aA
Buvusiam Irako diktatoriui Saddamui Husseinui šeštadienio rytą 6 valandą vietos (5 val. Lietuvos) laiku buvo įvykdyta mirties bausmė. Pasaulio lyderiai skirtingai vertina įvykdytą mirties bausmę. Kartu su S. Husseinu mirties bausme nuteistam netikram jo broliui bei buvusiam vyriausiajam teisėjui nuosprendis bus įvykdytas vėliau.
© AFP/Scanpix
 • S.Husseinas norėjo mirti be gobtuvo
 • G.Bushas: „svarbus žingsnis“ į demokratiją
 • Pasaulis žinią vertina skirtingai
 • Talibanas: egzekucija sustiprins džihadą
 • ES smerkia egzekuciją
 • Vatikanas: "tragiška žinia"
 • J.Olekas: kariams teks būti budresniems

  S.Husseinas norėjo mirti be gobtuvo

  Nedidelė grupelė irakiečių stebėjo mirties bausmės įvykdymą Irako bazėje, kurią amerikiečiai vadina Camp Justice, į šiaurę nuo Bagdado priemiesčio Hamenėjos.

  Jie stebėjo, kaip teisėjas perskaitė S. Husseinui mirties nuosprendį, skelbia BBC.

  Buvęs Irako lyderis su savimi buvo pasiėmęs Koraną, kurį prašė perduoti draugui.

  S. Husseinui ant kaklo buvo užnerta virvė. Kuomet egzekucijos vykdytojas priėjo užmauti ant galvos gobtuvą, buvęs diktatorius aiškiai parodė, kad nori mirti be jo ant veido.

  Egzekucija užtruko tik kelias minutes.

  Televizija Al Iraqiya rodo, kaip S.Husseinui užneriama virvė
  © Reuters/Scanpix

  "Viskas įvyko labai greitai. Jis mirė iš karto", - naujienų agentūrai "Reuters" sakė oficialus Irako pareigūnas, stebėjęs mirties nuosprendžio vykdymą. "Girdėjome, kaip trakštelėjo jo kaklas", - sakė Sami al-Askari , ministro pirmininko Nuri al-Maliki atstovas ir politinis sąjungininkas, po egzekucijos, įvykdytos specialioje teisingumo ministerijos įstaigoje šiaurės Bagdade.

  Privati Irako televizija Biladi TV parodė negyvo diktatoriaus kūną, suvyniotą į drobulę. Televizijos rodytuose vaizduose buvo matyti ir neuždengtas veidas.

  Musulmonams šiitams, S. Husseino valdymo metais patyrusiems žiaurias represijas, išėjus į gatves švęsti šio įvykio, ministras pirmininkas N.al-Malikis, taip pat šiitas, paragino sunitus - S.Huseino valdančiosios "Baath" partijos sekėjus - nutraukti sukilimą.

  "Saddamo egzekucija nepalieka vilčių jokiems apgailėtiniems svarstymams apie diktatūros sugrąžinimą", - pareiškė N.al-Maliki, kuris, pasak pareigūnų, nedalyvavo vykdant mirties bausmę.

  Valstybinė televizija parodė jį, pasirašantį įsaką dėl mirties nuosprendžio vykdymo, kurio įvykdymas iškart po to, kai buvo atmestas apeliacinis skundas, labai pradžiugino šiitus.

  Nuri al Maliki
  © Reuters/Scanpix

  "Raginu... nuverstojo režimo šalininkus pakeisti savo poziciją, kadangi durys vis dar atviros kiekvienam, kuris nėra susitepęs rankų nekaltu krauju, prisidėti prie Irako atstatymo", - skelbė premjeras.

  S. Husseino duktė Raghd, gyvenanti tremtyje Jordanijoje, nori savo tėvą palaidoti Jemene, pranešė šeimai artimi šaltiniai. Jo gimtojo Tikrito miesto valdytojas tvirtina, kad jo gentis derasi su vyriausybe, kad kūnas būtų palaidotas Avdžos kaime, kur 2003 metais buvo palaidoti S. Husseino sūnūs. Vyriausybė nori Saddamą palaidoti Bagdade, pranešė šaltinis.

