aA
Maskvoje sulaikytam nepriklausomo naujienų portalo „Meduza“ žurnalistui Ivanui Golunovui pateikti kaltinimai bandymu parduoti didelį kiekį narkotikų, pranešė tarptautinės žmogaus teisių grupės „Agora“ vadovas Pavelas Čikovas.
Ivanas Golunovas
© Reuters / Scanpix

Šios grupės advokatai gina žurnalistą.

Tyrėjai nurodė, kad 36 metų I. Golunovas „pasikėsino netesėtai parduoti didelį kiekį narkotinių medžiagų“.

Remiantis kaltinimu, žurnalisto kuprinėje buvo rasti du sintetinės stimuliuojančios medžiagos mefedrono paketėliai, kurių bendras svoris sudarė 3,65 gramo, o jo gyvenamojoje vietoje – 5,42 gramo kokaino turinčios medžiagos.

Kaip pranešė Maskvos policija, žurnalistą birželio 6 dieną Cvetnoj (Gėlių) bulvare „operatyvinės paieškos priemonių“ metu sulaikė sostinės Vakarų administracinės apygardos Vidaus reikalų valdybos Narkotikų apyvartos kontrolės skyriaus darbuotojai.

„Agoros“ advokatas Dmitrijus Džulajus naujienų agentūrai „Interfax“ penktadienį sakė, kad žurnalistas savo kaltę neigia ir vadina sulaikymą provokacija.

„Meduzos“ vyriausiasis redaktorius Ivanas Kolpakovas naujienų agentūrai pareiškė, kad I. Golunovas, kuris užsiėmė tiriamąja žurnalistika, pastaraisiais mėnesiais dėl įvairių priežasčių sulaukdavo grasinimų.

I. Kolpakovas sakė esąs įsitikinęs, jog narkotikai I. Golunovas buvo „pakišti“, ir pažymėjo, kad redakcija aiškinsis, ar žurnalisto persekiojimas susijęs su jo profesine veikla.

P. Čikovas pasakojo, kad šeštadienį po pietų prieš teismo posėdį dėl I. Golunovo tolesnio kardomojo sulaikymo žurnalistas nualpo policijos nuovadoje ir greitosios medicinos pagalbos medikai norėjo paguldyti jį ligoninę.

„Agora“ vadovas susirašinėjimų programėlės „Telegram“ paskyroje parašė, kad medikai norėjo vežti I. Golunovą į ligoninę dėl įtariamų šonkaulių lūžių, nubrozdinimų ir smegenų sukrėtimo, tačiau „policijos viršininkai spaudė“ juos to nedaryti.

I. Golunovas anksčiau sakė Vladimirui Putinui patariančios Rusijos prezidento teisių tarybos atstovei, kad jam buvo suduota į galvą ir kad policininkai buvo užlipę jam ant krūtinės.

Vėliau policija nurodė, kad I. Golunovas buvo išvežtas į vieną ligoninę Maskvoje, kai jis „pasiskundė blogai besijaučiantis“.

„Po greitosios pagalbos medikų apžiūros priimtas sprendimas nusiųsti sulaikytąjį į medicinos įstaigą įvertinimui“, - sakoma Maskvos policijos pranešime.

Anksčiau šeštadienį prie teismo pastato susirinkę keli žurnalistai laikė plakatus su užrašu „Aš esu žurnalistas Ivanas Golunovas. Suimkite ir mane“.

Naujienų agentūros AFP žurnalistas matė, kaip policija sulaikė tris žmones.

„Palaidosim tave“

„Meduzos“ generalinė direktorė Galina Timčenko žurnalistams prie teismo sakė, kad I. Golunovas dėl savo pranešimų sulaukdavo grasinimų mirtimi.

„Ivanas gaudavo grasinimų. Prieš du mėnesius jie pasidarė beveik kasdieniai," – sakė G. Timčenko ir pridūrė, kad bandė įtikinti žurnalistą kreiptis į policiją.

„Jie sakė: „Palaidosim tave amžiams“, – pasakojo ji.

Savo tyrimuose I. Golunovas narstė tokias temas kaip įtartinas Rusijos laidojimo namų verslas ar korupcija Maskvos merijoje.

„Turime pagrindo manyti, kad I. Golunovas yra persekiojamas dėl savo žurnalistinio darbo," – sakoma anksčiau paskelbtame „Meduzos“ pranešime.

„Meduza“ redakcija dirba Latvijoje, siekdama apeiti cenzūrą, tačiau kai kurie portalo žurnalistai gyvena Rusijoje.

