Devynių NVO vadovai paskelbė bendrą pranešimą, kad jos ignoruos įstatymą, praeitą vasarą priimtą Kremliaus kontroliuojamo parlamento, siekiant pakirsti pasitikėjimą šiomis organizacijomis.

"Išgyvenome sovietų valdžią, išgyvensime ir tai", - ketvirtadienį pareiškė Sovietų Sąjungos laikų disidentė Liudmila Aleksejeva, vadovaujanti Helsinkio grupei Maskvoje.

Liepą priimtas teisės aktas reikalauja, kad bet kuri NVO, gaunanti lėšų iš užsienio vyriausybių, organizacijų ar privačių piliečių, taip pat dalyvauja plačiai apibrėžiamoje politinėje veikloje, privalo registruotis kaip "užsienio agentė", kas ketvirtį teikti išsamias ataskaitas apie savo finansus ir nurodyti esanti užsienio agentė bet kokioje platinamoje medžiagoje.

Šių reikalavimų nevykdymas organizacijos nariams užtraukia baudą iki 5 tūkst. rublių (apie 430 litų), organizacijų vadovams - iki 50 tūkst. rublių (4 300 litų), o pačioms organizacijoms - iki 1 mln. rublių (86,3 mln. litų).

Už tolesnę narystė organizacijoje, kuri nesilaiko šių taisyklių, gali būti baudžiama iki 300 tūkst. rublių (25,9 tūkst. litų) bauda arba laisvės atėmimu iki dvejų metų.

Šis teisės aktas yra dalis griežtų įstatymų paketų, inicijuotų Kremliaus po to, kai Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas gegužę buvo prisaikdintas trečiai kadencijai.

V.Putinas ne kartą kaltino JAV kurstant masinius protestus prieš jo valdžią, kad susilpnintų Rusiją. Šie kaltinimai palankiai vertinami jo pagrindinių šalininkų grupių - eilinių darbininkų ir valdininkų, daugelis kurių į Vakarų šalis iki šiol žvelgia įtariai.

Naujojo įstatymo šalininkai vadino jį būtinu skydu, padėsiančiu apsisaugoti nuo užsienio kišimosi į Rusijos reikalus.

anksčiau šį mėnesį Maskva paskelbė stabdanti du dešimtmečius trukusią JAV Tarptautinio vystymo agentūros veiklą (USAID) Rusijoje, argumentuodama, kad ši organizacija savo lėšomis stengiasi daryti įtaką rinkimams šalyje, nors Vašingtonas tai neigia.