  S. Husseinas buvo nuteistas už nusikaltimus žmonijai, kuriuos padarė per tris savo valdymo dešimtmečius iki 2003 metais buvo nuverstas per JAV pajėgų invaziją.

  Mirties bausmę po ilgo teismo proceso lapkričio 5 dieną skyrė Irako teismas. S. Husseinas ir du jo bendrininkai buvo kaltinami pusantro šimto šiitų nužudymu Dudžailio mieste 1982-aisiais.

  G.Bushas: „svarbus žingsnis“ į demokratiją

  George Bush
  © AFP/Scanpix

  JAV prezidentas George'as W. Bushas penktadienį pasveikino Saddamo Husseino egzekuciją ir pavadino ją "svarbiu žingsniu" Irako kelyje į demokratiją, tačiau įspėjo, jog tai nesustabdys smurto šalyje.

  "Saddamo Husseino egzekucija įvyks baigiantis sunkiems metams - tiek Irako žmonėms, tiek mūsų kariams", - sakė G.W.Bushas, rengdamasis sutikti 2007-uosius metus savo rančoje Teksase.

  "Teisingumo įvykdymas Saddamui Husseinui nesustabdys smurto Irake, bet tai labai svarbus žingsnis Irako kelyje siekiant tapti demokratine valstybe, kuri galėtų savarankiškai tvarkytis, stiprėti ir gintis", - sakė jis.

  G.W.Busho patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Stephenas Hadley 18 val. 15 min. (2 val. 15 min. Lietuvos laiku) pranešė jam, jog po keleto valandų S.Husseinas bus vedamas į kartuves, tačiau tuo metu, kai buvo vykdoma egzekucija, prezidentas miegojo, sakė Baltųjų Rūmų atstovas spaudai Scottas Stanzelas.

  Mirties bausmė S.Husseinui sutapo su JAV prezidento pažadais per maždaug dvi savaites paskelbti strategijos Irake pokyčius, kurie rengiami atsižvelgiant į augantį JAV visuomenės spaudimą sugrąžinti namo maždaug 140 tūkst. Irake tarnaujančių amerikiečių karių.

  Mirties bausmė buvusiam diktatoriui įvykdyta praėjus aštuoneriems metams nuo 1998 metų, kai S.Husseino režimo nuvertimas tapo oficialiu JAV politikos uždaviniu, ir trejiems metams bei devyniems mėnesiams nuo 2003 metų kovo 19-osios, kai G.W.Bushas nurodė pradėti JAV vadovaujamą invaziją į Iraką ir pašalinti jį iš valdžios.

  G.W.Bushas nurodė pradėti invaziją į Iraką, teigdamas, jog S.Husseinas turi masinio naikinimo ginklų ir gali perduoti juos teroristams, panašiems į tuos, kurie surengė 2001 metų rugsėjo 11-osios atakas Jungtinėse Valstijose.

  Tačiau jokių ginklų iki šiol nepavyko rasti, o atlikus oficialų JAV tyrimą paaiškėjo, jog nebuvo ir jokių įrodymų, patvirtinančių, kad S.Husseino vyriausybė bendradarbiavo su teroristų lyderio Osamos bin Ladeno vadovaujamu "Al Qaeda" tinklu.

  Nors pagrindinis argumentas, kuriuo G.W.Bushas rėmėsi pateisindamas karą Irake, buvo įtarimai, jog S.Husseinas turi masinių naikinimo ginklų, JAV prezidentas taip pat smerkė represinį diktatoriaus režimą ir prieš Irako žmones naudojamą smurtą.

  Kartą G.W.Bushas net griebėsi neįprastai asmeniškų argumentų, 2002 metų rugsėjį per politinę labdaros vakarienę sakydamas susirinkusiems, jog "pagaliau, tai yra žmogus, kuris mėgino nužudyti mano tėtį", turėdamas galvoje 1993 metų sąmokslą nužudyti jo tėvą - prezidentą George'ą Bushą.

