„Valstybės narės, jei nori, gali vesti derybas ir sudaryti sutartis su vakcinų kūrėjais, neminimais mūsų vakcinų strategijoje“, – per spaudos konferenciją Briuselyje kalbėjo atstovas spaudai sveikatos apsaugos klausimais Stefanas de Keersmaeckeris.

Jo teigimu, svarbiausia, kad į ES rinką patenkantys preparatai būtų saugūs.

„Štai kodėl primygtinai prašome, kad vakcinas analizuotų Europos vaistų agentūra (EVA)“, – pažymėjo EK atstovas.

Vis tik jis pabrėžė, jog įsigyjant į EK portfelį neįtrauktas vakcinas, bet kokia rizika ir atsakomybė tenka atitinkamos šalies valdžiai. Be to, platinti tokius medikamentus leidžiama tik leidimą išdavusios valstybės narės teritorijoje.

Kitas EK atstovas Ericas Mameris savo ruožtu paaiškino, jog kitų pasaulio regionų gamintojai gali siūlyti ES savo vakcinas, tačiau jas iš pradžių turi patvirtinti EVA. Gavus tokį patvirtinimą preparatas gali būti platinamas visoje Europos rinkoje.

Vengrijos vyriausybė penktadienį paskelbė susitarusi nupirkti daug rusiškos vakcinos nuo COVID-19 „Sputnik V“ dozių, nors šios vakcinos dar nepatvirtino EVA.

„Vengrija sudarė susitarimą su Rusija trimis etapais nupirkti didelį vakcinos „Sputnik V“ kiekį; kontraktas suderėtas ir [praėjusią] naktį pasirašytas“, – vaizdo pareiškime sako vengrų užsienio reikalų ministras Peteris Szijjarto.

Pareiškimas P. Szijjarto paskyroje socialiniame tinkle „Facebook“ buvo paskelbtas po Maskvoje įvykusio susitikimo su Rusijos sveikatos apsaugos ministru.

Vengrija iš Rusijos pirks 2 mln. vakcinos „Sputnik V“ dozių, kiek vėliau patvirtino vengrų diplomatijos vadovas.

„Jau gavome Rusijos atstovų pasirašytos sutarties kopiją. Pagal šį susitarimą gausime vakcinos partiją, reikalingą milijonui gyventojų skiepyti“, – sakė jis penktadienį, pradėdamas derybas su Rusijos užsienio reikalų ministru Sergejumi Lavrovu.

Pasak P. Szijjarto, „kalbame apie potencialias 2 mln. dozių, atsižvelgiant į tai, kad tai yra dviejų komponentų vakcina“.

„Kaip ir Rusija, susiduriame su ekonominėmis ir medicininėmis iššūkiais, nulemtais koronaviruso pandemijos. Deja, vakcinos Vengriją pasiekia labai lėtai, – pažymėjo ministras. – Būtent todėl susitarimai su Rusija mums labai svarbūs, kad galėtume iš nepriklausomo šaltinio įsigyti didelių apimčių tinkamų medicininių preparatų.“

S. Lavrovas savo ruožtu pareiškė, kad bandomoji „Sputnik V“ partija Vengrijoje „gerai užsirekomendavo“.

„Palaikome tolesnę bendradarbiavimo plėtrą šioje srityje“, – pabrėžė Rusijos URM vadovas.

Kontraktas sudarytas kitą dieną po to, kai Vengrija tapo pirmąja Europos Sąjungos valstybe, patvirtinusia „Sputnik V“ ir, taip pat, „AstraZeneca“ ir Oksfordo universiteto sukurtą vakciną.

Vengrija ne kartą kritikavo tai, ką vadina lėtu vakcinų tvirtinimu ir įsigijimu Europos Sąjungoje.

Pagal bloko EVA taisykles, nacionaliniai reguliuotojai ypatingos padėties sąlygomis gali išduoti laikinas licencijas vakcinoms.

Amsterdame įsikūrusi EVA šiuo metu vertina „AstraZeneca“ ir Oksfordo universiteto vakciną, ir yra sakiusi, kad sprendimas dėl jos patvirtinimo galėtų būti priimtas iki kitos savaitės pabaigos.

Tačiau rusiškos vakcinos EVA nesvarsto.

Vengrijoje „Sputnik V“ dar turi galutinai patvirtinti šios šalies visuomenės sveikatos administracija, todėl neaišku, kada galėtų prasidėti skiepijimas šia vakcina.

Rusija „Sputnik V“ įregistravo rugpjūtį – keliais mėnesiais anksčiau už konkurentus Vakaruose, bet dar nepradėjusi didelio masto klinikinių bandymų. Dėl šios priežasties kai kurie ekspertai ją vertino nepatikliai.