Kalbėdamasis telefonu su JAV valstybės sekretoriumi Johnu Kerry, S.Lavrovas sakė, kad naujasis teisės aktas, „grasinantis naujomis sankcijomis prieš Rusiją, gali ilgam laikui pabloginti galimybes normaliai bendradarbiauti mūsų šalims“, sakoma Užsienio reikalų ministerijos pranešime.

JAV prezidentas Barackas Obama ketvirtadienį pasirašė „Ukrainos laisvės palaikymo aktą“, kuris leidžia jam įvesti tolesnes sankcijas Rusijai, sakoma Baltųjų rūmų pranešime.

Pranešime nurodoma, kad tas teisės aktas „suteikia administracijai papildomų galių, kurios gali būti panaudotos, jeigu susiklostytų atitinkamos aplinkybės“.

Tačiau B.Obama sakė kol kas neketinantis skelbti jokių naujų sankcijų Rusijai, nors patvirtino tokią galimybę suteikiantį įstatymą.

Anksčiau JAV Kongresas priėmė „Ukrainos laisvės palaikymo aktą“, suteikiantį teisę prezidentui paskelbti papildomas sankcijas Rusijos naftos ir energetikos sektoriams, taip pat valstybinei ginklų eksporto monopolininkei „Rosoboroneksport“.

Tame dokumente sakoma, kad valstybės vadovas turi paskelbti suvaržančias priemones prieš „Rosoboroneksport“ ne vėliau negu per 30 dienų nuo šio įstatymo projekto pasirašymo.

Kita vertus, JAV Valstybės departamento atstovė Jen Psaki anksčiau tvirtino, kad tas „teisės aktas prireikus leis prezidentui atsisakyti sankcijų įvedimo būtinybės, jeigu tai atitiks JAV nacionalinius interesus“.

Naujasis įstatymas taip pat užtikrina galimybę teikti pagalbą Ukrainos gynybos ir energetikos sektoriams, taip pat šalies viduje perkeltiems civiliams.

B. Obama teigia nesiekiantis paskelbti naujų sankcijų Rusijai dėl Ukrainos

JAV prezidentas Barackas Obama ketvirtadienį pareiškė, kad neketina skelbti Rusijai naujų sankcijų dėl krizės Ukrainoje, nors pasirašė teisės aktą, suteikiantį jam teisę tai padaryti.

„Šis teisės aktas suteikia administracijai papildomų galių, kurios gali būti panaudotos, jeigu susiklostytų atitinkamos aplinkybės“, – aiškino jis.

Tačiau B.Obama pridūrė, kad „to teisės akto pasirašymas neskelbia pokyčio administracijos sankcijų politikoje, kurią mes kruopščiai sukalibravome pagal faktinę padėtį ir koordinavome su mūsų sąjungininkais bei partneriais“.

B.Obama sakė, kad jo administracija toliau glaudžiai dirbs su JAV sąjungininkais, reaguodama į padėtį ir „toliau vertins bei kalibruos mūsų sankcijas, atsakydama į Rusijos veiksmus“.

Prezidentas pakartojo savo raginimą Rusijai „nutraukti okupaciją ir mėginimą aneksuoti Krymą, baigti separatistų palaikymą rytų Ukrainoje“.

Jis taip pat pabrėžė, kad Jungtinės Valstijos pasiruošusios atšaukti sankcijas, jeigu Rusija deeskaluos šį konfliktą pagal ankstesnį susitarimą, kuris „gerbia Ukrainos suverenumą ir teritorinį vientisumą“.

B.Obama ne kartą sakė, kad jam atrodo, jog mėginimai skelbti papildomas JAV sankcijas nesuderinus veiksmų su Europos Sąjunga (ES) neduotų pageidaujamų rezultatų.

Ketvirtadienį Briuselyje vykusiame 28 šalių bloko viršūnių susitikime buvo patvirtintos sankcijos dėl Maskvos įvykdytos Krymo aneksijos, dėl kurių buvo susitarta mėnesius anksčiau, tačiau naujų priemonių nebuvo imtasi tuo metu, kai Rusija grimzta į precedento neturinčią finansų krizę.

Prancūzijos prezidentas Francois Hollandas ketvirtadienį sakė, jog jeigu Rusija „pasiųs signalą, kurio tikimės, tuomet nėra reikalo naujoms sankcijoms“.

„Priešingai – tuomet mums reikėtų pagalvoti, kaip mes irgi galėtume pradėti deeskalaciją“, – pridūrė jis.

Vakarų šalys kaltina Rusiją kurstant krizę Ukrainoje, kurioje nuo balandžio žuvo bent 4,7 tūkst. žmonių, o beveik milijonas gyventojų buvo priversti palikti savo namus. Maskva neigia palaikanti prorusiškus separatistus arba teikianti jiems karinę pagalbą.