  Pasaulis žinią vertina skirtingai

  Laikraštis praneša apie Saddamui Husseinui įvykdytą mirties bausmę
  © AFP/Scanpix

  "Tuo metu tarptautiniai žmogaus teisių gynėjai kritiškai vertina mirties nuosprendį S. Husseinui, kartodami, jog teismo metu būta daug pažeidimų.

  Prancūzijos atstovai sako, kad dabar yra proga irakiečiams siekti demokratijos, o Italijos premjeras teigia, kad jo šalis yra prieš mirties bausmę ir mano, kad S. Husseinui derėjo skirti kitokį nuosprendį.

  Šeštadienį kone visas pasaulis audringai reagavo į nuverstojo Irako diktatoriaus S. Husseino gyvenimo pabaigą kartuvėse. Bene labiausiai dėl jo mirties džiūgavo paprastai tarpusavyje nesutaikomi priešininkai - JAV ir Iranas.

  Tuo tarpu Europa, nors ir smerkia S.Husseino padarytus nusikaltimus, bet mirties bausmę kategoriškai atmeta.

  Kai kurios JAV sąjungininkės išreiškė nepasitenkinimą egzekucija, kurią dauguma žmogaus teisių gynimo grupių pasmerkė motyvuodamos tuo, jog Saddamo teismas turėjo esminių trūkumų.

  Rusija, kuri priešinosi 2003 metų kovą pradėtai invazijai į Iraką, išsakė tokią pačią nuomonę kaip ir Vatikanas. Abi valstybės pareiškė apgailestaują dėl įvykdytos egzekucijos ir perspėjo, kad šis įvykis gali dar labiau pakurstyti smurtą Irake. Tokios pat nuomonės buvo ir kai kurie musulmonų lyderiai, pavyzdžiui, Malaizijoje.

  Didžioji Britanija, svarbiausia JAV sąjungininkė Irake, pareiškė, kad Saddamas "turėjo atsakyti", bet pakartojo savo poziciją, nepritariančią mirties bausmei. Jai pritarė ir Australija, kita JAV pajėgų invazijos šalininkė.

  Didžiosios Britanijos užsienio reikalų sekretorė Margaret Beckett pasveikino faktą, jog Saddamą Irako teismas nuteisė "bent jau dėl kelių iš tų siaubingų nusikaltimų", įvykdytų Irako žmonių atžvilgiu.

  Kuveite, kurį Saddamo armija buvo okupavusi 1990 metais, niekas negailėjo buvusio diktatoriaus. Laikinasis Kuveito premjeras šeichas Jaberas al-Mubarakas al-Sabah sakė: "Saddamas buvo Irako žmonių ir islamo pasaulio priešas".

  Izraelis taip pat pasveikino egzekuciją ir pareiškė: "Teisingumas buvo įvykdytas".

  Indija, palaikiusi šiltus santykius su S.Husseino režimu, pareiškė esanti "nusivylusi" egzekucija, o Pakistanas pavadino ją "liūdnu įvykiu".

  Palestiniečių valdantysis judėjimas "Hamas" pareiškė, kad Saddamas buvo karo belaisvis ir jo pakorimą pavadino "politinės žmogžudystės", kuri pažeidžia tarptautinius įstatymus, aktu.

  Libija egzekucijos proga paskelbė trijų dienų gedulą.

  Pietų Korėja dar nekomentavo egzekucijos, tačiau jau davė nurodymą sustiprinti užsienyje esančių jos ambasadų apsaugą baimindamasi galimų teroristinių išpuolių.

  Pietų Korėja JAV prašymu yra Irake dislokavusi apie 2 300 karių. Jos pajėgos - trečios pagal dydį Irake po JAV ir Didžiosios Britanijos.

  Japonija pareiškė gerbianti Irako sprendimą įvykdyti mirties nuosprendį Saddamui. "Japonija tikisi, kad Irakas taps stabilia šalimi ir rems šią valstybę kartu su visa tarptautine bendruomene", - pareiškė Japonijos ministras pirmininkas Shinzo Abe (Šindzo Abė).

  Talibanas: egzekucija sustiprins džihadą

  Aukštas Afganistano Talibano judėjimo lyderis šeštadienį pareiškė, jog nuverstojo Irako diktatoriaus S. Husseino egzekucija dar labiau paskatins musulmonų pasipriešinimą Jungtinėms Valstijoms.

