė balsavimo punktą Pchenjano centre esančios laidų gamykloje prižiūrinčios rinkimų komisijos pirmininkas Jin Ki Cholas (Čin Ki Čolas).

Šiaurės Korėjoje rinkimai vyksta tvyrant šventinei nuotaikai. Orkestrai groja eilėse stovintiems rinkėjams, o kiti atlikėjai šoka jau atidavusiems balsą.

„Rinkimai įspūdingai pabrėš pastovią mūsų liaudies valią tvirtai ir besąlygiškai pasitikėti aukščiausiuoju lyderiu Kim Jong Unu, nepaisant audrų ir įtampos“, – sakoma sekmadienį paskelbtuose valdančiosios partijos oficialiojo dienraščio komentaruose.

Deputatų skaičius nustatomas atsižvelgiant į gyventojų skaičių – kiekvienas parlamentaras atstovauja 30–35 tūkst. žmonių.

Rinkimai Šiaurės Korėjoje
Rinkimai Šiaurės Korėjoje
© AFP / Scanpix

AP žurnalistų viename balsavimo punkte kalbinti procesą prižiūrintys pareigūnai sakė, kad šiemet nežino tikslaus šio skaičiaus, taip pat nenumanantys, kada bus paviešinti balsavimo rezultatai. Prieš penkerius metus buvo išrinkti 687 delegatai, o rezultatai buvo paskelbti dvi dienos po rinkimų, nors jų baigtis buvo iš anksto aiški.

Akivaizdu, kad šie rinkimai nėra skirti skatinti gyventojus diskutuoti apie politiką arba savo balsais keisti šalies pasirinktą kursą.

Vis dėlto balsavimai leidžia valdžiai suteikti politinei sistemai demokratijos regimybę. Be to, rinkimai yra būdas sekti piliečius bei vertinti jų ištikimybę.

Būti išrinktam į parlamentą yra didžiulė garbė, taigi, rinkimai taip pat leidžia valdančiajam režimui skatinti daug žadančius valdininkus ir keisti pareigas einančius jų kolegas, nebelaikomus naudingais.

Kaip ir balsavimas, pats parlamentas iš esmės skiriasi nuo demokratinių šalių įstatymų leidžiamųjų institucijų.

Aukščiausiojo Liaudies Susirinkimo deputatai paprastai posėdžiauja vos vieną ar du kartus per metus – dažniausiai kovą ar balandį.

Per šias sesijas parlamentarai mechaniškai patvirtina Kim Jong Uno pirmininkaujamos valdančiosios partijos priimtus sprendimus. Daug mažesnė delegatų grupė – asamblėjos prezidiumas – posėdžiauja dažniau ir labiau dalyvauja valstybės valdymo procese.

„Mano, kaip deputato, darbas yra spręsti mano rinkėjų problemas, tokias kaip problemos su vandeniu ar maistu, – tvirtino perrinkimo siekiantis kandidatas Jo Kil Nyo (Čo Kil Njo). – Jei negaliu kažko išspręsti, kreipiuosi į asamblėją.“

BNS
It is prohibited to copy and republish the text of this publication without a written permission from UAB „BNS“.
Įvertink šį straipnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(2 žmonės įvertino)
5.0000
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Antanas Saulaitis – apie lietuvius, šventes ir nuodėmes: pasižiūri į žmones ir negali žinoti, ar čia laidotuvės, ar Velykos (69)

„Vienoje šeimoje buvo keturios mergytės, jos kiekvieną dieną sutaupė po vieną saldainį per...

Darbas su nepilnamečiais vieno pavojingiausių Vilniaus mikrorajono gatvėse: nedraudžiame muštis, gerti ar rūkyti (43)

Naujininkai, vienas prieštaringiausiai vertinamų sostinės mikrorajonų, pamažu atgimsta....

Orai: pirmąją Velykų dieną gamtą gaivins lietus (13)

Po ilgokai užsitęsusio sausringo laikotarpio, pirmąją Velykų dieną pagaliau žemę drėkins lietus.

Rinkimų kampanija Ukrainoje pranoko visus Kremliaus lūkesčius (592)

Artėjant prezidento rinkimams , kampanijos pačios tapo informacinio karo dalyvėmis, ir tai labai...

Doveika skurdo statistikoje norėtų išskirti dar vieną skaičių: kiek yra tinginių? (669)

Vasarį Lietuvoje atlikta apklausa parodė, kad Lietuvoje 75 proc. žmonių teigia esą laimingi,...

Skaudi tiesa apie princesės Dianos gimdymus: teko derinti su sporto tvarkaraščiais ir taikstytis su Charleso nusivylimu

Visas pasaulis su nekantrumu laukia pirmojo Meghan Markle ir princo Harry‘io vaiko gimimo. Šis...

Sėkmingiausias rungtynes San Antonijuje sužaidęs Motiejūnas ir „Spurs“ neatsilaikė prieš „Nuggets“ (8)

Vienoje labiausiai intriguojančių šių metų NBA atkrintamųjų varžybų pirmojo etapo serijų...

Tauragės r. sunkiai sužalotas ukrainietis beveik po trijų valandų mirė ligoninėje (5)

Naktį iš šeštadienio į sekmadienį itin skaudi nelaimė įvyko Tauragės r., Taurų kaime. 23.55...

80-metis radiologas seniai svajoja apie pensiją, bet išeiti dar negali: turi patarimą, kaip ilgiau gyventi (79)

„Mes, radiologai, juokaujame, kad mūsų tokia profesija, jog reikia turėti geras akis ir vieną...

Siaubingo Paryžiaus katedros gaisro tyrime – pirmosios išvados (249)

Prancūzijos tyrėjai nustatė tikslią vietą, kur kilo Paryžiaus Dievo Motinos katedrą praėjusį...