„Viskas rodo, kad valdžia pakiša narkotikų savo taikiniams, kad užčiauptų juos kalėjimo bausme“, – sakė žmogaus teisių organizacijos „Amnesty International“ padalinio Rusijoje direktorė Natalija Zviagina.

Pasak jos, I. Golunovas rodė jai įdrėskimus nugaroje, kurie atsirado, kai jį vilko policija, ir sakė, kad jam buvo dukart suduota į galvą ir kad policininkai užlipo jam ant krūtinės.

I. Golunovą areštinėje penktadienį aplankiusi prezidentinės teisių tarybos narė Eva Merkačiova pareiškė, jog žurnalistas jai sakė, kad „parą nemiegojo ir jaučiasi blogai. Jis taip pat nieko nevalgė.“

Žmogaus teisių taryba prie Rusijos prezidento ir Rusijos bei Maskvos žurnalistų sąjungos šeštadienį nurodė, kad kreipsis į vidaus reikalų ministrą Vladimirą Kolokolcevą su prašymu ištirti policijos veiksmus I. Golunovo atžvilgiu.

Rusijos žurnalistai ir žmogaus teisių grupės vertina šį atvejį kaip nepriklausomų žurnalistų persekiojimo pavyzdį. Daugelis jų sako, jog nėra žinoma, kad I. Golunovas vartotų narkotikus.

Penktadienį dešimtys žurnalistų prie Maskvos policijos komisariato protestavo prieš I. Golunovo sulaikymą; dalis jų buvo trumpam sulaikyti.

Organizacija „Reporteriai be sienų“ įspėjo, kad I. Golunovo suėmimas gali būti „reikšminga nepriklausomos žurnalistikos Rusijoje persekiojimo eskalacija“.

Nepriklausomų žiniasklaidos priemonių, kurių Rusijoje vis mažėja, žurnalistams neretai keliamos baudžiamosios bylos, tačiau fiziniai išpuoliai ar valdžios spaudimo priemonės, kaip antai kaltinimai dėl narkotikų, nėra įprasti.

BNS
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(4 žmonės įvertino)
5.0000

Top naujienos

Skvernelis neteko kantrybės: Vyriausybės posėdyje ministrui buvo karšta

Po gaisro Alytuje pradėjo aiškėti pirmieji nuostolių žemės ūkiui ir verslui skaičiai, kurie...

Mockus prabilo apie Grybauskaitės prašymus: visa tai, kas čia vyksta, yra tąsa (39)

Koncerno „ MG Baltic “ savininkas Darius Mockus sako per tarpininkus gaudavęs buvusios...

Karas greičio mėgėjams: parodė, kur Vilniuje bus įrengti nauji greičio matuokliai (90)

Jau nuo kitų metų Vilniuje važinėjančius vairuotojus pasitiks pokyčiai – atsiras 32 nauji ir...

Karbauskis ruošia staigmeną Pranckiečiui: apsispręs iš pat ryto pildoma (79)

Lietuvos valstiečių žaliųjų sąjungos pirmininkas Ramūnas Karbauskis nesiruošia taikstytis su...

Tokio vaikų elgesio ignoruoti negalima: ženklai, išduodantys tai, apie ką jie bijo kalbėti

Nors šeimą norėtųsi įsivaizduoti kaip aplinką, kurioje vaikas jaučiasi saugus ir mylimas, deja,...

Seime – klausimas dėl vaikų išmaniųjų telefonų: reikia uždrausti juos neštis į mokyklą? (203)

Dažniausi vaikų sunkumai, kuriuos jie išsako besikreipdami į „Vaikų liniją“ – santykiai su...

Medikai parengė rezoliuciją: reikalaujame ne pažadėti, o įsipareigoti (5)

„Mes norime <...>, kad pažadėtumėte mums... nors ne, gana tų pažadų. Vis dėl to...

Geriausi 2019 metų telefonų flagmanai: ko ieškoti, kai perkate išmanųjį (5)

Išmanieji telefonai dabar švenčia tikrą triumfą – be jų mažai kas įsivaizduoja savo...

Buvusi „Lietuvos pašto“ valdyba išplatino antrą viešą laišką: mes nebedirbam, o ministras mums teberašo įsakymus (131)

Trečiadienį buvusi „Lietuvos pašto“ valdyba išplatino antrą viešą laišką šią savaitę....

Mokytojas rado būdą, kaip sudominti vaikus: pamokas filmuoja ir laukia žinučių feisbuke (7)

Būti mokytoju, kuris kiekvieną pamoką galėtų sudominti, įtraukti mokinius – milžiniškas...