  Buvęs gynybos ministras ir talibų vado pavaduotojas mula Obaidullah Akhundas taip pat teigė, jog S.Husseino egzekucija per musulmonų Id al Adhos (Aukojimo) šventę, žyminčią kasmetinės piligrimų kelionės į Meką pabaigą, yra provokacija.

  "Saddamo (Husseino) pakorimas Id (al Adhos) dieną yra iššūkis musulmonams", - sakė jis žurnalistams telefonu.

  "Jo mirtis pakels musulmonų dvasią. Irake sustiprės džihadas ir išaugs atakų prieš okupantų pajėgas skaičius, - sakė jis. - Tūkstančiai žmonių sukils, puoselėdami neapykantą amerikiečiams".

  Afganistano prezidentas Hamidas Karzajus atsisakė komentuoti S.Husseino egzekuciją, sakydamas, jog tai Irako vyriausybės reikalas, neturėsiantis jokios įtakos Afganistanui.

  Tačiau jis taip pat užsiminė manąs, jog egzekucijai pasirinkta Id (al Adhos) diena yra netinkama.

  "Id (al Adha) yra laimės diena, gerumo diena, susitaikymo diena, bet ne keršto diena", - prezidento rūmuose Kabule žurnalistams sakė H.Karzajus.

  ES smerkia egzekuciją

  Indė protestuoja dėl S. Husseino egzekucijos
  © AFP/Scanpix

  Europos Sąjunga (ES) šeštadienį pasmerkė buvusiam Irako prezidentui S. Husseinui įvykdytą mirties bausmę pakariant, sakydama, jog tai gali dar pagilinti susiskaldymą Irake.

  "Europos Sąjunga visada buvo prieš mirties bausmės taikymą", - žurnalistams sakė Suomijos užsienio reikalų ministras Erkki Tuomioja, kurio šalis šį pusmetį pirmininkauja ES.

  "Be to, gali būti, jog tai turės skaldomąjį poveikį Irako ateičiai, ypač po to, kai pasigirdo svarių kritinių argumetų dėl paties teismo darbo", - sakė E.Tuomioja.

  Kiek anksčiau šeštadienį ES užsienio reikalų vadovo Javiero Solanos atstovė spaudai taip pat pasmerkė S.Husseino egzekuciją.

  "ES smerkia Saddamo (Husseino) nusikaltimus kaip ir jam įvykdytą mirties nuosprendį", - Briuselyje žurnalistams sakė Cristina Gallach.

  ES reakcija pasirodė praėjus kelioms valandoms po to, kai Bagdade buvo įvykdyta S.Husseino egzekucija.

  Visose Europos Sąjungos valstybėse mirties bausmė yra panaikinta.

  Buvusio Irako prezidento Saddamo Husseino egzekucija yra "barbariškas" aktas ir gali paversti jį kankiniu, šeštadienį pareiškė Europos Sąjungos humanitarinės pagalbos ir plėtros komisaras.

  "Su barbarizmu negalima kovoti barbariškais aktais. Mirties bausmė yra nesuderinama su demokratija", - naujienų agentūrai "Reuters" telefonu sakė komisaras Louisas Michelis.

  "Deja, gali atsitikti taip, kad Saddamas Husseinas taps kankiniu, o jis to nenusipelnė. Jis nėra kankinys, jis vykdė nusikaltimus", - teigė L.Michelis.

  "Mirties bausmė yra nesuderinama su Europos Sąjungos vertybėmis... mes iš principo esame prieš, kad ir kokius nusikaltimus vykdė Saddamas Husseinas. O jis vykdė siaubingus nusikaltimus", - sakė L.Michelis.

  Vatikanas: "tragiška žinia"

  Vatikanas šeštadienį buvusio Irako diktatoriaus Saddamo Husseino egzekuciją pavadino tragiška žinia ir sakė, jog tai gali pakurstyti keršto dvasią.

  "Kyla grėsmė, jog tai pakurstys keršto dvasią ir sudaigins naują smurto sėklą", - sakė Vatikano atstovas žiniasklaidai Frederico Lombardi.

  Ankstyvą šeštadienio rytą įvykdyta mirties bausmė S.Husseinui yra "tragiška žinia", sakė jis per Vatikano radiją.

  "Tai verčia liūdėti, net jeigu kalbame apie žmogų, kuris yra padaręs rimtų nusikaltimų. Reikia dar kartą paskelbti Katalikų Bažnyčios, kuri yra prieš mirties bausmę bet kokiomis aplinkybėmis, poziciją", - sakė jis.

  "Mirties bausmės įvykdymas kaltam asmeniui nepadės atkurti teisingumo ir sutaikyti visuomenės", - pridūrė F.Lombardi.

  J.Olekas: kariams teks būti budresniems

  Tuo metu Lietuvos krašto apsaugos ministras Juozas Olekas Lietuvos radijui teigė, kad S. Husseino egzekucija yra „logiškas teismo sprendimas ir to sprendimo įvykdymas“, tačiau tai gali sukelti Irake naujų neramumų.

  Todėl, ministro teigimu, šioje šalyje tarnaujančioms sąjungininkų pajėgoms, tarp jų ir lietuvių kariams, greičiausiai bus nurodyta imtis papildomų saugumo priemonių.

  Ar pritariate S.Husseinui įvykdytai mirties bausmei? Savo nuomonę išreiškite atsakydami į klausimą kolonoje dešinėje.

  Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
  Įvertink šį straipsnį
  Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
  (0 žmonių įvertino)
  0

  Top naujienos

  Švelnūs orai truks nebeilgai (4)

  Slenka ko gero paskutinės švelnios vėlyvo rudens dienos. Antroje savaitės pusėje tikimasi, kad...

  Buvęs prokuroras sudėliojo svarbiausius akcentus Kauno žudynių byloje: Venckienė ir Venckus buvo pasirūpinę alibi (581)

  Prieš dešimtmetį Lietuvą sukrėtusią Kauno žudynių bylą sekė Drąsiaus Kedžio ir Andriaus...

  Šnipų mainų paslaptys: kodėl su lietuviais iškeistas norvegas domino JAV ir Rusijos žvalgybas (90)

  „Kalėdos Maskvoje“, – tokia nuotrauka iš Raudonosios aikštės 2017 gruodžio 5-ąją...

  Didesnės kainos gali sustabdyti cigarečių pakaitalų populiarėjimą DELFI specialiai iš Londono (22)

  Vyriausybei siekiant padidinti akcizų tarifą kaitinamojo tabako produktams, specialistai sako, kad...

  Vaikino pasiūlymas pasibaigus pasimatymui tapo nepavykusio vakaro vinimi: merginos, būkite protingos (67)

  Vaikinas mane užkalbino mano tuometinėje darbovietėje-drabužių parduotuvėje. Maniau pakalbėsim...

  Kai medžiotojas nušovė du vilkus – vilkė atėjo atsisveikinti su žuvusiais jaunikliais (438)

  Dvidešimt metų medžiojantis Kazimieras Urmanavičius prasitarė, jog tądien, kai ruošėsi...

  Skelbiama, kad „Žalgiris“ pasiruošęs išsiskirti su Perezu, jam jau numatyta pamaina (11)

  Kauno „Žalgiris“ netrukus gali atsisveikinti su meksikiečiu Alexu Perezu, skelbia 24sek...

  Kauniečio lentynoje duona guli jau 4 mėnesius, o vis dar kaip nauja: ko į ją deda? (157)

  DELFI skaitytojas buvo nustebintas – į spintelę prieš keturis mėnesius padėta duona atrodė...

  Sudie elegantiškiems batams – štai, kokie aulinukai bus madingiausi šią žiemą (23)

  Šį šaltąjį sezoną praktiškumo ( angl. „practi-cool“ ) tendencija keičia iki šiol madoje...

  Kaip jaučiasi vyrai, kai moteris žengia pirmą žingsnį (42)

  „Reddit“ forume buvo išsamiai aptartas visiems seniai ramybės neduodantis klausimas: „Kaip...